MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Master Pitch/Tempo - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Master Pitch/Tempo (/temat-fl-studio-fl-studio-master-pitch-tempo)



FL Studio: Master Pitch/Tempo - kokojamboxd - 14.03.2015

Witam.

Piszę z zapytaniem szczególnie do tych bardzo obeznanych w powszechnie znanym FL-Studio.

Mam problem, otóż przystępuje właśnie do Remake'u dwóch piosenek, gdzie powiedzmy "taneczny" czy "pompujący" fragment mam w tempie 128BPM, natomiast wstawki wokalowe - wolniej około 90-80 BPM. Tak więc w mojej szalonej głowie zrodził się pomysł, żeby po wstępie perkusyjnym zwolnić trochę tempo, wygrać wokale i potem przed pompującą wstawką przyspieszyć. I mam mały problem:

Kiedy już przejdzie mi do tej części gdzie zmienia się tempo, to wraz ze zmianą tempa piosenki spada mi wartość pitcha. Oczywiście ja chcę tego uniknąć, chcę tylko, żeby samo tempo malało a potem rosło. Próbowałem coś kręcić automatyką od master pitch, żeby niejako "przeciwdziałać temu" ale to nic nie dało.
Automatykę dla tempa robiłem oczywiście przez "Master Tempo" tam dałem "Create Automation Clip" i tempo zmienia się jak mi się zamarzy, tylko no ten pitch mi tutaj psuje wszystko.



Jeżeli ktoś z Was zna inny sposób zrobienia czegoś takiego, to proszę o info.


RE: Master Pitch/Tempo - Zirds - 14.03.2015

Tutaj masz po części wytłumaczone jak zmienić tempo bez zmiany pitcha




RE: Master Pitch/Tempo - kokojamboxd - 14.03.2015

Nie zrozumieliśmy się - tutaj facet po prostu "przystrechował" sampla bez zmiany tempa, a to można zrobić poprzez zwykły streching i wybrać opcję Auto w panelu sterowania samplem.

Mi chodzi o coś innego - Wyobraź sobie, że masz piosenkę stworzoną z 2 sampli - gdzie pierwszy ma 128 a drugi 90 BPM. I ja chcę żeby tempo Master było 128, dalej ładuję te sample tak jak na 128 BPM, tylko kiedy przyjdzie co do drugiego sampla to ja robię automatykę od Master Tempo (klikam na niego PPM i dalej "Create Automation Clip" i zaraz mam na osi czasu, tempo się faktycznie zmniejsza ale zmniejsza się też i pitch danego sampla, czego chcę uniknąć.


RE: Master Pitch/Tempo - Zirds - 14.03.2015

Zrobiłem coś takiego kiedyś w tym utworze

https://soundcloud.com/generatorgamma/zirds-exile

Teraz Ci nie wytłumaczę gdyż nie mam czasu pisać.


RE: Master Pitch/Tempo - kokojamboxd - 14.03.2015

Dzięki wielkie kolego, tak dokładnie o to mi chodzi dokładnie tak jak w 0:51. Tyle że u mnie to jest forma MashUpu i ja bazuję na samplach z piosenek, a ty jak mniemam, to całe po prostu sam wygenerowałeś, i prościej było takie bayery zastosować. Ale chyba nie wymagam od tego programu aż tak dużo ?? :)
I w tym kawałeczku masz elegancko zwolnienie i przyspieszenie bez żadnego pitcha i wszystko super jest i o tym dokładnie mówię :)
*Toteż jak będziesz miał czas to czekam na instrukcje jakieś :D


RE: Master Pitch/Tempo - Zirds - 14.03.2015

Nie, sampel perkusji jest loopem z jakiegoś tam dostępnego darmowego RARa.

W Playliście FL Studio odznaczasz Stretch i bawisz się w zmianę tempa. Sampel będzie zmieniał długość przy zmianie tempa projektu bez zmiany tempa samego sampla.

[Obrazek: flstudio_stretch.png]

a jeśli to nie pomoże polecam zapoznać się też z tym

Time Stretching i zakładki.
[Obrazek: fl8-1-left-click-1st-channe2.gif]


RE: Master Pitch/Tempo - kokojamboxd - 15.03.2015

Naczy się no dobra dobra ale chyba dalej się nie rozumiemy. Ja wiem o czym ty mówisz i do czego to służy, ale problem jest inny. Patrz:
[Obrazek: 2ro4zt4.jpg]

na górze po lewej stronie masz końcówkę sampla w tempie 128BPM (Time Stretch wynosi zero, bo ta piosenka ma również 128). I dalej leci jak widać piosenka E. Goulding, która ma tempo około 80 może 90. Co zrobiłem - kiedy piosenka miała cały czas 128 przystrechowałem do to 128BPM i w panelu sampla ustawiłem na Auto. I jak widać na dole dołożona jest automatyka dla tempa na MASTER, żeby zwolniło się do 90BPM. I gratis do tego zwolnienia dostaję obniżenie tonacji :) Próbowałem bawić się w Menu Sampla zmieniając Auto, Transcient, Pro Transcient, Tonal (na tonalu fajnie sample trzymały taką tonację jak ma być, ale kiedy dojdzie do zwolnienia lub potem do przyspieszenia tempa odpowiednio obniża albo podwyższa się tonacja czego ja nie chcę bo to paskudnie brzmi) i nie za wiele to dało.

Wpadło mi do głowy, że może wezmę zmienię tempo tych wolniejszych sampli do 128BPM, zapiszę je na dysku twardym jako nowe sample i takie szybsze wczytam i może to coś da .. ??

Edit: Ja używam FL 11, tam to jest troszkę inaczej ale właśnie bawiłem się tym i efekty są jak napisałem wyżej. Warto zaznaczyć, że FL inaczej odbiera krótkie sample np. stopę (bo co zrobiłem dalej - wyciąłem z extendetu samą stopę, umieściłem i wszystko gra nie ma żadnych obniżeń tonacyjnych, nic się nie dzieje) a inaczej odbiera dłuższe sample, z których tam korzystam.


RE: Master Pitch/Tempo - Zirds - 15.03.2015

Chyba w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby działanie na każdym clipie audio osobno. Tak jak mówisz. Sam nie wiem jak coś takiego zrobić w FL Studio. Może się też inny User, bardziej doświadczony ode mnie odezwie...


RE: Master Pitch/Tempo - kokojamboxd - 15.03.2015

No ok, ale i tak dzięki za pomoc. Wydaje mi się że nie wymagam cudów od tego programu, ale jak tak dalej pójdzie warto będzie pomyśleć o jego zmianie .. .. Ostatnio też miałem problemy bo okazało się, że jak przekręcę pokrętło Time w tym menu sampla jak chcę go przystrechować, to wtedy automatycznie nie działa pokrętło pitch na górze tego panelu i nie mogę zrobić automatyki do tego sampla na pitcha :). Problem z tym pojawiającym się na masterze niepotrzebnym pitchem moim zdaniem siedzi właśnie w tych trybach - Auto, Tonal etc. ale nie mam pojęcia jak dokładnie to ustawić. Stąd też może jest jakaś całkowicie inna metoda jak to zrobić ??
Edit: Myślałem o tym, żeby posamplować to na takie malutkie kawałeczki i niektóre powyrzucać, żeby mi się z 90 BPM 128 zrobiło. Ale to chyba mało realny pomysł bo będzie dużo roboty i efekt "robotyczny" :) Także doszedłem do wniosku że zrobię całą piosenkę 128 a potem po prostu zwolnię w Traktorze i na tym się skończy :D