MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
TECH Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: TECH Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance (/temat-tech-adamwax-feat-shabboo-harper-wolf-trance)

Strony: 1 2 3 4


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - In-Tegral - 19.04.2016

O matko... Jak na zdjęciach widać, dołu w ogóle nie ma, ale widać też ogromne ilości w okolicach 200hz przez co rzeczywiście miks tak dudni, że boje się o swoje monitory. Całość spectrum nie ma harmonii przez co miks brzmi tak jak brzmi..

[Obrazek: 9RilJpZ.jpg]

<haha>

Powinienem tu jeszcze skopiować Wam parę rzeczy od KBK na temat nut, oraz definicje takich rzeczy jak distortion i jego pochodnymi. Najwidoczniej to nie Adam ma się doszkolić...

Czekam tylko jak, któryś się przywali o wybijające się częstotliwości w okolicach 9khz <haha>


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - piral - 20.04.2016

Słuchałem tracka kilka razy, bo widziałem tu różne komentarze. Mi się track nie podoba, być może dlatego bo zazwyczaj nie słucham trance'u, nie mógłbym tego utworu słuchać na co dzień, co nie oznacza, że technicznie jest zły. Wszystko wg mnie ma swoje miejsce i mimo różnorodności dźwięków balans jest zachowany.


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - chafer - 22.04.2016

AdamWax - wiesz dobrze jaką mam wiedzę o miksowaniu ;) (btw: do "naszego" utworu wrócę za jakiś tydzień - musiałem od niego ostro odpocząć), więc możesz spokojnie nie brać mojej uwagi do serca, ale...

Za pierwszym razem odsłuchałem utwór na średnim poziomie głosności. Wrażenie podczas odsłuchu? Jest słabo. Klimaty są mi znane (najmłodszy to nie jestem...), ale po prostu pierwsze wrażenie nie było pozytywne. Kick brzmiał jakby był przesterowany, shakery były ciut za głośne, główny motyw zbyt nużący a główny dźwięk zbyt męczący.
Przesłuchałem raz, przeczytałem komentarze, zdziwiłem się, że jest taka dyskusja i wróciłem do utworu. Tym razem puściłem na full (bo żona wyszła z domu;) ) i kick zyskał klarowność, a shakery znalazły swoje miejsce. Jest więc coś mimo wszystko nie tak bo miks powinien dobrze brzmieć niezależnie od głośności. A teraz możesz się wkurzać na kolejny niekompetentny komentarz ;)
A gwoli uzupełnienia poprzednich wpisów - nie, nic nie fałszuje i wszystko gra zgodnie z rytmem. :)

Z oceną się wstrzymam jeszcze przez chwilę. Czy mógłbyś powiedzieć na jakim utworze się wzorowałeś?


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Quantum Spark - 23.04.2016

Powiem szczerze początek nie za bardzo mi się podoba.
Szczególnie ten "podstawowy" led grający jakąś "arabską" melodię dla mnie jest straszny.
Adaś sorry bardzo cię lubię i szanuje za wcześniejsze doskonałe traczki progressywno minimalowe w Elektronice.
Tamte traczki porażały jakością i doskonałością brzmień.
A ten tu dla mnie niestety to totalna masakra.
Lubie ciebie i twoją żonę ale muszę to napisać, muszę być szczery dla mnie ten track jest okropny.


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Abigail Noises - 23.04.2016

Chafer
Bez przesady z tą ''niekompetencją'' – każda opinia jest dla mnie ważna ale oczywiście nie ze wszystkim muszę się zgadzać.

Jak pisałem wcześniej – ja konkretnie na nikim się nie wzoruje.

Co do głośności tracka i tego jak brzmi (ciszej=gorzej, głośniej=lepiej), nie będę zabierał głosu, bo dla mnie to co się dzieje z podbijaniem utworów na max, jest chore. Ostatnio ściągnąłem sobie z SC utwór mający mln odsłuchów (psy) i puściłem na zestawie stereo (głośniki 150W), audiofilski deck + ampli. Nie dało się słuchać głośniej niż 15 % gaina.... Teraz tracki robione są po to aby brzmiały dobrze na lapkach, telefonach i mp3 (słuchawki douszne). Ale to tylko taka mała dygresja.


