MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Praca z equalizerem - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Praca z equalizerem (/temat-praca-z-equalizerem)



Praca z equalizerem - Nachos - 21.12.2015

Witam! Chciałbym poruszyć kilka kwestii. Gdzie ukryte są rzeczowe informacje na temat equalizacji (chyba tak to się odmienia ;P)? Z mixem jako tako sobię radzę ale wydaje mi się, że moje dźwięki nie są, że tak powiem do końca "czyste". Mam wrażenie, że to właśnie w eq tkwi problem...
2ga sprawa czy zwykły fruity eq2 (czy jak on tam się zwie) spełnia wasze wymagania, czy może istnieją lepsze... pytam bo po "wsadzeniu" na kanał fruity eq troszeczke modyfikuje mi on dźwięk mimo, że nic jeszcze nie dotknąłem. Może problem tkwi w tym że poprostu nie jestem w stanie czegoś usłyszeć pracując tylko na słuchawkach...
No i wreszcie kiedy doszliście do wniosku, że warunki domowe to dla was za mało?


RE: Praca z equalizerem - Zirds - 21.12.2015

Equalizacja.. brzydko to brzmi w języku polskim. U nas to się nazywa Korektor Dźwięku :)
Korektor dźwięku pogłaśnia lub ścisza poszczególne Częstotliwości w utworze/ścieżce/grupie ścieżek.
Na słuchawkach usłyszysz różnicę bo to jest ingerowanie w pasmo. Spróbuj wziąć jakiś lead, melodię i wrzucić na niego Fruitowe EQ2 - zapętlić muzykę i dać play. W oknie EQ2 poprzesuwać góra, dół, lewo, prawo te kółeczka (odpowiedzialne za zmianę głośności danej częstotliwości) - na pewno usłyszysz do czego to służy.

Warunki domowe to mało, ale trzeba korzystać z tego co się ma, lub mieć tyle pieniędzy by móc wynająć studio.
Zaś z drugiej strony po co Ci studio jak nie czujesz jak działa korektor dźwiękowy? ;) ;P


RE: Praca z equalizerem - Knifeman - 21.12.2015

Cytat:Gdzie ukryte są rzeczowe informacje na temat equalizacji (chyba tak to się odmienia ;P)?

te informacje nie są "ukryte", są ogólnodostępne
z polskich - zakamarki audio, live-act.pl i szukaj o korekcji czy tam eq
z zagranicznych jest tego pełno w internecie, szukaj

Cytat:2ga sprawa czy zwykły fruity eq2 (czy jak on tam się zwie) spełnia wasze wymagania, czy może istnieją lepsze...

jest masa alternatyw, stockowe wtyczki w flu są dobrej jakości i jeśli je wymieniać to raczej z ciekawości, większej wygody lub czystej nudy :e

Cytat:Może problem tkwi w tym że poprostu nie jestem w stanie czegoś usłyszeć pracując tylko na słuchawkach...
Na pewno porządnego dołu


RE: Praca z equalizerem - Nachos - 21.12.2015

Tak tak... korzystam z equalizera, źle mnie zrozumiałeś. Rozumiem doskonale na czym to polega, chodzi tylko o to by wiedzieć jak DOKŁADNIE z niego korzystać. Nieraz widuje jak bardziej doświadczeni producenci ucinają konkretne częstotliwości bardzo "ostro", podczas gdy ja właściwie jedynie korzystam z shelfa. Inaczej korektuję się (zapewne, właśnie tego nie wiem) sub'a inaczej lead inaczej perkusje (o ile wgl?). Cały myk polega na tym, że poprostu nie wiem jak uzyskujecie tak cholernie czysty mix... i gdzie można poszukać wartościowych informacji na temat bardziej "zaawansowanej" korekcji?


RE: Praca z equalizerem - Zirds - 21.12.2015

A to już zależy od odpowiedniego doboru częstotliwości dla danego instrumentu
W necie jest pełno map częstotliwości:

[Obrazek: FM_clubmix_dsktp.jpg]
[Obrazek: main_chart.jpg]


I nie należy podbijać czy też zmniejszać (w głównym miksie) o bardzo duże ilości dB, a umiejętnie posługiwać się dobrocią (Q).


