MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. (/temat-poszukuje-porad-nt-kompozycji-i-aranzacji)

Strony: 1 2


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - gregwmusic - 30.03.2015

Mysle ze sa kursy ja aktualnie mam kurs zakupiony od live act i i go okupuje w na ta ie nie Drogi wydatek a pomocny pokazuje i uczy mysle ze w kwestji aranżacji stwierdzam ze ty musi byc kretywn tego sie nie wyuczysz książek itp


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Vampir3 - 30.03.2015

A może to kwestia DAW'u? Wiesz "work-flow" i te sprawy :) Próbowałeś inny np. ableton? Ja się przerzuciłem właśnie na niego. Minimalistyczny wygląd i stonowane kolory jakoś mi przypasowały a możliwości w nim wiele. Cały czas się czegoś w nim ucze m.in. na youtube jest dużo fajnych poradników, ale Ty i tak nie o tym bo z obsługą dawu nie masz problemu ;P Tak tylko wrzuciłem swoje 3 grosze. Inny DAW inny klimat. Jeśli lubisz progresiw housy jak ja to zmiana srodowiska pracy może pomoże :P

A teraz na poważnie. Jeszcze niedawno miałem taką samą blokadę. Jak czytam Twoje posty to jakbym siebie widział. Tak samo szukałem jakichś lol schematów i rozwiązań matematycznych nt. produkcji muzycznych... do czasu kiedy nie włączyłem sobie kawałka adam k & soha (obojętnie niech będzie Twilight :D ). Chłop kładzie tam progresje z 3 akordów przez 7 min, do tego jakieś plumkanie a klimat nieziemski. I po h* go zmieniać :D

Stwórz dobry "hook" a problemy same znikną.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Wappa - 30.03.2015

Kiedyś będąc w Gdańsku spotkałem starą kobietę ~ 80+ lat która zapytana przeze mnie jak budować i kończyć utwory? Odpowiedziała, że trzeba zbudować odpowiednie napięcie i zostawić słuchaczowi lekki niedosyt, aby jak najczęściej wracał do danego utworu. Szczerze mówiąc to choć słowa myślę, że zrozumiałem, to sam nie wiem jak to zrobić. xd Aranżacje temat rzeka.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - ProCkers - 30.03.2015

Vampir3 dobrze gada :D

Spróbuj może pobawić się innym programem :) Taka mała odskocznia od FL. Zmiana środowiska itd :D Nie musisz od razu przerzucać się w całości na inny daw :)
U mnie takie coś również w jakiś magiczny sposób przywołuje nagły napływ pomysłów. Jakiś czas temu bawiąc się Bitwigiem wpadł mi do głowy pomysł na kawałek KONE, a testując sampler HAlion Sonic w Cubase wpadł mi pomysł na dokończenie R.T.S i dzięki temu przerwałem stagnację w aranżowaniu tego utworu :D Wydaje się to dziwne, ale jednak w jakiś sposób działa :) Możesz spróbować. Nic nie stracisz, a przy okazji możesz nauczyć się obsługi innych dawów ;)


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Finite - 8.09.2015

@Lekkie odkopywanie, ale linki (i info) ciągle mogą się komuś przydać - mi pomogły.

Z youtubowych kanałów polecam całym sercem Seamlessa. Oprócz tego, że jest świetnym producentem, to co nieco wie o teorii (i solidnie przekazuje) oraz prowadzi serie Track from Scratch, w których (jak sama nazwa wskazuje) robi utwór od poczatku do konca na streamie. Jedynym minusem jest to, że mówi dosyć szybko i osoby ze słabszym angielskim mogą się pogubić.
https://www.youtube.com/watch?v=BnIBaDjM_14
https://www.youtube.com/playlist?list=PLGYoE903Nir65HoRumooVvT_H2pcsLiv4

Dodatkowo polecam ćwiczenia instrumentu i powtarzanie skal, interwałów- kluczowa jest wiedza jakie dźwięki pasują. Nauka kawałków też jest spoko, daje Ci ogólny obraz relacji pomiędzy sekcjami i sposobu prowadzenia aranżu. Głupi jam do ulubionego kawałka, chociażby na midi + vst też potrafi być inspirujący.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 8.09.2015

