MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
STUDIO ONE PreSonus Studio One - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+---- Dział: Spis DAWów (https://musicproducers.pl/forum-spis-dawow)
+---- Wątek: STUDIO ONE PreSonus Studio One (/temat-presonus-studio-one-presonus-studio-one)

Strony: 1 2 3 4 5


PreSonus Studio One - K - 5.02.2012

[Obrazek: presonus.png]

Aplikacja Presonus Studio One to kompletne środowisko muzyczne, w którym odnajdą się zarówno początkujący muzycy, producenci jak i również sprosta ono wymaganiom profesjonalistów.

Struktura programu jest typowa jak dla klasycznego oprogramowania do rejestracji wielośladowej jednak szybkość pracy jest zaskakująca. Aplikacja jest zaprojektowana w myśl zasady, że wszystkie najważniejsze funkcje powinny być dostępne z poziomu głównego okna programu. W Presonus Studio One wszystkie potrzebne instrumenty, efekty i wiele innych narzędzi a jest ich kilkadziesiąt - są pod ręką. Podczas komponowania i produkcji użytkownik nie musi wogóle wychodzić z okna głównego. Uruchomienie wybranej wtyczki, instrumentu programowaego lub konkretnego jego presetu to tylko kwestia przeciągnięcia go na określony ślad.

Presonus Studio One jest efektem wieloletnich doświadczeń firmy Presonus w zakresie konstruowania sprzętu muzycznego (karty dźwiękowe, procesory studyjne itp.) oraz specjalistów na polu budowania alikacji typu DAW. W szeregach osób tworzących Studio One znaleźli się między innymi programiści pracujący wcześniej nad projektami Nuendo - Cubase.

Efektem ich wspólnych prac jest program o olbrzymich możliwościach w nieskomplikowanej formie - przecież nie każdy muzyk musi być informatykiem. Wiele aplikacji jest tak skomplikowanych, że zanim użytkownik zrealizuje pomysł to zapomni jaki on był... Także konfiguracja opisywanego oprogramowania ze sprzętem nagraniowym nie wymaga żadnej wiedzy specjalistycznej i odbywa się automatycznie.

PreSonus Studio One 2:

Nowe Funkcje, Nowe Możliwości
Użytkowników i media zachwyciło to, jak łatwa w obsłudze jest aplikacja Studio One i jak szybko można się nauczyć obsługi tego programu. Studio One 2 to najnowsza, jeszcze lepsza wersja nagradzanego programu, wyposażona w szereg nowych funkcji, które znacznie poszerzają jego możliwości. Teraz z łatwością wykonasz w programie tak zaawansowane zadania jak składanie ścieżek z wielu różnych podejść (comping), korekcja wysokości dźwięku czy wykrycie i edycja transjentów.

Wersja 2 zawiera ponad 100 nowych funkcji i ulepszeń. Najważniejsze z nich, to:

Integracja z aplikacją Celemony Melodyne
Celemony Melodyne to najpopularniejszy program do korekcji wysokości dźwięku, na którym wzorowane są podobne rozwiązania dostępne w różnych programach DAW. Jednak, przy bezpośrednim porównaniu, Melodyne zdecydowanie przebija wszystkie podobne narzędzia swoją funkcjonalnością. Co więcej, korzystanie z Melodyne w innych programach DAW przebiega powoli, a wysokość dźwięków można korygować bez możliwości odsłuchu materiału w kontekście całego miksu. W Studio One Professional 2, dla wygody użytkowników, aplikacja Melodyne została tak dobrze zintegrowana z programem, że właściwie można ją uznać za część Studio One. (Wraz z Studio One w wersjach Artist i Producer użytkownik otrzymuje Melodyne w wersji próbnej.) Wystarczy jedno kliknięcie, aby otworzyć plik audio w edytorze i korzystać z dobrze znanego interfejsu i funkcji Melodyne. Rezultatów edycji można posłuchać w kontekście całego aranżu, a na końcu, gdy skończymy edycję pliku, ścieżkę audio można wyrenderować w tym samym miejscu - bez konieczności importowania i eksportowania plików! Chcesz cofnąć się do punktu, w którym byłeś w Melodyne? Nie ma problemu: Wystarczy jedno kliknięcie. W żadnym innym programie DAW to nie jest możliwe.

