MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jaki sprzęt na początek? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jaki sprzęt na początek? (/temat-jaki-sprzet-na-poczatek)



Jaki sprzęt na początek? - ArtBeatsBTW - 10.12.2013

Specializuję sie juz dość długo w robieniu bitów hip-hopowych, jednak na razie była to podstawowa obsługa FlStudio bez jakiegokolwiek sprzetu. Otóz moje pytanie brzmi jaki polecacie mi na na początek jakis budżetowy sprzet typu mpd, mpc?


Byłbym bardzo wdzieczny za konkrety.


RE: Jaki sprzet na początek? - Huiggi - 11.12.2013

Podaj swój budżet i powiedz jakiego typu robisz bity. Zajmujesz się głównie samplingiem czy syntezujesz swoje leady?


RE: Jaki sprzet na początek? - ArtBeatsBTW - 12.12.2013

Tak, zajmuje sie glownie samplingiem i robie bity hiphopowe. Jesli chodzi o budzet to wlasnie chcialbym sie dowiedziec jaki bylby koszt najbardziej optymalny do jakosci jak na poczatek.

Szczerze mowiac jestem ciemny troche w temacie, dlatego chcialbym zeby ktos mi rozjasnil sprawe.


RE: Jaki sprzet na początek? - Drumaholic - 12.12.2013

Przede wszystkim interfejs audio. Po pierwsze dobre źródło to podstawa, do tego zapewni Ci niską latencję bez półśrodków typu asio4all, a i jak będziesz potrzebował podłączyć majka, to ów interfejs ma bardzo chwalone preampy. ~~500zł taka zabawka kosztuje, ale jestem pewien, że wystarczy Ci na długo.


RE: Jaki sprzet na początek? - ArtBeatsBTW - 12.12.2013

Spoko dzieki rozkminie to:)


RE: Jaki sprzet na początek? - Huiggi - 13.12.2013

Właściwie nie potrzebujesz niczego, dlatego pytam. Jedyne co byłoby zalecane z logicznych względów, to właśnie porządne nagłośnienie. Nie wiem jakie już masz, ale jeśli jesteś w stanie się go "nauczyć" (znać wady, wiedzieć w jakich pasmach występuje przekłamanie, potrafić opanować podczas miksu), to nie potrzebujesz nic lepszego.
Interfejs nie jest ci aż tak potrzebny, nie masz kontrolerów MIDI, więc niska latencja nie jest czymś, co powinieneś mieć za wszelką cenę. Niemniej opcjonalny sprzęt do samplingu to między innymi:
- Monitory studyjne
- Interfejs audio
- Wygłuszenie pomieszczenia
- Kontrolery MIDI
- Gramofon
- Mikser lub przedwzmacniacz gramofonowy do tego wyżej
- AKAI MPC
- Syntezatory (do jakichś dodatkowych melodii, basu)

Przeczytaj o każdym z nich i sam zdecyduj co ci jest potrzebne. Ja kupiłem gramofon, MPD32, interfejs audio, klawisze M-Audio i słuchawki studyjne. Za całość zapłaciłem około 2 tysięcy złotych i jeszcze muszę dokupić mikser, bo Stanton T.92 USB ma słabiutkie przetworniki analogowo-cyfrowe.


RE: Jaki sprzet na początek? - Drumaholic - 13.12.2013

Biorąc pod uwagę treść pierwszego, tj. kluczowe słowo ("budżetowy"), to post wyżej jest o kant dupy potłuc. No ale nic nowego. Internetowym doradcom najłatwiej jest dysponować nie swoim budżetem :)


RE: Jaki sprzet na początek? - ArtBeatsBTW - 13.12.2013

Nie wiem czy się zle wyraziłem, ale chodziło mi o nisko budżetowy sprzęt. Ale ogólnie dzięki wszystkim za pomoc!


RE: Jaki sprzet na początek? - Huiggi - 13.12.2013

Ja podałem ci teorię, bynajmniej nie musisz kupować całości tego sprzętu, na pewno nie na start. Wystarczy ocenić co ci jest najbardziej potrzebne, nie musi być to akurat interfejs audio proponowany przez pana "o-kant-dupy". W końcu po co ci interfejs z dobrymi pre-ampami, skoro robisz bity, a nie nawijasz? Najlepiej by było gdybyś podał jakie masz odsłuchy. Lepiej zastanowić się dwa razy zanim zdecyduje się coś kupić, ja żałuję tylko zainwestowania w interfejs Audiotrak Prodigy CUBE, który za ponad 400zł zaoferował mi naprawdę nikłe zmiany w odsłuchu, ponieważ miałem już dobre nagłośnienie.


RE: Jaki sprzet na początek? - Drumaholic - 13.12.2013

Dobre preampy po to, że np. jak mu kiedyś wpadnie do głowy nagranie chórków wypełniających przestrzeń w mixie, to podłączy majka i z bani, zamiast nagrywać więcej szumów niż wokalu.

Kupi teraz szajs od m-audio, za rok zechce nagrać jakiś wokal i straci podwójnie. Proponuję myśleć ciut do przodu, jeśli chodzi o takie zakupy.