Drugi link nie działa. Co prawda same podstawy, ale jak sam stwierdziłeś może komuś się przyda. Masz spore szanse na złoty szpadel roku ;)


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Patrick - 11.01.2016

Z mojej strony mogę polecić np. oglądanie remake'ów znanych hitów, są naprawdę pomocne (wystarczy wpisać w yt "fl studio remake" jest ich tam całkiem sporo) może nie są za bardzo rozbudowane ale po obejrzeniu kilku filmików można wywnioskować jak dany utwór z danego gatunku muzycznego jest zbudowany a następnie można samemu spróbować coś wyskrobać. Pzdr ^^


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - migdau - 26.01.2016

@Revnotes - też udało mi się bardzo przyspieszyć proces twórczy (i uprzyjemnić przy okazji) poprzez łączenie różnych projektów. Dzięki temu powstają o wiele bardziej złożone i progresywne kompozycje, a takie preferuje :) a tu daje link do ciekawego skryptu (traktuje go trochę jak ciekawostkę, bardziej niż jako źródło do nauki) http://www.medialarts.pl/download/skrypty/Podstawy-kompozycji-muzycznej.pdf


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 26.01.2016

Już zapomniałem o tym wątku, chociaż moja twórczość utknęła w miejscu jakiś czas temu. W sumie dobrze, że pozostał otwarty, bo widzę pojawiły się ciekawe sugestie i wciąż się pojawiają.

@ Patrick, gdy wspomniałem w pierwszym poście, że moim zdaniem innym komponowanie przychodzi łatwiej, nie miałem na myśli korzystania z gotowców lub klepania remake'ów. Jeśli masz gotowe midi, to pewnie że wychodzi łatwiej. Parę lat już w tym siedzę, więc budowę utworu mam opanowaną, chodziło mi bardziej o przyspieszenie tego procesu w oparciu o jakieś ciekawe rozwiązania, triki czy jak tam zwał.

@ migdau, bardzo dziękuję za poradę, co prawda workflow w FL Studio moim zdaniem nie sprzyja importowi elementów projektów między sobą, ale możliwość jest, więc to faktycznie miałoby sens. Żałuję tylko, że nie mam zbyt dużej ilości projektów, aby przekonać się o tym namacalnie, przynajmniej na razie.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - piral - 26.01.2016

Skoro nadal temat jest otwarty to się podzielę małą aktualizacją. W ostatnim czasie mój workflow wygląda mniej więcej tak: zaczynam od melodii, od kicka, od czegokolwiek. Buduję jakiś tam zarys, zazwyczaj pierwsza godzina-dwie, bez większego dbania o szczegóły. Potem robię około 5-10 różnych wersji w tym samym projekcie, np. main partu. Potem dorabiam break, no chyba, że mam melodię to w 90% przypadków zaczynam od break'a. Uważam, że powinien być on jak najbardziej unikalny, bardzo się na nim skupiam, ma oddać w 100% mój pomysł, moje uczucia. Następnie sprawdzam co z tym breakiem pracuje najlepiej. Pewnym kluczem w szybkim wykonaniu mojego tracka jest korzystanie z moich poprzednich brzmień, które magazynuję i z nagrywania jednej nuty x dźwięku na dużym reverbie i odwracaniu sampla. Dość powszechna metoda, ale dużo osób zapomina, że to jedna z najprostszych rzeczy na wykończenie projektu czymś ciekawym i pasującym.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Deonite - 1.02.2016

Kurde, no ciężko. Gdybyś tylko miał tak jak ja... Z muzyką trzeba być ogromnie oswojonym, żeby znać tajniki aranżacji. Np. ja od siedmiu lat jestem członkiem orkiestry dętej na puzonie tenorowym/saxhornie barytonowym. Po pierwsze to przez członkostwo można się dowiedzieć, jak jest zbudowany utwór. Że pewne instrumenty grają solówkę, drugie drugi głos, jeszcze inne bass, inne akompaniament, jeszcze inne wspomaganie bassu. Po drugie grając na takim puzonie tenorowym ważne są drugie głosy. Wiesz, jak pierwszy głos ma C, to drugi np. E. Tak nauczyłem się prostej skali.

Widzisz, żeby ogarnąć w pełni aranżację, nie zawsze starczą wideoporadniki. Spróbuj no skumać instrumenty w orkiestrze i ich zadania ;)