Quantum Spark
Dzięki – szanuję Twoje zdanie. Ten utwór jest tylko i wyłącznie mój; Ania udzieliła tylko wokalu.


Dziękuję jeszcze raz wszystkim za opinie.


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Oszir - 24.04.2016

Adam w tym temacie musisz odróżnić oceny subiektywne od obiektywnych.

Na utworze wystarczy przeskoczyć z 1:00 na 5:00 żeby usłyszeć że coś źle się dzieje z hihatem lub kickiem. Niema tego w drugiej części utworu. Pad chyba też na początku "brudno" brzmi. Za to w drugiej części utworu ten gwizdek jest drażniący moim zdaniem wprowadza zbyt duży kontrast i można by go śmiało dać o oktawę niżej lub odciąć mu trochę wysokich bo jeszcze trochę i by brzmiał jak luźny pasek od alternatora. (słuchałem na youtube)

Pokaże Tobie na przykładzie o co mi chodzi z tym trzeszczeniem lub z brudnym brzmieniem. Użyłem do tego Scream 4 Sound Destruction Unit z ustawieniami na emulacje lampowego przesteru oraz Mclass Compressora dostępnego w Reason.

Przykład prawidłowego audio
Ratio w kompresorze ustawione na 4:1
W Scream4 pokrętło kontroli wzmocnienia wejścia sygnału ustawione na 40
a pokrętło do kontroli poziomu sygnału na wyjściu urządzenia 127


Przykład audio z złym ustawieniem mający ten sam poziom głośności
Ratio w kompresorze ustawione na 4:1
W Scream4 pokrętło kontroli wzmocnienia wejścia sygnału ustawione na 99
a pokrętło do kontroli poziomu sygnału na wyjściu urządzenia 50

Przykład audio z złym ustawieniem i próbą poprawy brzmienia kompresorem
Ratio w kompresorze ustawione na Infinite:1
W Scream4 pokrętło kontroli wzmocnienia wejścia sygnału ustawione na 99
a pokrętło do kontroli poziomu sygnału na wyjściu urządzenia 90 (w celu uzyskania tego samego poziomu głośności)


Jak słychać różnice są dobrze słyszalne, oczywiście jest to przykład jeden z wielu możliwych! Kompresja w soundcloud ogranicza odbiór proponuje ściągnąć pliki i przesłuchać je na komputerze.
In-Tegral mógłby przeanalizować powyższe audio i przedstawić wykresy, nie jestem do końca pewny ale zakładam że dla wszystkich plików będą bardzo podobne słupki mimo różnić w brzmieniu.

A i moja rada rób osobny miks na soundcloud i na youtube, SC podbija mniej więcej wyższe wartości, a YT mniej więcej niższe.

Adam oczywiście u Ciebie problem jest dużo mniejszy niż przedstawiony na przykładzie i nie mam pewności czy u Ciebie tyczy się tego samego.


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Abigail Noises - 24.04.2016

Napiszę krótko – oba kawałki są dobre, a żaden z nich nie jest lepszy od drugiego ! Wszystko zależy od klimatu tracka i właśnie ten drugi ''Błędny 2'' użyłbym w wolfie. ''Błędny 3'' nie wchodzi w grę bo u mnie nigdy nie ma żadnych przydźwięków na dźwiękach - tu słyszę pykanie. Ze spraw technicznych to masz rację, mnie nie dotyczą takie ustawienia.

Na SC wszystko brzmi tak samo u mnie jak na winampie odtwarzane w kompie – nic SC nie podbija – przynajmniej na wav, bo ja nie wrzucam mp3. YT dzieją się cuda z dźwiękiem, bo jest zbyt dużo zależności (program do edycji wideo, eksportowanie, sam YT).