Wykrywanie i edycja transjentów, oraz kopiowanie schematów rytmicznych (Groove Extraction)
W innych programach DAW także można wykrywać i edytować transjenty - jednak trwa to długo i wymaga wielu zabiegów. W Studio One wielościeżkowe partie bębnów można poddać kwantyzacji w dwóch szybkich krokach: grupujesz ścieżki i następnie, kwantyzujesz. Studio One wykonuje za ciebie całą analizę i zgodną fazowo kwantyzacje - a rezultaty brzmią doskonale! Chcesz kwantyzować plik audio do już istniejącej ścieżki? Przeciągnij i upuść plik w okienku Groove, a następnie poddaj go kwantyzacji. Bardzo łatwo można także skopiować schemat rytmiczny - groove - z każdego pliku metodą "przeciągnij i upuść". Pobierz schemat groove z dowolnego pliku audio i zastosuj do innego pliku w ciągu kilku sekund!

Składanie ścieżki z wielu fragmentów - multitrack comping
Kompilowanie ścieżki w trybie jedno i wielościeżkowym na pokładzie Studio One to szybkie i łatwe zadanie - robi się to o wiele szybciej niż w innych programach DAW! Nie trzeba przy tym przełączać narzędzi, a funkcja płynnego przenikania ścieżek działa w trybie automatycznym, pomimo, iż końcówki plików (fades) możesz też edytować manualnie. Aby przesłuchać kolejne podejścia wystarczy przytrzymać klawisz Alt i kliknąć na wybrany fragment - nigdy więcej ręcznego włączania funkcji Solo dla kolejnych śladów, jak ma to miejsce w innych programach DAW!

Przejrzysty interfejs graficzny
Zamysłem twórców aplikacji Studio One było stworzenie środowiska przyjaznego użytkownikowi umożliwiającego sprawne wykonanie aranżacji, zgrania, miksu i masteringu bez potrzeby przedzierania się przez kolejne okna programu. Wszystko to czego użytkownik może potrzebować jest pod ręką. Otworzenie instrumentu VST/AU, założenie wtyczki na ślad, przełączenia na widok miksera, edycji jak i wiele innych operacji - to tylko jedno kliknięcie lub przesunięcie metodą "przeciągnij i upuść". W stonowanym kolorystycznie oknie aranżu [Arrange] mamy widok na cały projekt z możliwością dowolnego skalowania widoku. Dostępna przeglądarka [Browser] umożliwia natychmiastowy dostęp do zainstalowanych wtyczek, instrumentów, loopów oraz wszelkich plików znajdujących się na dyskach twardych, istotnych dla projektu muzycznego. Również z poziomu okna głównego mamy dostęp do miksera [Console] ze wszystkimi standardowymi kontrolerami: tłumik, solo, mute, panorama itp. Na każdy kanał miksera możemy założyć dowolne wtyczki audio z czego producent przygotował gotowe presety do użycia na śladach np: gitary, wokalu itp. Każdy preset zawiera kombinację kilku pluginów kształtującą brzmienie danego śladu w miksie.

Złożony mastering w Studio One Professional
Żaden inny program DAW nie ma tak świetnie zintegrowanego zestawu masteringowego, jaki znajdziesz w Studio One Professional. W wersji 1 ta integracja była oczywista: kiedy dodajesz utwory do projektu (kolekcja utworów), utwory i projekt zostają inteligentnie połączone, tak, że zmiany wprowadzane w jednym automatycznie stosowane są w drugim. Co nieuniknione, podczas masteringu projektu na pewno będziesz zmieniał aranż lub poprawiał miks. Studio One Professional zapisuje przebieg tych wszystkich zmian i automatycznie wprowadza je we wszystkich projektach zawierających poprawiony utwór. Każdy, kto musiał po raz 39, ponownie ustawiać kolejność albumu, bo poprawiał outro wokalu w dwunastym refrenie wie, jak wygodne jest to nowe rozwiązanie! Mastering albumu to coś znacznie więcej, niż ustawienie kolejności i dopasowanie poziomów. W Studio One Professional znajdziesz wszystkie narzędzia, niezbędne do wykonania profesjonalnej produkcji, w tym wskaźniki fazy oraz spektrum, mierniki poziomów peak/RMS z opcjami K-Systemu. Do tego, Studio One Professional 2 wyposażono w funkcje eksportu DDP, edycji PQ, najwyższej jakości konwersji częstotliwości próbkowania i w wiele innych profesjonalnych funkcji.

