MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
DAW, w którym tworzysz - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+---- Dział: Spis DAWów (https://musicproducers.pl/forum-spis-dawow)
+---- Wątek: DAW, w którym tworzysz (/temat-daw-w-ktorym-tworzysz)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


DAW, w którym tworzysz - sowa - 6.02.2012

Każdy ma swój DAW, na którym tworzy :) Pochwalcie się na czym tworzycie i dlaczego :) Co Was w nim urzekło, dlaczego ten a nie inny :)

Ja tworze... a raczej uczę się tej sztuki przy pomocy FL Studio. Lubię ten DAW głównie za jego prostotę i dość prostą obsługę. Z resztą to mój pierwszy DAW w życiu więc i sentyment jest :) Aczkolwiek ma parę wad jak na przykład duże zużycie CPU (ehh :)) czy według mnie niewygodny mikser. Nie podoba mi się to, że trzeba przypisywać do szyn poszczególne ścieżki a po usunięciu danej ścieżki szyna na miskerze się nie "czyści" <bleh>. Dlatego od jakiegoś czasu sukcesywnie przenoszę się z FLa na Presonusa Studio One v2. Presonus urzekł mnie tym, że w projekcie mamy cały czas porządek czego mi brakowało w FLu (trzeba było samemu zadbać o to żeby z czasem nie pogubić się w projekcie). Również mikser jest dla mnie o niebo lepszy gdyż szyny tworzą się automatycznie do wrzuconej ścieżki czy instrumentu. Presonus również jest prosty w obsłudze i przejrzysty. Posiada ciekawe pluginy acz ubogie syntezatory co jest wadą. Ale największą bolączką dla której ciężko jest mi opuścić FLa i przenieść się na Presonusa jest... piano roll <wall>. Chyba każdy kto miał styczność z FLkiem potwierdzi, że PR w tym DAWie jest fenomenalny czego nie mogę powiedzieć o Presonusie. Niestety to jest wadą tego DAWu, ponieważ nie jest on tak dobry jak w FLu hehe :) Nie mniej jednak Presonus mnie strasznie kusi więc chyba porzucenie FLa to tylko kwestia czasu :)




RE: DAW, w którym tworzysz - Bober - 19.02.2012

To mój pierwszy post, więc od razu się przywitam :D
Kiedyś, kiedy próbowałem nauczyć się podstaw jeśli chodzi o jakikolwiek DAW, używałem FL Studio 7. Jednak po pewnym czasie, kiedy przy 10 patternach mój procesor odmawiał posłuszeństwa, przesiadłem się na Abletona, w którym do tamtego czasu robiłem jedynie sety, mashupy czy intro edity.
Początkowo ogarnięcie całego interfejsu było dla mnie czarną magią, zupełnie nie wiedziałem jak odnaleźć się w Live'ie. Dopiero kiedy w zeszłe wakacje wyposażyłem się w lepszą kartę dźwiękową, odsłuchy i klawiaturę MIDI zaczęło mi się lepiej pracować - klawisze to ogromna wygoda, nie trzeba wklepywać wszystkiego myszką.
Do tej pory nie nauczyłem się wszystkiego, jednak myślę, że jestem na dobrej drodze.

Gdybym miał polecić Abletona osobie, która dopiero zaczyna, to bez wahania bym to zrobił, ponieważ po dwóch miesiącach pracuje się w programie bardzo swobodnie.

Pozdrawiam :D


RE: DAW, w którym tworzysz - MariusR - 19.02.2012

Ja miałem do wyboru FL i Reason-a znajomi używali FL-a mnie on nie przypadł do gusty może dlatego ze to była jedna z pierwszych wersji. Za to Reason nie miałem z nim żadnego problemu żeby się połapać co gdzie i dla czego za czołem od wersji 2.0 rok 2000/01 :) a od wersji 3 Oryginał :) i tak teraz posiadam Reason 6 chodź jest programem zamkniętym bez możliwości wtyczek vst i innych to jak dla mnie wystarczy, czasami ReWire z Logic lub sam Logic potem export do wav i NN-TX no i tak jak już wspominał "sowa" Presonus Studio One v.2 ciekawy DAW pozytywne wrażenia chodź sypie się czasami przy starcie :) fajna opcja jest przy zakupie Interfejsu Presonus-a dodają wersje Artist lub Pro.

Tak czy owak nie ważne jaki DAW ważne w jakim stopniu umiesz go obsługiwać i jaki jest efekt końcowy :)
Pozdrawiam


RE: DAW, w którym tworzysz - ZOOn'r - 19.02.2012

FL Studio - Łaj? Bikos to najlepszy program do tworzenia muzyki. Można stworzyć mega nute od podszewki aż po samą górę! Większość producentów na świecie poleca i tworzy w tym świetnym programiku. Nobel dla twórcy FL Studio! Tyle ode mnie, joł :).


