MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Potrzebujesz akordów lub melodii ? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: Potrzebujesz akordów lub melodii ? (/temat-potrzebujesz-akordow-lub-melodii)



Potrzebujesz akordów lub melodii ? - Wasp - 16.03.2016

temat dla mniej zaawansowanych użytkowników.

potrzebuje ktoś akordów do swojej melodii lub melodii do swoich akordów?
może uda mi się pomóc... a dla mnie to jest niezłe ćwiczenie.

jak ktoś nie używa Fl to mogę podesłać w .mid


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - Deonite - 16.03.2016

Ja też mogę poradzić takimi "usługami" ;) Mogę nawet podesłać jakieś wideo, gdzie na podstawie keyboardu pokazuję ciekawe linie akordowe i poszczególne akordy ;)


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - In-Tegral - 16.03.2016

Wybaczcie panowie ale takim sposobem przyczyniacie się do jeszcze większego odmóżdżenia i całkowitego braku użytku z myślenia i kreatywności wśród nowych


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - DavidTot - 16.03.2016

Wydaje mi się to trochę głupie, bo osoby które z tego skorzystają nie wyniosą nic dla siebie. Już lepszą opcją byłby jakiś collab między 2 osobami.


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - sss - 17.03.2016

(16.03.2016, 20:05)DavidTot napisał(a): Wydaje mi się to trochę głupie, bo osoby które z tego skorzystają nie wyniosą nic dla siebie. Już lepszą opcją byłby jakiś collab między 2 osobami.

To tez jakiś pomysł tylko pomyśl co będzie jak trafi się 14 latek co pobrał fl studio bo przeczytał, że dobry następnie ułożył kick i czeka na kontrakt w spinnin. :) Myślę, że coś w stylu korków z muzyki będzie spoko rozwiązaniem. Zrobić klase na skypie/ts3 prezentacje na teamviewer lub na twitch. Tylko tutaj stracimy indywidualność dla padawanów.


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - Xorbolanid - 17.03.2016

(16.03.2016, 20:05)DavidTot napisał(a): Wydaje mi się to trochę głupie, bo osoby które z tego skorzystają nie wyniosą nic dla siebie. Już lepszą opcją byłby jakiś collab między 2 osobami.


(16.03.2016, 19:24)In-Tegral napisał(a): Wybaczcie panowie ale takim sposobem przyczyniacie się do jeszcze większego odmóżdżenia i całkowitego braku użytku z myślenia i kreatywności wśród nowych

(17.03.2016, 17:37)sss napisał(a):
(16.03.2016, 20:05)DavidTot napisał(a): Wydaje mi się to trochę głupie, bo osoby które z tego skorzystają nie wyniosą nic dla siebie. Już lepszą opcją byłby jakiś collab między 2 osobami.

To tez jakiś pomysł tylko pomyśl co będzie jak trafi się 14 latek co pobrał fl studio bo przeczytał, że dobry następnie ułożył kick i czeka na kontrakt w spinnin. :) Myślę, że coś w stylu korków z muzyki będzie spoko rozwiązaniem. Zrobić klase na skypie/ts3 prezentacje na teamviewer lub na twitch. Tylko tutaj stracimy indywidualność dla padawanów.


Hahahaha, pieprzycie.

Ten kto będzie się chciał nauczyć to się nauczy.

Według waszego toku myślenia, to nadal powinienem lecieć na gotowcach. A właśnie dzięki gotowym melodiom nauczyłem się wymyślać własne.




RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - sowa - 17.03.2016

No właśnie... zamiast gadać byście midi wrzucali...


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - OProject - 17.03.2016

Zrob lepiej filmik jak robisz melodie :D sama melodia nic nie da xd nawet najlepsze midi sobie mozna analizowac i analizowac ale jak przyjdzie co do czego to jest klapa... xd
Ja jakbym bral od kogos melodie to nazwałbym to kolabem ;)


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - Zirds - 17.03.2016

"Mogę napisać pracę magisterską".


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - KBK - 17.03.2016

Jeśli mam być szczery, to na poważnie nauczyłem się grać na pianinie nie z gotowców, nie z miesięcy spędzonych na naukach z księżek,ale na obserwacji - odpalałem na YT filmiki mistrzów i nie tylko i próbowałem naśladować ich w każdym detalu - to wyrobiło we mnie poczucie dostosowywania tonacji, łączenia dwudźwięków według określonej monotonii utworu (prima, sekunda, tercja, oktawa etc....) oraz wielu innych rzeczy... jeśli miałbym tutaj wkleić jakikolwiek poradnik, to na pewno nie byłoby to gotowe midi, lecz filmik pokazujący jak te melodie układam z widokiem na dłonie i klawiaturę...


