MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Archiwizacja projektów dla potomnych - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Archiwizacja projektów dla potomnych (/temat-archiwizacja-projektow-dla-potomnych)



Archiwizacja projektów dla potomnych - Mat.Mor.Raw - 10.07.2015

Dzisiaj podczas podróży tramwajem zauważyłem, że mój plecak zrobił się strasznie gorący. Po otwarciu go z przerażeniem stwierdziłem, że mój laptop, który zapakowałem w stanie uśpienia, dostał blue screen'a i zaczął się niemiłosiernie grzać, że ledwo dało się go dotknąć. Było o mały włos od zadymienia tramwaju. Błyskawicznie wyjąłem baterię, wróciłem do domu i po paru godzinach stygnięcia z ulgą stwierdziłem, że komp jednak działa. To wydarzenie dało mi do myślenia, że najwyższy czas zrobić backup moich projektów z ostatniego roku.

* A wy jak dbacie o kopie zapasowe swoich projektów?
* W jaki sposób archwizujecie projekty, żeby po 10 latach wrócić do nich i mieć możliwość je ponownie uruchomić wraz ze wszystkimi pluginami i bibliotekami sampli?
* Archiwizujecie na płytach CD/DVD, dyskach zewnętrznych, chmurze internetowej, dział projekty w musicproducers.pl...?


Jeśli o mnie chodzi, ja archiwizuję na płytach CD/DVD i na dysku zewnętrznym. Staram się mieć foldery nazwane YYYY-MM-DD <nazwa projektu>, żeby mieć możliwość łatwo sortować chronologicznie.

Jak dotąd najstarsze projekty oparte wyłącznie na samplach, które mam zachowane pochodzą z 95 roku (Scream Tracker 2).
Projekty oparte na soundfontach mam z około 2001 roku (Modplug Tracker).
Natomiast najstarsze projekty używające pluginów VST, które jestem w stanie odtworzyć to jakiś 2009 rok (Tracktion 1.6)


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Zirds - 10.07.2015

Płyta CD, DVD, kopia na chmurze (soundcloud, dropbox), Dysk zewnętrzny. Nie mam starych projektów bo wiem, że do nich nie wrócę i nie są na tyle warte by je zachowywać. Trzymam tylko wyeksportowane pliki/gotowe utwory. Stare projekty usuwam po roku albo dwóch.


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Shizzlematic - 10.07.2015

Pomimo tego, że dwa razy już straciłem dane dalej nie nauczyłem się ich archiwizować. Po pierwszym spaleniu HDD powiedziałem sobie, że zacznę je wrzucać na jakiś dysk internetowy. Na początku to robiłem, a później już zapomniałem. Po 1,5 roku pobrałem przypadkiem jakiegoś wirusa, który zakodował mi 90% danych na dysku i większość projektów poszła w zapomnienie XD

W każdym razie teraz raz na miesiąc pakuję wszystkie aktualne projekty w zipy i zrzucam je na pendrive, który leży w szafce i jest z niej wyjmowany tylko kiedy robie backup. Oczywiście nie zabieram go ze sobą i innych danych tam nie ma. Wszystkie projekty które mają mniejszy potencjał, to po prostu zrzucam na niego same flp :P

Co do najstarszych projektów. Jestem prawdopodobnie w stanie odzyskać projekty od 2008, ponieważ na starym dysku udało mi się odratować partycje C:\. Natomiast z partycji D:\ gdzie znajdowały się projekty ze starszych wersji FL niż bodajże 8 i różnych innych dziwactw jak np ejay ( XD ) nie ma szans :D


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - qnebra - 10.07.2015

Mam archiwum projektów i wyeksportowanych mp3 od samego początku tworzenia muzyki. Znajdą się także projekty robione w Musescore, który był pierwszym DAWem jakiego używałem.


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Knifeman - 11.07.2015

backup śladów, projektu (w sumie tylko midi jest w nim ważne) i finalnej wersji na zewnętrznym hdd tak samo jak reszta danych których nie chciałbym stracić, w przyszłości mam zamiar postawić serwer plików w domu

jak ktoś nie lubi się bawić w ręczne zrzucanie katalogów to polecam Cobian Backup, skonfigurujesz raz a potem reszta leci z automatu

nie ufam żadnym chmurkom, nie żebym miał jakieś wrażliwe dane ale nie mam żadnej pewności że usługa nie przestanie działać za jakiś czas, pomijam fakt ze nie ma za dużo miejsca w darmowych pakietach i trochę jednak trwa upload przy niesymetrycznym łaczu.


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - OProject - 11.07.2015

Mam w planach zakup dysku zew. mam nadzieję że nie trzaśnie mi w ten czas komputer :E
Oczywiście musze sporo ogarnąć na kompie bo zrobił się niezły bałagan i przydał by sie format xd
Projekty mam wszystkie od początku mojej kariery czyli z ok. 2011 xd
No i przydałby sie backup dokumentów, pluginów, mp3, obrazów itp itd.


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Shabboo Harper - 11.07.2015

Jeśli chodzi o mnie to: posiadam 2/3 partycje na dysku; niezależnie od tego (na partycji systemowej istnieją moje projekty), także na pobocznych partycjach przechowuję kopie utworów. Ważniejsze/wartościowsze numery zgrywam na dysk przenośny (HDD). Nie używam cd lub dvd. Prócz tego, że mam w komputerze dysk SSD z partycjami, to dodatkowo noszę się z zamiarem kupna kolejnego dysku właśnie tego typu (pojemność obecnego powoli wyczerpuje się).
Podobnie jak Knifeman "nie ufam żadnym chmurkom"...


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - efg1 - 2.08.2015

Ja trzymam wszystkie save na dropboxie. Ponaddto co jakis czas zrzucam sobie rzeczy na dysk zewnetrzny.


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - mateuszpalucki - 1.11.2015

zawsze się zabezpieczałem, dysk przenośny oraz płyty DVD dzięki temu uniknąłem utracenia jakichkolwiek danych, zawsze tez robiłem kopie wersji instalacyjnych plugin'ów dzięki temu mogę odtworzyć swoje pierwsze produkcje:)


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Nachos - 23.12.2015

"najstarsze projekty pochodzą z 95"... no nieźle miałem wtedy cały roczek :D
Co do backupów to temat dał mi do myślenia, nigdy kopii zapasowych nie robiłem a że święta idą to może zagadam coś do tatka o dysk xD
Szkoda byłoby stracić wszystkie dane. Nie chce być "mądrym polakiem po szkodzie"


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Shutara - 23.12.2015

U mnie wszystko w jednym worze na zewnętrznym dysku leży ;) Póki co nie narzekam, a płakać zacznę jak się dysk spali :P


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Amer - 23.12.2015

ja od dłuższego czasu myśle o external hdd z szyfrowaniem i autokopiarka co 24h


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Zirds - 23.12.2015

Jest jeszcze jeden sposób, który jest najstarszy na świecie :) Zapis Nutowy. Do tego zapis użytego sprzętu. Wydruk Automatyzacji oraz całego projektu. Spis ustawień efektów oraz parametrów DAW i VSTi/VST.


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Mat.Mor.Raw - 23.12.2015

Zirds, No i koniecznie grawerujemy to wszystko na złotych tablicach... xD


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Zirds - 23.12.2015

Ale spróbuj serio... To jest świetna sprawa. Możesz mieć spokój z miejscem na dysku.


RE: Archiwizacja projektów dla potomnych - Recoil83 - 6.01.2016

Tylko dysk HDD i kopia dysku, ewentualnie kopia kopii, i na honorowe miejsce do sejfu.<bubu>