MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Od czego zacząć naukę syntezatora? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Od czego zacząć naukę syntezatora? (/temat-od-czego-zaczac-nauke-syntezatora)



Od czego zacząć naukę syntezatora? - NecroSoul - 10.12.2014

Witam. W mojej pracy z muzyką używam kilku syntezatorów, m. in. Massive, sylenth, Serum. Ale co z tego, że je posiadam jak nie potrafię stworzyć jakiegoś ciekawego dźwięku?
Chciałbym nauczyć się obsługi w/w wtyczek, tylko od czego mam zacząć? Podstawy w miarę ogarniam, ale chętnie obejrzę jakiś tutorial na ten temat. Głównie jestem zainteresowany nową wtyczką, Serum, aczkolwiek jeśli zrozumiałbym Massive, to tu też bym sobie poradził ;)
Polecicie mi jakieś poradniki, może wpisy itp.?
Z góry dziękuje :)


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - Druii - 10.12.2014

W zasadzie większość syntezatorów ma tą samą podstawę, zasadę działania, więc jak dobrze opanujesz którykolwiek z nich, to w każdym innym będziesz umiał się poruszać (jeśli jest to ten sam rodzaj syntezy dźwięku).
Najlepszym sposobem jest po prostu spędzanie dużej ilości czasu na kręceniu własnych brzmień - metoda prób i błędów.
Niezawodne są również przeróżne tutoriale, które możesz znaleźć czy to na YouTube, czy na stronach-internetowych szkołach tworzenia muzyki elektronicznej (a duużo tego teraz powstaje).
Polecałbym Ci wybranie się do kiosku czy pobliskiego empika, jeśli masz sposobność i poszukanie czasopisma "Estrada i Studio". Czasami poza ogólnie przydatnymi radami i tutorialami dot. miksu i realizacji dźwięku, są też specjalne działy poświęcone obsłudze danych wtyczek (których często demka są na płycie).
Chyba jakiś pół roku temu panowie z Estrady i Studia wydali specjalny poradnik "Syntezatory", za około 40zł, który na pewno dużo by Ci pomógł, gdybyś chciał się w tym temacie więcej dowiedzieć.
http://www.eis.com.pl/virtual/article.php?sid=2511


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - Wizzardius - 10.12.2014

Massive to kobyła, ja bym polecał zostawić ją na później. Najprostszy syntezator świata to raczej sylenth. Ogarnij jak działa filtr, co to obwiednia adsr całego dźwięku, jak działa obwiednia (również ADSR) na filtrach, LFO. Do tego dochodza efekty (w Sylenthcie są tam po środku) - one działaja na podobnej zasadzie co podobne efekty innych wtyczek które byś na kanale wpakował po prostu za syntezatorem. Czyli jak ogarniesz jakikolwiek reverb/delay to ten w sylenthcie też już masz raczej obcykany. Polecam też czytać manuale - czasami serio po przeczytaniu dowiadujesz się ciekawych rzeczy :)

Zwykłe głupie LFO - http://pl.wikipedia.org/wiki/Generator_wolnych_przebiegów i tyle w temacie.


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - NecroSoul - 10.12.2014

Bez przesady, co to jest reverb/delay już wiem :D
Sylenth ma nieładną szatę graficzną i kiepskie ułożenie wszystkich "przycisków". To oczywiście moje zdanie ;)

Upierał bym się jednak nad jakimś Wavetable. Najbardziej podoba mi się serum i to w nim będę, metodą prób i błędów, sobie "kręcił" ;)
Żeby to ogarnąć będę musiał dużo oglądać i czytać. Ciężka praca, ale opłacalna ;)


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - Zirds - 10.12.2014

Sprawdź Albino3:
Analogowe i Cyfrowe oscylatory podzielone na funkcje ilości itp
Różne obwiednie i efekty z nimi związane
Efekty i procesory efektów
Filtry
Arpegiatory
Matryca połączeń.


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - suds - 11.12.2014

może nie bierz się od razu za kombajny, skoro chcesz projektować własne dźwięki to ogarnij najpodstawowsze "bloki budujące" syntezatora - obczaj ścieżkę sygnału, jak działają poszczególne połączenia, modulacje, wszystkie takie pierdoły. to nie jest trudne, a jak samemu będziesz się tego uczył to jednocześnie będziesz miał frajdę i się czegoś nauczysz ;) wszedłem w temat z nadzieją że chodzi o sprzętowy syntezator, bo maszyny takie jak microbrute od arturii są idealne do nauki syntezy. ale myślę że w świecie wirtualnym też znajdziesz coś odpowiedniego - jak Ci sylenth nie pasuje, to może sprawdź darmowe wtyczki TAL, albo jakąś emulację minimooga.

ps. nie jestem pewien ale wavetable to chyba nie najlepszy wybór na naukę podstaw syntezy


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - Impakt - 11.12.2014

na poczatku synteza subtraktywna, podstawa.
potem wavetable, granularna i na końcu (!) FM

