MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Electro house. Co na początek? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Electro house. Co na początek? (/temat-electro-house-co-na-poczatek)



Electro house. Co na początek? - NecroSoul - 2.12.2014

Witam wszystkich serdecznie.
Około ponad rok temu zacząłem się bawić w Ableton Live, totalnie amatorstwo. Jak słyszę obecnie co ja tam tworzyłem, uszy bolą. W wakacje przeszedłem na Fl Studio i szczerze jestem bardzo zadowolony z prostoty i możliwości jak na amatora. Zauważyłem, że jest duży postęp, ogarniam efekty, instrumenty itd. itp.
Potrafię nawet stworzyć jakiś utwór, który nieźle brzmi.
A teraz pytanie. Przerzucałem się z wielu gatunków (pop, electro house, dubstep, dnb) i postanowiłem na razie darować sobie inne, a zostawić na początek najłatwiejsze, czyli electro house.
Od czego zaczynać projekt?
Od głównej melodyjki /tematu?
Od dropu/intra?
Wyraźcie proszę swoje zdanie i rzućcie jakimiś poradami ;)


RE: Electro house. Co na początek? - Head - 2.12.2014

To zależy tylko i wyłącznie od twojej wizji. Twoje pytanie nie ma najmniejszego sensu bo to tak jakbyśmy mieli ci dyktować co masz robić. Jak słuchasz Electro House to powinieneś znać najpopularniejszą budowę tracków z tego gatunku.
Pzdr


RE: Electro house. Co na początek? - OProject - 2.12.2014

Najlepiej jak zaczniesz od głównego motywu, ale nie ma reguły rób jak lubisz i jak ci wygodnie :P
Chodzi o to zebys zrobil motyw który ci sie podoba i pociagniesz go dalej :)


RE: Electro house. Co na początek? - NecroSoul - 2.12.2014

W dużej mierze to, czy motyw będzie mi się podobał, zależy od instrumentu jaki zastosuję. Nie jestem na tyle doświadczony, żeby stworzyć jakiś fajny lead w Sylenth1, dlatego korzystam z ogromnej paczki gotowych presetów, aczkolwiek jeśli obejrzał bym lub poczytał na ten temat, dałbym rade ;)
Zwykle jak juz posiadam ten główny motyw, potrafię go rozwinąć, tyle że za kilka dni uznaję go za bezsens. Trzeba po prostu robić to precyzyjnie, jakieś chwilowe przerwy od słuchania będą dobre.
Zazwyczaj około 2 minuty składam w 5dni. To szybko, ale kawałkowi brak klasy. Niestety już dziś nie zasiądę do FLa, ale jutro rozpoczynam tak porządnie pracować i się nie opierdzielać ;)
Ktoś ma jeszcze jakąś konstruktywną krytykę?


RE: Electro house. Co na początek? - Wizzardius - 2.12.2014

Że niby electro house najłatwiejszy? Większej bzdury nie słyszałem. Stwórz w 2014 roku jakiś electro housowy wałek który będzie się wyróżniał z 100000 podobnych numerów a będziesz dobry ;d Ta muzyka wymaga mega kreatywności, zajebistego skupienia, cierpliwości i POMYSŁU.
Zacznij od dropu, zrób jak największą jebanine jaką sie da, ta muzyka ma tryskać ENERGIĄ! Albo jak nie masz pomysłu na jebanine, to zrób jakiś wciągający chwytliwy break. Później skmiń czy robisz
1. intro > drop > break > drop > outro
czy
2. intro > break > drop > break > drop > outro

+ build upy w obu oczywiście
Takie dwa mega podstawowe schematy. Ale w klubie się raczej sprawdzają. Z moich obserwacji wynika, że w schemacie 1 zazwyczaj jebanina jest pomnożona razy 2. Czasami nawet jako takiego breaka nie ma. Tzn jest, ale napięcie wciaż jest wysokie. Przykład?
(Każdy możę troche inaczej postrzega electro house. To jest bardziej melbourne bounce, ale w sumie wszystko sie zgadza :D)

