MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Klawiatura midi - pomoc w wyborze - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Klawiatura midi - pomoc w wyborze (/temat-klawiatura-midi-pomoc-w-wyborze)



Klawiatura midi - pomoc w wyborze - DarekkoZZ - 14.12.2014

Witam. Planuje zakup klawiatury midi. Cena jaką mogę przeznaczyć na ten cel to 250 zł (wiem że cena mała i ciężko będzie cokolwiek znaleźć, ale może jednak? )
Poszukałem trochę po sieci i znalazłem taką klawiaturę : M-Audio KeyRig 49, oraz AKAI LPK 25. Liczę na pomoc. Pozdrawiam.

PS. Mam jeszcze pytanie odnośnie podpinania takiej klawiatury - Podłączam ją do karty dźwiękowej (esi maya 44), czy bezpośrednio przez usb do kompa? ..Ma to jakieś znaczenie?


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - Zirds - 14.12.2014

Rodzaj podłączenia w dzisiejszych czasach nie ma żadnego znaczenia. Z tych klawiatur (sterujących) jakie wymieniłeś to chyba lepiej zainwestować w te, które mają jak najwięcej klawiszy do zaoferowania.


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - The Fender - 14.12.2014

Podłączasz przez USB do kompa, klawiatura MIDI nie generuje dźwięku - jest tylko sterownikiem.
Nie wiem do czego będziesz potrzebował klawiaturę, czy więcej brzdąkasz czy kręcisz gałami. Osobiście optowałbym za sterownikiem co najmniej 49 klawiszowym, z praktyki więcej niż dwóch potencjometrów nie będziesz używał (do cut off, resonance) + oczywiście pitch bend i modulation.

Rada - dołóż parę groszy a wybór sporo Ci się powiększy.


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - DarekkoZZ - 14.12.2014

Dzięki za informacje. Jeszcze mam pytanie odnośnie tej gotówki - ile odłożyć żeby kupić już coś sensowniejszego?
Klawiaturę potrzebuję do użytku w DAW'ie (Ableton), bardziej chodzi o brzdękanie, jestem amatorskim klawiszowcem, dopiero się ucze.


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - Zirds - 14.12.2014

Jeżeli potrzebujesz do amatorskiego brzdękania to taka klawiatura Ci starczy. Pieniądze lepiej inwestować w lepsze, czystsze brzmienie - interface, monitory, słuchawki etc.


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - DarekkoZZ - 15.12.2014

Możecie polecić jeszcze jakieś klawiaturki w tym przedziale?
Miałem upatrzonego Keyriga 49, ale ktoś mnie ubiegł :(


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - Zirds - 15.12.2014

Wszystkie dostępne w tym przedziale klawiatury sterujące są dobre. To nie sprzęt typu syntezator tylko peryferie komputerowe takie jak myszka czy klawiatura.


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - DarekkoZZ - 16.12.2014

Dziekuje za udzielone informacje. Temat można zamknąć


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - skibot - 19.12.2014

(15.12.2014, 20:24)GeneratorGamma napisał(a): Wszystkie dostępne w tym przedziale klawiatury sterujące są dobre. To nie sprzęt typu syntezator tylko peryferie komputerowe takie jak myszka czy klawiatura.

nie do końca się zgodzę - a samo wyważenie klawiszy? coprawda w klawiaturach za 200-1000 zł nie ma mowy o ważonych czy pół-ważonych klawiszach ale jest różnica w zależności od producenta jak same klawisze reagują na nacisk. Ja np polowałem na M-Audio Oxygen III ale gdy poszedłem do sklepu i pobawiłem się na niej oraz dla porównania na Alesisie qx61 zrezygnowałem z M-Audio i kupiłem alesisa mimo że jest wykonany mega tandetnie jak na cenę 700 pln.

Chłopaku - idź do jakiegoś sklepu muzycznego i porównaj sobie kilka tanich klawiatur jak pracują klawisze i na jakiej lepiej ci się gra - to niby pierdoła ale po co masz się później męczyć? Dalej już masz pełne allegro używanych tanich sprzętów.


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - Zirds - 19.12.2014

(19.12.2014, 19:25)skibot napisał(a):
(15.12.2014, 20:24)GeneratorGamma napisał(a): Wszystkie dostępne w tym przedziale klawiatury sterujące są dobre. To nie sprzęt typu syntezator tylko peryferie komputerowe takie jak myszka czy klawiatura.

nie do końca się zgodzę - a samo wyważenie klawiszy? coprawda w klawiaturach za 200-1000 zł nie ma mowy o ważonych czy pół-ważonych klawiszach ale jest różnica w zależności od producenta jak same klawisze reagują na nacisk. Ja np polowałem na M-Audio Oxygen III ale gdy poszedłem do sklepu i pobawiłem się na niej oraz dla porównania na Alesisie qx61 zrezygnowałem z M-Audio i kupiłem alesisa mimo że jest wykonany mega tandetnie jak na cenę 700 pln.

Chłopaku - idź do jakiegoś sklepu muzycznego i porównaj sobie kilka tanich klawiatur jak pracują klawisze i na jakiej lepiej ci się gra - to niby pierdoła ale po co masz się później męczyć? Dalej już masz pełne allegro używanych tanich sprzętów.
No masz rację z tym wyważeniem według producenta, ale za taką cenę warto brać co popadnie.


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - skibot - 21.12.2014

no właśnie rzecz w tym że nie.


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - Zirds - 21.12.2014

Ile miałeś klawiatur w cenie pomiędzy 100-350 zł? Pewnie żadnej bo kiedyś ceny klawiszy nie były tak niskie jak teraz. Kiedyś najtańsze to były te za 600-900 zł i też nie było w czym wybierać, więc się brało tą najbardziej przyzwoitą, a co się potem okazywało, że na wszystkich grałoby się tak samo...


RE: Klawiatura midi - pomoc w wyborze - skibot - 3.01.2015

Nigdy nie mialem klawiatury za 200-300 pln ale tylko dlatego ze po pierwsze nigdy nie interesowaly mnie mniejsze klawy niz 61 oraz takie bez dodatkowych kontrolerow typu fadery czy pokretla. Wiem za to bo sam to sprawdziłem ze kazdy producent sprzętu używa trochę innych materiałów do wykonania każdego sprzętu co wpływa na feeling klawiszy chociażby. Dla kogoś kto gra na klawiszach albo chce się tego nauczyć to ważne. Nie prawdą jest że wszystkie klawiatury w tej cenie są takie same i warto przed zakupem choćby na sucho pobawić się kilkoma modelami np w sklepie czy uznajomego. CCoś co pozornie może się wydawać nieistotne w efekcie wpływa na proces twórczy, bo wpływa na niego milion drobnych elementów o które należy zadbać.