MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Melodia - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Melodia (/temat-melodia--19209)



Melodia - Pakrell - 29.08.2016

Witam

Mam wielkie problemy z utworzeniem rozbudowanej melodi, przeczytałem całą książkę ,,music theory for computer musicians'' M. Hewitt, ale czuje jakiś niedosyt. Podstawy typu budowa skal, nazwy interwałów , podstawowe progresje w jakimś stopniu ogarnąłem.
Jak przychodzi zbudować coś dłuższego samemu jest ciężko, albo rozpoznać skalę z jakiegoś utworu to jest ciężko :(
Może pochwalicie się jak wy nauczyliście się budować chwytliwe melodie w stylu np. Alana Walkera ,,Faded" ?
Pozdrawiam :)


RE: Melodia - qnebra - 29.08.2016

Jakby to powiedzieć, początkowe melodie zawsze są takie, jakby to powiedzieć delikatnie, niezbyt zachwycające. Umiejętność pisania czegoś lepszego przychodzi stopniowo w miarę praktyki i nauki, nie jest to proces natychmiastowy lecz długotrwały. Poza tym wbrew pozorom dobra melodia nie musi być wcale ultra skomplikowana, może być prosta jak drut, lecz trafiać w odpowiednią strunę u słuchacza.


RE: Melodia - Mat.Mor.Raw - 29.08.2016

Warto pomyśleć o muzyce, jak o hollywoodzkim filmie lub 3-aktowej sztuce teatralnej. Są aktorzy, dialogi, miejsca, akcja, konflikty, punkty zwrotne, kulminacyjne, katharsis, itd... Można to wszystko przełożyć na riffy, frazy, wariacje, progresje, kontrapunkty, itd... Na początek warto zacząć od schematu: refren zwrotka refren zwrotka. Wymyślamy prosty riff do zwrotki i do refrenu. Czyli mamy już dwie frazy: dwóch aktorów, którzy prowadzą dialog. Rozbudowując tę strukturę, rozbudowuje się melodia i dochodzą nowe frazy, nowe riffy, które w efekcie końcowym mają stworzyć wciągającą historię. Warto posłuchać i inspirować się muzyką typu progressive, czy symfonicznej, gdzie jest położony nacisk na rozwój melodii, aranżacji i nastroju. Warto słuchać muzyki i zapamiętywać jej strukturę, następstwo poszczególnych partii i starać się stosować w swoich utworach podobne formy. Proponuję też wziąć do analizy klasyki muzyki instrumentalnej, z rozpoznawalnymi tematami: np. Jean Michel Jarre - Oxygene 4, Jan Hammer - Crockets Theme, itd... Okaże się wtedy, jak wiele różnych riffów i fraz składa się na te na pierwszy rzut oka, proste utwory.


RE: Melodia - Fizzky - 29.08.2016

Melodia "Faded" nie jest wcale taka trudna jest po prostu długa i sama z sobą się zapętla (jeśli wiesz o co mi chodzi).
Ale tak jak napisał qnebra, czas i praktyka i na 100% stworzysz coś wpadającego w ucho (a forumowicze spróbują ocenić wyniki ;) )


RE: Melodia - Pakrell - 29.08.2016

Mi głównie chodzi o to, że mam jakąś w głowie melodie to nie umiem jej zagrać na akordach bo jeśli klikam tylko 1 klawisz to tą melodyjkę jako tako odegra. Głowie się nad tym jak budować melodie kiedy gram akordy 3 4 klawiszowe , aby to wszystko miało harmoniczną spójność.


RE: Melodia - OProject - 29.08.2016

Napisz 100 melodii moze kilka bedzie dobrych ;)


RE: Melodia - Mat.Mor.Raw - 29.08.2016

Zacznij od komponowania w tonacji c-dur. Opanuj podstawowe akordy durowe i molowe. Pograj trochę standardowych tematów na keyboardzie. Możesz zacząć ogrywać z akordami nuty w stylu "szkoła na keyboard", "piosenki do ogniska", kolędy, prosta klasyka, itd... W ten sposób nabierzesz wyczucia, jakie progresje akordów do siebie pasują i jak za ich pomocą zbudować odpowiedni nastrój.


RE: Melodia - Royal Cartel - 30.08.2016

Melodia w "Faded" wcale nie jest bardzo skomplikowana. Autor nawet użył prostych do stworzenia dźwięków, od których jeśli właśnie chodzi o brzmienie, dużo zależy. Utwór jest po prostu chwytliwy.
Poszukaj sobie informacji na ten temat: what makes song catchy.

Pisanie melodii jest i trudne i łatwe. Można mieć szczęście, układać nuty na ślepo i stworzyć coś dobrego, ale też i można układać z głową. Metoda prób i błędów oraz wiedza.

Tak jak panowie wyżej mówią, usiądź i stwórz kilkadziesiąt melodii. Nie wszystkie na raz oczywiście. Stwórz, zapisz i zanim napiszesz np. 100, nie wracaj do nich. Dopiero na końcu przesłuchaj wszystkie i porównaj ;)


RE: Melodia - Sajga - 30.08.2016

Obczaj sobie jakieś popularne progresje akordów, sprawdź jakieś 4-5-1, 2-5-1, 1-6-3-7, circle of fifths. Poczytaj o funkcjach jakie pełnią akordy. Kiedy poznasz jak używać dominanty, pre dominanty, toniki itp to nawet z zerową weną zrobisz wpadające w ucho melodie.


RE: Melodia - patorecydywa - 30.08.2016

Moim zdaniem, tak, jak w życiu, teoria i książki nie nauczą cię pisać dobrych i mądrych partii. Dżemuj. Do wszystkiego. Użyj pianina i dogrywaj się do przypadkowych utworów. Godzinami. Wyrób się w kreowaniu. Nikt dobrym malarzem nie został przez czytanie książek.

Wielu artystom, na początku pomogła np. szkoła, bo są w niej ludzie którzy zmuszają cię do wszechstronnych ćwiczeń. Ale każdy z samozapałem może ćwiczyć też sam.