MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Co na master, a co na mix dawać? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Co na master, a co na mix dawać? (/temat-co-na-master-a-co-na-mix-dawac)



Co na master, a co na mix dawać? - Dj SasU - 28.12.2014

Witam!

Mam pytanie, gdyż wydaje mi się, że do dnia dzisiejszego źle tworzyłem muzy, a mianowicie jeśli chodzi o mastering i mix.

Czy dobrze robię jak daję na mix Limiter, Maximus'a ? Gdzieś czytałem, że nie wolno tak robić, dopiero dodaje się to na master podczas końcowego poprawienia jakości...

Co wy o tym sądzicie?

__[Knifeman]____
zły dział - przenosze



RE: Co na master, a co na mix dawać? - Loco - 28.12.2014

Osobiście uważam że podstawa to robienie wszystkiego metodą prób i błędów. Ja osobiście nie trzymam się żadnych schematów, uczę się metodą prób i błędów, robię na słuch. Jedni np. twierdzą że nie powinno się dawać korektora na kanale master, a ja daję, inni że czegoś innego, a ja dam. Podstawa to umieć rozpoznać kiedy coś dobrze brzmi, a kiedy źle. Polecam słuchać dużo muzyki "profesjonalnej" i porównywać ze swoją aby znaleźć te różnice w brzmieniu. Samo obejrzenie poradnika nic Ciebie nie nauczy, musisz to praktykować, szlifować, dążyć do wyższego poziomu. Jak lubisz możesz dać tego Maximusa, tylko musisz wiedzieć do czego on służy i jak z niego skorzystać, tak samo z każdym innym efektem, więc staraj się nie trzymać tych szablonów tylko próbuj aż osiągniesz zamierzany cel.


RE: Co na master, a co na mix dawać? - suds - 28.12.2014

nie zajmuj się masteringiem jeśli nic nie wydajesz, poza tym labele często chyba przeprowadzają własny mastering

wystarczy Ci zwykły limiter na sumie. Jeśli zrobisz dobry miks, to najczęściej nie ma wielkiej potrzeby masterowania. Jeśli zrobisz słaby miks, to nie oczekuj że masteringiem wyciągniesz z utworu dobre brzmienie - to uniwersalna zasada ;)

edit: @up: całkowita zgoda - kieruj się po prostu własnym uchem


RE: Co na master, a co na mix dawać? - Zirds - 28.12.2014

(28.12.2014, 14:25)suds napisał(a): nie zajmuj się masteringiem jeśli nic nie wydajesz, poza tym labele często chyba przeprowadzają własny mastering

wystarczy Ci zwykły limiter na sumie. Jeśli zrobisz dobry miks, to najczęściej nie ma wielkiej potrzeby masterowania. Jeśli zrobisz słaby miks, to nie oczekuj że masteringiem wyciągniesz z utworu dobre brzmienie - to uniwersalna zasada ;)

edit: @up: całkowita zgoda - kieruj się po prostu własnym uchem

Był temat o Masteringu i Miksie - to są dwie zupełnie różne rzeczy.
Mastering robi się wtedy jak wydajesz cały gotowy już album i dokonujesz poprawek pomiędzy jednym utworem, a drugim tak, żeby chociażby głośność miały taką samą.

Miks jest to łączenie ścieżek audio tak aby tak aby powstał cały utwór. Miks to jest działanie na jednym utworze, na jego elementach, barwach, efektach oraz poprawie jakości brzmienia.


RE: Co na master, a co na mix dawać? - Dj SasU - 28.12.2014

Zawsze jak odpalam właśnie Fl'a to na master'rze jest ustawiony limiter. Zawsze go wyłączam i dodaje tam parametric eq reverby itp, no i oczywiscie filter, aby robić przejścia itp, natomiast na inne kanały czyli mix'u daje limitera, maximusa i tez parametric eq, aby uciąć niechciane dźwięki itp. Ale jednak w końcowej fazie trochę to rozjechane xD. Co poradzicie to uwypuklenia dźwięku? Np. żeby bas był ciągle wyraźny a nie zanikał po większej ilości dźwięków?


RE: Co na master, a co na mix dawać? - suds - 28.12.2014

@GG: dokładnie, nie mogłem się wysłowić

doskonale znam różnicę pomiędzy masteringiem a miksem, nie zliczę ilu ludziom próbowałem wbić to do łba :E

Cytat:Zawsze jak odpalam właśnie Fl'a to na master'rze (...) dodaje tam (...) reverby
omg


RE: Co na master, a co na mix dawać? - Zirds - 28.12.2014

Jak to dodajesz na sume pogłos? Dlatego masz problemy z brzmieniem bo Ci wszystko dudni jak w studni.


RE: Co na master, a co na mix dawać? - F.P.P - 28.12.2014

(28.12.2014, 15:24)Dj SasU napisał(a): Co poradzicie to uwypuklenia dźwięku? Np. żeby bas był ciągle wyraźny a nie zanikał po większej ilości dźwięków?

Dobra korekcja do pozostałych dźwięków musisz zrobić dla bssu miejsce.

