MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak ćwiczyć aranżację. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Jak ćwiczyć aranżację. (/temat-jak-cwiczyc-aranzacje)



Jak ćwiczyć aranżację. - hudson462 - 29.09.2016

Witam. Produkuję już jakiś czas, mam w miarę ogarnięte umiejętności w miksie, syntezie własnych bębnów, lead'ów, bass'ów itp. Teoretycznie jestem w stanie wyprodukować jakiś utwór od a do z. Problem w tym, że jak już zrobię drop czy intro to nie jestem w stanie pociągnąć projektu dalej. Próbuję kopiować np. sekwencję midi do innego instrumentu, ale przeważnie brzmi to powtarzalnie. Mam od groma właśnie takich projektów gdzie mam daną część utworu, z której jestem zadowolony, ale nie jestem w stanie jej rozwinąć i dokończyć. Macie jakieś propozycje jak sobie z tym poradzić? Czy może zastanowić się nad porzuceniem pasji jaką jest dla mnie produkcja muzyki? ( Czasem łapię przez to takiego doła, że różne dziwne rzeczy chodzą mi po głowie).


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - In-Tegral - 29.09.2016

Słuchaj więcej profesjonalnej muzyki, rób jak najwięcej remake'ów. Z tego wyniesiesz taką wiedzę, że sam się zdziwisz. Dopóki nie będziesz na siłach, rób podobne utwory do referencyjnych *nie kopiować, tylko robić podobne, to dwie różne rzeczy*


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - Royal Cartel - 29.09.2016

Jakbyś nie łapał doła, to oznaczałoby to, że muzyka nie jest dla Ciebie rzeczą bardzo istotną. Musisz przeżywać stany "depresyjne", bez gadania.
Po prostu siedź, cały czas produkuj, a umiejętność aranżacji przyjdzie z czasem. Oczywiście warto także analizować skończone utwory. Możesz nawet wziąć kartkę papieru i rozpisać sobie konstrukcję komercyjnego/gotowego utworu.

Nie porzucaj pasji, bo skończysz na pasach :D xD


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - hudson462 - 29.09.2016

Problem w tym, że żadnego utworu jeszcze nie skończyłem...


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - Royal Cartel - 29.09.2016

"Skończone" w sensie skończone, niekoniecznie Twoje. Tak jak napisałem dalej "komercyjne/gotowe".


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - piral - 29.09.2016

Może ci się przydać metoda jakiej ostatnio użyłem. Stworzenie 16/32 barowego loopa ze wszystkimi pomysłami jakie mi przyjdą do głowy i potem proces odwrotny: usuwanie niepotrzebnych/niewspółpracujących ze sobą dźwięków/efektów i stworzenie z tej pętli pełnej aranżacji. Popieram Royal Cartel, kartka papieru się bardzo przydaje. Zanim zdążyć zrobić jakiś dźwięk lub cokolwiek innego możesz stracić pierwotny pomysł.


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - hudson462 - 29.09.2016

Tylko, że ja wiem jak profesjonalni producenci aranżują utwory, jak czegoś nie wiem to sobie puszczam jakiś kawałek i uważnie słucham fragmentu, który mnie interesuje. I nie pomaga mi to. Na przykład mam future bass'owy drop, ale jak wrzucę akordy z tego dropu na przykład do pianina to ni uja to nie siedzi, a blokada w mózgu nie pozwala mi dopisać czegoś co będzie pasować do intra/ build up'u.


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - STLKR CLL - 30.09.2016

Mam tak samo. Zrobię drop, potem lead, pre-chorus, intro i dalej pustka. Przewija mi się mas koncepcji, brak tylko pomysłu jak to zrobić. Mój sposób, chociaż banalny opiera się na lekkim rozwinięciu motywu głównego, m.in. zmianie kilku nut melodii, dodanie arpów, zbudowaniu jakiegoś klimatu. Ogólnie rzecz ujmując musi być lekko, by można było "odpocząć" po dropie.


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - lovetrance01 - 4.10.2016

Jaki gatunek robisz?


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - Xandra - 4.10.2016

Ja mam bardzo dużo takich kawałków, przez parę miesięcy zaczęłam i skończyłam więcej kawałków niż przez ostatnie parę lat. Spróbuj inaczej do tego podejść. I powiem Ci, że kiedyś miałam dużo bardziej komfortowe warunki niż teraz.
Wymyśliłam sobie kiedyś, że będę nagrywać (audio) wszystkich taki swoich próbek, które sobie grałam, ale to nie do końca poskutkowało. Np solówkę do tego kawałka napisałam dosłownie wpisując nutki, które mi pasowały :)



Spróbuj w ten sposób :P


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - dejfdj - 4.10.2016

Analiza idoli na pewno da niewymierne korzyści. Kolejnym ważnym krokiem jest sekwencjonowanie perkusji, bo to ona tworzy aranżację ogólną. Podbij, dam ci materiały dla rapu, jeśli cię interesuje..

edit. Chodzi o nutę, kawałek czy o "muzykę" bo się pogubiłem ?


