MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
ABLETON Lite Suite: Różnica w opóźnieniach - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: ABLETON Lite Suite: Różnica w opóźnieniach (/temat-ableton-live-lite-suite-roznica-w-opoznieniach)



Lite Suite: Różnica w opóźnieniach - Robert de Clair - 12.03.2016

Na początek:

Dostałem z Oxygen 49 Ableton 9 Lite. Odpaliłem, ale nie mogłem znaleźć loopera
okazało się, że looper jest w wersji Intro, ale w wersji Lite już nie.
Jako, że przysługuje mi przetestowanie 30 dniowe wersji Suite pobrałem ją, pierwsze co zrobiłem, to wejście w ustawienia i zerkam na latencję a on mi mówi,że mam ją w okolicach 30 (co z resztą dało się słyszeć na automacie perkusyjnym)
Kombinuję, kombinuję, w końcu stwierdziłem, że zobaczę jak to ustawiłem na Lite (gdzie latencja była znośna) w okolicach 13.ms

Odpaliłem to i pierwsze co mi się rzuciło w oczy to inny panel sterownika asio, podobny, ale inny, ustawienia asio urządzenia in out oraz wielkości bufora sampli te same.
Jednak w wersji suite manipulowanie ustawieniami bufora nie przekładało się na różnicę w latencji.
Jak będę w domu to zrobię zrzuty ekranów obu konfiguracji i konsekwencji na opóźnieniach.

Pytania:
Jak to możliwe, że te same ustawienia dają inne opóźnienia?
Jak to możliwe, że ten sam sterownik Asio (w tej samej wersji) dla ableton lite ma ciut inny wygląd konfiguracji, a dla suite ciut inny.
Jaki poziom latencji jest akceptowalny?

Nie powiem by mnie to nieco nie rozbrajało. Początek mojej przygody z muzykowaniem, staram się poukładać sobie jakoś te elementy, przygotować warsztat, a tu takie kwiatki.

Może to chwilowe przejściowe trudności i dla fachowców normalne. Ja się czuję nieswojo jak w wersji darmowej mam lepsze parametry niż w wersji płatnej.
Podejrzewam jakąś opcję na którą nie zwróciłem uwagi, jakiś checkbox suwak czy inną pierdółkę.

Faktem jest, że jest wpiętych kilka urządzeń na USB jako MIDI lub AUDIO
czy ich suma ma wpływ na sumaryczną latencję?

Przykład
Klawiatura sterownik MIDI (jej konfiguracja to podejrzewam będzie osobny rozdział na tym forum) ;)
DR-880 kontrolowany przez Ableton start i stop (btw za niskie ustawienie bufora powodowało to, że automat grał z innym, niższym BPM dopiero bufor asio powżej 120) przywracał mu w miarę normalne tempo.
Mikser QX1024USB który robi jednocześnie za wyjście i wejście
do tego mogą być jeszcze 3 urządzenia sprzętowe z midi (GR-55) oraz RC-300 obecnie działa jako audio i w sumie gdybym opanował funkcję loopera w ableton i okazało by się, że może go zastąpić to mógłbym go nie wpinać, GR przesyła dźwięki z gitary na ścieżkę midi jako piano roll no i ostatnie urządzenie to klawiatura midi oxygen 49 którą chciałbym ustawić jako urządzenie sterujące np start stop loop + obsługa niektórych insturmentów z VST.


Przepraszam, za taki chaos w wypowiedzi, mam ogromny mętlik i prawie brak pomysłu jak ten warsztat poukładać, by przestać przejmować się technikaliami i zacząć w końcu tworzyć :)


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Recoil83 - 12.03.2016

Witam, czy ma kolega zainstalowane ASIO4ALL, jaki interfejs audio posiadasz, bo interfejs sam w sobie powinien zawierać dedykowany sterownik ASIO, który jest dużo lepszy, jeśli chodzi o latencję to u mnie jest 256 sampli dla syntezatora i 512 sampli dla samplera czyli 5ms OUT + 5ms IN. Jak chcesz to mogę ci podać linki do darmowego DAW jeden z obsługą VST i maksymalnie 8 ścieżek, drugi bez obsługi VST za to z większą ilością ścieżek. Pozdrawiam <pojawiasieiznika>


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Robert de Clair - 12.03.2016

Hej.

Tak mam zainstalowane ASIO4ALL v2.13
na Ableton lite i/o latency mam 13.1 przy ustawieniach jak na zrzucie nie mam problemów ani z dźwiękiem ani z kontrolą automatu perkusyjnego

na drugim zrzucie jednak (tym z Ableton suite) latency jest dużo wyższe i ciut mnie to drażni

LITE
[Obrazek: lite.jpg]

SUITE
[Obrazek: suite.jpg]

Co masz na myśli mówiąc "interfejs audio"? Hardware?
jeśli tak, to To Behringher QX1204USB
w sumie mogę też użyć jako I/O loopera RC300

tylko, że intrygujące jest to, że przy tym samym sprzęcie, i tym samym sterowniku ASIO 2.13 mam nie dość, że inny wygląd w ustawieniach (zerknij na info o hardwarowym buforze), to jeszcze inne opóźnienia.

