MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+---- Dział: Spis DAWów (https://musicproducers.pl/forum-spis-dawow)
+---- Wątek: FL STUDIO FL Studio (/temat-fl-studio-fl-studio)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


FL Studio - K - 5.02.2012

[Obrazek: flstudio.png]

FL Studio (dawniej Fruity Loops) - zaawansowana cyfrowa stacja robocza do obróbki dźwięku wydawana przez Image-Line, pozwalająca na stworzenie kompletnego utworu od kompozycji, przez miks i zgranie. Jest otwartym środowiskiem, pozwalającym na pełną modyfikację, dodawanie nowych brzmień, łączenie z innymi programami. FL Studio oryginalnie był kreacją Didiera Dambrin, który jest obecnie głównym programistą programu i jest odpowiedzialny za jego ogólny rozwój.

FL Studio posiada w pełni zautomatyzowany układ pracy, skoncentrowany wokół wzorowego sekwencera. Środowisko zawiera obsługę MIDI a także wiele opcji edytowania, miksowania i nagrywania audio. Gotowe utwory mogą być eksportowane do formatów Microsoft WAV, MP3 oraz OGG Vorbis. FL Studio zapisuje także swoje natywne pliki w formacie *.flp, dzieląc rozszerzenie plików z Adobe Flash.

Image-Line jest unikatowy wśród producentów zaawansowanych cyfrowych stacji roboczych do obróbki dźwięku, gdyż zarejestrowanym użytkownikom swoich programów oferuje darmowe aktualizacje oprogramowania. Wystarczy, ze użytkownik zakupi obecną wersję programu, i wszystkie następne wydania może legalnie pobrać z witryny bez opłaty. Według Image-Line, taka praktyka ma zniechęcić ludzi do piractwa. Co więcej, naszemu forum udało się nawiązać współpracę z Image-Line, czego wynikiem było otrzymanie przez nas jednej darmowej kopii najnowszej wersji FL Studio, która była do wygrania w naszym konkursie.

Aktualną wersją programu jest FL Studio 11.

Poniżej lista najciekawszych zmian, które zostały wprowadzone w ów wersji:
- Performance mode – możliwość aktywowania klipów w czasie rzeczywistym z poziomu Playlisty przy pomocy myszki, ekranu dotykowago lub klawiatury sterującej MIDI
- Wsparcie dla kontrolerów APC20/40, Launchpad, Lemur, Block, Maschine/Mikro, padKONTROL, Traktor Kontrol
- Multi-touch - FL Studio jak również wybrane wtyczki reagują na gesty
- Playlist – zwiększono liczbę możliwych patternów z 99 do 199
- System linkowania zapamiętujący wejśriowy port MIDI co pozwala na uniknięcie konfliktów między kontrolerami
- Playlist & Piano roll – dodano możliwość zablokowania pionowego oraz poziomego przewijania (wystarczy użyć klawiszy Shift – blokada: blokada przewijania w poziomie czy Ctrl: blokada przewijania w pionie.)
- Piano roll – dodano funkcję sklejania nut (glue notes), możliwość ustawiania parametru Velocity za pomocą scrolla myszy, dodano tryb monofonicznego wprowadzania nut jak również narzędzie o nazwie “Chop chords”
- Dodano możliwość wprowadzania danych klikając prawym przyciskiem myszy na wybranym parametrze
- Plugin Picker – klikając prawym przyciskiem myszy wywołujemy okno wtyczki jak również wszystkie jej presety w przeglądarce. Pluginy wyszukiwane są dynamicznie
- Mixer – dzięki przyciskom Góra/dół istnieje możliwość swobodnego przechodzenia pomiędzy kolejnymi ścieżkami okna miksera

W nowej wersji znalazło się także wiele nowych wtyczek:
- BassDrum – wtyczka umożliwiająca tworzenie brzmień typu kick-bass z możliwością nakładania sampli.
- GMS (Groove Machine Synth) – wielobrzmieniowy syntezator hybrydowy, z elementami wtyczki Groove Machine
- Effector – zestaw 12 efektów ukierunkowanych na pracę z trybem Performance Mode, szczególnie przydatny podczas korzystania z dotykowych wyświetlaczy
- Patcher – pierwszy raz światło dzienne ujrzał razem z premierą Fl Studio 10, wtyczka która oszczędza czas, zwłaszcza jeżeli korzystamy z podobnych zestawów efektów (ich łańcuchów). Aktualna wersja posiada odświeżony interfejs czy animowane połączenia, dwa zestawy efektów Voice Effects (VFX)
- VFX Key Mapper – wtyczka umożliwiająca wprowadzanie nut w czasie rzeczywistym z poziomu Piano Roll celem ich transpozycji przemapowania itd
- VFX Color Mapper – system mapowania nut kolorami z poziomu okna Piano roll. Do dyspozycji mamy 16 kolorów, co umożliwia jednoczesną kontrolę 16 niezależnych instrumentów/grup instrumentów

Zmian doczekały się także znane nam wtyczki takie jak:
- FL Flowstone
- Newtone 2
- Harmor
- ZGameEditor Visualizer

