MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? (/temat-sprzet-gramofon-jak-to-sie-je)



Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - MEEF - 24.02.2016

Witam, mam pytanie odnośnie sprzetu , szukam i szukam czytam i czytam wszędzie coś ale nic konkretnego... :( Kieruje tu pytanie bo może poznam odpowiedź na moje nurtujące pytanie a moze nawet i pare. Chce podłaczyc gramofon . Pierwsze pyt. to co dokladnie do czego? gramofon pod wzmacniacz, tak samo z naglosnieniem? Czy do odpalenia czegos na gramofonie potrzebny mi jest konkretny wzmacniacz czy wystarczy najzwyklejszy tani wzmacniacz kupiony na promocji na gieldzie itd. Pytanie kolejne co do naglosnienia. jak wiadomo kolumny podlączamy pod wzmacniacz (pasywne w takim razie) Czy moga byc glosniki aktywne czy tylko pasywne sie nadają w tym przypadku?. Aha bym zapomnial jak juz o gramofonach to dobieje temat do końca. Naped zwykły czy paskowy bardziej pod scratch, zgrywanie sampli czy jaki? ... no wlansie , jezeli nagrywanie sampli to znow jakie polączenie (mikser?) druga karta dzwiękowa? Kurde tyle pytan bym mial na ten temat bo mnie nurtują i nic konkretnego sie nie dowiaduje tylko pobierznie , może ktos mnie tu olśni do ostateczności. Z góry dziękuje :)


RE: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - KBK - 24.02.2016

Do podlaczenia gramofonu potrzebujesz wzmacniacza z wejsciem phono.


RE: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - marcinxx1982 - 24.02.2016

To czy kolumny beda pasywne czy aktywne to zależy od Ciebie,byle by były jakością dzwięku podobne do gramofonu (a nie z promocji na giełdzie :-) ).Jeżeli chcesz samplowac to oczywiście sygnał wyjściowy musi być połączony z urządzeniem nagrywającym.Podłączenie to: gramofon->mikser lub komputer->wzmacniacz(lub kolumny aktywne)->kolumny.


RE: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - MEEF - 24.02.2016

(24.02.2016, 21:35)marcinxx1982 napisał(a): To czy kolumny beda pasywne czy aktywne to zależy od Ciebie,byle by były jakością dzwięku podobne do gramofonu (a nie z promocji na giełdzie :-) ).Jeżeli chcesz samplowac to oczywiście sygnał wyjściowy musi być połączony z urządzeniem nagrywającym.Podłączenie to: gramofon->mikser lub komputer->wzmacniacz(lub kolumny aktywne)->kolumny.

Dzieki , to mi dało troche do myslenia czyli jak kolumny pasywne to wzmacniacz potrzebny i wtedy po wzmacniacz podpinamy gramofon i kolumny , jezeli kolumny aktywne to podłaczam pod sam gramofon tak? ;P a jeżeli chodzi o sample no to wtedy gramofon pod mikser no i wtedy od miksera do kompa i wzmacniacza? :) Pokręcone to ale chyba ogarniesz co napisałem :D


RE: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - marcinxx1982 - 25.02.2016

Niewiem jaki gramofon tam chcesz podłączać i jakie on ma wyjścia ale myśle ze dałoby sie ominac mikser i odrazu podłączyć pod kompa.Mikser przecież masz w FL-u a nagrywać sample mógłbys np. w Edisonie.Bo nie widze żadnego sensu podłaczac go najpierw pod miker a z niego na kompa w którym i tak bylby mikser.Kolumny pasywne to poprostu same głośniki w obudowie i trzeba do nich mieć wzmacniacz,a kolumny aktywne to kolumny z wbudowanym w środku wzmacniaczem.Taka jest różnica.


