MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Nowy komputer i trzaski - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Nowy komputer i trzaski (/temat-nowy-komputer-i-trzaski)



Nowy komputer i trzaski - Rafau - 11.12.2014

Zakupiłem ostatnio nowego PC z przeznaczeniem na FL-głównie. I niby wszystko jak należy, ale... Gra na razie sam drop, utwór nie jest skomponowany-zużycie procesora cały czas około 40-50%. Bez różnicy czy gra jeden ślad, czy cały track-50%. I teraz problem-w momencie przy odsłuchu pojedynczej ścieżki całość gra gorzej niż całości. Jak odsłuchuję sobie pojedyncze ścieżki to słychać co jakiś czas trzaski. Z tym, że problem nie tkwi raczej w nienadążaniu przetwarzania dźwięku. Wszystko niby gra płynnie, ale jednak trzaski się pojawiają.

Próbowałem ustawiać różny bufor, offset, zmieniałem poszczególne opcje w Audio. Po zmianie sterownika na ASIO problem znika, aczkolwiek zużycie procesora te same. Jak można się tego pozbyć?

Parametrów nie pamiętam, jak będą potrzebne to podam jak wrócę do domu.


RE: Nowy piec i trzaski - Impakt - 11.12.2014

freeze'uj / bounce'uj tracki.


RE: Nowy piec i trzaski - Xorbolanid - 11.12.2014

Na początku myślałem że chodzi o wzmacniacz... Popraw temat! I jak kolega pisze, renderuj może i wtedy miksuj? A jak nie, to wina może leżeć po stornie procesora lub ramu. Za mało ramu? Za słaby procesor?


RE: Nowy komputer i trzaski - Rafau - 11.12.2014

No może źle temat nazwałem-mój błąd.

Nie sądzę, że czegoś za mało

Haswell i7 4770 do 3,9 w turbo
8 gb ram

Jak pisałem-problem nie leży chyba po stronie, że któraś z tych rzeczy nie ogarnia. Czy wina w tym wypadku może leżeć po stronie karty muzycznej?


RE: Nowy komputer i trzaski - Impakt - 11.12.2014

ile trackow i jakie VSTi? i ile okolo wtyczek na track?

i polecam od czasu do czasu przeczytac manual, tam jest wszystko opisane.
http://www.image-line.com/support/FLHelp/html/app_opt.htm


RE: Nowy komputer i trzaski - Rafau - 11.12.2014

Problem leży przy odsłuchu jednej ścieżki, jedno vst. Zapinam wtyczke np. basslane, słucham samego bassu i jest dupa. Włączam tracka, gdzie leci około 10 na raz i jest git. Co dziwne zużycie procesora jest takie same w obydwu przypadkach. ~mindfuck ;D


RE: Nowy komputer i trzaski - Impakt - 11.12.2014

a jakie VSTi masz na tym tracku?
problem jest tylko przy basslane? jak usuwasz to zmniejsza zuzycie cpu?


RE: Nowy komputer i trzaski - Rafau - 11.12.2014

Ten problem występuje bez względu na wtyczkę. Tak samo jest przy Basslane, która nie żre za dużo i podobnie w sytuacji, kiedy gra Massive i Sylenth tę samą partię.

Zacząłem się teraz zastanawiać czy problem nie leży w basslane, ale stwierdzę to w domu dopiero. Bo pousuwałem wszystko z mixera, zostawiłem tylko sylenthy od rollbassu i basslane właśnie i zmiksowałem na nowo, ten sam problem. Myślałem wstępnie, żę problem leży po stronie niektórych wtyczek który były x64, ale jednak nie.

Zobaczę w domu, a poza tym odpalę drugi projekt, który jest w podobny sposób napoczęty.


RE: Nowy komputer i trzaski - formal - 11.12.2014

ustaw takty procka / napięcie na sztywno i zobacz czy pomoże.może ta 1 ścieżka to dla procka coś pomiędzy spoczynkiem a pracą i tak sobie na lewo i prawo zmienia takty i napięcie przez co są trzaski :D


RE: Nowy komputer i trzaski - Rafau - 11.12.2014

Jak to się robi? ;D
Coś mniej więcej się dłubie jak przy podkręcaniu?


RE: Nowy komputer i trzaski - formal - 11.12.2014

to już musisz sam wykminić :E


RE: Nowy komputer i trzaski - Kael - 11.12.2014

W ustawieniach audio fruciaka w sekcji CPU zaznacz wszystkie pola, resampling ewentualnie na linear, a w windowsie w menedżerze zadań priorytet procesu FL.exe daj na wysoki. Może pomoże.


RE: Nowy komputer i trzaski - F.P.P - 11.12.2014

(11.12.2014, 9:57)Rafau napisał(a): . Po zmianie sterownika na ASIO problem znika, aczkolwiek zużycie procesora te same.

Ja myślę że Ci po prostu nie wyrabia na sterowniku directX. Skoro na ASIO jest ok. Zobacz jak będzie na na innej częstotliwości próbkowania, mniejszej. Jeżeli zależy Ci żeby komputer miał lżej, a Tobie nie działy się żadne zaćiny piardy i krzaki to kupuj interfejs z wbudowanym procesorem DSP, polecam zero zmartwień.


