MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? (/temat-fl-studio-fl-studio-split-by-channel-czy-patternowanie)



FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - MAKLMOR - 19.07.2014

Cześć wszystkim,

chciałbym zapytać w niniejszym poście czy powinienem przy tworzeniu w FL Studio każdy dźwięk umieszczać na każdym osobnym patternie, czy mogę zbudować całą melodię na jednym, a później użyć opcji split by channel?

Czy poszczególne elementy track'a robić od razu na osobnym patternie (np. Pattern 1 akordy + melodia, Pattern 2 hihat + kick- choć jak wtedy mam usłyszeć czy to współgra?<niewiem>), a później split by channel na tym patternie zarzucić , żeby móc to aranżować dowoli.

Co jest najlepszą metodą, żeby nie narobić syfu w aranżacji (powinienem ją robić w trakcie czy po stworzeniu tego na patternie? I w tym sęk właśnie)

Będę dzięczny za pomoc ! :)


RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - Revnotes - 19.07.2014

Rób tak jak jest Ci wygodnie. Nie ma opcji lepszej i gorszej, po prostu każdy powinien wybrać swój własny system pracy. Dla mnie wygodniejsze jest trzymanie wszystkiego na oddzielnych patternach, łatwiej mi się aranżuje w ten sposób.



RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - Z3PHYR - 19.07.2014

(19.07.2014, 22:33)Elnanter napisał(a): Rób tak jak jest Ci wygodnie.

Dokładnie - zależy jak tobie będzie się wygodniej pracowało. Ja przeważnie robię wszystko w jednym patternie, a dopiero później wszystko rozdzielam. Zbyt mocno się do tego przyzwyczaiłem.


RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - MAKLMOR - 20.07.2014

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, teraz już wiem jak się za to zabrać.

PS. Dobry pomysł z tym pocięciem Kay, nie wpadłem na to.


RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - Thomas - 23.07.2014

Nie trzeba nawet używać opcji slice. Jeżeli w playliście używasz tracków (nie patternów) wystarczy tylko złapać za lewą lub prawą krawędź i do woli skracać lub rozciągać. Fajnym ułatwieniem jest także używanie tracków dla elementów melodycznych (różnorakie plucki itd.), a patternów dla elementów perkusyjnych. Dzięki temu na playliście stanie się bardzo przejrzyście, ponieważ linie melodyczne będziemy mieli ciągle widoczne, a perkusja schowa się w postaci szarych pasków poniżej reszty.


RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - Revnotes - 23.07.2014

Patterny jako takie, jak Ty je opisujesz (te dla perkusji) Thomasx17 miliony lat temu odeszły do lamusa. Nie sądziłem, że jeszcze ktoś z tego korzysta.


RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - Thomas - 23.07.2014

Nie jestem konserwatystą, ale korzystam z nich do dzisiaj :) Takie przyzwyczajenie.


RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - K - 23.07.2014

Na początku byłem oburzony ich domyślnym wyłączeniem przez IL, ale gdy często korzysta się z narzędzia cięcia, to o wiele lepiej jest jednak widzieć jaką ścieżkę się tnie. Przy patternach byłby z tym niemały problem.


RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - Thomas - 23.07.2014

Korzystam zarówno z patternów, jak i tracków. Patterny używam dla perkusji właśnie, a reszta ląduje na trackach. Nie poruszam się tylko po patternach, bo byłoby to niezbyt przejrzyste. Też byłem tym oburzony, gdy przesiadłem się na wersję 10 i zonk - gdzie są patterny? Z tego co wiem to od FL 11 nie ma już ich wcale.


RE: FL Studio: Split by channel czy Patternowanie? - skibot - 9.08.2014

problem w flu jest taki (przynajmniej w dziewiątce) że split by chanell nie pójdzie przez sumę - tzn jeśli na sumie masz pozapinane jakiś multibandy i inne pierdy to przy renderowaniu fruciak nie puści przez nie śladów. To jest uciążliwe bo jeśli chcesz komuś udostępnić swój materiał w formie odrebnych śladów WAV tak aby później miał możliwość edycji w innym DAW to niestety trzeba zaznaczać osobno każdy patern i go renderować jako solo - wtedy przechodzi przez swój przypisany kanał, ewentualne busy, wysyłki i sumę.