W ustawieniach mimo, że sterownik w suite ustawiony jest na 112 sampli to w abletonie nadal jest 512


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Recoil83 - 12.03.2016

Właśnie się zastanawiam czy to czasem nie jest problem programowy pomiędzy wersją Lite i Suite, dla pewności odpal sobie DPC Latency Checker i napisz co ci tam wyświetla powinna być jak najniższa u mnie jest 65us, jak nic nie robię w systemie.

http://www.thesycon.de/eng/latency_check.shtml

Spróbuj odznaczyć w opcjach Always Resample 44.1kHz <-> 48kHz.


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Robert de Clair - 12.03.2016

Cokolwiek ten program miałby robić, to mam żółto zielone belki które się przesuwają ;) i według legendy mój komp spełnia normy ;)
Na stronie producent jest jednak informacja, że win 8 może powodować przekłamania. Ja mam 10x64


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Zirds - 12.03.2016

Czy Twój Mikser QX1024USB jest także jako Interfejs Audio? Jeżeli tak to ustaw go w Abletonie jako Device, a sam sterownik wybierz jako ASIO.


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Recoil83 - 12.03.2016

[Obrazek: f1VZj.jpg]

W sumie o to mi chodziło, czy coś czasem nie działa w tle i nie powoduje problemów, ja mam Win 7x64Bit i nie mogę zmienić bo mi soft przestanie działać, ale z tego co widzę na twoich obrazkach to problem z DAW inaczej tego nie mogę ująć, bo nie korzystam z ASIO4ALL bo mam dedykowany sterownik ASIO 2.0 do karty Esi Maya 44PCI i problemów nie mam żadnych.


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Robert de Clair - 12.03.2016

Nie, nie jest widziany w abletonie jako osobne urządzenie, jako urządzenie mam wybrane asio4all
za to z tego co widzę, to mój RC-300 ktorego chciałem się pozbyć spod nóg bo to niezły kawałek parapetu - jest w konfiguracji jako device dla abletona, zaraz poprzepinam i zdam relację.

Narazie odkryłem błąd w sterowniku asio4all i znalazłem przyczynę - nie zawsze zmienia się urządzenie, czasami trzeba kilka razy w panelu asio wlaczyc i wylaczyc poszczegolne in out by zaskoczył

EDIT: no to w/g tego programu tam gdzie Ty masz 55 ja mam 1000 :)


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Recoil83 - 12.03.2016

(12.03.2016, 18:50)Robert de Clair napisał(a): EDIT: no to w/g tego programu tam gdzie Ty masz 55 ja mam 1000 :)

To jednak, oprócz tego że ci wybiera losowo interfejs audio to coś powoduje wysoką latencję, obstawiał bym infekcję, twoja konfiguracja to laptop czy stacjonarny komputer, masz jakiś antywirus?


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Robert de Clair - 12.03.2016

To nie jest tak, że asio dobiera mi losowo - wygląda to bardziej na błąd odsłuchu asio przez ableton
odłączam urządzenie na panelu asio podłączam i mam dwa rozne zestawy opcji takie jak na tych screenach jeden z funkcja hardware i wowczas latency bylo w okolicach 13 i jeden bez, wowczas latency niepokojaco wysokie w okolicach 24

Ja bym uwierzył producentowi programu, skoro informuje o tym, że win 8 już nie jest odpowiednią platformą dla tego programu to 10 tym bardziej się mu nie spodoba :)

na RC300 latency mam 9.46 więc jest już nieźle, w sumie szkoda, że looper za 2K będzie robił jako interface audio ;) bo nie mam albo wiedzy, albo opcji by go zsynchronizować z softwarem.

Teraz jeszcze przydala by sie wiedza jak zrobic nozny przycisk do sterowania looperem, przeciez nie bede kladl pod nogi oxygen'a ;)


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Recoil83 - 12.03.2016

To może być też wina Win10 bo soft do Win7 jest bardziej zoptymalizowany (w końcu mieli na to czas), ale niepokoi mnie twoja latencja 1000 to już jest ledwo grywalne, ale twój wybór. Całkiem inaczej by wyglądała sytuacja gdybym mógł wsadzić łapy w sprzęt, ale na odległość to trudno się to robi.


