MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Macbook a pirackie oprogramowanie - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Macbook a pirackie oprogramowanie (/temat-macbook-a-pirackie-oprogramowanie)



Macbook a pirackie oprogramowanie - hudson462 - 2.02.2016

Cześć. Zapewne kiedy zaraz zadam pytanie, na które szukam odpowiedzi, wywołam u niektórych oburzenie, ale zależy mi na zdobyciu wiedzy na ten temat. Czy kupując Macbook'a jest możliwość zainstalowania na nim np. pirackiego FL Studio 11? Jeśli tak to czy jest to wykonalne na wszystkich nowszych modelach MACbooka? Jakie to niesie ze sobą ryzyko? Czy jeśli mam już pliki dll do kilku wtyczek na windowsie to czy mogę z tych samych plików skorzystać na OS? I jeszcze takie pytanie z technicznej beczki: jak jest z żywotnością tych laptopów? Jedni mówią, że bardzo trwałe inni, że przy codziennym użytkowaniu dochodzi do usterek w podzespołach. Pozdrawiam


RE: MACbook a pirackie oprogramowanie - piral - 2.02.2016

1:
Cytat:Czy kupując Macbook'a jest możliwość zainstalowania na nim np. pirackiego FL Studio 11?
FL ze wsparciem na Maca jest dopiero w stadium beta. Nie wiadomo od której wersji będzie pełne wsparcie.

2: Utworzył się pewien zwyczaj, że na forum nie pomagamy w tych sprawach.


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - Maciek - 2.02.2016

Generalnie jeśli stać Cię na mac-a to powinno Cię stać na legalne oprogramowanie.
Jeśli chodzi o żywotność - żaden z moich znajomych nie narzeka, ja mam dopiero 2 lata i nie zauważyłem nic niepokojącego.


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - hudson462 - 2.02.2016

Mam zamiar kupić używanego, za maksymalnie 3000zł. A ta beta jest na nieograniczony czas? Bo widziałem, że kilku producentów ma FL na macach i normalnie na nich pracuje.

Piral, a orientujesz się jak jest z tymi VST? Jak mam kilka wtyczek, które działają mi na windowsie, to używając plików instalacyjnych, które już mam, dam radę zainstalować je na macu czy muszą one być w wersji na mac'a?


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - piral - 2.02.2016

Dla Maca masz specjalny format AU (audio units). Większość wtyczek jest w obu formatach: VST(i) i AU.


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - hudson462 - 2.02.2016

Ale mi chodzi o pliki z rozszerzeniem .dll


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - ProCkers - 2.02.2016

Dll raczej nie otworzysz na macu :) Może są jakieś konwertery czy coś, ale to nie będzie to samo :) Z resztą większość popularnych wtyczek na Windowsa ma swój odpowiednik na OS X, chyba że używasz jakichś na prawdę mało znanych, albo darmówek(które w większości wychodzą głównie na Win), to możesz mieć problem :) Tym akurat głowy bym sobie zbytnio nie zawracał.

Co do FL'a to większość producentów którzy używają FL na Macu(np. Afrojack, Avicii czy Tom Swoon) to mają na nim zainstalowanego Windowsa obok OS X. Można to nawet zobaczyć na zdjęciach ze studia które czasem wrzucają :)

O działaniu bety FL'a na Mac się nie wypowiem bo nie używam ani Maca ani FL :D


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - Zirds - 2.02.2016

MAc i Windows mają zupełnie inną architekturę, struktury plików etc. Więc pliki bibliotek .dll nie odpalisz na Macu..


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - KBK - 2.02.2016

Mac linux i windows opieraja sie na zupelnie innej architekturze i ich kernel nie obsluzy sprzetowo softu innych producentow. Ale zaznaczam SPRZETOWO - bo obecnie hypervisory typu 1 np. vmware potrafia sobie swietbie radzic z emulowaniem maszyn wirtualnych. Ale wtedy chyba bedzie przerost firmy nad trescia :) co do awaryjnosci nie uwazam aby mac byl lepszy. Jeslu chodzi o stabilnosc mac i linux jest lepszy sle nie do przesady.Tak naprawde windows to bardzo stabilny system tylko psuje go soft innych producentow. Nasa uzywa np. U siebie systemy rodziny windows moze to wam da troche do myslenia :)

Osobiscie uwazam ze mac jest dla ludzi z grubszym portfelem. Jako informatyk uwazam, ze w Polsce posuadanie Maca mimo wszystko jest nieoplacalne chociazby pod wzgledem slabej kompatybilnosci softu i sprzetu, co jest rowniez jego zaleta


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - hudson462 - 2.02.2016

W sumie to ten używany Mac kosztuje mniej więcej tyle co laptop z windowsem, więc może warto będzie spróbować maca z windowsem. A jak właśnie zainstalujemy windowsa na macu to wydajność urządzenia jest porównywalna do pracy na OS?


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - ProCkers - 3.02.2016

Instalując Windowsa na Macu zamieniasz go w ładnego, ale najzwyklejszego PCta :) Więc wydajność będzie podobna jak w innych laptopach o podobnych podzespołach:) Ale i tak chyba OS X będzie szybszy bo jednak będzie efektywniej korzystał z podzespołów.


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - Maciek - 3.02.2016

Jeśli mamy zamiar na mac-u zainstalować windowsa to jaki jest sens kupna mac-a? Jest przecież cała masa urządzeń dedykowanych windowsowi i są one znacznie tańsze. Mac-a kupuje się aby korzystać bezstresowo ze stabilności systemu i zapomnieć o dziwnych błędach.
To trochę tak jakby kupić ferrari i zainstalować w nim gaz


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - Shutara - 3.02.2016

Coś mi to śmierdzi kupnem Mac'a, tylko po to, żeby mieć Maca ;)
Tak czy siak, inwestycja w Maca i rozmyślanie o instalacji na nim Windy mija się z celem (chyba, że ktoś ma taki kaprys no to why not), gdyż za tą samą cenę dostaniesz zazwyczaj lepszy sprzęt. Zresztą to już zauważyli poprzednicy. Pamiętaj też, że instalując system na urządzeniach przeznaczonych do innego systemu, narażasz się w mniejszym bądź większym stopniu na niestabilność związaną właśnie z tą zabawą "winda na mac'u/OSX na zwykłym lapku")

Kumpel posiada Macbooka Pro i nie narzeka. Ja posiadam Lenovo y50 i również nie narzekam (aczkolwiek nie wyobrażam sobie pracy na ekranie <15 cali oraz cenię sobie dodatkowo wydajność w grach), więc chyba zdecydować musisz już sam. :)


RE: Macbook a pirackie oprogramowanie - hudson462 - 3.02.2016

W sumie nigdy nie miałem styczności z OS, poza iphonem i ipadem, więc musiałbym się najpierw nauczyć korzystania z maca, a skoro piszecie, że nie ma sensu zamieniać maca w pc tylko po to żeby mieć na nim fl studio to chyba faktycznie kupie jakiegoś laptopa. Tym bardziej, że na moim komputerze nie mam żadnych problemów ze stabilnością windowsa ( może dlatego, że 6 lat temu był hi-endowy).