MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Aktualności (https://musicproducers.pl/forum-aktualnosci)
+--- Wątek: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje (/temat-umowa-pomiedzy-zaiks-a-youtube-juz-obowiazuje)



Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Tomi - 28.08.2014

Weszła w życie nowa umowa zawarta przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z kontrolowanym przez Google Inc. serwisem YouTube, więcej niżej w linku

http://www.zaiks.org.pl/835,111,nowa_umowa_z_youtube_juz_obowiazuje

ZAiKS napisał(a):Szanowni Państwo,

Informujemy, że weszła w życie nowa umowa zawarta przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z kontrolowanym przez Google Inc. serwisem YouTube. Analogiczna do podobnych porozumień obowiązujących w innych krajach, umowa wprowadza nowy model rozliczeń z twórcami, zgodny z licencjami multiterytorialnymi, jakie nakłada unijna „Dyrektywa w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych online”.

Nowa umowa zawiera dwie istotne dla twórców różnice, dotyczące repertuaru i wypłaty tantiem. Na czym one polegają? ZAiKS, który dotychczas chronił na terenie Polski cały powierzony mu światowy repertuar, otrzymywał co kwartał ze strony YouTube listy wykorzystanych utworów i należne za to pieniądze, które odpowiednio dzielił i wypłacał twórcom. Obowiązujące obecnie licencje wieloterytorialne, zgodne z dyrektywą unijną, pozwalają organizacjom zbiorowego zarządu w poszczególnych krajach na udzielanie licencji na cały kontynent. Oznacza to w praktyce, że ZAiKS, nadal chroniąc prawa autorskie bezpośrednio przez siebie reprezentowanych autorów i wydawców, nie będzie już pobierał tantiem za wykorzystane na terytorium Polski „obce” utwory objęte licencją OZZ z innego kraju.

Kolejna zmiana dotyczy systemu rozliczeń. Listy utworów z katalogu YT, za które serwis będzie płacił ZAiKS-owi, wymagać będą wstępnej weryfikacji dla ustalenia, które z tych utworów reprezentowane są w danym momencie przez Stowarzyszenie. Zweryfikowana w ten sposób lista będzie podstawą do wypłacenia należnych tantiem. Oznacza to, że niezgłoszony do ZAiKS-u utwór nie będzie mógł być wskazany jako ten, za który ZAiKS i autorzy mają prawo otrzymać pieniądze.

Jest to bardzo istotne dla twórców i wydawców rozróżnienie. Jeśli swój produkt udostępniają na YT poprzez system Google YT Uploader, ale bez zgłoszenia go w organizacji mającej podpisaną umowę z YT (w tym wypadku w ZAiKS-ie), nie otrzymają żadnych honorariów za jego wykorzystanie – nawet jeśli będzie to klip miesiąca.

Szanowni Państwo, w praktyce oznacza to, iż twórcy i wydawcy – także ci nie stowarzyszeni w ZAiKS-ie, których ZAiKS reprezentuje na mocy ustawy – powinni swoje utwory regularnie rejestrować w bazie Stowarzyszenia tuż po ich powstaniu, jako że umowa z YouTube nie przewiduje opłat wstecz, tzn. za wcześniejsze odtwarzanie zgłoszonego później utworu. Rejestracja utworów jest bezpłatna. ZAiKS jako organizacja działająca w kraju członkowskim Unii Europejskiej, a także jako członek GESAC (Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów), podlega regulacjom wprowadzanym w całej Europie dla unowocześnienia i usprawnienia obiegu kultury.






Wkleiłem treść tutaj, Kay.


RE: Umowa pomiędzy ZAIKS a YouTube już obowiązuje - Revnotes - 28.08.2014

Jeżeli dobrze zrozumiałem, aby otrzymać kasę za jakieś tam odtworzenia w YouTube mojego utworu, powinienem swój track zarejestrować w ZAIKS (rejestracja darmowa)? Nigdy w ten sposób nie zarabiałem, więc nie wiem czy ta umowa wniesie w moją "działalność" jakiekolwiek zmiany. Chętnie zapoznam się z waszymi przemyśleniami, może nie spostrzegłem jakiejś istotnej zmiany.