RE: Praca z equalizerem - Knifeman - 21.12.2015

protip
- puszczasz wszystko razem
- ładujesz korektor na wybrany kanał
- upirdalasz wszystko co nie jest słyszalne (lub nie ma specjalnej różnicy w brzmieniu przy wycięciu tych pasm)
- ???
- CZYSTY MIX!

no i nie robisz wszystkiego na ślepo pod powyższą tabelkę

oczywiście za czysty mix odpowiada jeszcze odpowiednia kompresja ale tu już nie ma zasad


RE: Praca z equalizerem - Nachos - 21.12.2015

Knifeman ufam Tobie ^^
Oby było tak jak mówisz


RE: Praca z equalizerem - Revnotes - 21.12.2015

Fruity Parametric EQ 2 ingeruje w fazę sygnału, dlatego pomimo niewprowadzania żadnych zmian, a jedynie aktywację tej wtyczki, usłyszysz różnicę pomiędzy czystym sygnałem, a tym z teoretycznie przeźroczystą korekcją. Jeżeli zależy Ci aby tego uniknąć poszukać korektora z tzw. liniową fazą np. FabFilter Pro-Q 2 (niestety nie należy do najtańszych). W praktyce nie martwiłbym się tym na etapie miksu, a konkretnie korekcji pojedynczych ścieżek, natomiast wspomniany skutek uboczny jest strasznie upierdliwy na etapie masteringu.

Korekcja to temat rzeka, bo i zastosowań jest wiele. Inaczej postąpisz jeżeli chcesz kreatywnie osiągnąć jakąś konkretną barwę danego instrumentu, a inaczej jeżeli potrzebujesz wyciąć niepotrzebny dół, czy wkurzający rezonans. Na niedomiar złego, czasem trzeba jeszcze wiedzieć, co można poświecić na rzecz ważniejszego instrumentu, a co podbić, aby ten edytowany również był słyszalny w miksie. Tak najogólniej jeżeli podbijasz rób to z szeroką dobrocią filtra, jeżeli tłumisz wybierz wąską. To szpiczaste głębokie i wąskie gardła to właśnie bat na rezonanse.

Używasz półkowej, to się dobrze sprawdza, gdy chcesz dany synth rozjaśnić, nadać mu góry lub odwrotnie. Na ironię, jeżeli chcesz mieć więcej góry, to lepiej podciąć nieco dołu, niż podbijać właśnie górę. Natomiast jeżeli chcesz się pozbyć niepotrzebnych najniższych częstotliwości polecam ustawić filtr górnoprzepustowy.


RE: Praca z equalizerem - Soundmaniaq - 21.12.2015

Ucho jest najlepszym doradcą.
A tu bardzo przyjemny tutek
http://0db.pl/korekcja-barwy-dzwieku/
osobiście polecam eq od meldy
https://www.youtube.com/watch?v=-SQRbLEEbNY


RE: Praca z equalizerem - In-Tegral - 22.12.2015

(21.12.2015, 17:32)Soundmaniaq napisał(a): Ucho jest najlepszym doradcą.
A tu bardzo przyjemny tutek
http://0db.pl/korekcja-barwy-dzwieku/
osobiście polecam eq od meldy
https://www.youtube.com/watch?v=-SQRbLEEbNY

Nie zgadzam się z Tobą, najlepszym doradcą jest ucho tylko wtedy kiedy mamy dobry odsłuch i warunki do tego. W innym wypadku najlepszym doradcą jest spectrum analyzer.


RE: Praca z equalizerem - Soundmaniaq - 22.12.2015

Po pierwsze, swojego materiału powinniśmy na finale słuchać na różnych odsłuchach, "lepszych" i "gorszych" (w miarę naszych możliwości)
Po drugie "dobry odsłuch" jest określeniem bardzo umownym.
Po trzecie in-tegral twój cyrk twoje małpy.

Co do ucha, nie napisałem "tylko" ale "najlepszym". Na pierwszym miejscu ucho, później cała reszta.

Na odsłuchu który posiadamy, słuchamy profesjonalnie przygotowanego materiału swoich ulubionych wykonawców, najlepiej mieć utwory które nie stały się ofiarą loudness war. Robiąc utwór staramy się przybliżyć do wzorca w danej stylistyce, który brzmieniowo nam odpowiada.


RE: Praca z equalizerem - In-Tegral - 22.12.2015

(22.12.2015, 8:48)Soundmaniaq napisał(a): Po pierwsze, swojego materiału powinniśmy na finale słuchać na różnych odsłuchach, "lepszych" i "gorszych" (w miarę naszych możliwości)
Po drugie "dobry odsłuch" jest określeniem bardzo umownym.
Po trzecie in-tegral twój cyrk twoje małpy.

Co do ucha, nie napisałem "tylko" ale "najlepszym". Na pierwszym miejscu ucho, później cała reszta.

