MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Problem z dyskiem/systemem [Rozwiązane] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Problem z dyskiem/systemem [Rozwiązane] (/temat-problem-z-dyskiem-systemem-rozwiazane)

Strony: 1 2


Problem z dyskiem/systemem [Rozwiązane] - In-Tegral - 21.06.2016

Jak już niektórzy wiedzą ostatnio laptop odmówił mi współpracy i w sumie to nie robiłbym zamieszania bo ma już swoje lata i wiedziałem, że to już ostatnie projekty na tym sprzęcie tak też nie robiłem kopii zapasowych (tak tak, mam za swoje, dobrze o tym wiem) ale może jest jakaś szansa na postawienie go na moment... albo chociaż odzyskanie część danych.

No to do sedna. Jest na nim windows XP, przy uruchamianiu wyskakuje flaga windowsa, pasek na dole przejeżdża dwa razy, jest na moment bluscreen i laptop się resetuje i tak w kółko. W trybie awaryjnym nie rusza.

Bluscreen pokazuję bląd o wartościach : "STOP : 0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)

Ostatnio postawiłem wszystkich znajomych, którzy się coś tam znają na komputerach i prawie wszystkie serwisy komputerowe w moim mieście, ale zdania są tak podzielone, że już sobie dałem z tym spokój. Jedni mówią, że dysk całkowicie fizycznie padł i koniec. Drugi mówi, że ten co powiedział, że dysk fizycznie padł to jakiś janusz z klanu, skoro dysk jest widoczny w biosie i tak każdy pieprzy głupoty ale zero konkretów. Nie byli w stanie nawet dostać się do konsoli odzyskiwania, no ale mniejsza...

Znalazłem oryginalną płytkę windowsa, która była zainstalowana na tym laptopie, chociaż wiem, że jest uszkodzona i instalacja windowsa z niej nie ruszy ale konsolę odpaliłem.
Po wpisaniu CHKDSK wyskakuje komunikat, że wolumin jest w dobrym stanie i że nie był sprawdzany ale mimo to sprawdziłem i nei było nic niepokojącego.

Potem użyłem komendy "fixboot" no i pojawił się komunikat, że sektor rozruchowy jest uszkodzony i że tworzy nowy naprawczy bla bla bla. Oczywiście to nic nie dało.

Wiem, że jeszcze jest kilka komend, z których mógłbym się czegoś dowiedzieć, ale, że ja się na tym nie znam aż tak, więc wolę zapytać was, może jest tu ktoś kto już miał doczynienia z podobnym problemem.

Dodam jeszcze, że sprawdzałem kostki RAMu, styki itp.

Dzięki z góry za każdą odpowiedź

PS. "Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić" :(


RE: Problem z dyskiem/systemem - Recoil83 - 21.06.2016

Spróbuj pobrać linuxa i dopalić z płytki wtedy możesz odzyskać dane.
https://www.linuxmint.com/download.php

Albo Hiren's BootCD.
http://www.hirensbootcd.org/download/


RE: Problem z dyskiem/systemem - In-Tegral - 21.06.2016

W trybie awaryjnym jak pisałem nie rusza. Zapomniałem dodać, ze próbowałem podłączyć dysk przez przejściówkę usb do innego lapka ale nawet go nie wykrywa Ale słychać, jakby dysk "cykal" coś jak zegarek. Z linuxem sprawdzę w wolnej chwilii


RE: Problem z dyskiem/systemem - Recoil83 - 21.06.2016

Chciałbym zobaczyć S.M.A.R.T tego dysku możliwe że jest uszkodzona mechanika.
http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html


RE: Problem z dyskiem/systemem - KBK - 21.06.2016

Słuchaj, trzeba zacząć od głowy a nie od dupy strony i nie szukać dziury w całym.
Podczas bluescreena jest szansa, że zrzuci się plik zrzutu na dysk w folderze: C:/windows/minidump, wyjmij dysk podepnij pod innego kompa i skopiuj plik. Następnie programem Windows Debugger uzupełnij bibliotekę symboli i wczytaj ten plik - moge ci dać instrukcje co i jak.
Mi to wygląda na uszkodzony mostek południowy i system nie daje rady "wstać" ale nie chce martwić cie na zapas.

W razie pytań wal.