+ odpowiedź Willa Sparska na kawałek podany wyżej

też "schemat nr 1", lecz break jak widać bardziej melodyjny (wgl ma melodie xD)

A jak chcesz coś według AD2, to chociażby Animalsy garrixa ;d


RE: Electro house. Co na początek? - NecroSoul - 2.12.2014

Racja Electro House może i nie jest najłatwiejszy. To mój błąd, bo nie dopisałem, że dla mnie właśnie jest. Jak juz napisałem, próbowałem się w kilku gatunkach. Dlatego uważam, że jest najłatwiejszy ;)

Wielkie dzięki za schematy. Zwykle korzystałem z 1szego.

Nie chodzi mi tutaj też, żeby być niewiadomo jak popularnym. Chce zrobić kawałek, który wpadnie w ucho. A obecnym moim największym marzeniem jest jego ukończenie oraz puszczenie w szkole na jakiejś imprezie :D Cel osiągalny mimo, że jestem amatorem.
Jeszcze w grę będzie wchodzić jakiś wokal, ale nie będę tutaj robił offtopa ;)


RE: Electro house. Co na początek? - STLKR CLL - 2.12.2014

Do electro house najlepiej dać one-shoty ;) Oczywiście w dropie.


RE: Electro house. Co na początek? - Tomi - 2.12.2014

Wielki plus, że podszedłeś do sprawy z dystansem i pierwszego... demka xd nie przedstawiłeś

Na początek tzw radiówki, od głównego motywu rzeźb, do max 4 minut


RE: Electro house. Co na początek? - Wizzardius - 2.12.2014

Wokal? Wokal możesz pierdzielnąć jak sobie chcesz. Tylko w tej muzyce wokal musi być taki...specyficzny. Żeby same te słowa już budowały jakieś napięcie. Np babeczka nawijające o seksie, koleś nawijający o dupeczce. To na parkiecie jest mega :D Bo jak masz zrobić coś o miłości np to.... no ok da sie. Przykład?
Find Tommorow w remixie bodybangersów.
Ale na to też trzeba mieć pomysł. W tym akurat wokalu jest dobre to, że po prostu jest mega ładny.
A przykład tego co dałem wyżej:


Tak serio, to jak masz pomysł to w klubowym wałku możesz dać najgłupszy "wokal" na świecie. Nie ma reguły, ja podaje przykłady.
A przykład kompletnych bzdur na wokal? Chainsmokers - #SELFIE
Da sie? Da sie. Sam sobie wykmin, czemu ten kawałek zyskał popularność (skup sie na tym "wokalu"), bo ja Ci już tego nie zdradze :D


RE: Electro house. Co na początek? - NecroSoul - 3.12.2014

Wokal dodam, ale raczej nie do pierwszego kawałka, bo najpierw trzeba napisać tekst, co nie jest wcale takie proste. Dodatkowo trzeba mieć dobrego wokalistę, przecież nie będę psuł sobie utworu jakimiś fałszami. Znam kilka osób, które miały czas i chęci.
Także dzisiaj do szkoły, a później :) Time to FL Studio! :D
I nie ma robienia na szybko. Zmieniłem nastawienie ;)


RE: Electro house. Co na początek? - Rafau - 3.12.2014

Ale czy robienie 2 minut w 5 dni to szybko? No nie wiem Różni ludzie różnie pracują. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia to gotowy track jestem w stanie zrobić w 30-40 h. A to, że ktoś pisze, że taki a taki gatunek łatwo mu się robi to jest indywidualna kwestia. Ja osobiście uważam, że uplifting jest w miarę spoko do ogarnięcia (aranżacja + kompozycja, miks trochę gorzej) za co niektórzy mnie zganiali gdzieś tam kiedyś tam. EH bym w życiu nie zrobił.