Cytat:In-Tegral mógłby przeanalizować powyższe audio i przedstawić wykresy, nie jestem do końca pewny ale zakładam że dla wszystkich plików będą bardzo podobne słupki mimo różnić w brzmieniu. 

Nie wiem po co? Prawdopodobnie będą bardzo podobne – tylko co z tego? Zakładasz, że ja nie używam analizatora?

Cytat: (słuchałem na youtube) 


Yt nie jest wyznacznikiem jakości dźwięku – z tego co wiem to tam u mnie jest w eksporcie mp3 i to w słabej jakości (bo nie lubie jak ktoś pobiera moje utwory bez mojej zgody) – nie chce mi się sprawdzać – film wrzuciłem dużo wcześniej mając fajną zabawę w robieniu filmiku.

Cytat:Na utworze wystarczy przeskoczyć z 1:00 na 5:00 żeby usłyszeć że coś źle się dzieje z hihatem lub kickiem.

Naprawdę nie wiem o co Ci chodzi – grają tak samo...brudno...

Cytat:A i moja rada rób osobny miks na soundcloud i na youtube, SC podbija mniej więcej wyższe wartości, a YT mniej więcej niższe. 

I pewnie osobny, na lapka, na zestaw stereo itd. ;)

Cytat:Adam w tym temacie musisz odróżnić oceny subiektywne od obiektywnych.

Jak każdy - wiele rad biorę do siebie a wiele nie...




Dziś wpadłem na nowy pomysł zrobić track w klimacie lat 60'tych i z tamtą jakością ;) Mam kilka fajnych wtyczek emulujących lata 60-70.


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Brisk Bullet - 24.04.2016

Po co robic ''trance'' z lat 90, skoro mamy 2016? Te czasy juz minely i malo kto teraz to doceni. W tych czasach potrzeba szumow, fajerwerkow i fruwajacej panoramy. Inwencja tworcza (wlasna)
Dla mnie to troche takie pojscie na latwizne, bo naprawde niewiele sie tu dzieje. Przejscia znikome oraz brak efektow i melodia rodem z ''Aladyna'' grajaca w kolko.

Jaki to sens skoro tak malo w tym kreatywnosci?


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Abigail Noises - 24.04.2016

Cytat:Po co robic ''trance'' z lat 90, skoro mamy 2016? Te czasy juz minely i malo kto teraz to doceni. W tych czasach potrzeba szumow, fajerwerkow i fruwajacej panoramy. Inwencja tworcza (wlasna)
Dla mnie to troche takie pojscie na latwizne, bo naprawde niewiele sie tu dzieje. Przejscia znikome oraz brak efektow i melodia rodem z ''Aladyna'' grajaca w kolko.

Jaki to sens skoro tak malo w tym kreatywnosci?


Powiem Ci szczerze i nie miej mi tego za złe, ale odkąd jestem na tym forum to bardziej infantylnej by nie pisać dosadniej wypowiedzi jeszcze tu nie czytałem.

Pytasz "jaki to sens"? Mam setkę odpowiedzi na Twoje pytanie. Odpowiem Ci tylko jednym - to mój kaprys.


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Brisk Bullet - 24.04.2016

Niechcialem cie urazic, ale musialem powiedziec swoje. Czasem niepotrafie sie powstrzymac od negatywnego komentarza. Zawsze mozesz skomentowac moje, a nawet pojechac po nich jak ''starej tirowce'' :D
Takiej muzy sluchalem jak bylem dzieckiem i mam jakis sentyment, ale staram sie nieodgrzebywac tego co juz dawno zakopane i wg. mnie niema sensu wracac do jaskini. Moje zdanie, a ty zrobisz co zechcesz.

Np. to kiedys bardzo lubilem i wydaje mi sie to nieco bardziej skomplikowane od twojej produkcji mimo uplywu lat.



Po prostu niepasuje mi ten utwor do najlepszych o czym swiadczy ocena w porownaniu do innych, gdzie naprawde jest tam duzo wiecej produkcji o niebo lepszych od tej.

