MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jaki sprzęt na początek? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jaki sprzęt na początek? (/temat-jaki-sprzet-na-poczatek--15189)



Jaki sprzęt na początek? - ajstii - 11.06.2015

Elo.

Gram od 3 lat na gitarze, zarówno elektrycznej jak i basowej, także podstawy teorii muzyki mam opanowane. Chciałbym zacząć przygodę z alternatywną muzyką elektroniczną, jaki sprzęt na początek polecacie? Myślałem żeby na sam początek kupić sobie AKAI MPK Mini i na tej podstawie sie uczyć czegokolwiek. W domowych warunkach dogrywać sobie gitary itd. Chcę tworzyć muzykę w stylu Rebeki, XXANAXX, The Dumplings, tutaj wideo z nagraniem koncertu https://www.youtube.com/watch?v=sOHJYeRPAvU

Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, od czego zacząć...


RE: Jaki sprzęt na początek? - Zirds - 11.06.2015

A do czego zgrywasz? Używasz jakiegoś programu Digital Audio Workstation? Ableton Live, Renoise, Reason, Cubase, FL Studio, Bitwig? (te bardziej znane). Bo jak kupujesz kontroler to musisz mieć jakiś program co go obsłuży i będzie współpracował z takim AKAI.


RE: Jaki sprzęt na początek? - ajstii - 11.06.2015

Mam FL Studio, ale dopiero opanowuję ten program. Takie AKAI będzie od razu współpracowało z FL Studio? Nie będzie trzeba nic więcej?


RE: Jaki sprzęt na początek? - Zirds - 11.06.2015

Będzie współpracowało, ale (nie wiem jak w najnowszej wersji) zawsze był problem z FL Studio bo za każdym razem trzeba "mapować" (przypisywać) wszystko pod kontroler.


RE: Jaki sprzęt na początek? - efg1 - 11.06.2015

Zadaj sobie pytanie po co Ci te pady i pokrętła w akaiu. W tej cenie możesz mieć już ładne klawisze z 49 przyciskami zamiast tego malucha. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przy produkcji padów w ogóle nie używam... a co do pokręteł to czasem jakiś filtr przypiszę żeby się pobawić. Każdy ma oczywiście inne preferencje, ale ja bym zamienił tego akaia (który jest bardzo dobrym sprzętem w swojej klasie, sam mam jego tańszego brata lpk25) na jakieś większe klawisze.


RE: Jaki sprzęt na początek? - ajstii - 11.06.2015

A w czasie koncertu jeśli bym chciał coś dograć to pady mi się nie przydadzą? Myślałem o takim zastosowaniu też, chyba że w tym AKAI są tak miernej jakości, że trzeba byłoby dokupić oddzielny pad?


RE: Jaki sprzęt na początek? - efg1 - 12.06.2015

Pady oczywiście się mogą przydać w trakcie koncertu, możesz je sobie zmapować w programie i odpalać co tam sobie zapragniesz. Wszystko się sprowadza do Twojego pomysłu na użycie ich. Polecam Ci większą klawiaturę głównie z myślą o studiu, o wiele wygodniej się wygrywa melodie mając do dyspozycji normalnej wielkości klawisze i 5 oktaw. Ten akai który zlinkowałeś ma identyczną klawiature jak mój. Mogę powiedzieć o niej tyle, że jest dobrze, solidnie wykonana... tylko te przyciski są dość małe. Jak ktoś ma grube paluchy to często się przez przypadek klawisz jakiś obok naciśnie dodatkowo. Da się na niej oczywiście grać ale komfort pracy nieporównywalny. Co do jakości padów to się nie wypowiem bo po prostu nie miałem go nigdy w ręku, ale wyglądają na solidne. Ta firma raczej lipy nie odstawia. Jeśli bardzo zależy Ci na padach to bierz tego akai, to dobry sprzęt mobilny. Najlepszym wyjściem było by kupienie większych klawiszy i osobnego kontrolera z padami i pokrętłami ale wtedy koszta rosną. Jeśli masz smartfona albo tableta to też możesz spróbować się pobawić np. aplikacją touch osc (apka dostępna zarówno na ios jak i androida) - pady na ekranie dotykowym też dają rade :)


