MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D (/temat-zrozumiec-akustyke-mojego-pokoju-d)



Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Wizzardius - 17.09.2015

Witam witam Panowie.

Kupiłem odsłuchy, Yamahy HS8. Wiedziałem, że mój pokój jest za mały, że będzie pewnie dudnił bass i wgl będzie lipa - ale jestem zdania, że taki sprzęt kupuje się nie co rok dwa lata, tylko to ma służyć przez LATA. Tym bardziej nie chciałem nic mniejszego, bo jak posłuchałem zestawów 5 i 6 calowych w sklepach to sie za głowe złapałem. Mój telefon więcej bassu generuje :D.
No i padło na Yamahy. I teraz trzeba się zając akustyką pomieszczenia, by grało to DOBRZE.

Na filmie poniżej macie pokazane jak to wszystko wygląda (pokój nie jest w pełni umeblowany, tzn dojdą monitory LCD, komputer, może jakaś mała szafka, dywan, zasłony, firanki itp itd).



Jak widać na filmie nie tworze z monitorami trójkąta równobocznego, ale zaraz po nagraniu to poprawiłem. Nie mniej jednak, jedno się zgadza - w rogach pokoju bassu jest ZA DUŻO, gromadzi się tam jak imigranci na granicy Węgierskiej. Jak się położe na łóżku też jest za dużo bassu.
Ale to mnie nie martwi - martwi mnie to, że jak siedze tam na tym krzesełku przy biurku - to... całkowicie NIE MA bassu. Dopiero to wszystko zaczyna grać, jak się oddale od biurka - jak jestem mniej więcej na środku pokoju - wtedy dopiero gra to (na moje uszy) tak jak powinno. Problem jest taki, że fizycznie jest nie możliwe, żebym siedział na środku pokoju, jak komputer/monitory i wszystko jest przy ścianie...;d. Ja wiem, że te monitory są ZDECYDOWANIE za blisko ściany, ale myslałem, że może tam gdzieś za nimi zamontuje bass trapy. Ale, że nie znam się na akustyce, to wole napisać tutaj.

Teraz pytanie do was - wytłumaczycie mi to zjawisko z brakiem bassu? Co więcej, jakieś wskazówki - porady jak zabrać się za ten pokój, by to jakoś brzmiało? Bo ja całkowicie nie mam pojęcia.


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - boryskuczkowski - 17.09.2015

Jedyne co przychodzi mi na myśl, to zostaw te monitory gdzie są i podjedź biurkiem pod łózko.


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Zirds - 17.09.2015

Nie stawiaj monitorów w rogu pomieszczenia bo tam się generuje najwięcej basu. Monitory nie mają służyć do słuchania w łóżku, a mają tworzyć tak zwany "Sweep-spot".

Wszystko jest opisane tutaj http://zakamarkiaudio.pl/2010/10/odsluch-monitoring-czesc-2.html


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Wizzardius - 17.09.2015

No ok, ale jak bym chciał mimo wszystko poprawić akustyke pomieszczenia. Macie jakieś pomysły co i jak gdzie rozmieścić?(basstrapy np)


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - F.P.P - 17.09.2015

To jest kwadratowy pokój, więc cudów nie zdziałasz. Generalnie możne pomogło by jakbyś ustawił się ze swym stanowiskiem plecami do okna, i dał jakąś grubsza firankę :D . Na pewna część fal pogubiła by się w drodze powrotnej do Ciebie, tylko drzwi masz otwierające się do pokoju chyba się i tak nie zmieści. W rogach możesz ustawić wysoki narożnik lub wazką szafę, dalej to już tylko inwestycja w jakieś struktury absorbujące fale dźwiękowe, pułapki itd.

Poza tym na monitorze masz przełącznik room control od 0 to -3 dB dla częstotliwości poniżej 500 Hz, zobacz jak jest z różnym ustawieniami


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Zirds - 17.09.2015

Nie rób nic na siłę, bo to tak nie działa... Możesz jeno pogorszyć brzmienie i akustykę niż ją poprawić robiąc coś takiego byle jak. Możesz kupić panele, które nic nie dają, albo pianki.

ROOM EQ WIZARD - tego poszukaj. Jeżeli masz mikrofon to możesz zrobić test akustyki pomieszczenia poprzez test sygnału. Potem na podstawie tych elementów szukać dalszych odpowiedzi.

