MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Zakup MacBooka pod DAW - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Zakup MacBooka pod DAW (/temat-zakup-macbooka-pod-daw)



Zakup MacBooka pod DAW - KBK - 9.02.2016

Witam,

mam na oku MacBooka 13" A1181 i chciałbym zakupić do niego oprogramowanie Logic Pro 9. Czy Sprzęt tego typu z prockiem Core2Duo i 2GB RAM uciągnie ten soft? Wiem, że to nie Windows i działa stabilnie, także nie jest tak zasobożerny ale chciałbym usłyszeć opinię użytkowników jabłuszek :)


RE: Zakup MacBooka pod DAW - Recoil83 - 9.02.2016

Witam, procesor dał by sobie radę, ale pamięć minimum 4GB. Ja poniżej 8GB ram osobiście bym nie schodził jeśli myślisz przyszłościowo, w Macu płacisz połowę za samą markę.
Nie lepiej kupić laptopa z windows, za te pieniądze zostało by ci jeszcze na soft.


RE: Zakup MacBooka pod DAW - In-Tegral - 9.02.2016

Popieram Recoila, poniżej 4gb nie schodź.


RE: Zakup MacBooka pod DAW - sowa - 9.02.2016

Pierw powinieneś podać cenę za jaką możesz kupić tego macbooka potem można dyskutować co lepsze.


RE: Zakup MacBooka pod DAW - KBK - 9.02.2016

Chcę kupić kompa, który będzie stał i obsługiwał soft Roland Fantom X Editor i Logic-a. Będzie to mój pierwszy własny MAC (do tej pory używałem MAC-a tylko na studiach), więc nie chce od razu pakować się w drogi sprzęt tylko potestować jak będzie działał. Dodam, że i tak większość ścieżek zgrywam do WAV. Nie pamiętam architektury MAC-a, ale czy tam wchodzą kości SO-DIMM?

Chcę kupić coś w granicach 500 zł. Najnowszy Logic Pro X jest w wyjątkowo dobrej cenie - tylko 199 dolarów, dodatkowo Roland bardzo prężnie rozwija swój sprzęt pod kątem współpracy z OS X, więc to mnie motywuje.


RE: Zakup MacBooka pod DAW - Zirds - 9.02.2016

Nie lepiej zainwestować w lepszego Pc, a za resztę dokupić/zakupić nowego lub używanego Rolanda, który będzie już obsługiwany przez większość współczesnych programów DAW?


RE: Zakup MacBooka pod DAW - KBK - 9.02.2016

Chcę po prostu spróbować czegoś innego niż windows , może to kwestia marketingu, ale wielu znanych producentów używa jabłek w studio, sam trochę pracowałem i wiem, że to sprzęty naprawdę stabile, dlatego chcę kupić jakiegoś budżetowego MAC-a... Dla przykładu, Roland FA-0x wspiera następujące DAW-y: Sonar, Pro Tools, Cubase, Logic.

Sam logic podoba mi się pod kątem interfejsu. Opinie o nim też są wszędzie pozytywne, w Polsce nie jest jakoś mocno popularny. A na MAC-a jest mnóśtwo innych DAW-ów, więc nie mówię, że wybór padnie akurat na Logica.


RE: Zakup MacBooka pod DAW - sowa - 9.02.2016

Tu już nie chodzi o stabilność czy co lepsze tylko o to czy warto kupować tak mało wydajny sprzęt, który niedługo zacznie Cie ograniczać i zaczniesz to boleśnie odczuwać a ostatecznie żałować wyboru i wydanej kasy nawet tych 500PLN.


