MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Rewolucja w EDM - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Rewolucja w EDM (/temat-rewolucja-w-edm)

Strony: 1 2


Rewolucja w EDM - hudson462 - 26.05.2016

Cześć. Może zadam głupie pytanie, ale nurtuje mnie od jakiegoś czasu, więc może wy też sobie je zadajecie. Mianowicie: czy jest jeszcze szansa na zaskoczenie środowiska EDM na podobną skalę jak Skrillex w 2010? Bo odnoszę ostatnio wrażenie, że wszystko już było. A kopiowanie (czyt. inspirowanie się) innych artystów to nie to samo co posiadanie własnego stylu, czegoś coś swojego do tego stopnia, że jak słuchacz słucha twojego utworu to wie, że napewno ty go wyprodukowałeś.


RE: Rewolucja w EDM - Shutara - 26.05.2016

Szczerze mówiąc nieco dziwi mnie fakt coraz popularniejszego rip-offu, szczególnie że na przestrzeni tych kilku ładnych(?) lat technika poszła do przodu (a wraz z nią znacznie poszerzył się dostęp do wiedzy, jak ową technikę sobie wypracować). To że ludziom się nie chce to fakt znany nie od dziś, ale imo właśnie ta ogólnie dostępna wiedza wywołała efekt odwrotny od pożądanego (odpalasz YT i w 30minut "umiesz mixować kick'a"), bo jak się ma wszystko wokół w zasięgu ręki, to jest mniejsze ciśnienie żeby zbudować coś od zera; dojść do czegoś samemu i tym samym wypracować sobie doświadczenie, którego nie zapewni Ci obejrzenie filmiku instruktażowego (na pewno nie w takim samym stopniu).
Z drugiej zaś strony poprzeczka w sound designie ciągle jest podnoszona (przykładem Culprate, KOAN Sound, Phonat, Moody Good, Kill The Noise, ...) co mnie niezmiernie cieszy i osładza wyczekiwanie.

Oczywiście 6 lat temu mając duży talent i pomysł, być może łatwiej było w tym wszystkim "zabłysnąć" - tutaj można się już spierać ;)


RE: Rewolucja w EDM - Zirds - 26.05.2016

Ja się czuję za stary na EDM. Poczekaj parę lat, powstanie taki nurt w muzyce (EDM to nie gatunek, to nurt gatunków, rzeka obejmująca wiele dziedzin muzyki), że sam nie będziesz się mógł odnaleźć (tak jak ja) i będziesz szukał ogólnych alternatyw do tego co było już wałkowane milion razy i powtarzane z coraz to nowszymi "technologiami" muzycznymi.
Muzyka zatacza kręgi, mieliśmy boom na techno (ubogie w brzmieniu) w latach 1990-2000, a teraz od 2007 (powiedzmy) do 2016 znowu słyszymy wielkie boom na Rejwy, skoczne melodie, seksowne piosenki (disco polo też) tylko, że w lepszym wydaniu, z lepszym brzmieniem, lepszym odsłuchem, lepszymi technologiami...


RE: Rewolucja w EDM - piral - 27.05.2016

Jak się przyjrzysz to co chwila pojawia się jakaś nowa twarz, którą potem promują do momentu aż się wszystkim znudzi. W 2014 Olivier Heldens chociażby. Czasami ciężko to zauważyć, bo za dużo innowacyjności w tym nie ma, albo jest to kompletnie nic odkrywczego tylko zwyczajny powrót do tego co było kiedyś. Swoją drogą ten cały EDM (mam na myśli EDM jako wytwór korporacji) zdaje się powoli upadać, nawet na głupim Beatporcie widać co ludzie wolą kupować.