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - hudson462 - 4.10.2016

(4.10.2016, 14:16)lovetrance01 napisał(a): Jaki gatunek robisz?

Od dubstepu po future bass.

dejfdj nie rozumiem pytania z edycji.


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - dejfdj - 4.10.2016

jedynie stwierdzam fakt ;-)
jeśli operujesz harmonią, to masz niezliczone warianty. Jeżeli samplem, musisz posklejać tak jak by podkreślać perkusję. A jeśli układasz minimal..


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - defol - 6.10.2016

Siema,

Bardzo dobry temat. Moim zdaniem sporo osób ma z tym problem. Gdy już jesteś na etapie, że umiesz wylać to co masz w głowie do DAW, to siedzisz w jednej pętli i kręcisz, dodajesz efekty, nowe wtyczki itd. Chcesz w końcu stworzyć pewną opowieść jaką jest pełen utwór. Rozkminiasz jak to zrobić. W moim przypadku - gatunku trance, myślisz nad tym czy dać krótkie przejście do breaku? Czy robić długi rozkręcający się początek z przeważającą rolą progresywnej perkusji? Jak długi ma być break i czy dawać build up czy płynnie wejść w drop. Ile mają trwać poszczególne elementy? itp. itd.

Sam mam problemy z kończeniem utworów i łapie doła gdy chowam następny do szuflady. W większości przypadków lądują tam bo jestem niezadowolony z mixu, z braku powera, przestrzeni lub za długo słuchałem tej pętli i już mam jej po prostu dosyć. Nie jara mnie. Mam kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt takich projektów. Przy niektórych spędziłem nawet więcej niż 60 godzin! Tak, tak... sporo nocek, bo tylko wtedy mam czas jak mój synalek śpi :) Ale.... jest power gdy kręcę coś kolejnego. Trzeba dużo pracy, samokrytyki, analizy, dużo słuchania profesjonalistów. Ciężko oceniać swoją pracę krytycznie.

Stary nic nie musisz, ewentualnie możesz. Głowa do góry. Pasja to nie musi być olimpiada, która kończy się medalem. Moim zdaniem najważniejsze... powtórzę NAJWAŻNIEJSZE jest to abyś robił postępy. Uczył się nowych rzeczy. I miał jakieś cele. Małymi kroczkami do przodu. Jak otwieram swoje starsze projekty to wiem co był źle i większość rzeczy już umiem poprawić.

Dobra a teraz kilka rzeczy, które mogą Ci pomóc:
1. Uporządkuj swój projekt - ścieżki, mixer, nazwy czy kolory. Czasem pomyślisz o brakującym elemencie, np. PADzie, który dodasz i będzie powoli wchodził budując napięcie.
2. Znajdź utwór podobny do tego fragmentu który zrobiłeś. I totalnie skopiuj aranżację. Mało kreatywne? Spróbuj a potem pogadamy :) Jak skopiujesz wtedy masz super punkt odniesienia i zmienisz jak Ci się będzie podobało. W drodze na pewno sporo odkryjesz.
3. Czy aby na pewno jakość = mix Twojego utworu jest ok? Moim zdaniem, jak masz dobrą pętlę, to z chęcią chcesz dobudować build up, aby sprawdzić jak to będzie żyło. Może to co zrobiłeś, jeszcze nie nadaje się aby być dropem, czy breakiem, zwrotką czy refrenem.
4. Każdy profesjonalny utwór ma elementy, które podtrzymują zainteresowanie. W wielu poradnikach czy wypowiedziach producentów słyszałem - "a to tak dla podtrzymania uwagi". Czasami jest to jeden dźwięk a pasuje idealnie. Czasami występujący raz na cały utwór. Zjadacze chleba nie zwracają na to uwagi.
5. Może trzeba spróbować jakieś kolaboracji - wyślij komuś z forum to co zrobiłeś i zapytaj czy dla praktyki tego nie rozwinie :D

W sumie to był taki mój rachunek sumienia. Przyznam się, że muszę zastanowić się nad tym jak ja buduję utwory :D


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - kosaosa - 3.01.2017

Sposobów skumania aranżu jest wiele . Słuchaj profesjonalnych utworów/instrumentali . Zwracaj uwagę na tzw. mosty/przejścia , pobaw się filtrami etcetera etcetera


RE: Jak ćwiczyć aranżację. - neurojin - 3.01.2017

Można postarać się nagrać jak najwięcej przed bawieniem się przesadnie wtyczkami. Ja mam podobny problem, jak w trakcie układania dźwięków, stwierdzę, że muszę zmiksować bas i stope bo słabo brzmią, zmiksuje, potem domiksowuje lead, potem reszta i mam zmiksowany loop co ma minute. Fajnie się tworzy kawałki olewając na początku miks i skupiając się na samej melodii, nawet wziąć jakieś presety, potem, jak mamy wszystko, to je pozamieniać na własne dźwięki, zmiksować i powinno być ok :) Chociaż, łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić :/