MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
jaki komputer i kartę wybrać - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: jaki komputer i kartę wybrać (/temat-jaki-komputer-i-karte-wybrac)



jaki komputer i kartę wybrać - antos11 - 6.08.2016

Hej
Kupiłem sobie ostatnio fl studio i zamierzam dokupić komplete 10 ultimate. Mam kilka pytań:
1. Jakie parametry musi mieć komputer żeby się nie zawieszał (budżet ok 3500)?
2. Karta zewnętrzna na usb czy może wbudowana?
3. Jaka klawiatura sterujaca?

Będę wdzięczny za pomoc. Nie chcę wydawać na rzeczy które się nie sprawdzą


RE: jaki komputer i kartę wybrać - KBK - 6.08.2016

Komputer musi miec dysk ssd najlepiej intel lub kingston. Minimum 8 gb ram procesor i7 najlepiej 5 generacji i nowszy, karta dzwiekowa najlepiej na USB np focusrite 2i2 bardzo chwalony model. Klawiatura sterujaca to zalezy co chcesz grać i jaki budżet, ale zapewne zadowoli cie klawiatura z dynamika lub drozsza z funkcja aftertouch. Jesli potrafisz grac to rozejrzyj sie za klawiatura wazona.


RE: jaki komputer i kartę wybrać - antos11 - 6.08.2016

Dzieki, jezeli chodzi o karte usb to mam audiobox usb ( presonus), a masz może jakieś doświadczenie z kompletne 10. Czytałem i dużo oglądałem. ?


RE: jaki komputer i kartę wybrać - KBK - 6.08.2016

Niestety nie pomoge Tobie w tej kwestii, co do karty to liczy sie jak najmniejsza ilosc szumow jakie generuje, nawet 16 bitowa bedzie ok jedli bedzie miala porzadne prezmpy.


RE: jaki komputer i kartę wybrać - antos11 - 6.08.2016

To w takim razie po co jest karta muzyczna wbudowana często kosztuje ok 1500 zł? A in tak dużą część praktyków poleca karty na USB?


RE: jaki komputer i kartę wybrać - Recoil83 - 6.08.2016

Witam, poskładałem taki zestaw bez systemu i monitora https://www.morele.net/inventory/info/TaYslZ/ , jeśli chodzi o interfejs audio to już twój wybór.


RE: jaki komputer i kartę wybrać - Zirds - 6.08.2016

(6.08.2016, 21:07)antos11 napisał(a): To w takim razie po co jest karta muzyczna wbudowana często kosztuje ok 1500 zł? A in tak dużą część praktyków poleca karty na USB?

Karta dźwiękowa jest w każdym komputerze, służy jak sama nazwa wskazuje do podłączenia głośników, słuchawek czy mikrofonu w celu np komunikacji typu VOiP lub słuchania muzyki. Są różne modele kart dźwiękowych - od tej zintegrowanej, którą dostajesz wraz z zakupem nowego komputera, aż po takie, które "uciągną" systemy nagłośnienia typu 5.1 lub 7.1.
Oprócz dostępnych na rynku kart muzycznych/dźwiękowych są coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród muzyków Interfejsy Audio, które można podzielić na kategorie zewnętrzne i wewnętrzne, te drugie instaluje się w komputerze tak jak kartę graficzną czy inne elementy hardware'owe na płycie głównej w sloty np. PCI. Zaś te pierwsze czyli zewnętrzne są dostępne w różnych markach, modelach i konfiguracjach. Można je podłączać za pomocą kabla USB, za pomocą złącza SPDiF, FireWire (w zależności od tego jaki model posiada dane złącze oraz od tego czy sam komputer je posiada).
Różnica pomiędzy kartą dźwiękową, a interfejsem audio jest taka, że do interfejsu można podpiąć mikrofon na kablu XLR lub dużym Jacku oraz instrument typu Gitara elektryczna.

Nie rozpisując się wielce bo wszystko już zostało na ten temat napisane i to wiele, wiele razy.. Polecam zapoznać się z tym Artykułem gdzie masz wszystko o Interfejsach Audio napisane w zrozumiały dla każdego sposób.


RE: jaki komputer i kartę wybrać - Druii - 7.08.2016

1. Dobry CPU. Potrzebny do sprawnego działania VST i bardziej procesożernych VSTi (np. ANA, Diva, Synthmaster)
Polecam te na (droższą) podstawkę LGA 2011v3, bo wyszły właśnie nowe procki, które można będzie na tych podstawkach jeszcze umieścić, kiedy juz bedzie sie miało budżet.
W pracy z audio bardzo ważna jest ilość wątków. Jeśli do gier powiedzmy lepszy byłby procek 4x4GHz, to do muzyki lepszy będzie 6x3,3GHz (z 12 wątkami), jak np. i7-5820k.

RAM będzie bardzo ważny do pracy z Kompletem. Wszelkie wtyki oparte na bibliotekach brzmień wymagają sporo pamięci.

Do systemu i programów SSD, do trzymania bibliotek i projektów raczej jakiś 7200rpm HDD.

2 i 3 - wedle potrzeb i budżetu