Po przesluchaniu twojego SC, wiem ze stac cie na wiecej.:)


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Zirds - 24.04.2016

(24.04.2016, 17:25)AdamWax napisał(a):
Cytat:Po co robic ''trance'' z lat 90, skoro mamy 2016? Te czasy juz minely i malo kto teraz to doceni. W tych czasach potrzeba szumow, fajerwerkow i fruwajacej panoramy. Inwencja tworcza (wlasna)
Dla mnie to troche takie pojscie na latwizne, bo naprawde niewiele sie tu dzieje. Przejscia znikome oraz brak efektow i melodia rodem z ''Aladyna'' grajaca w kolko.

Jaki to sens skoro tak malo w tym kreatywnosci?


Powiem Ci szczerze i nie miej mi tego za złe, ale odkąd jestem na tym forum to bardziej infantylnej by nie pisać dosadniej wypowiedzi jeszcze tu nie czytałem.

Pytasz "jaki to sens"? Mam setkę odpowiedzi na Twoje pytanie. Odpowiem Ci tylko jednym - to mój kaprys.


Takie samo pytanie można by zadać.. Po co słuchać muzyki klasycznej jak można słuchać EDMu z 2016 w radio Eska...


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Abigail Noises - 24.04.2016

Cytat:"Zawsze mozesz skomentowac moje, a nawet pojechac po nich jak ''starej tirowce'' Cieszy"

Nie zniżam się do takiego poziomu...

Nie porównuj Techno Traxu (ile ja tych kaset miałem :D) do mojej produkcji. To zupełnie inny klimat.
Cytat:"niema sensu wracac do jaskini."

Na pewno jest sens, wg Ciebie, robienia "szumow, fajerwerkow i fruwajacej panoramy." Masz tak prawo uważać.

Cytat:"Po prostu niepasuje mi ten utwor do najlepszych o czym swiadczy ocena w porownaniu do innych..."

W temacie też są pozytywne komentarze... Niestety będziesz musiał z tym żyć. ;)


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Herman - 24.04.2016

To uczucie, gdy pouczasz kogoś lepszego Heart Panowie, mamy tutaj do czynienia z opiniami najwyższej klasy ekspertów, dla których istnieje tylko jeden dobry miks, stworzony do togo by limiter w masteringu nie byl potrzebny. Świetny przykład na to, jak dzisiaj się kocha to co robi ;D


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Brisk Bullet - 24.04.2016

Lubie muzyke klasyczna, ale musialem do niej dorosnac aby mi sie spodobala. Ona nigdy nieodejdzie do lamusa i zawsze znajdzie sie ktos kto zagra koncert Mozarta lub Chopina. Tam trendy niedzialaja...

Z elektroniczna jest inaczej. Nowe zastepuje stare. Na imprezie predzej uslyszysz Dr. Albana, Snap, a nie trance czy house z 90, no chyba ze w nowej wersji wypchanej efektami po brzegi. Tylko prawdziwe gwiazdy np. Prodigy, Chemical Brothers, Jarre, Fatboy Slim itd. sa zapisane na zawsze na kartach historii elektroniki za swoja odmiennosc i rozpoznawalny styl.

Macie przyklad Westbam, Dr. Motte, Marusha, Da Hool odeszli razem z Love Parade. Niechce sie tu klocic kto ma racje, bo kazdy ma prawo do wyrazenia swojego zdania.

EDM odpada, a zwlaszcza Eska;) Wole posluchac ''Hexagon'' lub ''Ultra'', niz trance w wykonaniu kolegi, ktory jakby wkleil pare klockow na E-Jayu z automatyzacja glosnosci (tak to niestety odczulem)
Wystarczy posluchac utworu Aleya & Oshaya, ktory ostatnio wygral jako przyklad. To jest dla mnie kreatywnosc w muzyce.
Zgodzilem sie ze zdaniem jednego z kolegow, ktory polemizowal z autorem utworu. Nie jest to warte, aby byc w gronie najlepszych, bo psuje krajobraz...

PS. Nie jestem ekspertem i nieuwazam sie za lepszego od innych.


