MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Czym jest rompler? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Czym jest rompler? (/temat-czym-jest-rompler)



Czym jest rompler? - MAKLMOR - 13.09.2014

Czołem wszystkim :)

Ostatnio dowiedziałem się, że popularny Nexus jest romplerem i zastanawiam się czym to się właściwie różni od np. " zwykłego " syntezatora jak na przykład Synth1. Jaka jest filozofia pracy i czy te romplery są łatwiejsze do stworzenia kawałka?


RE: Czym jest rompler? - Loco - 13.09.2014

Syntezator - masz możliwość manipulowania oscylatorami obwiedniami filtrami itp. - tworzenie dźwięku samemu.
Nexus - ładujesz multisample (gotowe dźwięki których nie możesz edytować od podstaw) i tylko nakładane masz tam efekty.

Osobiście bym na twoim miejscu tego (nexusa) nie tykał xD


RE: Czym jest rompler? - Mich - 13.09.2014

Romplerem dżwięku od podstaw nie stworzysz tylko zmnienisz róznymi efektami, w nexusie jest ich sporo tak że możesz całkowicie odmienić dźwięk. A w syntezatorze robisz dźwięk od początku, oczywiście są też presety do syntezatora.
No, jeżeli używasz gotowych dźwięków to wiadomo że jest łatwiej :) Tylko pytanie czy zależy ci na stworzeniu tzw. nexusowych kawałków jak w Spininn Records? :D Lepiej używaj więcej syntezatorów, najlepiej swoich wykręconych dźwięków, bo lepiej umieć coś robić samemu. Generalnie większa frajda kręcenie własnych dźwięków niż szukania idealnego presetu. Ja np zawsze poświęcałem full czasu na znalazienie dobrego sampla stopy, a i tak mnie nie satysfakcjonował, więc teraz samemu robię kicki. Podobnie jest z innymi dźwiękami. W nexusie masz wiele róznych dźwięków, ja go głównie używam do layerowania synthów. Ma też bardzo fajne pady, no i są tam też prawdziwe instrumenty, których na syntezatorze nie wykręcisz.


RE: Czym jest rompler? - MAKLMOR - 14.09.2014

"Osobiście bym na twoim miejscu tego (nexusa) nie tykał" a czemu LocoMatt?

W każdym razie dzięki za odp. panowie :)


RE: Czym jest rompler? - anonim - 14.09.2014

rompler to taki rodzaj samplera, w którym nie można nagrywać próbek, tylko je odtwarzać z wcześniej przygotowanych banków brzmień


RE: Czym jest rompler? - RaNi/Works - 15.09.2014

MAKLMOR bo jak go tkniesz to już nie będziesz się mógł od niego odczepić :D
Tanie dźwięki, bez oryginalności i używając go bardzo dużo wyjdziesz na takiego dzisiejszego pseudo "superproducentaNo1" jak Awiczi, Dejwid Głeta czy Gartin Marrix XD


RE: Czym jest rompler? - Audionectic - 15.09.2014

Nie zgodzę się z przedmówcami.Nexus jest fajnym romplerem.Ma swietne banki brzmien do róznych stylistyk od wymienionych garrixów po minimal,deep,chill i inne ciekawe rzeczy.Osobiście miałem epizod z nexem i naprawde nioe żałuje.Niestety specyficzny blok efektów obnaża natychmiast pochodzenie dzwieków i ja używam czasem gdy jakieś arpeggio chce wyrzeżbić ale jak mówiłem,reverb i delay wyłaczam.Chyba że zalezy Ci na brzmieni specyficznym i rozpoznawalnym.Moim zdaniem Sylenth ze swoja bazą presetów i możliwościami bije na glowe Nexa.
Pzdr


RE: Czym jest rompler? - MAKLMOR - 15.09.2014

(15.09.2014, 7:34)Ravel N. napisał(a): MAKLMOR bo jak go tkniesz to już nie będziesz się mógł od niego odczepić :D
Tanie dźwięki, bez oryginalności i używając go bardzo dużo wyjdziesz na takiego dzisiejszego pseudo "superproducentaNo1" jak Awiczi, Dejwid Głeta czy Gartin Marrix XD

https://refx.com/artists/professionals/ Wielu z tych osób nie możesz nazwać pseudo-producentami, a jednak zachwalają.