Sylenth1/IL 3xOsc/IL Sawer/IL PoiZone/Ableton Analog - subtraktywna - od tego zacznij
IL Sytrus/Ableton Operator - FM
Granulator(Max4Live) - granularna
IL Harmor - subtraktywna/addywna + synteza z obrazkow, nie mam pojecia jak ona sie nazywa (jak Izotope Iris)
NI Massive - wavetable, ale stylizowany na subtraktywna
NI FM8 - FM z elementami wektorowej (nie znam sie zbyt na FM, ale chyba najlepszy)

ale najlepszym synthem jest chyba Propellerhead Thor (tylko pod Reasona) - polaczenie wszystkich typow syntezy (chyba tylko oprocz addywnej)

wymienilbym wiecej ale tylko tyle uzywalem :) domyslam sie ze NI Absynth to wavetable, ale nie pieprze bo nie wiem


synteza subtraktywna - synteza na podstawie odejmowaniu harmonicznych, ale kogo to obchodzi
wazne jest to ze masz oscylatorow od dwoch w gore, kazdemu mozesz ustawic osobno fale, pitch i glosnosc, laczysz w jeden sygnal i przepuszczasz przez filtr i amp (ktore mozna zmodulowac przez ADSR albo LFO)
[Obrazek: 2OscSynthFlow.png]

ogarnac musisz czym jest: (i czesto spotykane skroty)
oscylator (OSC, VCO) (podstawowe typy: sin, triangle, square, saw, noise);
amp (VCA) (to akurat oczywiste, po prostu glosnosc);
filtr (Filter, VCF) (dodatkowo podstawowe typy filtrow LP, BP, HP. liczby po skrocie, jak np. LP12 mowia o odcieciu dB/oktawe, czyli jak radykalny jest filtr);
obwiednia (ADSR) (Attack - Decay - Sustain - Release);
LFO (typy jak w oscylatorach. od oscylatora rozni sie tylko tym, ze oscyluje przewaznie znacznie wolniej i moduluje takie parametry jak Amp czy Filtr)

wiecej mi sie nie chce pisac bo jestem juz troche wciety
pewnie napisze w najblizszych dniach tutorial o syntezie, ale to na konkurencyjnej stronie, a tutaj regulamin zabrania reklamy, wiec zamykam morde i pozdrawiam :)


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - Zirds - 11.12.2014

Jeżeli używasz FL Studio to chyba najprostsze (a zarazem jedne z najlepszych) syntezatory to te wbudowane: 3xOSC, WASP, SimSynth.

Warto też pobawić się pluginem SynthMaker, w którym można tworzyć syntezatory od podstaw:




RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - NecroSoul - 11.12.2014

Nie oszukując się, nie stać mnie obecnie na zakup FL Studio, dlatego uTorrent i jedziemy :D Mam Harmor i resztę syntezatorów wbudowanych w wersję (bodajże) Producer Edition. Harmor wydaje mi się trochę skomplikowany :/
Dzisiaj bawiłem się nieco z Sylenthem i przyznam, że jest dosyć prosty. Na razie siedzę w electro i dubstep, dlatego potrzebne mi jest ogarnąć to niesamowite Serum ;)
Dzięki za rady, na pewno się do nich zastosuje i prosiłbym o wysłanie linku do strony "konkurencyjnej" ;)


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - Impakt - 11.12.2014

serum jest niesamowity, polecam ci z calego serca.
tylko moze ci byc trudno ja zrozumiec bez ogarniecia wavetable, am i fm :)


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - Mohrcore - 12.12.2014

(11.12.2014, 21:11)NecroSoul napisał(a): Nie oszukując się, nie stać mnie obecnie na zakup FL Studio, dlatego uTorrent i jedziemy :D Mam Harmor i resztę syntezatorów wbudowanych w wersję (bodajże) Producer Edition. Harmor wydaje mi się trochę skomplikowany :/
Dzisiaj bawiłem się nieco z Sylenthem i przyznam, że jest dosyć prosty. Na razie siedzę w electro i dubstep, dlatego potrzebne mi jest ogarnąć to niesamowite Serum ;)
Dzięki za rady, na pewno się do nich zastosuje i prosiłbym o wysłanie linku do strony "konkurencyjnej" ;)

Harmor to syntezator addytywny. Na początek proponowałbym zacząć od czegoś prostszego jak synteza substraktywna, FM, RM itp. Ale jeżeli dobrze się czujesz w budowie harmonicznej dźwięku, to Harmor jest świetnym narzędziem do pracy. Znajomość podstawowych zasad widma jest bardzo prydatna w syntezie.


RE: Od czego zacząć naukę syntezatora? - NecroSoul - 13.12.2014

Właśnie napisałem, że Harmor jest dla mnie zbyt skomplikowany. Nie będę się go uczył. Wezmę się za Massive i Serum ;)
Jakieś tutoriale sobie obejrzę, ogarnę o co chodzi i będzie dobrze :D