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - KBK - 24.04.2016

(24.04.2016, 19:12)Brisk Bullet napisał(a): Lubie muzyke klasyczna, ale musialem do niej dorosnac aby mi sie spodobala. Ona nigdy nieodejdzie do lamusa i zawsze znajdzie sie ktos kto zagra koncert Mozarta lub Chopina. Tam trendy niedzialaja...

Z elektroniczna jest inaczej. Nowe zastepuje stare. Na imprezie predzej uslyszysz Dr. Albana, Snap, a nie trance czy house z 90, no chyba ze w nowej wersji wypchanej efektami po brzegi. Tylko prawdziwe gwiazdy np. Prodigy, Chemical Brothers, Jarre, Fatboy Slim itd. sa zapisane na zawsze na kartach historii elektroniki za swoja odmiennosc i rozpoznawalny styl.

Macie przyklad Westbam, Dr. Motte, Marusha, Da Hool odeszli razem z Love Parade. Niechce sie tu klocic kto ma racje, bo kazdy ma prawo do wyrazenia swojego zdania.

EDM odpada, a zwlaszcza Eska;) Wole posluchac ''Hexagon'' lub ''Ultra'', niz trance w wykonaniu kolegi, ktory jakby wkleil pare klockow na E-Jayu z automatyzacja glosnosci (tak to niestety odczulem)
Wystarczy posluchac utworu Aleya & Oshaya, ktory ostatnio wygral jako przyklad. To jest dla mnie kreatywnosc w muzyce.
Zgodzilem sie ze zdaniem jednego z kolegow, ktory polemizowal z autorem utworu. Nie jest to warte, aby byc w gronie najlepszych, bo psuje krajobraz...

PS. Nie jestem ekspertem i nieuwazam sie za lepszego od innych.

Nie mogę już słuchać tego bełkotu... Pochwal się prosze jakie światowe imprezy zaliczyłeś? Albo chociaż polskie kluby... Ja znam co najmniej dwa w swoim województwie, które grają oldschool i na ilość klubowiczy nie narzekają. Uważasz, że kreatywność zależy od ilości presetów i loopów z chomika na pirackim FL Studio?


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Zirds - 24.04.2016

Jak chodzisz tylko na imprezy z muzyką mainstream to potem tak jest, że nie słuchasz innej muzyki. Zamknąłeś sie na mainstream i próbujesz innym wmówić, że tylko taka muzyka istnieje i sie liczy w obecnych czasach.

Zapraszam na 90 festiwal do Bielska latem. Będzie Scooter, Mark'Oh, Twenty4seven etc. Z calej polski przyjeżdżają ludzie... Tak jak w zeszłym jak był Haddaway i Quicksilver.

Pomyśl teraz, czemu powstaje gatunek retrowave, vaporwave... Po co wracają do łask syntezatory modularne, analogowe, a coraz mniej producentów (wyższej półki) używa software'u?


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - piral - 24.04.2016

(24.04.2016, 19:12)Brisk Bullet napisał(a): EDM odpada, a zwlaszcza Eska;) Wole posluchac ''Hexagon'' lub ''Ultra''

czyli EDM


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - qnebra - 24.04.2016

Nawet nie mam pojęcia o co ci Brisk Bullet chodziło, pomimo trzykrotnego przeczytania twych postów. Muzyka jako taka jest wyjątkowo elastyczna i szeroka w swym pojęciu, co widać na tym forum właśnie. Adam postanowił zrobić utwór w stylu trance z lat 90-tych. Zrobił? Zrobił.


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Abigail Noises - 24.04.2016

Cytat:"Nie jest to warte, aby byc w gronie najlepszych, bo psuje krajobraz..."

Utwór wszedł do "Najlepszych" mając powyżej 4,50. Tak naprawdę nie interesuje mnie co się działo później. Jeśli Ci to przeszkadza i "psuje krajobraz", bo utwór nie może wypaść z tego działu - to napisz do Administracji by zmienić regulamin abyś mógł spokojnie delektować się widokiem.