Audionectic- Nexus jest jednak dwa razy droższy od Sylentha. Lepiej może pójść w stronę muzycznego hipsteryzmu i znaleźć jakiś nieznany rompler :)


RE: Czym jest rompler? - RaNi/Works - 15.09.2014

Wiesz... wśród producentów muzyki istnieje taka pewna dewiza że robiąc kawałek z gotowców, tak naprawdę robisz komuś utwór, bo autorem presetów jest ten jeden sławny producent mówiąc prościej: Wykonany utwór z gotowych presetów w większej częsci nie jest twój.
Ja żem się otrząsnął. Staram się minimalizować ilosć nexusów maksymalnie do 2 (użyć tamtejszego sinusa lub sawa) I nawet jak go użyję staram się zmienić jego brzmienie pluginami w mikserze...

Trzeba samemu znaleźć "to moje własne brzmienie" robić ro raz oryginalniejsze utwory, rozwijać się ale iść pod prąd dzisiejszych syfów.

PS: W presetach neksusa też i w bankach nie ma brzmienia jakiego użyli AvB czy Axwell... albo użyli ale zminili za pomocą wtyczek...
Widzisz? nawet profesjonaliści usiłują ukryć że używają gotowców :D

Twój wybór "Tfuj Róch".

PS2: Nie chcę żeby to był jakiś asspain czy coś... nie odbierz tego źle.


RE: Czym jest rompler? - ProCkers - 15.09.2014

Nexus wbrew pozorom jest bardzo użytecznym narzędziem, jeśli się go używa z głową. Jego presety są bardzo przydatne jako layer do stworzonych już przez nas dźwięków w jakimś syntetyzatorze. Możesz w taki sposób otrzymać na prawdę świetne dźwięki, przy niezbyt dużym nakładzie pracy ;) I wcale nie będzie słychać że to jest Nexus :D Zastosowań jest multum, nie tylko gotowe dodanie preseta i wsadzenie go do kawałka.

@Rivel N.
Jeśli miałbym używać non stop Nexusa i dzięki temu być na takim poziomie jak Avicii, zarabiać grube miliony i grać na największych festiwalach świata, to kupuje go w ciemno ze wszystkimi expansionami :D


RE: Czym jest rompler? - Audionectic - 15.09.2014

Się napaliłeś na tego nexusa :) Najlepiej jak "try before you buy"
Obcykaj sobie banki itd i zdecydujesz.Rozumiem że potrzebujesz jakichś barw do muzy typu EDM?Obie wtyki maja mnóstwo ale jednak Sylenth jest bardziej kreatywny.Masz pod ręką wszystkie knoby do kształtowania dzwięku w czasie rzeczywistym.
Tak od siebie dodam że używam romplera tylko jak mam ochote na typowo analogowe brzmienia jak saxofon,trąbka,sekcja smyków.wtedy uruchamiam Sample Tank.Możesz tam ładować chyba wszystko.Tyko trza onwertować to odpowiedniego formatu.Nie wiem jak z trójka ale jest mega i tanszy o 50euro od Nexa i 33GB materiału na pokladzie.Możesz ladować wszystko od IK multimedia np.barwy Miroslava,SonikSynth,efekty z Aplitube i co tam się da.
Oczywiście jest też Spectrasonic ze swoim wypasem Omnisphere,Nie pamiętam czy czasem ze stajni Arturia nie ma romplera jakiegoś.

Teraz tak.Drogą syntezy nie uzyskasz brzmienia identycznego z naturalnym smyki itb.Może zbliżone ale jednak kupa.np.facet od Miroslav Philharmonic siedział i zgrywał całą sekcje,kazdy instrument nuta po nucie.Uwzględniając panoramowanie ,zadęcia itd.Wszystko to umiescił własnie w jednym instrumencie i dlatego brzmi to tak dobrze.Mogloby pewnie lepiej ponieważ można wyłapać artefakty ale nie jest to napewno plastikowy dzwięk znany z darmowych wtyczek.
W SampleTank-u są oczywiście barwy syntezatorów a w trójce bedą równiez barwy typowo dyskotekowe napewno.Testuj

Kurde bym zapomniał KONTAKT i jego banki. w empiku jest chyba za 50 zł porządny tutorial do obsługi tego...chyba jednak samplera
Pzdr


RE: Czym jest rompler? - MAKLMOR - 15.09.2014

"Wiesz... wśród producentów muzyki istnieje taka pewna dewiza że robiąc kawałek z gotowców, tak naprawdę robisz komuś utwór, bo autorem presetów jest ten jeden sławny producent mówiąc prościej: Wykonany utwór z gotowych presetów w większej częsci nie jest twój."