Artyści, którzy używają FL Studio do tworzenia swoich utworów (bądź używali w przeszłości):
- 4one
- Adam Nickey
- Adam Szabo
- Afrojack
- Arno Cost
- Aura Qualic
- Avicii
- Basshunter
- Billain
- Blasterjaxx
- Blake Reary
- Brennan Hear
- Chris de Seed
- Dave Schiemann
- Deadmau5
- DJ Decks
- Electroconductor
- Feed Me
- Fokus
- Fuego96
- Inox
- Iridium
- Jaha
- Kieron Gore
- Kid Kaoss
- Laidback Luke
- Lex Luger
- MaDeOn
- Martin Garrix
- Norman Doray
- OSTR
- Pilchard
- Scott Fisher
- Shingo Nakamura
- Solid Inc
- Steve Duda
- The Returners
- Toby Emerson
- Ummet Ozcan
- Zircon

Download / Pobierz

Zaktualizowano 27.03.2014

Źródło: wikipedia.org


RE: FL Studio - baniuch - 8.02.2012

Można jeszcze dodać Aviciiego.


RE: FL Studio - ZOOn'r - 9.02.2012

Paul Miller to polak i jest zajebisty a poziom jego nutek już w 2008 zwalał z nóg. Ave Paul Miller!


RE: FL Studio - Eremi - 23.02.2012

Ja bym do tego dodał, iż słyszałem że OSTR pierwsze 2 płyty też kleił w FL'u :) To dobry program, chociaż jak pierwszy raz go uruchomiłem to nie wiedziałem co się dzieje... :)


RE: FL Studio - zbt - 24.02.2012

Fokus mało kiedy robi bity, ale od zawsze robił je na FL, od wersji 2giej do obecnej 10 ;)


RE: FL Studio - Lipsky - 26.02.2012

z tego co wiem to Deadmau5 chyba też w Fl tworzy :)
ja także korzystam z tego Daw'a,
myślałem o przesiadce na Abletona z tego względu że mam zamiar kupić novation launchpad,
ale jakoś nie ogarniam się w abletonie więc nadal poznaję i uczę się w Fl Studio :D
Program łatwy w obsłudze, piano-roll jest boski, zwłaszcza możliwość włączenia wprowadzania całych akordów zamiast jednej nuty.
Mam nadzieję że kolejna wersja będzie w stanie wykorzystać więcej niż 1,5 GB ram'u i potencjał procesorów 64 bit.
Polecam :D


RE: FL Studio - Basic 64 - 26.02.2012

Yo u Decksa w La Bomba Studio też można FL'a zobaczyć pewnie mało z niego korzysta, ale korzysta lub korzystał :)
Pozdro!


RE: FL Studio - Gadom - 26.02.2012

Co do ostrego to prawda widzialem ze ma na pulpicie Fl bodajze 5 w teledysku do daj mi bit jak grzebie na kompie :D.. Deadmau5 zaczynał w Fl Studio bardzo dawno temu :P.. Teraz uzywa abletka.. Avicii uzywa Fl'a widać na filmiku ze studia.. Laidback Luke też używa Fl'a.. Norman Doray i Arno Cost na YT jest filmik w którym widać, że używają truskawki.. Afrojack też. Groove Cocktail kojarzy ktoś ? Polacy oni tez używają Fl'a.. Jest jeszcze wiele bardzo znanych osob ktore uzywaja Fl'a. Powiem tak to nie soft czyni Cie dobrym producentem tylko umiejetnosci, ciezka praca, szczescie. I sczerze wkur**aaa mnie mówienie, że FL Studio to program dla amatorów :P.. pzdr.


RE: FL Studio - Detox - 27.02.2012

FL Studio pełna profeska, tylko k**wa, za mało opcji dla automatyzacji, tyle bym tam usprawnił ;)


RE: FL Studio - Hard3eat - 28.02.2012

Mało opcji automatyzacji? Praktycznie na wszystko można dać automatyzacje


RE: FL Studio - Andy Elliass - 28.02.2012

Jeśli ktoś się już przyzwyczai do tego softu nie ma sensu go zmieniać ;) to nie soft robi z ciebie wielkiego producenta tylko talent i twoja wena ;)


RE: FL Studio - Matt Bukovski - 28.02.2012

Nie lubię tego programu. Ale nie zmienia to faktu że można w nim robić muzę o tej samej jakości jak w każdym innym


RE: FL Studio - 9lives - 28.02.2012

(28.02.2012, 17:59)Hard3eat napisał(a): Mało opcji automatyzacji? Praktycznie na wszystko można dać automatyzacje

Detoxowi nie chodziło że nie da się zautomatyzować. W innych programach jest tak (na przykładzie fl'a podam) masz np. scieżke na mikserze i kilka automatyzacji, wtedy te automatyzacje przypisywane są do jednego patternu (nie wiem jak to się nazywa w innych programach)i jak chcesz coś w nich zmienić klikasz na ten pattern i otwiera Ci się np. 10 automatyzacji. Chodzi o wygode i przestrzeń, nie jest tak nasrane tych auto clipów na playliscie jak w fl'u.