Presonus Studio One 2 - Wersja 2.5

Z dużą przyjemnością informujemy, że firma PreSonus udostępniła aktualizację do wersji 2.5 dla Studio One 2. W pakiecie instalacyjnym [który jest bezpłatny dla użytkowników wersji Studio One 2] znalazło się niemal 100 udoskonalonych funkcji oraz rozmaitych poprawek. Aktualizacja dotyczy wszystkich wersji programu Studio One 2 czyli: Studio One Artist, Producer, Professional oraz wersji Free.

Aktualizacja do nowej wersji, obok kilku zupełnie nowych funkcji, w znacznej mierze obejmuje elementy i funkcje dostępne wcześniej w Studio One 2, których funkcjonalność ulepszono i uzupełniono stosując oryginalne rozwiązania PreSonusa, a także kierując się sugestiami użytkowników programu.

Jeszcze lepsza funkcja składania [Comping]
Składanie ostatecznej wersji z kilku wykonań jest teraz dużo łatwiejsze i przebiega znacznie szybciej - wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie fragmenty, a program automatycznie połączy je na ścieżce.

Edycja ścieżek folderów
Edycja bezpośrednio na ścieżce folderu, z możliwością odsłuchu dla każdej ścieżki w folderze. Ułatwia to przebieg pracy w utworze z dużą ilością ścieżek.

Ulepszona funkcja Przekształcania ścieżek [Track Transform]
Przekształcanie w trybie wielościeżkowym dla instrumentów wirtualnych. Teraz szybko przekształcisz rozłożone na wielu ścieżkach partie instrumentów wirtualnych do plików audio i odwrotnie.

Inne z najważniejszych poprawek:
- Efekt Ampire XT dostępny w nowej odsłonie - procesor wyposażono w nowy zestaw odpowiedzi impulsowych dla wszystkich modeli kolumn głośnikowych i odświeżone modele wzmacniaczy, co zaowocowało znaczącą poprawą jakości brzmienia,
- Usprawniona Automatyka. Edycja obwiedni automatyki przebiega łatwiej i szybciej,
- Szybszy eksport plików audio – teraz, dzięki możliwości eksportu z wielu wyjść jednocześnie zaoszczędzisz masę cennego czasu,
- Nagrywanie sygnału z szyn wysyłkowych. Zupełnie nowa funkcja, umożliwia ustawienie wyjścia z instrumentu wirtualnego lub szyny wysyłkowej na wejściu ścieżki audio. W ten sposób nagrasz sygnał z szyny lub ścieżki instrumentalnej na nową ścieżkę audio - w czasie rzeczywistym,
- Efekty dla obiektów metodą przeciągnij-i-upuść. Efekty można uruchomić przeciągając je bezpośrednio na obiekty w aranżacji,
- Regulacja Wet/Dry Mix i Mix Lock w efektach. Efekty pokładowe PreSonusa wyposażono w funkcję przetwarzania w trybie równoległym. Możesz, na przykład, uruchomić kompresor na grupie perkusyjnej, podkręcić współczynnik kompresji [ratio] i tak zaznaczyć próg kompresji, aby procesor bezlitośnie zmiażdżył sygnał perkusji, a następnie w miksie ustawić sygnał przetworzony tylko na poziomie 20% względem sygnału oryginalnego, bez kompresji,
- Ustawienia Legato i sposobu nakładania nut [MIDI]. Błyskawicznie uruchomisz lub w prosty sposób usuniesz funkcję legato na ścieżkach MIDI – duża oszczędność czasu.