RE: Rewolucja w EDM - Adamzzz - 27.05.2016

Wszystko zależy od tego co masz na myśli pisząc nowy "styl". Chodzi o oryginalny rytm? Nowy dźwięk? Inną aranżacje? Co sprawi, że po usłyszeniu jakiegoś utworu powiesz "tego ludzkość jeszcze nie słyszała", albo w tym przypadku "tego środowisko EDM jeszcze nie słyszało"? Akurat jeżeli chodzi o muzykę elektroniczną, jeszcze tak skomercjalizowaną jak EDM, stworzenie czegoś kompletnie nowego nie nawiązując do innych gatunków jest trochę niewykonalne xd
Jest tak jak pisze Zirds - to jest koło. Wszystko co teraz jest popularne jest pochodną czegoś co było oryginalne wcześniej, no tylko oczywiście z lepszym sounddesignem. To sie tyczy tak samo Skrillexa jak i Kowlasqi'ego z bloku obok xd
Jedyne co znam i trochę oddstaje od tego wszystkiego to Fucklogic Records xd No ale to raczej nie EDM... a czasem to mam wrażenie, że to nawet nie muzyka xd


RE: Rewolucja w EDM - hudson462 - 27.05.2016

Chodziło mi o "zaprojektowanie" czegoś analogicznego do growla, który z tego co mi wiadomo wynalazł Skrillex, jeśli się mylę to nie poprawcie. Jak Skrillex wydał Scary Monsters and Nice Sprites to ludzie zaczęli robić coraz to nowsze growle, niektóre dużo bradziej prymitywnie zaprojektowane niż te Skrillexa z 2010. Ciężko jest sobie wyobraźić coś czego jeszcze nie było i dlatego ludzie zamiast pracować nad czymś naprawdę nowym to powielają schematy co prowadzi do tego, że większość utworów tak naprawdę różni się tylko szczegółami, później ludzie słuchają tych "różnych" utworów i wkońcu dany gatunek np. dubstep im się nudzi, więc znajdują sobie jakiś inny gatunek muzyki, który na jakiś czas da im to uczucie świeżości. Chociaż w dubstepie jeszcze nie ma takiej tragedii jak w progressive housie, gdzie wychodzi milion utworów na miesiąc i tylko jeden z nich jest wyjątkowy. Piral co masz na myśli pisząc o EDM jako wytworze korporacji?


RE: Rewolucja w EDM - Zirds - 27.05.2016

Skrillex to Dubstep, a nie EDM.


RE: Rewolucja w EDM - Deonite - 27.05.2016

EDM - House, Trap, Dubstep, a nawet Trance i Hardstyle. Dziękuje bardzo.


RE: Rewolucja w EDM - hudson462 - 27.05.2016

Dubstep podałem jako przykład...


RE: Rewolucja w EDM - Zirds - 27.05.2016

Deonite, możliwe, ale nie wszystkie. Głównie te mainstreamowe, bo wątpię żeby taki przykładowy Brainpain nadawał się do klasyfikowania jako EDM.
Jak pisałem już kiedyś... EDM to unowocześniona nazwa muzyki POPularnej.


RE: Rewolucja w EDM - Deonite - 29.05.2016

Muzyką EDM/pop można tak naprawdę nazwać każdą, ktora nadaje sie do tanczenia. O, o DnB zapomniałem.


RE: Rewolucja w EDM - piral - 29.05.2016

(27.05.2016, 19:29)Deonite napisał(a): EDM - House, Trap, Dubstep, a nawet Trance i Hardstyle. Dziękuje bardzo.

Termin narodził się/zdobył swą popularność w okolicach 2010 roku, a wymienione po myślniku gatunki (albo jak wolisz, subgatunki) wcześniej. Proszę bardzo.


RE: Rewolucja w EDM - gregwmusic - 29.05.2016

ja jestem stały w uczuciach :) zawsze w sercu progressive house melodic i stary oldchoolowy trance nie ten ktory teraz promuje Armin bo to porażka ale właśnie taki jaki promuja w Future Sound Of Egypt to jest to

ale ludzie sa jak woda w szklance zawartosc sie nie zminia lecz szklanka :)i tu jest problem skirllex mial swoje 5 minut ale teraz jest juz tylko slabiej...