Na odsłuchu który posiadamy, słuchamy profesjonalnie przygotowanego materiału swoich ulubionych wykonawców, najlepiej mieć utwory które nie stały się ofiarą loudness war. Robiąc utwór staramy się przybliżyć do wzorca w danej stylistyce, który brzmieniowo nam odpowiada.


Tak masz rację, po części się z Tobą zgodzę i nie odbieraj poprzedniego postu jako atak na Ciebie, wyraziłem tylko swoje zdanie ;). Tak czy inaczej uważam, że praca bez spectrum analyzera w amatorskim studio to trochę utrudnianie sobie życia.


RE: Praca z equalizerem - piral - 22.12.2015

Cytat:2ga sprawa czy zwykły fruity eq2 (czy jak on tam się zwie) spełnia wasze wymagania, czy może istnieją lepsze...
Wszystko praktycznie widzę, że jest wyjaśnione więc tylko dodam, że wspaniałym rozwiązaniem do pracy przy miksie są EQ z opcją mid-side. Taką opcję ma m.in. wspomniany tutaj FabFilter Pro Q-2 i polecam go również. Mid-side polega na odrębnej korekcji środka i stron (side, nie znalazłem lepszego słowa po polsku). Przydatne np. gdy chcesz uciąć niskie częstotliwości na środku, a ogólnie stał się narzędziem do uzyskiwania krystalicznych miksów. Oprócz M/S ma też tryb L/R (tym razem korekcja kanału lewego i prawego) i tu korektor może się przyczynić do rozszerzenia stereo danego dźwięku.


RE: Praca z equalizerem - Amer - 22.12.2015

za darmo taki korektor m/s http://www.audiodope.org/en/plug-ins/Equilibre_AudioTeknikk.html

a z tym miksem się nie znam , ale jak ktoś lubi schnitzel z dżemem a dla kogoś to profanacja , zależności jest wiele najlepsza droga do tego to masa czasu spedzona przy produkcjach.


RE: Praca z equalizerem - Recoil83 - 6.01.2016

Witam, tutaj są za darmo efekty w tym equalizer, ten producent wypuścił naprawdę potężny efekt Nebula.
http://www.acustica-audio.com/
Musisz kliknąć Store\Acqua Plugins\Free Series


RE: Praca z equalizerem - efg1 - 20.05.2016

Ja akurat uwazam ze standardowy EQ z FLa jest dosc slaby. Bardzo fajnie go sie obsluguje, jest intuicyjny, ale nie brzmi najlepiej w porownaniu do konkurencji. Reszta wtyczek standardowych spoko, ale EQ troche kuleje. Gdy się przesiadłem na Logica to mi szczęka odpadła jakie brzmienie można zwykłym korektorem uzyskać.


RE: Praca z equalizerem - OProject - 20.05.2016

Ja polecam darmowy korektor MEqualizer, ma wbudowany analizer i sporo ciekawych opcji
Też mam wrażenie że Fruity Parametric EQ nie jest najlepszy, chociaż obsługuje się go bardzo dobrze :D


RE: Praca z equalizerem - Flatt - 20.05.2016

Zgadzam się z przedmówcą odnośnie MEqualizer. Warto jednak dodać, że świetny jest cały bundle tej firmy. Pod kątem EQ poszczególnych ścieżek przydać Ci się może też MBandPass


RE: Praca z equalizerem - Zirds - 20.05.2016

Mam pełną oryginalną wersję Melda Production i szczerzę nie zamieniłbym jej na inny produkt tego typu.
Sam bardzo często jednak używam wbudowanego w Bitwiga korektora o nazwie EQ-5. Jest prosty w użyciu i nie zaśmieca.


RE: Praca z equalizerem - Rytual - 19.08.2016

(21.12.2015, 1:41)Zirds napisał(a): A to już zależy od odpowiedniego doboru częstotliwości dla danego instrumentu
W necie jest pełno map częstotliwości:

[Obrazek: FM_clubmix_dsktp.jpg]
[Obrazek: main_chart.jpg]


I nie należy podbijać czy też zmniejszać (w głównym miksie) o bardzo duże ilości dB, a umiejętnie posługiwać się dobrocią (Q).

Dzięki za obraz, pierwszy raz widze, taką szczegółową mape :)

A co do EQ to ja zostaje jak narazie przy tym standardowym FL'owskim, ale korzystam rowniez z VoxengoGliss EQ 2, jak dla mnie bez zastrzezen, spectrum jest wszystko fajnie.