Co do tego jak robić tracka to wymyśl sobie jakąś melodię i weź się najpierw za ogarnięcie dołu (stopa + bass) a później górę (haty, werble i inne *uje). Później staraj się zmiksować dropa, czyli zapętl sobie kawałek i rób to co będzie w mainpart'cie. Jak drop już będzie dobrze grał zabierz się za budowanie utworu i domiksowywanie kolejnych ścieżek nie-związanych z dropem.

To chyba będzie najbardziej uniwersalne podejście. Moim zdaniem oczywiście.


RE: Electro house. Co na początek? - Revnotes - 3.12.2014

Osobiście z electro-house bardziej kojarzy mi się coś takiego:



Być może E-H po prostu już nie istnieje i dlatego doszukują się go gdzieś dalej. Nieważne.

Obejrzałem mnóstwo filmików typu "in the studio with" czy też "live session", dla siebie wyciągnąłem wniosek, że każdy robi po prostu tak jak wychodzi mu to najlepiej. Jeden musi mieć motyw inny dopieszczoną stopę, ktoś jeszcze inny układa akordy.

Przetestuj kilka sposobów, być może któryś będzie dla Ciebie szczególnie komfortowy. Z drugiej strony czasem warto sobie urozmaicić życie i spróbować tworzyć od innej strony. Co do schematów po prostu słuchaj dużo i staraj się bazować na tym co już istnieje, dorzucają własny pierwiastek. Jeżeli nie masz jeszcze dużego doświadczenie nie próbuj wynaleźć koła na nowo, bo to bez sensu.


RE: Electro house. Co na początek? - NecroSoul - 3.12.2014

Dziękuję za tak wiele opinii.
Odnosząc się jeszcze do 2 minut w 5 dni, to chodzi mi o kawałek z nałożonymi efektami, bez potrzeby dalszej obróbki. Niestety nie jest to zbyt ciekawe. Przecież dobre utwory nie powstają w tydzień, chyba ;)
Dzięki wielkie jeszcze raz :D


RE: Electro house. Co na początek? - Rafau - 3.12.2014

No ja też mówię o całym, gotowym kawałku. Zależy jakie kto ma tempo pracy.

Już nie pamiętam z kim był to wywiad, ogólnie rzecz biorąc był to znany grajek-mówił, że miks robi np. w 30 min. Także wszystko jest możliwe.


RE: Electro house. Co na początek? - Wizzardius - 3.12.2014

Revnotes, dzięki za wałek. Mi sie kojarzy z takim starym dobrym electro housem. Leci do zakładek ;d


RE: Electro house. Co na początek? - NecroSoul - 3.12.2014

Właśnie kilka minut temu zainspirowałem się pewnym kawałkiem, który leciał w tv. Dokładnie wtedy jak wszedłem na forum :D
Była bardzo fajna trąbka (szczerze nie wiem na czym było to grane). Taki preset by się przydał :D
Może ma ktoś jakąś dobrą paczkę electro houseowych brzmień?

P.S. Oglądam Galileo i puszczają Skrillexa :D (juz 3 piosenka leci)


RE: Electro house. Co na początek? - 9lives - 3.12.2014

To od czego się zaczyna to kwestia indywidualna. Ja zaczynam od dropu bo z reguły większosc czeka na drop :D Jak się podoba to robię reszte. Dobry Electro house robi się ciężko jak zresztą każdy gatunek o ile to jest numer dobry. Do electro house na pewno idealna wtyka to massive, spire no i oczywiście serum ;-)

Jeśli chodzi o electro house to na początku mozesz wzorować/inspirować się na Dyro bo jak dla mnie to obecie największy kozak w e-h




RE: Electro house. Co na początek? - NecroSoul - 4.12.2014

Właśnie się wczoraj głębiej zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że będę zaczynał od dropu, tak jak to dzisiaj zobaczyłem, że 9lives właśnie o tym pisał ;)
Massive oczywiście posiadam, to nawet była moje pierwsza wtyczka :D A resztę sprawdzę. Ponoć serum jest bardzo dobry. Szczerze to się od kilkunastu dni ociągam ze zdobyciem jego ;)
Dzięki za Dyro ;D