RE: Problem z dyskiem/systemem - Zirds - 21.06.2016

Zrób klasycznego formata a potem kilkakrotnie spróbuj go odzyskać różnymi metodami recovery. Jakieś programy typu Magic Recovery Wizzard.. mi jak dysk padł to robiłem recovery chyba z 5 razy i odzyskały mi się pliki, które usunąłem dawien, dawno wcześniej..


RE: Problem z dyskiem/systemem - KBK - 21.06.2016

Zirds, żaden format, co mu da format, spoko uszkodzony jest sektor rozruchowy? Przecież Windows to nie UNIX, że może sobie od tak odtworzyć z plików rejestr z ustawieniami użytkownika, a chyba na tym najbardziej mu zależy.

Integral, próbowałeś usunąć i ręcznie utworzyć sektor rozruchowy z konsoli?

edit: Doczytałem, że tyka ci dysk - miałem w tamtym tygodniu na komputerze siemensa z XP identyczny problem, jedyny ratunek to klon dysku jeśli się da - pod którymś z kompów dysk może dać się wykryć. Jeśli sie wykryje odpal program Crystal Disk i sprawdź kondycję dysku - to nam da pewnosc ze dysk jest zje..bany...

Jak uda ci się zobaczyc partycję c, to spróbuj programem Disk2VHD sklonować partycję do pliku - jeśli się powiedzie to jest szansa na odtworzenie systemu. Dasz radę to sprawdzic?

Pod zadnym pozorem w tym stanie dysku nie rób zadnych formatów ani katowania go - to tylko pogorszy sprawe.


RE: Problem z dyskiem/systemem - Zirds - 21.06.2016

Robiłem format z usuwaniem partycji.. tworzyły mi się różne formaty dysków.. kilkukrotnie pod Windowsem robiłem odzyskiwanie tak jak pisałem powyżej...


RE: Problem z dyskiem/systemem - In-Tegral - 21.06.2016

Podpinanie dysku do innego kompa odpada. Można Tym zjebac tylko pozostałe kompy wiem coś o tym... Wrócę do domu to sprawdzę w jakim stanie jest dysk jakimś programem


RE: Problem z dyskiem/systemem - KBK - 21.06.2016

Tegral proszę cie...Nie gadaj głupot. Przecież podpięcie dysku gdzie indziej to jedyna droga, żeby cokolwiek zrobić z dyskiem :) A co ma on ci niby uszkodzić? Chyba jedynie zasilacz, jeśli po dysku przejechał czołg i zrobił zwarcie, chociaż i wtedy zadziała zabezpieczenie przeciwzwarciowe :) Oczywiście należy podpiąć dysk najlepiej na włączonym kompie z załadowanym systemem a następnie w menadzerze urządzeń je wyszukać, bo dyski SATA działają w trybie hot swap - czyli można je na żywca wypinać - sprawdzane nie raz.
Co do tykania - niektóre dyski szczególnie stare serie WD 2,5" od nowości tykały takim głuchym dźwiękiem, ale to było akurat normalne.
Jeśłi Twój dysk tyka takim metalicznym dźwiękiem to znak, że na 99% uszkodził się mechanicznie (bad sectory) i głowica nie może ustabilizować się na talerzach, raczej małe szanse na naprawę. Ostatnio miałem w tamtym tygodniu podobny przypadek do Twojego i niestety po kilkunastu godzinach męczarni nie udało mi się uratować systemu z komputera pracownika z systemem XP - na szczęscie udało mi się podpiac dysk pod inny komp i zrzucić pliki z licencjami warte 50 000 zł.

Zirds, chcesz mi powiedzieć, że wolałeś odzyskiwać dane programem po foprmacie, zamiast podpiąć ten dysk i zrzucić dane zanim go sformatowałeś? :D


RE: Problem z dyskiem/systemem - Zirds - 21.06.2016

Dysk był zewnętrzny. Podpinałem go pod dwa PC i na żadnym go nie wykrywało. Próbowałem zmieniać formaty dysku i na żywca robić Recovery, ale to nic nie dawało. Dopóki nie zrobiłem formata z platformy Magic Recovery Wizzard i tak ze 3-5 razy go nie przemieliłem to nic się z nim nie dało zrobić. Gdybym go mógł podpiąć i zrzucić dane to bym tak zrobił.