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - Xorbolanid - 17.03.2016

Ja jeszcze - oprócz ściągania gotowców, to próbowałem robić covery lub własne wersje utworów, a w tym celu musiałem transkrybować główny motyw na midi :P


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - The Universe - 22.03.2016

OProject ma rację, z gotowych melodii midi czy poradników na YouTube, suchych muzycznych teorii raczej niczego się nie nauczyłem przez dwa lata, a jak poznałem minor D to już po poznaniu miałem efekty.


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - DiscoProduction - 28.11.2016

Przygodę z produkcją muzyki dopiero zaczynam. Za to jestem muzykiem - gitarzystą, z większymi bądź mniejszymi sukcesami. Jestem totalnym samoukiem, więc z takiej perspektywy mogę przedstawić temat.

Sucha wiedza na starcie jest raz - trudna w przyswojeniu, dwa - istnieje ryzyko, że narzuci nam pewne ramy, tz. pozbawimy się świadomości, że można zrobić coś inaczej (nieświadoma ignorancja - serio, przeżyłem coś takiego), trzy - może bardzo zniechęcić, a po co skoro można inaczej? Lubię posługiwać się pewną analogią, kiedy to przedmiot, który za czasów szkolnych nienawidziłeś, nagle staje się dla Ciebie interesujący po zakończeniu ustawowej edukacji. Gdy jesteśmy do czegoś "przymuszani" albo nie potrafimy zagadnień zrozumieć na starcie, przestaje się nam to podobać. Jeśli więc tracisz motywację ucząc się ze słabych szkółek tłumaczących teorię muzyki, proponuję Ci inne podejście.

Ale zanim to. Sądzę, że istnieją takie tutoriale, które przekładają świat teoretyczny na praktyczne zastosowania. Sprawdź więc najpierw czy po prostu nie jesteś leniem albo masz w sobie zbyt mało samozaparcia do robienia czegokolwiek. Pamiętaj, że bez ciężkiej pracy prawdopodobnie nie osiągniemy nic, nie ważne w jakiej dziedzinie.

Zatem z mojego doświadczenia proponuję wyjść po prostu od grania/komponowania. Jak najbardziej coverów, ale i w między czasie układania swoich klocków, których przebieg po prostu nam się podoba. Jeśli zbudujemy już jakąś bazę zauważymy, że istnieją pewne schematy. Te schematy musimy nazwać, poskładać do "kupy" i zacząć z nich korzystać w taki sposób, że zamiast szukać po omacku w piano rollu dźwięków na chybił trafił, będziemy wiedzieli co wstukać posiadając tylko wyobrażenie tego w głowie.

Jak to zrobić?

Dokładać do naszych praktycznych działań stosowną teorię - tz. jakie wyróżniamy dźwięki, nauczyć się nazywać interwały, jak zbudowane są akordy i jakie są ich rodzaje, jak różnią się one w brzmieniu, jakie akordy możemy zbudować w danej tonacji i jaką funkcję pełnią one w piosence, które dźwięki będą "pasowały" w danej tonacji, etc. To podejście najbardziej sprawdza się w grze na instrumencie, dlatego bardzo zachęcam mimo wszystko do opanowania jakiegoś rzemiosła : ) Chociaż podejrzewam, że analogicznie będzie to działało jeśli naszym "instrumentem" będzie tylko i wyłącznie piano roll. I najlepiej, gdy te działania praktyczne i teoretyczne będą od początku wprowadzone w życie równolegle. Opisałem wszystko bardzo ogólnikowo, bo to nie miejsce na tutorial. Poza tym są lepsi pedagodzy, którzy zrobili stosowne szkółki : )

Nie trzeba być mechanikiem żeby zostać znakomitym kierowcą. Pamiętać jednak należy, że Ci najlepsi zazwyczaj na mechanice znają się doskonale.


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - PROTONE - 28.11.2016

A jak bym skorzystał z gotowych midi i by wyszedł z tego światowy hit ?
- Osobiście Pochlastał bym się z miejsca mając gdzieś z tyłu głowy że jednak tak mało ambitny jestem...


RE: Potrzebujesz akordów lub melodii ? - Avey - 13.12.2016

Tutoriale na YT są dość ogólne przydał by się taki dość szczegółowy ;) A co do gotowych midi czemu nie zawsze ktoś może podpatrzeć jak się układa melodie :)