RE: Zakup MacBooka pod DAW - sss - 9.02.2016

Mój kolega kupił takiego maca.... Po tygodniu pisał mi, że instaluje windowsa bo nie wytrzymuje. Wiele osób używa maca bo drogie, bezpieczne, poczucie luksusu. Ja powiem tyle, że OSX ma więcej dziur od windowsa (co jest nawet udowodnione). W dodatku ostatnio apple wyłączało iphone'y bo nie były robione w ich serwisie. Poprostu psuli ci telefon a na infolinii mówią"możesz kupić nowy telefon", więc mogą być obawy, ze z innym sprzętem też tak będzie.. Broń boże jak ci się zepsuję za naprawę zapłacisz 2x tyle lub go nie naprawisz. Tak naprawdę daw to daw ważny jest człowiek. Lepiej kupić mocny pc i robić co się chcę niż martwić się, że nawet podstawowe projekty będą ci się ciąć (dual core dziś tak ma :v ) Co do architektury, to z tego co wiem to ram w macbooku jest na płycie drukowanej, czyli tego sam nie wymienisz o ile sie to da wymienić. Ja miałem okazję używać przez chwilę macos i garage band... Zostanę przy abletonie i przy windzie, chciaz przyznam, ze garage band miało przyjemny wygląd. Może to przyzwyczajenie lub świadomość, że apple traktuje ludzi jak ścierwo.
Wracając do "znanych producentów" ich na to stać i tyle.
Ostateczna decyzja należy do ciebie. Jak ci się nie spodoba to możesz zawsze sprzedać jak wspomniany wyżej kolega co używał windowsa na macu.


RE: Zakup MacBooka pod DAW - OProject - 9.02.2016

To prawda Maki są drogie, koleda mówił że nawet sam baterii nie wymienisz tylko musisz bulić kilkaset złotych, jemu też pada w nim matryca... a ja mam asusa k52jc eksploatowany na maxa 10 czy nawet wiecej godzin dziennie a ma z 4-5 lat, fakt bateria i zasilacze padały, matryca już powoli ciemnieje ale działa :D
Na gwarancji naprawiali mi bez problemu (wymienili zasilacz)
Ja myślę jednak że do produkcji czy gier jednak najlepszy jest stacjonarny Pecet, laptop ma zalety ale jest droższy i słabo z tuningiem... a przecież i tak stoi na biurku koło monitorów, interfejsu i klawiatury, bo zakładam że nikt nie kładzie sie z tym do łóżka :D
Większość producentów pewnie używa windowsa, choć to są bogaci ludzie bo jeżeli kogoś stać na 5 czy 20 syntezatorów to na brak kasy nie narzeka, zresztą w usa chyba mac jest bardziej popularny :P
Pewnie z makiem jest tak samo jak z beatsami dla lansu sie kupuje xd
Jak cie stać to kupuj maca a jak nie to lepszy windows dla ubogich xd


RE: Zakup MacBooka pod DAW - Maciek - 9.02.2016

Ja z czystym sumieniem polecam mac'a jednak odradzałbym zakup używanego - można by się zastanawiać gdybyvto był kilku tygodniowy po okazyjnej cenie. Stabilność w porównaniu z windowsem jest o niebo lepsza, nawet podczas występu na żywo gdy ktoś zawadził o kabel od miksera, recovery zajęło mi 15 sekund. Jednak licz się z kupnem legalnych programów więc to dodatkowe koszta... Jednak wiesz za co płacisz


RE: Zakup MacBooka pod DAW - KBK - 10.02.2016

Dzięki za pomoc.
Oczywiście prawdą jest to, że apple jeśli chodzi o gwarancję itp nie należy do najlepszych, ale stabilności nie można im zarzucić.
Osobiście jestem w posiadaniu iPod-a Touch 2G i zarówno ergonomicznie jak i jakość dźwięku jest naprawdę na przyzwoitym poziomie.

Przemyślę jeszcze sprawę i potestuję różne DAW-y (Bitwig, Logic, Cubase)...


RE: Zakup MacBooka pod DAW - Maciek - 10.02.2016

Ja w życiu nie słyszałem aby ktoś miał problem z naprawą lub wymianą sprzętu appleowskiego będącego na gwarancji. Przypuszczam że niestety tak się dzieje tylko w Polsce i nie tylko z Applem