Nie rozumiem tego Ravel N. Dla reFX presety robi Manuel Schleis i z jego presetów korzystają ci artyści do którcyh prowadzi link na stronie Nexa i chyba za bardzo im to nie przeszkadza, a utwór zrobiony z presetów w gruncie rzeczy jest mój, jeśli zapłaciłem za te presety, ale rozumiem o jaki aspekt twórczy Ci chodzi, tylko, że w tym przypadku trzeba o wiele więcej lat studiowania syntezy dźwięku, żeby opanować dobrze łączenie ze sobą fal, itd.

"Widzisz? nawet profesjonaliści usiłują ukryć że używają gotowców "

Nie widzę za bardzo jakoś po nich, żeby udawali :D Avicii w " In the studio with " mówi, że Sylenth ma dużo super presetów z których korzysta. Tak samo jak wszyscy, którzy sygnaturki widać na stronie Nexusa. Każdy artysta, który wykorzystał melodię/motyw z piosenki z poprzednich lat od razu przyznaje bez mówienia, że sam nie wymyślił tylko odświeżył gotowca.

"Trzeba samemu znaleźć "to moje własne brzmienie" robić co raz oryginalniejsze utwory, rozwijać się ale iść pod prąd dzisiejszych syfów."

Z perspektywy 4 miesięcy od których zainteresowałem się muzyką od drugiej strony widzę, że wszystko tu inaczej wygląda. Kiedyś myślałem, że dany producent słuchając tracku to prawdziwy badass i jak on zrobił te kicki zanim dowiedziałem się, że wziął je i cały drum kit z paczki Vengeance. Po to to jest, żeby z tego korzystać. Mówisz o oryginalności i być może masz rację, ale większość tych topowców jest chyba bardziej bezkompromisowa, chociażby will i a.m. Nie wiem czy patrzy się na to przez muzyczne ideały, a później wyrasta i próbuje iść na skróty, bo większość producentów, którzy mówią o tej oryginalności siedzi w podziemiu, w oporze do tego co określiłeś "syfem". Musimy mieć na uwadze, że zwyczajny, bezpretensjonalny odbiorca ma gdzieś jak powstał kawałek, on chce go po prostu słuchać.

PS. Spoko, nie uważam, że masz asspain. Po to jest forum, żeby wymieniać opinie :)

Audionecitc - "Rozumiem że potrzebujesz jakichś barw do muzy typu EDM?" Trafiłeś w sedno. Ciągnie mnie do tego Nexusa, bo Synth1 i Sylenth1 mają wiele cholernie analogowych brzmień ( ale nie, że klasycznych typu trąbka itd. jak napisałeś, tylko jakościowo jak wyjętych z lat 80 ), a ja bym potrzebował czegoś do współczesnego EDM (progressive house, electro house + dance pop). Przydałyby się potężnie i nowocześnie brzmiące leady w stylu Calvin Harris- Summer.
KONTAKT wyglą z tego co zerknąłem, szkoda tylko, że jest tak drogi. Ciekawi mnie czy można by zbudować cały kawałek tylko za pomocą bazy brzmień Nexusa.
Dziękówka za polecenie Sample Tanka i OMNISPHERE. Audionectic zajmujesz się samą syntezą dźwięku czy też robieniem kawałków?


RE: Czym jest rompler? - sowa - 16.09.2014

(15.09.2014, 21:30)MAKLMOR napisał(a): Audionecitc - "Rozumiem że potrzebujesz jakichś barw do muzy typu EDM?" Trafiłeś w sedno. Ciągnie mnie do tego Nexusa, bo Synth1 i Sylenth1 mają wiele cholernie analogowych brzmień ( ale nie, że klasycznych typu trąbka itd. jak napisałeś, tylko jakościowo jak wyjętych z lat 80 ), a ja bym potrzebował czegoś do współczesnego EDM (progressive house, electro house + dance pop). Przydałyby się potężnie i nowocześnie brzmiące leady w stylu Calvin Harris- Summer.

Sprawdź sobie syntezator Spire i jego banki. Powinien Ci wystarczyć do EDMu.