Z drugiej zaś strony polecam nauczyć się słuchania swoich monitorów w panujących warunkach :)


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - boryskuczkowski - 18.09.2015

No i jeszcze to że pokój, można powiedzieć, jest pusty. Wiadomo że jest mały więc coś w kątach i jeżeli masz dywan to na pewno poprawi brzmienie w pokoju.


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - lovetrance01 - 20.09.2015

W jednym rogu mam worek treningowy, a w drugim manekin krawiecki - polecam :D
A tak poważnie, jakie by nie było pomieszczenie i odsłuch, zawsze można ratować się utworami referencyjnymi.
Wrzuc filmik jak znajdziesz optymalne rozwiązanie :)


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - RaNi/Works - 20.09.2015

Jak już zdążono powiedzieć:
Twój pokój jest po prostu puściutki.
Ja mam na przykład porozpierdzielane wszędzie ubrania, niewielki choć gruby dywan. Za PeCetem ściana z mebli (dość wielkogabarytowych ale takie małe u ciebie też by się sprawdziły). Dodam też że nie mam sprzętu do tworzenia muzyki, a jednak garść bassu udaje się wytworzyć, nie wyprawiając żadnych wygibasów w postaci latania po pokoju i szukania tego "dźwiękowego punktu G" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mówiąc krótko: zapełnij czymś ściany, wymień lub dodaj dywan. i będzie dużo lepiej (zniknie także ten reverb, który jest wynowajcą problemów z bassem). :)


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Zirds - 20.09.2015

Sprowadź sobie imigrantów... powieszą ci dywany na ścianach, a i ich obecność zapełni pogłosową pustkę w twym pokoju.


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Revnotes - 24.09.2015

Miałem możliwość rozstawienia odsłuchów w kilku pomieszczeniach i pierwsze co mi się rzuciło w uszy to sporo niskich częstotliwości i pogłosu przy gołych ścianach. Na pewno sporo by zmieniło, gdybyś pozawieszał jakieś pułki z książkami, tego typu rzeczy. W oknach jakieś zasłony czy chociażby rolety, z których mógłbyś skorzystać podczas sesji i jakiś dywan na podłodze. Pomyśl o obrazach, może jakiś fajny widoczek?

Jeżeli zamierzasz w tej sypialni mieszkać, to prawdopodobnie będziesz się musiał po prostu nauczyć słuchać monitorów w tych warunkach. ja do tej pory bez słuchawek bym sobie nie poradził, więc jakiś odsłuch referencyjny prawdopodobnie bardzo Ci się przyda. W rogach pomieszczenia basu zawsze będzie najwięcej, ale jeżeli możesz coś tam ustawić typu wieszak, na pewno nieco pomoże.


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - RaNi/Works - 24.09.2015

(20.09.2015, 22:52)Zirds napisał(a): Sprowadź sobie imigrantów... powieszą ci dywany na ścianach, a i ich obecność zapełni pogłosową pustkę w twym pokoju.

W sumie to nie jest taki zły pomysł... gorzej że musisz ten "imigrancki" balast utrzymać groszem i banknotem


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Wizzardius - 24.09.2015

Tak jak mówiłem, ten pokój ie jest jeszcze umeblowany. Dywan już jest, rolety byłą są i będą, dojdą firanki + może zasłony. Do tego dojdą jeszcze 2 monitory lcd, JESZCZE 2 pary odsłuchów (creativy stare 2.1 + stare kolumny sony, które zapewne podwiesze pod sufitem w rogach pokoju :D) + do tego myślałem, czy by nie jebnąć fototapety, ale nie chce mi się z tym męczyć, więc może walne sobie wielkie plakat na 3/4 ściany tutaj: http://www.fototapeta24.pl/plakat

Do tego mam już od kolegi mikrofon pojemnościowy, za pare dni odpale tam room eq wizard i zobaczymy co w trawie piszczy ;d


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - hudson462 - 25.09.2015

(24.09.2015, 12:13)RaNi/Works napisał(a):
(20.09.2015, 22:52)Zirds napisał(a): Sprowadź sobie imigrantów... powieszą ci dywany na ścianach, a i ich obecność zapełni pogłosową pustkę w twym pokoju.

W sumie to nie jest taki zły pomysł... gorzej że musisz ten "imigrancki" balast utrzymać groszem i banknotem

UE płaci 6000 euro za każdego imigranta chyba na miesiąc.


RE: Zrozumieć akustyke mojego pokoju :D - Knifeman - 25.09.2015


____[Knifeman]____________
pierdoIenie o imigrantach nie ma związku z tematem
za każdy następny offtop srogie warny

wystawiono o 21:49, 25 września 2015