MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Procesy/procesory podczas masteringu - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Procesy/procesory podczas masteringu (/temat-procesy-procesory-podczas-masteringu)



Procesy/procesory podczas masteringu - Cielak - 9.04.2012

Założyłem ten temat, by ew. osoby które się na tym nie znają wiedziały jak się zabać za mastering. Więc jak to u Was wygląda?
u mnie tak:
Brainworx bw digital-masteringowy korektor działający w trybie M/S-usuwam z kawałka to co jest niepotrzebne, poprawiam lekkie niedoskonałości miksu, rozszerzam o ile trzeba panoramę stereo.
LP64 Multiband-kompresor wielopasmowy-na tym etapie kompresuje pasma (szczególnie dół, by był mocniejszy) by utwór był bardziej ze sobą spójny na całej szerokości pasma częstotliwości; tutaj już powoli kreuję brzmienie utworu
Black Dragon (symulator Pultec'a EQP-1A)-charakterystyczny korektor głównie do celów masteringowych-tutaj już kreuję brzmienie całego utworu, poprzez odpowiednie podbicia i przycięcia czestotliwości
...jeśli czegoś brakuje, to wpinam zwykły korektor i kreuję dalej
GClip-clipper zamiast limitera-ostatni etap przy którym wyciągam z niego maksymalną głośność przy jak najmniejszych stratach w brzmieniu.

Jak widać nie ma tu dużo procesów, ale by utwór dobrze brzmiał, to wszystkie muszą ze sobą współgrać :)


RE: Procesy/procesory podczas masteringu - Yes I Am - 9.04.2012

Nie mam pojęcia czemu dałeś to do tutoriali skoro nic nie wyjaśniłeś ,,laikom" co trzeba zrobić w masteringu...

Podstawą wykonania masteringu jest poprawnie wykonany mix. Bez tego ani rusz. Nawet wielki pan inżynier nie zrobi nic w przypadku, gdy zawalisz mix.
Trzeba pamiętać, że mastering to ostatni etap obróbki, który tak na dobrą sprawę, przy idealnie zrobionym miksie nic, lub bardzo niewiele wniesie zmian.

No ale ja nie będę się rozwodzić na ten temat, gdyż bez słuchu nikt do niczego nie zajdzie...

proszę jedynie o przeniesienie tematu i nie komplikowania ludziom sprawy....

tak w ogóle sorry za offtop ale krew mnie zalewa jak widzę takie niechlujstwo.


RE: Procesy/procesory podczas masteringu - Cielak - 9.04.2012

napisałem ogólnikowo z tego względu, że nie można powiedzieć podetnij x Hz, skompresuj o x dB itd, dałem ogólny zarys tego, by wiedzieli co się robi podczas masteringu, a nie jak zrobić :)

"Podstawą wykonania masteringu jest poprawnie wykonany mix. Bez tego ani rusz. Nawet wielki pan inżynier nie zrobi nic w przypadku, gdy zawalisz mix."

najświętrze słowa :D


RE: Procesy/procesory podczas masteringu - Yes I Am - 9.04.2012

No ok teraz rozumiem co miałeś na myśli... Ale to można by to bardziej rozbudować i opracować jako artykuł/tutorial.
Napisać o mixie, downmix, korekta, kompresja wielopasmowa....czym jest mastering...trzeba by sprawdzić co już jest i poszerzyć temat, bo wiesz taki ogólnik to świeżakowi nic, NIC nie powie.



RE: Procesy/procesory podczas masteringu - Cielak - 9.04.2012

jak bede miał chęci, to jutro coś ładnego wyskrobię :)


RE: Procesy/procesory podczas masteringu - artur.ch - 11.12.2012

1) Reneissance eq - Szukam i wycinam problematyczna częstotliwości, w szczególności rezonanse
2) Izotope Multiband Compressor - Chyba najważniejszy etap podczas którego kreuje ostateczne brzmienie utworu
3) PuigTec EQP1-A - Ten equalizer nadaje profesjonalnego brzmienia, używam głównie do podbicia środka
4) SPL Vitalizer - Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale potrafi zdziałać cuda :)
5) L3-LL Ultra - Dzięki niemu osiągam zadowalającą głośność


RE: Procesy/procesory podczas masteringu - Warburg Studio - 11.12.2012

Nie ważne czego użyjesz (jakiej firmy) wtyczki a jak jej użyjesz. Radze to zapamiętać.


RE: Procesy/procesory podczas masteringu - Marduk - 13.12.2012

Hmm ja mam dosc specyficzne podejscie, odzielnie masteruje perkusje i instrumenty. DAW mi masteruje w czasie rzeczywstym kompresja itp dzieki temu wiem jak co brzmi na samym koncu tylko eq ;D , mysle czy zmienic metode, chociaz kazdy komu robilem mast n mix chwali sobie klarownosc.
na kanal master dla perki jak i intru
juz nie pamietam dokladnie ale cos takiego
compres mid-side >
compres ogolny >
eq >
compres 4 band >
limit >
main mix drums + instr >
lmit > soft
ogolnie ciekawa sprawa jest equalizacja poprzez compresor np. 4 band , zamiast uzywania eq, plus taki ze obniza hz tylko w momencie przebicia