RE: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - Maciek - 25.02.2016

To ja zabiorę głos w sprawie typu gramofonu. Do skreczu wybieramy model z napędem bezpośrednim - im wyższy moment obrotowy, tym mocniej należy obchodzić się z talerzem - generalnie nie polecałbym schodzić poniżej 1,5 kg/cm. Jaki silnik wybrać to już zależy od własnych preferencji, jak ciężką masz rękę.
Ramię proste czy ramię S-kształtne... Do skreczu lepiej sprawdzi się proste. Również istotną sprawą w tym przypadku jest wybór systemu (igły) - do skreczowania są dwa idealne systemy: shure m44-7 oraz ortofon q-bert.
Jedziemy dalej: mikser do skreczu. W większości przypadków będą to dwukanałowe sprzęty, zwrócić należy uwagę na dobre fejdery - większość tego typu mikserów jeśli nie mają fabrycznie instalowanych bezdotykowych fejderów, pozwala na własnoręczny montaż innofejdera. W skrócie - bezdotykowe fejdery są chyba nie do zajechania. Tego typu miksery posiadają również wbudowane wzmacniacze, a co za tym idzie podpinasz gramofon i wszystko działa ładnie. Z miksera to już robisz co chcesz - w interfejs lub w głośniki


RE: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - MEEF - 25.02.2016

(25.02.2016, 9:34)marcinxx1982 napisał(a): Niewiem jaki gramofon tam chcesz podłączać i jakie on ma wyjścia ale myśle ze dałoby sie ominac mikser i odrazu podłączyć pod kompa.Mikser przecież masz w FL-u a nagrywać sample mógłbys np. w Edisonie.Bo nie widze żadnego sensu podłaczac go najpierw pod miker a z niego na kompa w którym i tak bylby mikser.Kolumny pasywne to poprostu same głośniki w obudowie i trzeba do nich mieć wzmacniacz,a kolumny aktywne to kolumny z wbudowanym w środku wzmacniaczem.Taka jest różnica.

Mikser to już bajka odnośnie scratch'u , bez tego ani rusz i jakis mikser w FL'u nie wystarczy. A z edisonem masz racje bezproblemowo mozna nagrywac w nim a poźniej juz sample wycinac według własnych upodobań :) tak wiem jaka roznica miedzy pasywnym a aktywnym glosnikiem , wiadomo skrzynka pusta i skrzynka zasilana juz :) Tylko nie miałem pewności czy aktywne głosniki normalnie moga pójśc pod gramofon ale wybiłes mi z głowy ta wątpliwosć :)


RE: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - MEEF - 25.02.2016

(25.02.2016, 15:16)Maciek napisał(a): To ja zabiorę głos w sprawie typu gramofonu. Do skreczu wybieramy model z napędem bezpośrednim - im wyższy moment obrotowy, tym mocniej należy obchodzić się z talerzem - generalnie nie polecałbym schodzić poniżej 1,5 kg/cm. Jaki silnik wybrać to już zależy od własnych preferencji, jak ciężką masz rękę.
Ramię proste czy ramię S-kształtne... Do skreczu lepiej sprawdzi się proste. Również istotną sprawą w tym przypadku jest wybór systemu (igły) - do skreczowania są dwa idealne systemy: shure m44-7 oraz ortofon q-bert.
Jedziemy dalej: mikser do skreczu. W większości przypadków będą to dwukanałowe sprzęty, zwrócić należy uwagę na dobre fejdery - większość tego typu mikserów jeśli nie mają fabrycznie instalowanych bezdotykowych fejderów, pozwala na własnoręczny montaż innofejdera. W skrócie - bezdotykowe fejdery są chyba nie do zajechania. Tego typu miksery posiadają również wbudowane wzmacniacze, a co za tym idzie podpinasz gramofon i wszystko działa ładnie. Z miksera to już robisz co chcesz - w interfejs lub w głośniki

Dziękuje za odpowiedź , wyczerpujaca i zawierająca konkrety , napewno mi sie przyda przy wyborze i kupowaniu, napewno wróce do tego postu, dzieki! :)


RE: Sprzęt: GRAMOFON, jak to sie je? - skibot - 5.04.2016

Jeśli chodzi o wzmacniacz to najlepiej i najtaniej będzie zaopatrzyć się w używany mixer z tego względu że mixery posiadają przedwzmacniacz gramofonowy (a nie każdy wzmacniacz ma opcję wzmocnienia gramofonu - poczytaj o wzmacniaczach RIAA i na czym to polega, ta wiedza dużo rozjaśni) Jeśli nie zamierzasz bawić się w poważny turntabilism to na OLX znajdziesz za 100-200 zł jakiegoś RELOOPA albo BEHRINGERA. Ponadto mixery najczęściej posiadają też gniazdo do uziemienia gramofonu czego znowu nie każdy wzmacniacz posiada - brak uziemienia gramofonu ze wzmacniaczem powoduje przydźwięk sieciowy.