BTW zastanawia mnie - jakie dane należy podać podczas takiej rejestracji? Czy po takim procesie Panowie w szarych garniturach zechcą złożyć mi domową wizytę? Chyba po raz pierwszy tak na prawdę doceniłbym fakt, że korzystam z legalnych materiałów i DAW ;)


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Buramica - 28.08.2014

Ostatnio czytałem artykuł o tym, że nasz kochany rząd chce aby przy życiu zostali tylko twórcy komercyjni... Jak widać machina już ruszyła... Jeśli nie stać Cię na rejestrację utworów to nie zarobisz, bo oni też nie zarobią na Tobie... Mój kraj, taki piękny...


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Knifeman - 28.08.2014

po prostu odkryli kolejne źródło zarobku - podpinanie się pod zysk artystów z YT

chętnie zobaczyłbym oświadczenie z drugiej strony (Google Inc.)

Co najlepsze jest to tak zręcznie opisane abyśmy myśleli, że jeżeli nie zgłosiliśmy tam utworu to nie ostaniemy należności z reklam :E


RE: Umowa pomiędzy ZAIKS a YouTube już obowiązuje - formal - 28.08.2014

(28.08.2014, 10:24)K. napisał(a): Nieźle. Czyli zrobię hit, sprzeda się w milionach, klip na YT będzie miał dziesiątki milionów odsłon, a hajsu nie dostanę, bo zapomniałem zgłosić do zaiksu.

a teraz jak było cały czas? czy zaiks płacił cokolwiek za klipy na yt? bo w sumie to hajs od jutuba z reklam bedzie a teraz jeszcze wpadnie od zaiksu (jezeli wczesniej nie placili)


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - FELIX G - 28.08.2014

Ale mnie to wku.rwia... Moja muzyka to moja muzyka nie chce zeby instytucja, ktora praktycznie uniemozliwia mi bycie DJem i przeszkadza na kazdym kroku w rozwijaniu sie dostawala jeszcze hajs za moje utwory ! Rejestracja darmowa, do kiedy? A moze juz jest jakas kretynska oplata? Nigdy nie lubilem spiskowania i narzekania jak to jest zle, moge sie podzielic ze wszystkimi byle tylko nie z Zaiksem.
Osobiscie wynegocjuje, ze kase za moja tworczosc dostana materialnie w najciezszej do wymiany walucie jaka istnieje.

Wole wylaczyc partnerstwo z yt jesli te ku.rwy z zaiksu maja cos za mnie dostac nawet jesli z mojego punktu widzenia (teoretycznie) nic sie nie zmieni.


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Divine Frequency - 28.08.2014

Jesli bylbym zarabiajacym muzykiem to w moim wypadku wyglada to tak ze rejestruje sie w UK a muzyke tworze gdzie chce wiec zaiks mi moze naskoczyc :D


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - RaNi/Works - 29.08.2014

+ 999 pkt do spierdolenia rządu :D
A co z tymi jutuberami tymi abstrachujami, rojovami, rockalonami itd. Oni też zarabiają głównie z reklam... Czy ta umowa dotyczy tylko producentów muzyki?


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Zirds - 29.08.2014

ZAiKS nie jest instytucją rządową.


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - RaNi/Works - 29.08.2014

Hmmm... a więc prezes tego stowarzyszenia czyli "FIRMY do wyciągania pieniążków" może se objechać świat :D

PS: mam deja vu... mam wrażenie że już to pisałem XD sprawdzę kilka tematów czy nie kopiuję samego siebie


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Zirds - 30.08.2014

Offtopując. BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to też firma poza rządowa.


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - LinexPL - 30.08.2014

Wszędzie sie ten Hołdys wciśnie...


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Zirds - 30.08.2014

Tak będzie wyglądać prawie każda strona na której będą publikowane utwory. Trzeba będzie bulić ZAiKSowi za to byś mógł otrzymać pieniądze z reklam, które pokazują się na każdej stronie, na której zamieściłeś swoje dzieło.


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - Knifeman - 2.09.2014

a tak wygląda to z drugiej strony

http://antyweb.pl/tak-wygladaja-zarobki-artystow-na-klipach-w-youtube-nowa-umowa-zaiks-i-youtube-wchodzi-w-zycie/


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - gregwmusic - 12.09.2014

Jawne wyłudzenie kasy od ludzi którzy próbują zaistnieć

Panowie Musimy iśćDo X facktor ! to menagera i promo TVN nam zapłaci :D


RE: Umowa pomiędzy ZAiKS a YouTube już obowiązuje - MAKLMOR - 14.09.2014

Czyli to innymi słowy bat na piractwo :)