RE: Jaki sprzęt na początek? - Maciek - 12.06.2015

Maschine mk2
To sprzęt nie tylko na początek, ale i na dłuższą chwilę - chyba Cię z niczym nie ograniczy a pady są wrecz rewelacyjne. Rzecz jasna spędzić z instrukcją należy jakiś czas i z biegiem czasu o niczym innym nie będziesz chciał słyszeć ;)


RE: Jaki sprzęt na początek? - Zirds - 12.06.2015

(12.06.2015, 13:28)efg1 napisał(a): Pady oczywiście się mogą przydać w trakcie koncertu, możesz je sobie zmapować w programie i odpalać co tam sobie zapragniesz. Wszystko się sprowadza do Twojego pomysłu na użycie ich. Polecam Ci większą klawiaturę głównie z myślą o studiu, o wiele wygodniej się wygrywa melodie mając do dyspozycji normalnej wielkości klawisze i 5 oktaw. Ten akai który zlinkowałeś ma identyczną klawiature jak mój. Mogę powiedzieć o niej tyle, że jest dobrze, solidnie wykonana... tylko te przyciski są dość małe. Jak ktoś ma grube paluchy to często się przez przypadek klawisz jakiś obok naciśnie dodatkowo. Da się na niej oczywiście grać ale komfort pracy nieporównywalny. Co do jakości padów to się nie wypowiem bo po prostu nie miałem go nigdy w ręku, ale wyglądają na solidne. Ta firma raczej lipy nie odstawia. Jeśli bardzo zależy Ci na padach to bierz tego akai, to dobry sprzęt mobilny. Najlepszym wyjściem było by kupienie większych klawiszy i osobnego kontrolera z padami i pokrętłami ale wtedy koszta rosną. Jeśli masz smartfona albo tableta to też możesz spróbować się pobawić np. aplikacją touch osc (apka dostępna zarówno na ios jak i androida) - pady na ekranie dotykowym też dają rade :)

Nie polecam dotykowych paneli bo tego po prostu nie czuć.
Jak efg powyżej wspomniał, lepszą inwestycją byłby zakup klawiszy i padów. Ale tak szczerze sobie powiedz czy jest Ci to potrzebne? Jeżeli używasz FL Studio to na początek najlepiej zaznajomić się z programem na tyle by potem móc myśleć o sprzęcie. Możesz używać klawiszy klawiatury jako klawiatury pianina.

Zaś z drugiej strony jeżeli wiesz czego oczekujesz od swojej muzyki to możesz się również zastanowić nad Launchpadem lub nad Akai APC40 Mk2.


RE: Jaki sprzęt na początek? - efg1 - 12.06.2015

Może i nie czuć ale jeśli już ma jakiś tablet czy smartfon to zawsze można go kreatywnie wykorzystać :) a klawisze są dla kolegi moim zdaniem dobrym pomyslem na początek, 3 lata gry na gitarze to już troche czasu jest. Na pianinie pewnie też coś tam potrafi, takze latwo by mu bylo pomysly w ten sposob przelewac na program. Co do wpisu kolegi wyżej - tak mashine to oczywiście klasa sama w sobie jeśli chodzi o pady. Ale też drogie to to.


RE: Jaki sprzęt na początek? - Zirds - 12.06.2015

(12.06.2015, 19:22)efg1 napisał(a): może i nie czuć ale jeśli już ma jakiś tablet czy smartfon to zawsze można go kreatywnie wykorzystać :) a klawisze są dla kolegi moim zdaniem dobrym pomyslem na początek, 3 lata gry na gitarze to już troche czasu jest. Na pianinie pewnie też coś tam potrafi, takze latwo by mu bylo pomysly w ten sposob przelewac na program.

To masz rację. Ja używam TouchDAW jako przyciski transportu i mały mikser :)