RE: Problem z dyskiem/systemem - KBK - 21.06.2016

(21.06.2016, 18:08)Zirds napisał(a): Dysk był zewnętrzny. Podpinałem go pod dwa PC i na żadnym go nie wykrywało. Próbowałem zmieniać formaty dysku i na żywca robić Recovery, ale to nic nie dawało. Dopóki nie zrobiłem formata z platformy Magic Recovery Wizzard i tak ze 3-5 razy go nie przemieliłem to nic się z nim nie dało zrobić. Gdybym go mógł podpiąć i zrzucić dane to bym tak zrobił.
Jeśli było tak jak mówisz to prawdopodobnie poleciała tablica partycji, warto w takim przypadku zaopatrzyć się w płytę z bootowalnym linuxem, tam są bardzo przyjazne narzędzia do odratowania tablicy partycji bez konieczności formatowania.


RE: Problem z dyskiem/systemem - Zirds - 21.06.2016

Nie znam się na Linuksie w ogóle. Ale jednak przydatny był ten Deep Recovery, bo odzyskałem pliki, których jednak mi brakowało... w sumie 350 GB /500 ;)


RE: Problem z dyskiem/systemem - In-Tegral - 21.06.2016

Wrzucam zdjęcie smart z mhdd
[Obrazek: 3hhXWee.jpg]


przeklejam obraz na inny hosting

Wystawiono 00:07:20, dnia 22.06.2016, przez Knifeman



RE: Problem z dyskiem/systemem - Recoil83 - 21.06.2016

Z tego co zamieściłeś twój dysk ma problem z odczytem z powierzchni dysku z głowicami odczytu zapisu, wysokie wartości nie wróżą nic dobrego. Na twoim miejscu podłączył bym ten dysk do zwykłego PCta i wykonał kopię jeśli się jeszcze da.


RE: Problem z dyskiem/systemem - In-Tegral - 21.06.2016

Zapomniałem zrobić zdjęcie przed smartem ale pamiętam że były dwa bady, dwa ostrzezenia, czyli >500ms, 1 blok 150 ms, coś koło 300 50 ms no i reszta to te mniejsze ms.


RE: Problem z dyskiem/systemem - Recoil83 - 21.06.2016

Jeśli miałeś bad sectory to ten dysk nie nadaje się już na system, bo te wartości będą się powiększać, co najwyżej na magazyn jeśli uda ci się go w ogóle skopiować i remap nic tu nie pomoże. Powodzenia


RE: Problem z dyskiem/systemem - KBK - 22.06.2016

Recoil ma racje, w tym stanie ratuje cie tylko klon, najlepiej jakis niskopoziomowym programem typy sektor po sektorze, bo klon partycji raczej nie pojdzoe. Juz po samej temperaturzevdysku widac, ze cos z nim nie tak.
Do klona polecam wypalic na plytke Acronis True Image. Jesli sobie nie poradzi to bedzie trzeba sprobowac programami pod dosa lub linuxa np. Z plyty hiren's boot.


RE: Problem z dyskiem/systemem - In-Tegral - 22.06.2016

Ok spróbuję z kopią posektorową, ale mam kilka pytań. Jeżeli kupię inny dysk co ze sterownikami? Jak podłączyć drugi dysk żeby jakiś program go potem wykrył jako ten docelowy? Co jeżeli program przy kopiowaniu trafi na te badsectory?


RE: Problem z dyskiem/systemem - Recoil83 - 22.06.2016

(22.06.2016, 17:57)In-Tegral napisał(a): Ok spróbuję z kopią posektorową, ale mam kilka pytań. Jeżeli kupię inny dysk co ze sterownikami? Jak podłączyć drugi dysk żeby jakiś program go potem wykrył jako ten docelowy? Co jeżeli program przy kopiowaniu trafi na te badsectory?

Bios wykrywa dysk powinien być widoczny, całą operację przeprowadzasz na innym PC, chyba że twój laptop ma miejsce na 2 dysk, powinieneś przeprowadzić kopię posektorową 1:1 i na tej kopi odzyskiwać dane, myślę że skopiuje wszystkie dane tylko niektóre mogą być uszkodzone, przez bady. Nie męcz niepotrzebnie tego dysku już poczekaj na nowy i wtedy możesz się bawić.