Cytat:"trance w wykonaniu kolegi, ktory jakby wkleil pare klockow na E-Jayu z automatyzacja glośnosci (tak to niestety odczulem)".

Coraz zabawniejsze są te Twoje komentarze, Brisk Bullet. 28 ścieżek midi - tylko nie proś mnie o otwieranie każdej ścieżki i printscreenowanie z osobna, tak abyś mógł obejrzeć rozkład midi xD

[Obrazek: 16b0tg6.jpg]


RE: Adamwax feat. Shabboo Harper - Wolf Trance - Brisk Bullet - 24.04.2016

KBK
Ostatnio rzadko chodze na imprezy, bo rodzine mam na utrzymaniu. W Polsce niemialem okazji jezdzic po lepszych imprezach, bo kasy niebylo, a w mojej miescinie to sam mainstream w najgorszym wydaniu. Za to w U.K. bylem 3 razy w ''Ministry of Sound'', wiele razy ''Gate Crasher'', gdzie grali ''Armand van Helden'', ''Calvin Harris'', ''Noisia'', ''Disclosure'' Niebede wymienial wszystkich, bo niebedziesz wiedzial. Na najwiekszej jakiej bylem to ''Global Gathering 2013'', bo mieszkam niedaleko miateczka w ktorym sie odbywa. Bylem na koncercie ''The Prodigy'', ''Fatboy Slim'' w Brighton, ''Chemical Brothers''
Nieuzywam Fl i niemam, ani jednego pirackiego programu. Pracowalem na to bardzo dlugo i nieraz 7 dni w tygodniu. Kreatywnosc zalezy od twoich umiejetnosci i weny.
Ja niebelkocze tylko pisze...

Zirds
Niezamknalem sie na mainstream, ale niepowiem ze nielubie. W takiej wytworni jak ''Ultra'' tez znajdziesz mniej znanych artystow. W ''Hexagon'' to Don Diablo jest komercyjny, a do EDM zaliczam Alesso, Avicii, Tom Swoon. Ten styl najbardziej mi odpowiada, to fakt.
Nie lubie Scootera, a Mark'Oh omijalem z daleka. Przyznam, ze lubie Eurodance, bo na tym sie wychowalem miedzy innymi.
Wiele lat sluchalem ''undergroundu'' np. ''Boiler Room'' i czesto korzystam ze strony ''Resident Advisor''(tam jest mieszanka)
Np. Maceo Plex, Nighmares on Wax, Tale of Us, Solomun, Aphex Twin, Boyz Noize, Dusky, Richie Hawtin, Jamie Jones, Four Tet, Hallucinogen, Astrix itd.
Z bardziej oldschoolowych: Massive Attack, Dread Zone, Leftfield, Photek, Future Sounds of London, Fluke, Orbital, Roni Size, Ed Rush itd. Mam duza kolekcje i niewposob wszystkiego spamietac, ale osluchalem sie wiele roznych odmian elektroniki.

Qnebra
Adam postanowil i zrobil, ale sie nieudalo. Moze nastepnym razem.

Widze, ze robi sie goraco. Niema po co sie spinac, bo ani ja ani wy swojego zdania niezmienicie. Kazdy z nas bedzie uparcie trwal w tym co wg. niego jest wlasciwe. Ja niemam zamiaru wam wmuszac na sile swoich zainteresowan, ani przekonan, ale musze wyznac co mi na sercu lezy. Albo mi sie cos podoba albo nie. Niebede sam siebie oszukiwal, prawda?

Adam
Niemusisz mi nic udowadniac. Nieprzekonasz mnie tym utworem i niewazne jak bardzo skomplikowany jest uklad klockow. Masz lepsze produkcje niz to.
Nastepnym razem przemilcze zamiast pisac cos co wywola konflikt. Moze nieco przesadzilem, ale bylem szczery i napisalem co sadze. Niezarejestrowalem sie tu po to, aby szukac wrogow tylko jak kazdy z nas potrzebuje pomocy, aby byc lepszym producentem.