RE: Nowy komputer i trzaski - Rafau - 13.12.2014

(11.12.2014, 21:50)Kael napisał(a): W ustawieniach audio fruciaka w sekcji CPU zaznacz wszystkie pola, resampling ewentualnie na linear, a w windowsie w menedżerze zadań priorytet procesu FL.exe daj na wysoki. Może pomoże.
Sprawdzałem, nie działa. Kwestia nie leży raczej po stronie procesora, bo jest zużywany tylko w połowie...

Chyba będzie tak jak F.P.P napisał, że wina sterownika, ale to teraz co? Znów mam chajs bulić? Nie widzi mi się. Ustawienie bufora na 40 ms np. nic nie daje, ostre cięcia. A znów drugą stronę bufor na 180 ms nie rozwiązuje problemu. A robić na ASIO trochę bez sensu..

Zastosowanie zewnętrznej karty (np. taka najtańsza w postaci pendrive) mogłaby rozwiązać sprawę?

Ewentualnie zastosowanie sterszego sterownika?


RE: Nowy komputer i trzaski - Drumaholic - 13.12.2014

Karta w postaci pendrive odpada bo to będzie taki sam śmieć jak masz na płycie głównej. Szukaj jakiegoś taniego interfejsu z dedykowanym asio.


RE: Nowy komputer i trzaski - Rafau - 13.12.2014

(13.12.2014, 17:56)Drumaholic napisał(a): Karta w postaci pendrive odpada bo to będzie taki sam śmieć jak masz na płycie głównej. Szukaj jakiegoś taniego interfejsu z dedykowanym asio.
http://tiny.pl/qbjkp

Chociażby to?


RE: Nowy komputer i trzaski - F.P.P - 13.12.2014

Chyba wszyscy jada na asio. Mniejsze opóźnienie, lepsza wydajnosc.


RE: Nowy komputer i trzaski - Rafau - 14.12.2014

Nie wiem czym to jest spowodowane, ale na ASIO jakość dźwięku jest taka sama jak na sterowniku dźwiękówki, także chyba będę jechał na ASIO. Co do przyszłości myślałem i tak nad zakupem interfejsu audio więc z czasem się pojawi. Dzięki. Można zamknąć.


RE: Nowy komputer i trzaski - The Fender - 14.12.2014

ASIO jest sterownikiem niskopoziomowym, co oznacza że (teoretycznie) program dogaduje się bezpośrednio z kartą dźwiękową bez udziału systemu. Daje to możliwość zejścia na rozsądne poziomy latencji (< 40 ms) przy wykorzystaniu tego samego czasu procka - a nawet częściowym jego odciążeniu.

Myślę, że w Twoim przypadku problemem będzie 64 bitowy system i nowy procesor wielordzeniowy/wielowątkowy.
Internet puchnie od problemów użytkowników z różnymi kartami dźwiękowymi i systemami 64-bit. Dopiero od stosunkowo niedawna producenci urządzeń potrafią napisać rozsądnie działające sterowniki na sprzęt, choć do stabilności i jakości działania jak pod XP uważam nadal trochę im brakuje.

Przed zakupem interfejsu poczytaj dobrze, czy dany sprzęt oferuje sterownik do systemu jaki posiadasz.
I jeśli np pisze, że jest driver do Win7 64bity - to jest driver do 7 64bity. Pod 8, 8.1 już niekoniecznie będzie dobrze działał.


RE: Nowy komputer i trzaski - Rafau - 15.12.2014

(14.12.2014, 15:59)The Fender napisał(a): ASIO jest sterownikiem niskopoziomowym, co oznacza że (teoretycznie) program dogaduje się bezpośrednio z kartą dźwiękową bez udziału systemu. Daje to możliwość zejścia na rozsądne poziomy latencji (< 40 ms) przy wykorzystaniu tego samego czasu procka - a nawet częściowym jego odciążeniu.

Myślę, że w Twoim przypadku problemem będzie 64 bitowy system i nowy procesor wielordzeniowy/wielowątkowy.
Internet puchnie od problemów użytkowników z różnymi kartami dźwiękowymi i systemami 64-bit. Dopiero od stosunkowo niedawna producenci urządzeń potrafią napisać rozsądnie działające sterowniki na sprzęt, choć do stabilności i jakości działania jak pod XP uważam nadal trochę im brakuje.

Przed zakupem interfejsu poczytaj dobrze, czy dany sprzęt oferuje sterownik do systemu jaki posiadasz.
I jeśli np pisze, że jest driver do Win7 64bity - to jest driver do 7 64bity. Pod 8, 8.1 już niekoniecznie będzie dobrze działał.
Myślę, że prawdopodobnie mogłeś poruszyć sedno problemu. Poprzednim sprzętem był laptop z Dual Core i WinXP, teraz jest W7 64 bit. Po przejściu na sterownik ASIO procesor lekko się odciąża, w okolicach 10%.

Interfejsu na razie kupował nie będę, bo w porządku działa na obecnych ustawieniach, ale będę brał pod uwagę Twoje spostrzeżenia.