MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Skala - Tonacja - Budowa akordów - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Skala - Tonacja - Budowa akordów (/temat-skala-tonacja-budowa-akordow)



Skala - Tonacja - Budowa akordów - NAR - 15.09.2016

Witam,

1 mam nadzieję, że to odpowiedni dział forum

2 Jestem początkujący w FL Studio. W kilku projektach, które wrzuciłem na forum przewijał się zarzut, że niektóre dźwięki, albo instrumenty nie trzymają tonacji, albo skali.

3 Mógłby mi ktoś polecić jakieś proste wprowadzenie do tematu skal, tonacji oraz budowy akordów?

4 Może mi ktoś wyjaśnić, jak do tego problemu ma się funkcja w FL w "Chord" - > "scales"?


RE: Skala - Tonacja - Budowa akordów - Royal Cartel - 15.09.2016

http://musicproducers.pl/forum-aranzacja - masz podpięte posty na temat programowania MIDI.

Co do skal, to albo poszukasz tutaj na forum w dziale TUTORIALE albo oczywiście google (tam znajdziesz na pewno).
Co do tej drugiej opcji, to nasuwa mi się odwiecznie zadawane przeze mnie pytanie "Dlaczego ludzie nie korzystają z wyszukiwarki?!" :D

Opisując jednak krótko i zwięźle, co to są skale, tonacje itd.
Skala - dzielimy ją na molową i durową (oczywiście pomijam inne np. dorian itp.), zawarte są w niej określone dla poszczególnej skali dźwięki. C mol to: c, d, es, f, g, as, b itd.
Tonacja - to przynależność do skali (żeby nie było fałszów nie używa się dźwięków spoza danej skali).
Budowa akordów - akord: dwie lub więcej nut granych w tym samym momencie. Progresję akordów poszukaj w google ;)


RE: Skala - Tonacja - Budowa akordów - OProject - 15.09.2016

Zrób tak poczytaj sobie o tych tonacjach xd
A potem na pianorolu w innym instrumencie (z uzyciem ghost channels) zrob melo, klocki na całej długości
kolejno C D E F G A H C, masz teraz skale C Dur, używasz tylko tych nut, a jak chcesz napisać melodie w innej tonacji przesuwasz na inna nute np. G Dur = G A B C D E F# G

Jak chcesz zrobić w skali Minor to dajesz A minor = A H C D E F G A i przesuwasz xd

To najprostszy sposób, ale warto też nauczyć się teorii, czy na pamięć każdą skalę xd


RE: Skala - Tonacja - Budowa akordów - Marpyt1907@wp.pl - 15.09.2016

Zakamarki Audio , tam znajdziesz mase rzeczy na ten i inny temat .Obszerny polski portal w którym można się dużo dowiedzieć.


RE: Skala - Tonacja - Budowa akordów - NAR - 16.09.2016

Pamiętam jak w poszukiwaniu informacji do egzaminu z prawa administracyjnego zajrzałem do internetu, a tam pierwsza odpowiedź brzmiała: "kup se KPA i poczytaj" :D
Mam uczucie deja vu ;)
Ja wiem jak działają google, ale jest tyle stron, że ciężko od czegoś zacząć. Chodziło mi o proste wprowadzenie.
Czyli jeżeli wszystkie dźwięki nie są w konkretnej skali, to znaczy, że nie trzymają tonacji?

(15.09.2016, 19:19)OProject napisał(a): A potem na pianorolu w innym instrumencie (z uzyciem ghost channels) zrob melo, klocki na całej długości
kolejno C D E F G A H C, masz teraz skale C Dur, używasz tylko tych nut, a jak chcesz napisać melodie w innej tonacji przesuwasz na inna nute np. G Dur = G A B C D E F# G

Jak chcesz zrobić w skali Minor to dajesz A minor = A H C D E F G A i przesuwasz xd

To najprostszy sposób, ale warto też nauczyć się teorii, czy na pamięć każdą skalę xd

robiłem tak, ale i tak dostawałem odpowiedzi, że dźwięki nie trzymają tonacji


RE: Skala - Tonacja - Budowa akordów - OProject - 16.09.2016

Teraz jest możliwość albo gdzieś popełniłeś błąd albo ktoś źle usłyszał xd Bo ta metoda jest dobra i prosta xd Ale czasem można się z tymi klockami pomylić ;)
Można czasem wyjść poza tonacje ale to zazwyczaj jedna krótka nuta.


RE: Skala - Tonacja - Budowa akordów - NAR - 16.09.2016

ok, powiedzmy, że wypisałem sobie dźwięki skali G-moll. Później je skopiował i wkleiłem w "górę" i w "dół" na ghost chanellu. Rozumiem, że mam dobrać dźwięki, które będą się pokrywały tylko z nimi?
Możesz mi powiedzieć, jak dobiera się akordy do takiej skali? :)


RE: Skala - Tonacja - Budowa akordów - RobbieN - 17.09.2016

Zakładam ze mole i dury na starcie nic Ci nie mówią wiec łopatologicznie na sam początek - jak robisz melodie w pianorollu to kładź nuty na samych białych klawiszach miedzy tymi dużymi poziomymi liniami C1 C2 itp. To Ci wystarczy na początek do tworzenia bardzo prostych melodii ale pooglądaj jak najszybciej na tubie filmiki w stylu "fl studio music theory" i szybko zrozumiesz o co chodzi. Nie wiem jaka muzykę chcesz robić ale o ile nie grasz na pianinie to na początku nie musisz znać z głowy skal, tonacji etc. Znaczy, mowię po sobie. Może starsi stażem koledzy twierdza inaczej ;)


RE: Skala - Tonacja - Budowa akordów - NAR - 17.09.2016

(17.09.2016, 13:06)RobbieN napisał(a): Zakładam ze mole i dury na starcie nic Ci nie mówią wiec łopatologicznie na sam początek - jak robisz melodie w pianorollu to kładź nuty na samych białych klawiszach miedzy tymi dużymi poziomymi liniami C1 C2 itp. To Ci wystarczy na początek do tworzenia bardzo prostych melodii ale pooglądaj jak najszybciej na tubie filmiki w stylu "fl studio music theory" i szybko zrozumiesz o co chodzi. Nie wiem jaka muzykę chcesz robić ale o ile nie grasz na pianinie to na początku nie musisz znać z głowy skal, tonacji etc. Znaczy, mowię po sobie. Może starsi stażem koledzy twierdza inaczej ;)

tak źle ze mną nie jest.