MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
ELECTRONICA Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: ELECTRONICA Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom (/temat-electronica-prometheus-mysterience-freedom-and-wisdom)



Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - prometeusz - 19.10.2016

Witam

Jestem Prometeusz lub bardziej na użytek zagraniczny - Prometheus i tworzę od prawie 15 lat muzykę na komputerze. Generalnie najcześciej tworzę utwory w stylu klasycznej elektroniki, trochę trance'u i trochę ambientu . Czasami piszę również muzykę orkiestrową .

Chciałbym Was zainteresować ostatnim utworem z mojej płyty "Mysterience" którą wydałem na razie w postaci elektronicznej - jest dostępna na Spotify - https://open.spotify.com/album/1pyJc1SFk0e4GYOJX7UJyd i na iTunes - https://itunes.apple.com/pl/album/mysterience/id1163825025?l=pl
oraz płytowej na https://www.generator.pl/p,prometheus-mysterience,5339.html

Płyta jest o tyle ciekawa że pomiędzy utworami nie ma przerw (oprócz jednej po środku) - skomponowałem je tak że płytę słucha się jak nieprzerwaną podróż
Zapraszam do posłuchania utworu poniżej ( początek utworu jak gdyby ucięty - właśnie to rezultat łączenia utworów)
http://soundcloud.com/prometheus-35/mysterience-09-freedom-and/s-RdjED

Na youtube wersja standalone :) ( jednak utwór w najlepszej jakości jest tylko na soundcloud, wersja youtube jest specjalnie w niektórych momentach zmonofonizowana żeby skusić słuchacza na wersję lepszą z iTunes)



poprawiam linki
Maciek




RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - Abigail Noises - 21.10.2016

No cóż... Nie podoba mi się... dlaczego? Dziwne rozłożenie instrumentów, bardzo dziwne. Dlaczego lewe ucho wciąż skupia uwagę na odsłuchu? Ano dlatego, że to tam grają pady grające w okolicach ''subowych'', a jak wiadomo bas najbardziej skupia uwagę – dziwny zamysł aby dać dół bardziej na lewo... i to dużo bardziej na lewo. W miarę słuchania jakoś to się później lekko wyrównuje, może przez zastosowany panscan na niekrtórych padach. Sam aranż bardzo ciekawy ale przez to, że w gruncie rzeczy przez większość czasu cały background skupiony jest w lewym kanale, to jest pewien dysonans. Jak na ambient brakuje mi więcej ciepła w perkusji i shaker jest zbyt głośny, natarczywy, nie pozwala się skupić w sumie na świetnie zagranych padach. Niektóre fx'y zbyt suche... Kwestia z ''oddychaniem'' fajna, ale ja bym sobie podarował – za bardzo zalatuje Enigmą.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - prometeusz - 21.10.2016

Dzięki za ocenę i analizę - szczerze mówiąc trochę spodziewałem się bardziej oceny całościowej a nie tylko technicznej jakości mixu - często tutaj na forum utwory dużo gorsze aranżaresko bez melodii i zmian tonacji są ocenianie wyżej niż mój tylko dlatego że mastering i mix jest lepszy . No ale ok mimo to posłucham tych cennych uwag - rzeczywiście może zbyt mocno przyzwyczaiłem się do wrzucania basu na lewo a sopranów na prawo. co do sampla oddechu to akurat tutaj pasował - i wiem że trochę nieorygilnalne ale czasem nie da się tego uniknąć


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - qnebra - 21.10.2016

Jakby ci to powiedzieć, tu ocenia się głównie miks i mastering bo je, paradoksalnie, łatwiej ocenić niż aranżację i melodie. Poza tym właściwie każdy ma inny styl aranżacji i melodii, więc to byłoby bez sensu stawiać jedynki za brak melodii i zmian tonacji. Nie muszą być w każdym utworze, lecz dobry miks to co innego.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - Abigail Noises - 21.10.2016

Dodatkowo, sprawy technicznie są bezwzględnie powiązane z aranżacją i emocjonalnością utworu. Nawet taki mastering, o którym pisze się, że jest wisienką na torcie (co jest kompletną bzdurą), potrafi ukazać skończone dzieło na multum odcieni – czasem wręcz radykalnie zmienić track. Dla mnie to jest bardzo istotna współzależność. Dlatego myślę, że moja ocena także jest po części ''całościowa''.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - CaffeineMC - 21.10.2016

wg mnie bardzo fajne granie, dużo ciekawych motywów, z pewnością dużo pracy Cię to kosztowało, dopieszczanie drobnych elementów i być może za bardzo osłuchałeś się z tym ustawieniem instrumentów, bo rzeczywiście dość nietypowe, aczkolwiek mnie aż tak to nie raziło, dużo emocji i widać, że robione z pasją,

Co do kompozycji to może w 4:37 można by sie pokusić o lekkie "podbicie" werbla, chcoiaż na chwile np otworzyć więcej wyższych częstotliwości, żeby zrobić taki mini finał, bo drums na początku przykuwający uwagę, potem trochę nuży, no i tamburyno-hat jednak jest trochę za głośno, lub nie tak ustawiony, generalnie za bardzo przykuwa uwage

4/5


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - Recoil83 - 22.10.2016

Witam, utwór mi się podoba ale ten shaker jest za głośno i trochę irytujący, ja bym go wywalił całkowicie, wydaje mi się że panorama stereo dziwnie przeskakuje, jest w tym potencjał trochę dopieścić miks, master i będzie hit.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - abyssMB - 22.10.2016

Bardzo ciekawa kompozycja, świetna aranżacja, to co mi nie leży to zbyt głośny i wszechobecny shaker i przesunięcie w panoramy na lewo, / ale to można poprawić :) /, reszta bardzo dobra.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - prometeusz - 23.10.2016

(21.10.2016, 14:31)AdamWax napisał(a): Dodatkowo, sprawy technicznie są bezwzględnie powiązane z aranżacją i emocjonalnością utworu. Nawet taki mastering, o którym pisze się, że jest wisienką na torcie (co jest kompletną bzdurą), potrafi ukazać skończone dzieło na multum odcieni – czasem wręcz radykalnie zmienić track. Dla mnie to jest bardzo istotna współzależność. Dlatego myślę, że moja ocena także jest po części ''całościowa''.
Tak zgadza się , to prawda masteringiem , odpowiednią dynamiką głośności można bardzo dużo zrobić. Ale jak aranżacja jest do bani to nawet najlepszym mixem nie da się wydobyć emocji których tam nie było


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - prometeusz - 23.10.2016

(21.10.2016, 16:31)CaffeineMC napisał(a): wg mnie bardzo fajne granie, dużo ciekawych motywów, z pewnością dużo pracy Cię to kosztowało, dopieszczanie drobnych elementów i być może za bardzo osłuchałeś się z tym ustawieniem instrumentów, bo rzeczywiście dość nietypowe, aczkolwiek mnie aż tak to nie raziło, dużo emocji i widać, że robione z pasją,

Co do kompozycji to może w 4:37 można by sie pokusić o lekkie "podbicie" werbla, chcoiaż na chwile np otworzyć więcej wyższych częstotliwości, żeby zrobić taki mini finał, bo drums na początku przykuwający uwagę, potem trochę nuży, no i tamburyno-hat jednak jest trochę za głośno, lub nie tak ustawiony, generalnie za bardzo przykuwa uwage

4/5

Dzięki wielkie - świetny pomysł - rzeczywiście mnie również po długim słuchaniu czegoś brakowało ale nie wiedziałem czego.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - Mocade - 24.10.2016

Auć.. te przejścia w mono i stereo są doprawdy irytujące, ale przynajmniej jest na nie wytłumaczenie. Jeśli oceniać utwór, to wyszła ci przyjemna i spokojna elektronika, flet i elektroniczny wokal naprawdę do mnie przemawiają. Całość idealnie nadawałaby się pod tło do jakiejś audycji radiowej. Pomniejsze kwestie techniczne utworu jestem w stanie zamieść pod dywan bo całokształt je wytłumia.

Ale pozwolę sobie poruszyć temat twej produkcyjnej taktyki.. według mnie nie do końca tak to działa. Żeby wzbudzić ciekawość w szaraku kowalskim który ze znudzenia odpala twój utwór, musisz dać mu konkrety. Zabieranie czegoś z kawałka tak naprawdę zmniejsza szansę na zainteresowanie. "Utwór na youtube jest celowo miejscami w mono żeby zachęcić do kupna pełnej wersji" Takich rzeczy się nie piszę. Nigdy, nigdzie. Można, ale przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Poza tym ta informacja widnieje na samym końcu, a nie każdemu chce się czytać opisy więc ktoś może pomyśleć że najzwyczajniej w świecie nie znasz się na miksie. "Płyta jest o tyle ciekawa że pomiędzy utworami nie ma przerw" Jeśli mam być szczery to ja jako przeciętny słuchacz mogę mieć gdzieś że nie ma przerw między utworami. To ma być smaczek który powinienem odkryć ja sam podczas słuchania, a nie żeby zostało mi to zaserwowane jako jedna z głównych atrakcji tej płyty, w dodatku specjalnie zaznaczona przez autora. A poza tym nie masz gwarancji że przez słuchacza zostanie odebrane to jako "ciekawe". To tak jakbym miał o sobie powiedzieć że jestem taki fajny ponieważ mam w sobie bardzo dużo inteligencji i charyzmy. Wali narcyzmem na kilometr, nieprawdaż?

