MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Krótki opis kompresji dla początkujących, czyli czy warto sobie tym zawracać głowę - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Krótki opis kompresji dla początkujących, czyli czy warto sobie tym zawracać głowę (/temat-krotki-opis-kompresji-dla-poczatkujacych-czyli-czy-warto-sobie-tym-zawracac-glowe)



Krótki opis kompresji dla początkujących, czyli czy warto sobie tym zawracać głowę - Orbiteus - 12.09.2015

Witam, to znowu ja :P, dzisiaj chciałbym poruszyć jeden chyba z najbardziej kontrowersyjnych tematów w produkcji muzycznej i chciałbym wyrazić swoje zdanie na ten temat ;)

Kompresje najłatwiej wytłumaczyć jeżeli wyobrazimy sobie ze kompresor to człowiek, który za każdym razem scisza audio, jeżeli przekroczy dany poziom glośności. Niby proste, ale haczyk pojawia sie jeżelo popatrzymy na to, że każda częstotliwość ma inną długość. Prowadzi to do tego ze bass ulegnie wiekszej redukcji niz sinusoida o czestotliwosci np 1kHz. Zeby nie bylo jeszccze tak prosto, nasze ucho nie słyszy "liniowo". Są miejsca w spectrum, ktore ucho słyszy głośniej od reszty [okolice 150Hhz i 1kHz] co tez ma wplyw na działanie kompresora. Za prosto ? Jezeli dobrze ustawimy kompresor to zmieni on tez kształt fali. Powoduje to zmiane balansu pomiedzy harmonicznymi, co powoduje ze dzwiek brzmi inaczej.

Pisze to po to, zeby poczatkujace osoby, nie zawracały sobie kompresją wogóle głowy. Dlaczego ? Bo kompresja wcale nie jest najwazniejszym procesem w robieniu dobrego miksu. To co jest najwazniejszym procesem ? Ustawianie balansu, z którym można sobie poradzić equalizacją i tłumikami. To jest najważniejszy proces, który czyni miks dobrym ;)

A wy ? Jakie zdanie macie na ten temat? Piszcie w komentarzach ;)
Pozdrawiam ;D


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - boryskuczkowski - 12.09.2015

(12.09.2015, 10:50)Orbiteus napisał(a): Witam, to znowu ja :P, dzisiaj chciałbym poruszyć jeden chyba z najbardziej kontrowersyjnych tematów w produkcji muzycznej i chciałbym wyrazić swoje zdanie na ten temat ;)

Kompresje najłatwiej wytłumaczyć jeżeli wyobrazimy sobie ze kompresor to człowiek, który za każdym razem scisza audio, jeżeli przekroczy dany poziom glośności. Niby proste, ale haczyk pojawia sie jeżelo popatrzymy na to, że każda częstotliwość ma inną długość. Prowadzi to do tego ze bass ulegnie wiekszej redukcji niz sinusoida o czestotliwosci np 1kHz. Zeby nie bylo jeszccze tak prosto, nasze ucho nie słyszy "liniowo". Są miejsca w spectrum, ktore ucho słyszy głośniej od reszty [okolice 150Hhz i 1kHz] co tez ma wplyw na działanie kompresora. Za prosto ? Jezeli dobrze ustawimy kompresor to zmieni on tez kształt fali. Powoduje to zmiane balansu pomiedzy harmonicznymi, co powoduje ze dzwiek brzmi inaczej.

Pisze to po to, zeby poczatkujace osoby, nie zawracały sobie kompresją wogóle głowy. Dlaczego ? Bo kompresja wcale nie jest najwazniejszym procesem w robieniu dobrego miksu. To co jest najwazniejszym procesem ? Ustawianie balansu, z którym można sobie poradzić equalizacją i tłumikami. To jest najważniejszy proces, który czyni miks dobrym ;)

A wy ? Jakie zdanie macie na ten temat? Piszcie w komentarzach ;)
Pozdrawiam ;D

Zdanie mam takie, że to co napisałeś jest najmniej ważne jeśli chodzi o powszechne zastosowanie kompresora. Głównym zadaniem jest zmniejszenie zakresu dynamicznego (dynamic range) dźwięku. Czyli to co ciche podbić do góry a za głośne trzymać na odpowiednim limicie (tutaj opcja kompresora jako limitera). Oczywiście jest cała masa róznych opcji typu sidechain, de-essers, czy też typ algorytmu kompresora które mogą ci pomóc osiągnąć porządane brzmienie. Wbrew temu co napisałeś jest to bardzo ważne żeby początkujący zrozumieli dokładnie dlaczego używają kompresora gdyż jest to esencjonalne narzędzie przy produkcji muzyki.