Na ścieżki możesz pozapinać i 5 limiterów 10 pogłosów 10 kompresorów. Nauczyć musisz się co do czego służy jak tego używać i jaki efekt będziesz mógł uzyskać po dodaniu danej wtyczki i wtedy sam będziesz mógł zdecydować co dać gdzie żeby, np. twoje klawisze grały szerzej albo twoja stopa miała mocniejszy atak lub bas był bardziej masywny. Nie ma sztywnych schematów którymi trzeba się kierować, własna dopracowana technika jest najlepsza. Przykładowo czytam ostatnio w EiS że producent daje na partie basu w sub-owym zakresie pogłos co wydaje się być kontrowersyjne, bo wszędzie gdzie nie poczytasz na temat panoramowania stopa bass najniższe pasmo w mono, ale taki zabieg daje swoje efekty bass brzmi szerzej, ile razy spotkałem się z sytuacją gdy po dodaniu pogłosu na partie wysokiego bassu przestał być czytelny a obraz zawężony. Trzeba eksperymentować uczyć próbować rożnych technik na własnych utworach. Z czasem będziesz wszystko robił z automatu


RE: Co na master, a co na mix dawać? - OProject - 28.12.2014

Lepiej na początku nic nie dawaj na master, dopiero później sobie dodasz, tak robisz tylko zamieszanie w miksie xd
A reverby i inne cuda na sumie odradzam, ew. na koncu miksowania xd


RE: Co na master, a co na mix dawać? - wesol88 - 29.12.2014

Są pewne częstotliwości, których warto się pozbyć z całości naszego kawałka, także jeśli komuś zależy na jeszcze lepszym brzmieniu to jakiś equlizer jak najbardziej. Ja osobiście na masterze mam jeszcze kilka efektów, które wykorzystuje przy wejściach/przejściach w utworze, np. grossbeat, flanger, phaser itp ale żeby nad tym panować to już dochodzi kilka dodatkowych automatyk. Generalnie dużo frajdy dawało mi też wrzucenie na master maximusa, który dodawał mięcha już na samym początku XD jednak nie jest to dobra praktyka na początku tworzenia kawałka:)


RE: Co na master, a co na mix dawać? - Rafau - 29.12.2014

Ja na master daje tylko kompresor na bardzo delikatnych ustawieniach. Wrzucam go na samym początku i robię z nim miks. Chłopakowi nie chodzi raczej o efekty na sumie, tylko o wtyczki, które generalnie oddziałują jakoś na dźwięk.

Co do bassu to poucinaj wszystko na dole, powiedzmy orientacyjnie <200 Hz. Dolne pasma muszą być zarezerwowane tylko i wyłącznie dla bassu i stopy, gdyż one są najbardziej odczuwalne.

Generalnie wypadałoby dążyć do sytuacji, że track jest tak zmiksowany, że nie potrzebuje nic na sumie. Na poszczególne ślady jako podstawę zapinaj Eq i ucinaj "muddy frequencies". Później ewentualnie jakiś sc dalsza korekcja i w sumie powinno w wielu przypadkach starczać. Master zostawiaj raczej pusty.

Maximusa raczej nie używaj, chyba, że wiesz jak to robić. Jest to generalnie dobra wtyczka, tylko trzeba z głową jej używać. Jak nie wiesz jak się do niej zabrać to prędzej coś popsujesz, a nie poprawisz. I omijaj gotowe ustawienia.


RE: Co na master, a co na mix dawać? - suds - 29.12.2014

Cytat:Co do bassu to poucinaj wszystko na dole, powiedzmy orientacyjnie <200 Hz
oczywiście nie na sumie! sory ale tak zrozumiałem :E

Cytat:ucinaj "muddy frequencies".
czyli dudnienia - ok. 200-500 Hz

Trzymaj, znalazłem u siebie skana jakiegoś starego EiSa na temat korekcji i miksu, na pewno się przyda. łap: http://www75.zippyshare.com/v/81008726/file.html

edit: jeszcze jeden dokument o korekcji: http://www41.zippyshare.com/v/15513134/file.html


RE: Co na master, a co na mix dawać? - Rafau - 29.12.2014

(29.12.2014, 10:09)suds napisał(a):
Cytat:Co do bassu to poucinaj wszystko na dole, powiedzmy orientacyjnie <200 Hz
oczywiście nie na sumie! sory ale tak zrozumiałem :E
Logiczne :P


RE: Co na master, a co na mix dawać? - Dj SasU - 30.12.2014

Dzięki za wszelkie odpowiedzi! ;]

Wesołego Nowego Roku Wszystkim!

Trzymajcie się! ;]


RE: Co na master, a co na mix dawać? - libra_makowski - 8.01.2015

Cytat:Co poradzicie to uwypuklenia dźwięku? Np. żeby bas był ciągle wyraźny a nie zanikał po większej ilości dźwięków?

Temat gruby i obszerny, ponieważ powodów może być wiele. Tak pokrótce:
- Można podziałać kompresją na ścieżkach które zamulają bass.
- Zrobić przestrzeń dla basu (już o tym wspomniano), obcinając na innych ścieżkach pasmo należące do niskich częstotliwości.
- Poustawiać instrumenty w panoramie stereo tak aby zwolnić środek (na którym zazwyczaj gra bass).
- I jedno z najlepszych rozwiązań czyli kompresja kluczowana. Polecam tutka z YT. Ja np. standardowo używam podstawowego limitera z FL.