Wtyczka Softube Saturation Knob - za darmo
Dodatkowo, wraz z darmową aktualizacją do wersji 2.5, każdy użytkownik wersji Studio One Producer i Professional może bezpłatnie pobrać dla siebie wtyczkę Softube Saturation Knob. Wtyczka dostępna jest w postaci rozszerzenia Studio One Extension, więc nie trzeba zakładać konta Softube ani autoryzować efektu.

Presonus Studio One 2 - Wersja 2.5

Firma PreSonus nieustannie dokłada starań i ulepsza aplikację Studio One. Najnowsza wersja Studio One 2.6, w której doszło kilka naprawdę ciekawych funkcji, posiada także trzy istotne dodatki, które na pewno ci się spodobają.


Jeszcze lepsza integracja z mikserem StudioLive 32.4.2AI

Do wszystkich mikserów z serii StudioLive™ dodawana jest aplikacja Capture™, prosty program do nagrywania oparty na tym samym silniku audio, co Studio One. Najnowsza wersja Capture 2.1 [tak, PreSonus pracuje też nad rozwojem Capture!] umożliwia zapis pełnych scen miksera StudioLive z serii AI w ramach sesji Capture, w tym ustawienia poziomów, panoramy, wyciszenia oraz ustawienia Fat Channel.

Studio One zawsze bez problemu otwierał sesje Capture. W wersji 2.6 można teraz otworzyć tego typu sesję razem ze skojarzoną z nią sceną miksera StudioLive z serii AI.

Kiedy zaimportujesz do StudioOne sesję Capture z zapisanymi ustawieniami miksera StudioLive AI, będziesz mógł odtwarzać ścieżki z użyciem nowej w Studio One 2.6 wtyczki Fat Channel. To nie brzmi jak Fat Channel, to jest Fat Channel. Teraz usłyszysz sesję z Capture w StudiOne dokładnie tak, jak brzmiała przy odtwarzaniu przez StudioLive.

Co więcej, presety Fat Channel możesz przesyłać między StudioLive a wtyczką oraz korzystać z nich tak, jak chcesz, na obu platformach!

Dokładnie tak, możesz uruchomić plug-in Fat Channel na ścieżkach w Studio One nawet, jeśli nie posiadasz StudioLive. Fat Channel w Studio One to jedyna w swoim rodzaju, znakomita i wszechstronna wtyczka typu channel strip.

Dostęp do serwisów Nimbit i SoundCloud na stronie startowej
Bezpośrednio z poziomu Studio One możesz połączyć się z serwisem Nimbit® i załadować swoje miksy i projekty. Nimbit to jeden z wiodących serwisów internetowych dla twórców będący znakomitym narzędziem do szybkiej sprzedaży i promocji nagrań. Ta funkcja od zawsze była łatwa w użyciu.

Jednak teraz jest jeszcze bardziej "łatwa w użyciu”. Na stronie startowej Studio One jest zakładka, przez którą jeszcze łatwiej połączysz się z Nimbit. Zakładka Nimbit Dashboard umożliwia dostęp do aktualnych statystyk konta użytkownika w Nimbit [takich jak liczba fanów, aktywne promocje i sprzedaż], które są uaktualniane w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, otrzymasz wiadomości z poradami, jak mobilizować fanów i klientów, i jak zwiększyć sprzedaż.
W zakładce SoundCloud na stronie startowej masz dostęp do statystyk swojego konta SoundCloud i danych dotyczących aktywności.
Zrób kolejny krok do przodu, jeśli chodzi o marketing i narzędzia do sprzedaży własnej muzyki.

Lepsza współpraca ze sterownikami Mackie Control i HUI
Jedną z mocnych stron Studio One jest prosta i pełna integracja z urządzeniami zewnętrznymi, czy chodzi o kontrolery muzyczne, moduły dźwiękowe, procesory sygnałowe lub sterowniki. Sterowniki wykorzystujące protokoły Mackie Control albo HUI zawsze idealnie współpracowały ze Studio One.