RE: Rewolucja w EDM - STLKR CLL - 29.05.2016

EDM - Electronic Dance Music - Elektroniczna Muzyka Taneczna - muzyka produkowana w DAW'ie.


RE: Rewolucja w EDM - Zirds - 29.05.2016

(29.05.2016, 21:57)StalkerCell napisał(a): EDM - Electronic Dance Music - Elektroniczna Muzyka Taneczna - muzyka produkowana w DAW'ie.

Nie masz w nazwie ujętego akronimu DAW, więc EDM to nie tylko muzyka zrobiona w DAW. Możliwe, że obróbka końcowa, miks, mastering został zrobiony za pomocą DAW, ale reszta np. mogła być zagrana na sprzętach zewnętrznych typu syntezatory.


Jeżeli nadal tak uważasz, to powiedz mi po co takiemu DeadMau5'owi tyle sprzętu jak na tym zdjęciu:

Zdjęcie z nowego studia producenta:

[Obrazek: mu102Rv.jpg]

??

;)


RE: Rewolucja w EDM - hudson462 - 29.05.2016

Panowie, odeszliście bardzo daleko od tematu. Nie chodziło mi o to co to jest EDM tylko czy można jeszcze wymyślić coś całkowicie nowego, typu bass, lead czy cokolwiek nowego co wywołało by taki WOW jak growle Skrillex'a w 2010. Nie proszę was o konkretne propozycje tylko o opinie czy ludzie są w stanie wymyślić w muzyce coś całkowicie nowego, nie chodzi o nowy gatunek tylko o jakiś nowy element.


RE: Rewolucja w EDM - Zirds - 29.05.2016

Technika się rozwija, a wraz z nią programowanie, elektronika... Na pewno jeszcze będzie więcej nowości w tym temacie.


RE: Rewolucja w EDM - piral - 29.05.2016

(29.05.2016, 23:18)hudson462 napisał(a): Panowie, odeszliście bardzo daleko od tematu. Nie chodziło mi o to co to jest EDM tylko czy można jeszcze wymyślić coś całkowicie nowego, typu bass, lead czy cokolwiek nowego co wywołało by taki WOW jak growle Skrillex'a w 2010. Nie proszę was o konkretne propozycje tylko o opinie czy ludzie są w stanie wymyślić w muzyce coś całkowicie nowego, nie chodzi o nowy gatunek tylko o jakiś nowy element.

Niedawno komercyjnie rozwinął się gatunek o nazwie future bass. Za kolejne 2-3 lata rozwinie się co innego. Kwestia znalezienia się w odpowiednim miejscu i czasie.


RE: Rewolucja w EDM - Deonite - 30.05.2016

Pomysł zwykle się rodzi ot tak. Zamiast płynąć prądem z innymi rybami musiałbyś stworzyć coś niekonwencjonalnego. Np. bigroom - ktoś sobie pomyślał - "hmm, gdyby tak dać potężny subkick i bass na raz, a do tego (tandetną) melodię... To porwałoby tłumy". No i porwało.

Jak kolega wspomniał wyżej, rozwija się future bass, future house. Możesz popróbować łączyć gatunki (trochę hardkorowe), kiedyś robił to Tiesto, owocem tego był trouse (trance+house). Ale jak wiadomo hybrydami niewiele zdziałasz ;)

Jeśli chodzi o nowy element w muzyce, to naprawdę ciężko wpaść na coś takiego... ;( Co może zastąpić drop, czy co innego?


RE: Rewolucja w EDM - In-Tegral - 30.05.2016

Ciężko? Może i tak, to nie znaczy, że jest to niemożliwe. Na 100% ktoś wpadnie na coś świeżego co znów zrobi "wooow".