MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Procesor i ram - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Procesor i ram (/temat-procesor-i-ram)



Procesor i ram - stage - 5.08.2014

Witam

Gdyby była opcja niezwłocznej odpowiedzi, to byłbym wdzięczny bo sprawa bardzo pilna.
Kupuję Macbooka pod kątem muzycznym. Produkcja muzyki w stylu filmowym, reklamowym, jakieś piosenki pop/rock, trochę elektroniki, orkiestra itp. Będę pracować na Logic Pro X i wtyczkach (NI Komplete, EW Symphonic Orchestra Platinum oraz biblioteki Logic Pro) i dogrywać gdzieniegdzie gitarę.
Ilość ścieżek, to 5-10 przy mniejszych projektach, do 30-40. Zapewne nieraz będę czerpać brzmienia z różnych wtyczek poprzez Kontakt i nakładać jakieś pogłosy.
No i sprawa wygląda tak, że muszę wybrać pomiędzy dwoma konfiguracjami Macbooka.
Albo zainwestować w procesor i7 3.0 Ghz i 8MB DDR3L SDRAM 1600 MH, albo odwrotnie - procesor i5 2.8 Ghz i w tym wypadku tego ramu 16. W temacie jestem praktycznie zielony. Co byście polecili w takiej sytuacji, żeby mieć ten komfort pracy?
Jutro, w okolicach południa muszę podjąć decyzję, także do tego momentu będę wdzięczny za wszystkie wpisy :)


RE: Procesor i ram - Head - 5.08.2014

Jaka wersja i5 ? 760 czy wyżej ? Masz możliwość podkręcenia zegara, do ilu to nie wiem, bo to zależy od wersji.
Kusi mnie to 16GB - 1600Mhz czy wyżej ?

He tak od siebie dodam, że przy takiej cenie lapka wolałbym sb złożyć jednostkę, która parametrami i wydajnością biłaby na głowę te lapki.
Ale domyślam sięże stawiasz na wygodę.

Nie jestem pewien tej drugiej konfiguracji. Dobrze jakby ktoś jeszcze się wypowiedział.


RE: Procesor i ram - stage - 5.08.2014

Coś takiego:

''Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 2,8 GHz, Turbo Boost do 3,3 GHz
8 GB pamięci DDR3L SDRAM 1600 MHz''

Coś takiego tylko znalazłem. Z tym, że gdyby podbić procesor na i7, to będzie 3,0Ghz, tak jak napisałem tam na początku.

A Macbook dla wygody, ale też pod kątem Logica (biblioteki brzmień) no i z chęcią bym się przestawił na coś nowego :)


RE: Procesor i ram - Kael - 5.08.2014

Procesor to sprawa pierwszorzędna, ja bym wybrał i7.


RE: Procesor i ram - Head - 5.08.2014

Bierz i7, tak przeczuwałem że i5 na 2 corach. Pzdr


RE: Procesor i ram - HybridRaven - 5.08.2014

procek prockiem, ale jezeli bedziesz opieral swoja prace na kontakcie 5 i jego bibliotekach to wiedz ze tutaj liczy sie RAM. Nie wiem jak to sie tyczy MAC'a ale na piecku RAM (jak i procek) to polowa wygodnej pracy.
Tez zajmuje sie hobbystycznie muzyka filmowa i takze opieram sie na kontakt 5 (ale PC) i wiem ze te 16GB to moze nie starczyc. Wszystko zalezy od tego ile sciezek, ile instrumentow K5 i jakie biblioteki bedziesz ladowal (jak dobrze wiesz ze sa biblioteki ktore waza na hdd po 120GB i nawet jeden preset moze wykorzstywac 2-2,5GB ramu - a gdzie reszta? Ja stawialbym na 32GB (to jest optymalne, bo oczywiscie najlepiej jest miec max 64GB).
Procek tez jest wazny, ale sample z K5 sa ladowane glownie na ramy, wiec im wiecej ramu tym lepiej bo praca bedzie bez problemowa.

Tylko ze to wszystko pod Piecka, mac'a nie mam wiec sie nie wypowiem na temat mac'a - kieruj sie tym ze K5 (biblioteki) biora duzo Ramu.

pzdr.