W wersji 2.6 ulepszono obsługę Mackie Control i HUI, dzięki czemu użycie tych kontrolerów ze Studio One jest łatwiejsze niż do tej pory.

Wśród nowych funkcji znalazły się m.in. obsługa Send’ów i nawigacja slotów Send, mapowanie Control Link, chwilowe funkcje Mute/Solo, tryb Track Edit, tryb FX Bypass [przycisk EQ] i znacznie więcej.

Wielka Szóstka w wersji 2.6:

Import scen StudioLive/Capture
Przy otwarciu w Studio One 2.6 sesji Capture 2.1 z przypisaną sceną z mikserów StudioLive serii AI, automatycznie importowane są wszystkie pozycje tłumików, panoramy, wyciszenia i ustawienia Fat Channel na każdej ścieżki.

Wtyczka Fat Channel na pokładzie
W programie działa nowa wtyczka Fat Channel, będąca natywną wersją Fat Channel z mikserów StudioLive serii AI. Presety Fat Channel są kompatybilne z ich odpowiednikami dla DSP i można je eksportować ze Studio One do miksera StudioLive AI korzystając z aplikacji Universal Control.

Zakładka Nimbit na stronie startowej
Zakładka Nimbit Dashboard umożliwia dostęp do aktualnych statystyk konta użytkownika w Nimbit [takich jak liczba fanów, aktywne promocje i sprzedaż], które są uaktualniane w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, użytkownik dostaje wiadomości z poradami, jak mobilizować fanów i klientów, aby zwiększyć sprzedaż.

Zakładka SoundCloud na stronie startowej
W zakładce SoundCloud na stronie startowej masz dostęp do statystyk swojego konta SoundCloud i danych dotyczących aktywności.

Lepsza współpraca z kontrolerami sprzętowymi
Lepsza integracja z kontrolerami Mackie Control / HUI obejmuje obsługę Send’ów i nawigację wśród slotów Send, mapowanie Control Link, chwilowe funkcje Mute/Solo, tryb Track Edit, tryb FX Bypass [przycisk EQ], dodanie insertu/sendu/instrumentu, listę wtyczek/instrumentów, nawigację po liście presetów i znacznie więcej.
Integracja z SSL Nucleus z użyciem protokołu Mackie Control. W SSL Nucleus zapisany jest schemat dla Studio One z dodatkowymi ustawieniami i funkcjami.

Nowe funkcje metronomu:
- Opcja nagrywania z naliczeniem w postaci kliku Naliczenie [count-in] jest widoczne w postaci cyfr po naciśnięciu przycisku Record
- Funkcja przesunięcia kliku na połowę uderzenia [half-beat], z regulacją głośności i wyborem próbki
- Funkcja Repeat Accent: powtarzane akcenty dla metrum, z podziałem triolowym
- Osiem nowych dźwięków kliku
- Można dodać własne próbki kliku, metodą przeciągnij-i-upuść i przez menu
- Ścieżka audio z wyrenderowanym dźwiękiem kliku
- Presety dla kliku: Wszystkie ustawienia metronomu, w tym brzmienia kliku można zapisać w postaci presetu

Download / Pobierz


Zaktualizowano 27.03.2014

Źródło: audiostacja.pl


RE: PreSonus Studio One - Simonus - 29.02.2012

Posiadama 1.6.5 prosty dobra jakość dużo sampli i instrumentów od producenta do ściągniecia ze stronki co jest plusikiem.


RE: PreSonus Studio One - sowa - 29.02.2012

z ciekawości jaką masz wersje? tzn. artist, pro ?


RE: PreSonus Studio One - Simonus - 29.02.2012

Kupiłem Artist za 60 zeta na polskie w promocji w zeszłym roku, i później zrobiłem update do pro w sumie wyniosło mnie to 1/3 ceny sklepowej wiec się opłacało. Ale powiem tak miałem tego artist i jakoś obchodziłem się bez dodatkowych wtyczek VST.


