MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain [Rozwiązany] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain [Rozwiązany] (/temat-patterny-pod-playlista-jak-u-avicii-ego-sidechain-rozwiazany)



Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain [Rozwiązany] - MAKLMOR - 18.09.2014

Cześć.

W filmie z serii " In the studio with " Avicii ma pod playlistą patterny z step sequencera, z tego co widać nie ma on klocków poukładanych na typowym pliku aduio który wrzucimy do playlisty. I chciałem zapytać jak mogę coś takiego uruchomić w FL'u? A może w mojej wersji z której korzystam (10) po prostu nie ma czegoś takiego?

I chciałem zapytać czym jest sidechain i jak można coś takiego zrobić?


RE: Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain - piral - 18.09.2014

Ad. 1. "legacy blocks" w playliście, które są uznane za przestarzałe. Obawiam się, że w FL 11 i wyżej tego nie ma, a przynajmniej u siebie od dawna nie mogłem znaleźć.

Ad. 2 sidechain to typ kompresji. Posiadając dwa sygnały dźwiękowe możemy jednym kontrolować drugi, np. kickiem możemy kontrolować sygnał z melodią czy basem, aby uzyskać klarowność i dynamikę w miksie. W FLu najłatwiej wykonać sidechain przez Limiter

Rozwiązaniem jest także Gross Beat czy Peak Controller, szukaj pod frazą "sidechain with gross beat" / "sidechain with peak controller" na Youtubie, na 100% będzie dobry przekaz wideo. Poza-FLowy sidechain można wykonać też za pomocą XFER LFO Tool.


RE: Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain - Thomas - 18.09.2014

Ostatni raz patterny pojawiły się w wersji 10 i tam były domyślnie wyłączone (można było je ręcznie włączyć). Wszystkie wersje od 11 wzwyż nie posiadają już tego elementu.

Co do sidechainu Piral wystarczająco się wypowiedział.


RE: Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain - headlike - 18.09.2014

Te patterny pod playlistą (legacy blocks) były w starszych wersjach FL'a. Ostatnia wersja, które jest posiada to FL 10.

@Thomas mnie uprzedził. ;)


RE: Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain - Kael - 18.09.2014

Do wersji 9 coś takiego było domyślnie, to stary widok playlisty, taki podział na clipy audio i klocki step sequencera. Żeby to włączyć wchodzisz w opcje -> general settings i zaznaczasz "enable legacy pattern blocks".

O saidchainie było nie raz na forum, są do tego przeznaczone specjalne kompresory, w których określasz czym sygnał ma być kluczowany, ale można to zrobić za pomocą FL peak controller. Masz jakiś pad, który chcesz kluczowac kickiem. Na kanał kicka dajesz peak controller (odznacz mute, bo inaczej wyciszy Ci stopę). Potem klikasz na suwak kanału w którym masz pad, albo na gain kompresora, dajesz link to controller, wybierasz internal i tam powinno być "coś tam peak controller". Zmieniasz formula mapping na inverted (po polskiemu "odwrócony") i działasz :) Czyli peak controllerem modyfikujesz poziom sygnały pada, im głośniej stopa stuknie tym bardziej go wyciszysz pokręcić musisz gałkami i sam rozkminić jak on działa. Sekcją LFO się nie przejmuj, kręcisz tylko górnymi knobami. Można to zrobić też za pomocą FL Limiter, ponoć łatwiej, poszukaj tutka :)


RE: Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain - piral - 18.09.2014

Dodam, że jeśli produkujesz muzykę taneczną/festiwalową/pop to do sidechainu popularny jest Kickstarter, gdzie możemy wybrać różne fale, którą od razu głośność sygnału jest kontrolowana

Sam nigdy nie korzystałem, wolę większą kontrolę niż fala i mix sidechainu, ale myślę, że na pewno da się uzyskać dzięki temu dobry efekt.


RE: Patterny pod playlistą jak u Avicii'ego/sidechain - MAKLMOR - 18.09.2014

Dziękuję wszystkim za pomoc, wszystko wyjaśnione pięknie. Sidechain opanować, pracę z tymi blokami wypróbować :) Temat do zamknięcia!