RE: Procesor i ram - Estrax - 9.08.2014

Chyba nikt tu wcześniej nie zauważył, że biorąc pod uwagę MacBooka Pro 13 Retina, obydwa CPU są dwurdzeniowe i różnią się tylko taktowaniem, oraz ilością cache L3 (3 MB w i5 vs 4 MB w i7). Konkretne modele to i5 4308U i i7 4578U. Różnica w wydajności tych CPU jest na poziomie efektu placebo (w sumie jakieś 3-5%). RAM jest znacznie ważniejszy, bo przy wykorzystywaniu bibliotek do Kontakta znika on w zastraszającym tempie - na dodatek go nie nie wymienisz, bo jest wlutowany w płytę główną.
Podobnie sprawa wygląda z SSD - jest na nietypowym złączu w modelach Late 2013 i Mid 2014 (zmodyfikowany M.2 NGFF, czyli PCIe), oraz jest bezpośrednio wlutowany w płytę główną. Jedyna droga do jego wymiany, to wymiana całej płyty głównej, czyli na dobrą sprawę całego laptopa ;)
Są dwie opcje:
1) oblicz ile potrzebne Ci jest miejsca na wszystko (zwróć uwagę, że niektóre projekty w Logicu, głównie te z dużą ilością audio, lub ścieżek zamrożonych, potrafią zajmować nawet kilka GB na dysku - podobnie jest z backupami, z których te stare pliki można śmiało usunąć, by nie zajmowały zbędnie miejsca na dysku) i wybierz SSD o takiej pojemności. Zalety: wszystko w środku laptopa, wady: cena.
2) kup wersję z mniejszym SSD, oraz dołącz zewnętrzny dysk SSD 500 GB (np. Samsung 840 EVO, cena to około 900 pln) + obudowę lub adapter thunderbolt (jakieś 500 pln) i kabel thunderbolt (~50 pln) i ciesz się normalną wydajnością SSD. Zalety: znacznie większa pojemność dyskowa za mniejsze pieniądze, możliwość "żonglowania" dyskami i ich wymiany; wady: konieczność podpinania zewnętrznego dysku, czyli dodatkowy kabelek :P

Do pracy z audio IMO wybierz model 15", bo poza pakowanym do niego aktualnie 16 GB RAMu, dostajesz w zestawie znacznie wydajniejszy CPU - i7 4770HQ, i7 4870HQ bądź i7 4980HQ - różnią się między sobą wyłącznie taktowaniem zegara, wszystkie i7 z modelu 15" mają fizyczne 4 rdzenie (8 wątków). Powiększeniu ulega też wyraźnie obszar roboczy, gdyż możesz ustawić rozdzielczość dającą Ci przestrzeń roboczą na poziomie rozdzielczości 1920x1200 (generowany jest obraz w rozdzielczości 3840x2400 i skalowany do rozdzielczości natywnej matrycy, czyli 2880x1800 = 5,1 MPix). MacBook Pro 13 Retina maksymalnie osiąga 1680x1050 (czyli 3360x2100, skalowane do rozdzielczości 2560x1600), na dodatek ma słabszy chip graficzny, który może mieć trochę problemów z zapełnieniem tej matrycy 4 MPix przy max obciążeniu CPU (o co nie trudno przy dwurdzeniówce). Model 15-calowy nie traci na mobilności, gdyż waży ciut więcej, ale nadal jest lekki, dość kompaktowy, smukły. Oczywiście, jest to droższy wariant, aczkolwiek laptopa do pracy z dźwiękiem zazwyczaj nie kupuje się co roku. Takowy sprzęt powinien wystarczyć śmiało na jakieś 4 lata. Wersja 13-calowa też, tylko przy niej się dość ostro powku...rzasz z racji słabego CPU.


RE: Procesor i ram - stage - 14.08.2014

Nie zaglądałem tutaj długo - myślałem, że temat już się zagubił w gąszczu. Dzięki za odpowiedzi. Kupiłem macbooka 15, i7 2,2 4-rdzeniowego i 16 Ram. Powinno wystarczyć :)