RE: PreSonus Studio One - Chrased - 1.03.2012

Studio One to taki mniej znany klon Clubase'a. Podobno nawet ludzie pracujacy kiedys przy Steinbergu grzebali przy S1. Minusem tego programu jest brak tutoriali. Za jakiś czas, gdy program sie uleży - powinien dawać rade. Narazie nalezy dac mu czas.


RE: PreSonus Studio One - Simonus - 1.03.2012

Od producenta jest 750 mega dem i tutoriali do ściągnięcia, ale szczerze to nie wiem jakie to, bo nie ściągnąłem tego.

Na dodatkowy plus, to jakość dźwięku i efektów tego mu nie mogę odmówić. Jak również wyjątkowo łatwe cięcie sampli.


RE: PreSonus Studio One - sowa - 13.07.2012

Prezentacja Studio One przez Teddiego Rileya.




RE: PreSonus Studio One - ProCkers - 20.08.2012

Bardzo fajny program. Nie jest jakiś rewolucyjny, ale według mnie posiada on chyba wszystkie najlepsze cechy reszty dawów . Jest bardzo intuicyjny, fajny piano roll, spoko playlista(choć może trochę mała i gdy się ma bardzo dużo ścieżek to mogą być małe problemy przy ogarnięciu tego), bardzo fajny mixer :) Nie trzeba się długo męczyć żeby się na S1 przesiąść. Ma bardzo fajne wbudowane wtyczki :) Na plus też że jest wersja 64 bitowa :) Ogółem DAW godny polecenia, jeszcze trochę czasu i może on się znaleźć w czołówce programów do tworzenia piosenek :)


RE: PreSonus Studio One - sowa - 5.10.2012

Presonus Studio one 2.5 trochę info co nowego i poprawionego :)




RE: PreSonus Studio One - Herman - 6.10.2012

Brzmi ciekawie, może cas spróbowac czegoś alternatywnego, Ableton kompletnie nie dla mnie steorzony więc może to ;d sówka ogarniety to pomoże ;d


RE: PreSonus Studio One - Johnny - 25.11.2012

na początku grudnia ma być ten update, czekam z niecierpliwością :)


RE: PreSonus Studio One - Simonus - 26.11.2012

Niezły update ja się zatrzymałem na 1.6 ;P


RE: PreSonus Studio One - Johnny - 4.12.2012

i jest update, z dodatkowym przesterem od Softube w gratisie i regulacją dry/wet dla większości wbudowanych efektów - piękna sprawa przy kompresorach choćby ;) Tricomp dorobił się w końcu wskaźnika redukcji. zmian jest sporo, jak siądę na dłużej to posprawdzam co tam w trawie piszczy głębiej


RE: PreSonus Studio One - a.trax - 4.12.2012

http://www.presonus.com/news/press_releases/Studio-One-25-Release-Notes


RE: PreSonus Studio One - a.trax - 4.01.2013

dla zainteresowanych instrukcja obsługi po polsku do S1 2.0
http://www.infomusic.pl/images/2012/PLIKI_PDF/Studio_One_2.0.5_Manual-PL.pdf


RE: PreSonus Studio One - sowa - 13.01.2013

hyh ATB używa S1 :)


RE: PreSonus Studio One - Johnny - 13.01.2013

bez różnicy


RE: PreSonus Studio One - sowa - 5.02.2013

S1 jako główny daw i FL studio otwierany jako vsti w roli samplera i życie staje się proste :D zmieniłem zdanie również co do PR... studio one ma znaaacznie lepszy PR od flka... do tego multi PR w studio one niszczy :) polecam pobawic się tym dawem bo jest genialny :)


RE: PreSonus Studio One - Simonus - 6.02.2013

No każdy ma swoj styl pracy, ale czy S1 potrzebuje fl studio?


RE: PreSonus Studio One - sowa - 6.02.2013

z pewnością nie... jednak jak wiadomo ogromnym atutem Flka jest prosty i przyjemny sampling, tworzenie drum linów... w S1 jest inaczej trzeba się bardziej napocić :) dlatego jak wspomniałem używam FLka tylko do stworzenia linii perkusyjnej, którą i tak renderuje w pojedyncze ścieżki do wav i w S1 pracuje na audio clipach :)