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - Orbiteus - 12.09.2015

(12.09.2015, 15:15)boryskuczkowski napisał(a): Zdanie mam takie, że to co napisałeś jest najmniej ważne jeśli chodzi o powszechne zastosowanie kompresora. Głównym zadaniem jest zmniejszenie zakresu dynamicznego (dynamic range) dźwięku. Czyli to co ciche podbić do góry a za głośne trzymać na odpowiednim limicie (tutaj opcja kompresora jako limitera). Oczywiście jest cała masa róznych opcji typu sidechain, de-essers, czy też typ algorytmu kompresora które mogą ci pomóc osiągnąć porządane brzmienie. Wbrew temu co napisałeś jest to bardzo ważne żeby początkujący zrozumieli dokładnie dlaczego używają kompresora gdyż jest to esencjonalne narzędzie przy produkcji muzyki.

Jezeli chodzi o zwiekszenie lub zmniejszenie dynamiki, to dalej mieszcze sie w opisie ;). Wyobraz sobie mega szybkiego czlowieka ktory jak uslyszy przekroczenie pewnego poziomu glosnosci, to po np 8 ms scisza dzwiek. Chcialem wytlumaczyc dzialanie, nie doczego sluzy ;). Kompresory, Dessesery, kompresory wielopasmowe... to wszystko dziala praktycznie tak samo, tylko ze ze w innych kontekstach sie ich uzywa (no moze poza sidechain) ;). Tak swoja droga to artykul pisalem nie dlatego zeby wytlumaczyc działanie kompresora, ale dlatego ze kompresory sa strasznie przereklamowane. Mowiac to mam na mysli ze w 95% filmow na yt kompresory sa pokazane w ten sposob jakby to od nich zalezal mix, dlatego chcialem to sprostowac, zeby ludzie ktorzy nie maja jeszcze profesjonalnego miksu nie tracili czasu i nerwow na uzeraniu sie z kompresorami, poniewaz dobry miks charakteryzuje sie przedewszystkim dobrym balansem ;)


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - boryskuczkowski - 12.09.2015

Cytat:Jezeli chodzi o zwiekszenie lub zmniejszenie dynamiki, to dalej mieszcze sie w opisie ;). Wyobraz sobie mega szybkiego czlowieka ktory jak uslyszy przekroczenie pewnego poziomu glosnosci, to po np 8 ms scisza dzwiek. Chcialem wytlumaczyc dzialanie, nie doczego sluzy ;). Kompresory, Dessesery, kompresory wielopasmowe... to wszystko dziala praktycznie tak samo, tylko ze ze w innych kontekstach sie ich uzywa (no moze poza sidechain) ;). Tak swoja droga to artykul pisalem nie dlatego zeby wytlumaczyc działanie kompresora, ale dlatego ze kompresory sa strasznie przereklamowane. Mowiac to mam na mysli ze w 95% filmow na yt kompresory sa pokazane w ten sposob jakby to od nich zalezal mix, dlatego chcialem to sprostowac, zeby ludzie ktorzy nie maja jeszcze profesjonalnego miksu nie tracili czasu i nerwow na uzeraniu sie z kompresorami, poniewaz dobry miks charakteryzuje sie przedewszystkim dobrym balansem ;)

No nie wiem przy czym ma się ktoś użerać, jeśli będzie wiedział do czego służy kompresor to zajmie mu to raczej około 3 minut, bo będzie rozumiał co robi i dlaczego to robi. Problem jest gdy komuś się wydaje że może zrobić coś kompresorem czego zrobić nie może, a to przez właśnie brak zrozumienia do czego kompresja jest używana.
Pzdr.


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - Orbiteus - 12.09.2015

[quote='boryskuczkowski' pid='96336' dateline='1442070241']
[quote]
No nie wiem przy czym ma się ktoś użerać, jeśli będzie wiedział do czego służy kompresor to zajmie mu to raczej około 3 minut, bo będzie rozumiał co robi i dlaczego to robi. Problem jest gdy komuś się wydaje że może zrobić coś kompresorem czego zrobić nie może, a to przez właśnie brak zrozumienia do czego kompresja jest używana.
Pzdr.
[/quote]

Po pierwsze nie wszyscy słysza kompreosr (mnie to zajelo duzo czasu), po drugie nie wszyscy maja taki sprzet, ktory pozwala uslyszec dobrze dynamike. To sa 2 problemy ktore stoja na preszkodzie dobrego uzywania kompresora. Mozesz wiedziec jak dziala, ale to nie znaczy ze potrafisz go uzywac. Poza tym ten temat jest kierowany do osob ktore na sile proboja uzywac kompresji zamiast skupic sie na najwazniejszych rzeczach ;)


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - Zirds - 12.09.2015

(12.09.2015, 17:52)Orbiteus napisał(a): [quote='boryskuczkowski' pid='96336' dateline='1442070241']
Cytat:No nie wiem przy czym ma się ktoś użerać, jeśli będzie wiedział do czego służy kompresor to zajmie mu to raczej około 3 minut, bo będzie rozumiał co robi i dlaczego to robi. Problem jest gdy komuś się wydaje że może zrobić coś kompresorem czego zrobić nie może, a to przez właśnie brak zrozumienia do czego kompresja jest używana.
Pzdr.