RE: DAW, w którym tworzysz - ProCkers - 21.02.2012

Ja używam dwóch DAW'ów na raz które moim zdaniem po połączeniu są nie do przebicia :D FL i Reason :D Dlaczego? FL to mój pierwszy DAW i jakoś się do niego przyzwyczaiłem, z pewnością bym od niego odszedł ale ten Piano Roll Heart i Step Sequencer czyli coś czego nie ma w innych DAW'ach, okropnie ułatwia życie :D Denerwuje mnie, jak również kogoś kto się wypowiadał wcześniej, Mixer. A czemu Reason? Posiada świetne syntetyzatory mimo że to zamknięte środowisko, możliwości łączenia ich są nieograniczone. Ale za to w nim znowu nie podchodzi mi Playlista i brak możliwości dodawania Audio Clipów(choć ta wada jest już naprawiona w wersji 6, do której nie ma jeszcze cracka :( ) i Piano Roll. FL znam w 100%, Reasona troszkę słabiej, ale doskonale się dopełniają po połączeniu :)

Ogarniam jeszcze Studio One, który również mnie bardzo zaciekawił :D I kto wie co z tego wyjdzie :D W przyszłości chciałbym przetestować Pro Tools i Logic Pro, które mnie okropnie zaciekawiły :D


RE: DAW, w którym tworzysz - Hard3eat - 21.02.2012

Od samego początku praktycznie używam FL8 (:
Dlaczego? Prosty w obsłudze,świetny interfejs,multum możliwości i całkiem dobra cena (:


RE: DAW, w którym tworzysz - Chrased - 22.02.2012

Wiekszosc ludzi ktora tworzy muzyke w FL Studio i twierdzi ze to najlepszy DAW - nie wie co mówi. Dlaczego? Bo nigdy nie sprobowala czegos innego.


Ja zaczynalem robic muzyke na FL Studio, i korzystam z niego do dzisiaj tworzac melodie (podoba mi sie opcja Ghost View). Ogromnym minusem tego programu jest mixowanie. Mamy kilka galek glosnosci, a w mixerze nie mozna naraz sciszyc wszystkich kanalów (poza tym na niektorych mozna miec sidechain co dodatkowo komplikuje sprawe).

Obecnie tworze na Abletonie. Minusem tego programu jest fatalny "piano roll" (ma on tam inna nazwe). Mixowanie jest o wiele prostsze niz w FL. Slady mozna laczyc w grupy, mamy tez kanaly send (jak w FL). Minusem jest brak konwersji do mp3.

Probowalem Studio One i Reapera, ale nie przypadly mi do gustu. Uwazam ze oba programy to troche "Cubase wanna be".

Do tego zawsze za zabawne uwazam stwierdzenia ze FL jest najprostszy. To bład. FL Studio znaczaco odstaje w funkcjonalnosci od reszty programów, w ktorych muzyke robi sie odrazu na "Playliscie".


RE: DAW, w którym tworzysz - Hard3eat - 22.02.2012

Próbowałem reasona 4 i Cubase Sx więc nie mów że nie próbowałem (:
A czy FL tak bardzo odstaje? Tu już bardziej kwestia czy dana osoba potrafi dobrze wykorzystać możliwości dawa :D


RE: DAW, w którym tworzysz - Chrased - 22.02.2012

Moj post nie byl kierowany do nikogo. Po prostu zauwazylem pewna prawidlowosc na forach odnosnie FL Studio.


RE: DAW, w którym tworzysz - Hard3eat - 22.02.2012

Spoko :D
I wiadomo coś w tym prawdy jest (:


RE: DAW, w którym tworzysz - brainfreezer - 23.02.2012

Oczywiście ABLETON LIVE. Dlaczego?? (ta wstawka rządzi...)
Ponieważ jest genialnie dostosowany do potrzeb użytkownika. Wiele rzeczy program robi za Ciebie, nie wnikając w warstwę twórczą. Dzięki idealnemu połączeniu interfejsu midi i audio pracuje się w nim bez problemu. Nadaje się tak samo dla początkujących jak i dla zaawansowanych użytkowników/producentów.
Sam zaczynałem na FL, ale jakoś nie porwał mnie ten program. Potem znajomy polecił mi abletona ... i tak od 2009 r. "live" zawładnął moim życiem.
Tyle z wyznań muzycznego no- life'a ;)


RE: DAW, w którym tworzysz - 9lives - 23.02.2012

No to mój pierwszy daw to FL Studio 9 a obecnie jest to 10.0.0 Po prostu wpisałem sobie w google "program do robienia muzyki" i najwięcej osób go polecało. Wpisałem na yt FL Studio, patrze i widze, że w tym programie można robić na prawdę własną muzykę. Ściągnąłem zainstalowałem i odinstalowałem :D Po czym po kilku miesiącach ponownie zainstalowałem i już został na dysku do dzisiaj!