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Zirds - 12.03.2016

Ja w tym programie Recoil mam latencje na ponad 1400 mikro sekund, tyle mam w DAW minimalnie czyli 1,4 ms. Wszystko leży po stronie tego, że opóźnienie (latencja) jest spowodowana przede wszystkim połączeniami pomiędzy elementami. Wiadomo, że im dłuższy kabel audio tym dźwięk się bardziej zniekształca. Tak samo jest z kablami USB, które przesyłają powiedzmy komunikaty MIDI pomiędzy kontrolerem, a komputerem albo przesyłanie sygnału pomiędzy interfejsem, a komputerem.
Masz niską latencję ponieważ masz wewnętrzną kartę/interfejs ESI na PCI i ta droga do płyty głównej ogranicza się jedynie do styków/pinów więc nie masz problemu z opóźnieniami.
Ja używam Focusrite Scarlett 2i2 zasilany na kablu USB z komputera, przez który kabel także idzie sygnał audio. Latencję mam ustawioną na minimum (te 1400 mikro sekund), bo tyle jest w stanie minimalnie mieć opóźnienie przesyłu pomiędzy PC a Interfejsem.
Jakość przesyłu zależy od jakości wykonania okablowania. Obecnie lepszym i bardzo dobrze niwelującym latencję połączeniem jest port FireWire oraz Thunderbolt, ale niestety nie we wszystkich jednostkach PC czy laptopach je montują.

Dlatego kolega, który założył temat ma w pewnym momencie tak wysoką latencję ponieważ próba sygnału z programu DPC Latency Cheker sprawdziła jakość przesyłu pomiędzy Boss RC300, a komputerem, które prawdopodobnie są także połączone za pomocą USB.


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Robert de Clair - 12.03.2016

obecnie latencja w/g ableton to 9,46ms
podłączone do komputera mam:
RC 300 (jako urządzenie audio USB z własnym sterownikiem asio)
DR-880 (jako midi do sterowane z abletona, ale odsłuch idzie przez mikser behringehra który wchodzi w audio in RC tutaj uwaga - wyjście USB z DR brumi (Boss dał ciała) więc wykorzystałem gniazda midi i konektor midi USB)
GR-55 (jak wyżej, z tym że gram na gitarze jak na syntezatorze odsłuch instrumentów wbudowanych idzie przez mikser)
GT 100 - po prostu wpięty w wejście instrumentu do DR-880
M-Audio Oxygen 49 (midi docelowo do sterowania i plumkania)

Próbuję jakoś ten bajzel muzyczny okiełznać i stworzyć sobie stanowisko do komponowania i pracy
Dziękuję za wszelaką pomoc.


edit: Massive na gitarze :> normalnie banan na gembie i już wiem na co pójdą środki z następnej wypłaty


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Recoil83 - 12.03.2016

Masz rację Zirds, dla mnie to jest nienaturalne tak wysoka latencja, a posiadam też kontroler Kore 1 pierwszej generacji z wbudowanym interfejsem audio muszę po testować, co nie zmienia faktu że 1000 us to dużo, ale skoro w DAW nie ma problemu to w porządku. Jeśli chodzi o porty to na USB 3.0 i wspieranym interfejsie też nie powinno być problemu, FireWire odchodzi w zapomnienie, za to Thunderbolt to standard teraz w produktach Apple. Wracając do tematu autor sam doszedł do wniosku, że trzeba ręcznie sprawdzać, który interfejs audio aktualnie jest w użytku, nie wiem czy to nie wina systemu bo nie mam styczności z 10, na 7 nie mam takich problemów.


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Robert de Clair - 12.03.2016

Przy 9ms ja już nie mam dyskomfortu, czyli jak brzdęknę na wiośle to zarówno guitar rig jak i reszta instrumentów z komplete reagują jak na moje laickie ucho poprawnie.
Tego mi brakowało, bend z gitary a nie pitchem robiony :)

Kolejny zakup to ableton a kolejny to komplete ultimate uwielbiam nurzać się w dźwiękach i eksperymentować.
Na klawiszach średnio mi idzie, ale wiosło w miarę ogarniam a tu niespodzianka, że GR55 na zewnętrznych samplach hula całkiem niczego. Kurde gdybym 20 lat temu miał taki set

Uważacie, że 9ms to dużo?


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Zirds - 12.03.2016

Trochę dużo, zwłaszcza jak masz dużo zewnętrznego sprzętu to niektóre dźwięki czy efekty mogą nie zdążyć na czas zgrywając się w DAW (Abletonie).


RE: Lite - Suite różnica w opóźnieniach - Recoil83 - 12.03.2016

Nie 9 ms jest akceptowalne odpowiada 512 Samplom tyle używam na co dzień, przy większych projektach jak załaduje z 25 wtyczek na ścieżki to trzeba czasami zmienić na 1024 Sample co odpowiada 22 ms latencji.
Też żałuję że z 15 lat temu nie było takich możliwości jak dzisiaj, ale to w sumie dobrze bo teraz mamy studio w domu. Pozdrawiam :D