Chyba o to mu chodziło :) Mi w sumie nie przeszkadza u mnie jeszcze nie ma kosmicznej ilości automatyzacji :)


RE: FL Studio - RDZK - 29.02.2012

a czy sam Zatox tez przypadkiem nie tworzy w FLu ??


RE: FL Studio - Skrzyp - 29.02.2012

Też zaczynałem w FL'u. Na plus jest fenomenalny piano roll. Jednak syf który się tworzy, sam fakt konieczności ściągania miliona wtyczek (chociażby od razu do wymiany narzędzia masteringowe w wersji 6 bodajże) zaczął mnie niesamowicie denerwować od kiedy przesiadłem się na Reasona. W zasadzie, jeżeli nie dogrywam gitary lub innych intrumentów to dłubię tylko w Reasonie. Na + FL'a jest to, że można w nim przez rewire otworzyć Reasona^^

Jestem zdania, że każdy program jest dobry i że inżynier który zna wady i ograniczenia swojego sprzętu jest 100kroć więcej wart niż inżynier z setką zabawek. Dlatego też mój świat produkcji to dwa syntezatory, dwa samplery, kilka efektów i innych urządzeń (syntezatorów i samplerów są po trzy w Reasonie, ale używam tylko dwóch:D )służących do trzymania tgo wszystkiego w kupie i tworzenia pajęczyn róznych zależoności.

Co żeby nie offtopować, jeżeli już DAW z vsti to FL, bo go znam po prostu (pomimo tego, że Ableton wygrywa mym zdaniem w otwartych programach).


RE: FL Studio - Detox - 29.02.2012

@RZDK
Zatox bodajże pracuje na Kubusiu :P

Co do automatyzacji, FL Studio nie posiada rozbudowanych automatów i tu nie chodzi o foldery automatyzacji dla danego patternu. W mojej wyobrazni automatyzacje sa bardziej elastyczne. Osobiscie bardzo lubie sie bawic np pitchem i chciałbym kopiować sobie w dane miejsca lini automatyzacji , (nie kopiuj sciezkę, i wklej w dane miejsce na playliscie) . Bawiąć sie FL'em od 6 wersji jestem juz przyzwyczajony, jednak gdy playliste zasypuje liniami automatów, czasem mozna sie pogubic i dlatego powinno byc troche udogodnień :P

@Skrzyp to prawda, po co milion wtyczek? Ja uzywam praktycznie w 80% Sylenth1 , Massive tez sie przydaje, i ewentualnie wtyczki do instrumentów symfonicznych i to wszystko, reszta to te które sa Wbudowane w FL'u

@Matt . Zgadzam się, sprowadza się to tez do przyzwyczajenia, ja wiem ze Cubase to potęzna maszynka, jednak jestem przyzwyczajony do FL'a i niechętnie spoglądam na inne DAW'y :)


RE: FL Studio - John Horizon - 29.02.2012

dużo się pozmieniało.. coraz mniej z wymienionych tworzy na FL'u


RE: FL Studio - Bootyshine - 1.03.2012

FL jest zajebi*ty ^^ Ladnie wyglada i latow sie robi bity. Chcialem jakas wypasiona skorke znalezc do niego ale nie ma (nie zmieniaja playlisty i chuj*wo to wyglada). Chyba, ze znacie jakies fajne, pelne skiny? :D

(29.02.2012, 11:00)Detox napisał(a): @RZDK
Zatox bodajże pracuje na Kubusiu :P

Co do automatyzacji, FL Studio nie posiada rozbudowanych automatów i tu nie chodzi o foldery automatyzacji dla danego patternu. W mojej wyobrazni automatyzacje sa bardziej elastyczne. Osobiscie bardzo lubie sie bawic np pitchem i chciałbym kopiować sobie w dane miejsca lini automatyzacji , (nie kopiuj sciezkę, i wklej w dane miejsce na playliscie) . Bawiąć sie FL'em od 6 wersji jestem juz przyzwyczajony, jednak gdy playliste zasypuje liniami automatów, czasem mozna sie pogubic i dlatego powinno byc troche udogodnień :P

Haha xD No tak jak jebni*sz automatyzajcie w proju to chyba do kazdego sampla jest po sto <jackie> Mam problemy i musz sie dluzej zastanowic do czego one sa podpiete ^^


RE: FL Studio - Sunspectre - 3.03.2012

Używam od początku, nie zmienie softu, wiem wszedzie co i jak więc po co zmieniać? :P


RE: FL Studio - belothar - 4.03.2012

Spor/FeedMe oraz Billain ze sceny dnb używają FL Studio.
Black Sun Empire znaczną część utworów z Driving Insane zrobiło właśnie na tym sofcie.

Osobiście uważam FL Studio za bezkonkurencyjny pod względem szybkości komponowania DAW. Wszystko jest cholernie intuicyjne i proste, bez zbędnych 1000 okien i zniechęcającego wyglądu. Nie mam żadnych kontrolerów MIDI dlatego nie używam Abletona, na którym komfortowa praca na samej klawiaturze nie ma sensu, nie nagrywam też dźwięku w dużych ilościach, więc FL jest idealnym dla mnie programem