Nie można powiedzieć, że FL studio jest proste w obsłudze. Ja zaczynałem w FL studio, poszedłem do znajomego bo on miał Cubase i chciałem z ciekawości sprawdzić to na prawdę czarna magie dla mnie. Z kolei dla niego to FL Studio czarna magia, nic nie umiał zrobić. Także daw na którym się zaczyna, jest daw'em najprostrzym :D


RE: DAW, w którym tworzysz - NATT_NRS - 24.02.2012

przygoda zaczela sie od FL ale trwalo to moze miesiac... przesiadlem sie na Reasona tam pobawilem sie troche dluzej ale jak tylko sprobowalem Abletona zostalem juz przy tym sofcie... moim zdaniem bezkonkurencyjny ( alei to moze sie nie dlugo zmienic... time for LOGIC STUDIO :) )

FL
+ Prosty
- wyglad ( niewiem dlaczego ale mnie poprostu odrzuca)

Reason
To co jest jego plusem jest i minusem... nie mozna pracowac na VST niby spoko bo reason ma wszystko i nie potrzebojesz zadnych VST... ale do kilku wtyczek jestem tak przyzwyczajony ze ciezko bylo by bez nich :)

Ableton
+ INTUICYJNOSC (ale to po jakims czasie, na poczatku jest problem)
- za bardzo WCIAGA :P


RE: DAW, w którym tworzysz - efg1 - 24.02.2012

Ja tak jak zacząłem z FL Studio tak nadal jestem z tym programem :) Próbowałem się przesiadać na Abletona ale zniechęcił mnie właśnie ten jego sposób na "piano roll". Zasadniczo wyznaje zasadę że na każdym DAWie można zrobić to samo, liczy się człowiek który stoi za tym i jego umiejętności :)

@ Charsed - nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym ściszeniem wszystkich kanałów, co masz na myśli konkretnie?


RE: DAW, w którym tworzysz - SilverNight - 25.02.2012

Od Początku Fl :) chociaż przymierzałem się do abletona niestety to nie dla mnie program :D Pozostaje w Flu


RE: DAW, w którym tworzysz - Bootyshine - 25.02.2012

Zaczalem do eJay'a xD Pozniej FL, male przymiarki to Abletona ale jak na razie dalej FL :D I mam pytanie? Czy istnieje Pro Logic na Windows czy tylko na Mac'a sa?


RE: DAW, w którym tworzysz - BlueHawkins - 25.02.2012

Fruity Loops
dlaczego ?
- ładnie wygląda , wszystko jest pod ręką , kolorowy , nieskomplikowany


RE: DAW, w którym tworzysz - ProCkers - 25.02.2012

(25.02.2012, 1:37)Bootyshine napisał(a): Zaczalem do eJay'a xD Pozniej FL, male przymiarki to Abletona ale jak na razie dalej FL :D I mam pytanie? Czy istnieje Pro Logic na Windows czy tylko na Mac'a sa?

Logic Pro jest tylko na Maca :( Oczywiście można spróbować zainstalować OSXa na PCie ale to nie to samo. Pro Tools od wersji 9 już obsługuje wszystkie karty dźwiękowe więc jego trzeba by przetestować :D


RE: DAW, w którym tworzysz - brainfreezer - 26.02.2012

Nie wspomniałem jeszcze o Finale... Ale to taki nie do końca producencki ;)


RE: DAW, w którym tworzysz - Gadom - 26.02.2012

W sumie sprawdziłem wszystkie najważniejsze softy Fl Studio, Ableton, Cubase i Reason nawet jakis szit od Magixa xD.. Cubase spodobał mi się ale nie ogarnialem tych grup i innych badziewi po kupnie nowego kompa juz nie instalowalem.. Fl Studio na fl'ku tworze odkad pamietam ładnych pare lat wydaje mi sie ze to najlepszy soft ;).. Ableton czasem cos skubne na abletku poniewaz jara mnie w nim ciecie plikow audio ich stretching, fajnie sie sampluje, no i ma dobry moduł dźwiękowy słychać różnice w porownaniu z Fl'em. Reason dla mnie taki sobie nie lubiłem tego ze nie mozna bylo wrzucac ulubionych wtyczek.. :| Fajny był bajer z podłączaniem kabli do mixera i łączeniem efektów i instrumentów.. ;) Moje Top softy to Fl i Ableton pozdrawiam..