Cóż, nie traktuj to jako hejt czy coś, bardziej jak dobra rada, ale pod względem promocji musisz oddzielić swoje wyobrażenia o reakcji słuchacza od faktycznego stanu w jaki on reaguje. Możesz także to olać i skupić się na produkcji, bo koniec końców obiektem oceny zawsze pozostanie muzyka a nie jakieś tam taktyki, jednak wtedy zalecałbym wydawanie dopucowanych do maksimum konkretów żeby jak najbardziej zaciekawić słuchacza. No, ale to tylko moje offtop'owe zdanie.

Pozdrawiam.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - CaffeineMC - 24.10.2016

(24.10.2016, 20:03)Mocade napisał(a): Auć.. te przejścia w mono i stereo są doprawdy irytujące,

No właśnie słowo o tym. Ja się przełączyłem zaraz na soundcloud, bo przypasował mi klimat i chciałem posłuchać w pełni, ale nie widzę sensu umieszczania czegoś takiego w sieci. Obcinania swojej twórczości na swoim kanale, po to, by ktoś szukał Twoich kawałków w lepszej jakości. Na Twoim miejscu bym to podmienił, bo możesz zniechęcić potencjalnych słuchaczy, a przecież każdy jest cenny. Rozumiem dać np snippet albumu, jako promo, ale takie kombinacje to już naprawdę przesada ;]


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - qnebra - 24.10.2016

Jeżeli to prawda co koledzy wyżej napisali, że pogarszasz swój własny utwór wrzucany na YT by zachęcić do kupna albumu, to szczere gratulacje. Naprawdę szczere.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - chafer - 8.11.2016

Jest klimatycznie - bardzo porządna kompozycja. Najpierw jednak przesłuchałem utwór na youtubie i wrażenie odniosłem bardzo negatywne - dopiero potem poczytałem komentarze i przesłuchałem utwór na SC. Zgadzam się ze wszystkim co napisano wyżej (zarówno w kwestii promocji jak i za głośnego shakera, który za bardzo koncentruje na siebie uwagę). Dodatkowo:
Między 2:10 a 2:34 pad i "pluck" nachodzą na siebie, niepotrzebnie grają jednakowo głośno. Do tego delay na plucku jest moim zdaniem zbyt wyrazisty i powinien tylko lekko pokazywać swoją obecność. W momentach kiedy pluck gra kilka dźwięków szybciej delay robi zamieszanie w tle (np. w 2:19)
Od 3:02 bardzo mi się podoba. Brakuje mi w tym fragmencie basu, który ładnie płynąłby z melodią. Ogólnie jednak linia melodyczna całego utworu jest bardzo przyjemna dla ucha.
4:12 - tutaj czegoś brakuje. Główna melodia jest grana niżej od padów i grana jest przez mało przyjemny dźwięk a same pady są za ostre.
4:38 - przyjemne przejście i ładne tło.
Od 5:00 - chyba najładniejszy fragment. :)
Ogólnie 4/5. 5 za kompozycję, 3 za miks - słuchając utworu przez cały czas miałem wrażenie, że utwór powinien brzmieć lepiej, mieć więcej przestrzeni i bardziej oddychać.


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - prometeusz - 11.11.2016

Dziękuje wszystkim za czas poświęcony na wnikliwe przesłuchanie mojego utworu. Wykorzystam Wasze rady i będę umieszczał więcej kawałków do oceny na tym forum


RE: Prometheus - Mysterience - Freedom And Wisdom - Koberise - 23.11.2016

no i przyjemnie się słucha :)
taki kawałek dobry do romantycznego spotkania w koleżanką bo fajnej imprezie ;)
płyniemy płyniemy :) jest klimat jest sens !!! dobrze zrobione daje 5