Po pierwsze nie wszyscy słysza kompreosr (mnie to zajelo duzo czasu), po drugie nie wszyscy maja taki sprzet, ktory pozwala uslyszec dobrze dynamike. To sa 2 problemy ktore stoja na preszkodzie dobrego uzywania kompresora. Mozesz wiedziec jak dziala, ale to nie znaczy ze potrafisz go uzywac. Poza tym ten temat jest kierowany do osob ktore na sile proboja uzywac kompresji zamiast skupic sie na najwazniejszych rzeczach ;)


Masz wielką rację, na zwykłych głośnikach do komputera ciężko wychwycić dynamikę i nauka kompresji zajmuje dużo czasu. Odkąd mam monitory to zupełnie inaczej podchodzę do tematu. A najważniejsze jest to, że kompresora używam i tak bardzo rzadko.


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - In-Tegral - 12.09.2015

Żeby usłyszeć działanie kompresora, wcale nie trzeba mieć dobrego sprzętu, wystarczy dobre ucho z doświadczeniem. Kompresora zacząłem używać gdzieś po 4 latach przygody z produkcją, teraz praktycznie używam go na 99% ścieżek i nie wyobrażam sobie zrobienia dobrego mixu bez użycia kompresora. Co do początkujących najpierw nauka korekcji potem kompresora.


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - lovetrance01 - 15.09.2015

Żeby usłyszeć działanie kompresora trzeba wiedzieć jak działa. Nauczenie się "słuchania" kompresora nie jest prostą rzeczą, dlatego początkujący powinien raczej podejść bez ciśnienia kompresji, a bardziej skupić się na podstawach. Tak jak kolega wyżej wspomniał; dopiero doświadczenie i wyrobiony słuch pozwolą skutecznie używać kompresora.


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - Wasp - 15.09.2015

jakie są optymalne min max ustawienia attack release przy masteringu?


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - In-Tegral - 15.09.2015

(15.09.2015, 15:25)WaspXT napisał(a): jakie są optymalne min max ustawienia attack release przy masteringu?

Kieruj się słuchem nie zasadami.


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - Orbiteus - 15.09.2015

(15.09.2015, 15:25)WaspXT napisał(a): jakie są optymalne min max ustawienia attack release przy masteringu?
Sa, ale to wszystko zalezy do czego chcesz kompresor wykorzystac ;)


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - lovetrance01 - 15.09.2015

Igor z Zakamarków sugerował nieco dłuższy attack i krótki release w trakcie masteringu. W przykładowym utworze attack wynosił ok 10ms a release ok 2 ms. Bardzo pomocna jest wizualizacja jak np. w maximusie. Rzecz jasna wiadomo, że każdy utwór jest inny.


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - Orbiteus - 15.09.2015

(15.09.2015, 20:38)lovetrance01 napisał(a): Igor z Zakamarków sugerował nieco dłuższy attack i krótki release w trakcie masteringu. W przykładowym utworze attack wynosił ok 10ms a release ok 2 ms. Bardzo pomocna jest wizualizacja jak np. w maximusie. Rzecz jasna wiadomo, że każdy utwór jest inny.
To niewiele mowi tak naprawde ;D. To ustawienie w jednych utworach moze byc dobre, a w niektorych nie ;) . Generalizujac:
1. Krótki czas ataku, krótki czas zwolnienia -> mniej transjentow
2. Krótki czas ataku, długi czas zwolnienia -> bardzoej wyrownane brzmienie całej partii
3. Długo czas ataku, długi czas zwolnienia (np na werblu) -> osłabienie wybrzmiewania werbla ;)


RE: Kompresja dla poczatkujących, czyli czy warto sobie ty zawracać głowę. - Maws - 5.03.2017

Wydaję mi się że na początku to w ogóle ciężko usłyszeć odpowiednie działanie kompresora.
Ja mam z tym nadal problem chyba trzeba zrobić naprawdę dużo kawałków żeby to ogarnąć.