MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) (/temat-poszukiwania-d-jak-tworzyc-muzyke)



Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - DiviXe3 - 20.10.2016

Witam, siedzę na yt i w fl od 2 dni i za cholere nie moge znaleźć/wpaść na pomysł jak tą muzykę tworzyć a chce mi się cholernie :D. Pooglądałem jak oni tworzą tam, ale chodzi mi bardziej jak powstaje proces tworzenia obojętnie jakiego gatunku muzyki w sensie od czego zacząć i na czym zakończyć, nie moge nigdzie tego znaleźć a sam też nie mogę wpaść na pomysł choć brzmi to banalnie to takie nie jest sami wiecie, pomoże ktoś ? z czego to ma się składać ?


Zły dział, przenoszę

Wystawiono 02:58:09, dnia 20.10.2016, przez Knifeman



RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - OProject - 20.10.2016

Z czego składa się utwór z kolejno
1. Dźwięków/barw czyli sounddesignu w przypadku muz. elektronicznej
2. Aranżacji czyli zapisu nutowego/Midi w piano roll, przejść, organizacji dźwięku w czasie na playliscie itp. xd
3. Miksu czyli ustawienia odpowiednich poziomów głośności, rozstawienia w panoramie, korekcji ścieżek, dodania efektów.
4. Masternigu czyli obróbki już zmiksowanego i gotowego utworu.

Od czego zacząć tworzenie utworu?
Odpowiedz: od tego od czego chcesz obojętnie czy to główna melodia, wokal, kick, synth, bass... jeżeli masz wenę bo tak czasem się zdarza że słyszysz czy widzisz gotowy utwór to po prostu siadasz i to robisz :D

Wydaje mi się że najlepiej zacząć od najważniejszych rzeczy w danym gat. każdy ma inne... :P

Utwór muzyczny zazwyczaj albo zawsze składa się z Melodii, instrumentów/barw (lead, bass, gitara, fortepian itp.) perkusji, efektów dźwiękowych (fx) i wokalu.

Zaaranżowany utwór żeby brzmiał dobrze musi być zmiksowany (w przypadku muz. klasycznej tylko rozstawienie instrumentów) Na czym polega pisalem, polecam poradnik: http://musicproducers.pl/temat-2-godzinny-film-na-temat-mixu?pid=119835

Gdy już masz gotowy utwór, powiedzmy ze nagrany już do formatu wave, trzeba zrobić mastering żeby poprawić brzmienie całości lub ujednolicić brzmienie albumu.

Mastering polega na odpowiedniej korekcji, kompresji, poprawie stereo itp. w zależności od utworu (i jego mixu) :)


Moja rada taka oglądaj tutoriale, najlepiej jakieś ogólne dla początkujących (znajdziesz tu na forum, albo na yt), najlepiej jak najwięcej i powtarzaj to w DAW, cwicz, czytaj i za rok, dwa może obczaisz o co tu chodzi :D


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - MarcelloT - 20.10.2016

Na pewno SeamlessR na youtubie ma serię "track form scratch" - na kilkunastu filmikach pokazuje jak "od zera" tworzy jakiś utwór(różne gatunki). Z tego co się orientuję to są setki(jak nie więcej) podobnych filmików na samym youtubie, także problemów ze znalezieniem nie powinieneś mieć, niektórzy nawet streamują cały proces na żywo(ale to już ciężej uchwycić). Powodzenia!


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - Royal Cartel - 21.10.2016

Masz sporo streamów na Twitch'u, gdzie ktoś tworzy Muzykę od podstaw. Xilent, Flite, Culprate, Protostar itd. Masz Google, masz Youtube, masz Musicproducers.

Tak od strony czysto psychologicznej, powinieneś zwrócić uwagę na to jak traktujesz różnego rodzaju poradniki, jak wchłaniasz wiedzę. Musisz wszystko analizować, bo aranżacja, miks to także rzecz logiczna. Samo obejrzenie bez pojmowania nic nie wniesie do twoich umiejętności. I nie bój się naśladować innych i nie być oryginalnym. Musisz od czegoś zacząć, żeby później móc kreować własny styl.
Rób remake'i.


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - hudson462 - 21.10.2016

Royal Cartel dobrze napisał. Jak ostatnio powiedziała pani profesor na zajęciach z ochrony własnego intelektu " Od kopiowania do innowacji". Mówiła o chinach, ale można to odnieść praktycznie do wszystkiego xD Od siebie dodam jeszcze, że jak już zaczniesz produkować to co chcesz to na 99% złapiesz stagnacje, brak inspiracji. Miałem ostatnio właśnie taki bardzo ciężki okres i chyba wiem skąd to się wzięło- spędzałem cały wolny czas w DAW'ie. A to nie o to chodzi. Żeby mięć chęć i pomysły do produkcji trzeba czasem oglądnąć dobry film, przeczytać ciekawą książkę, zagrać w ulubioną grę. Nie chodzi nawet o szukanie inspiracji w wyżej wymienionych- dzięki temu, że się oderwiesz potem powinieneś poczuć głód produkcji i jak już siądziesz do DAW to spędzisz w nim owocnie dużo czasu.

Co do remake'ów to nie jestem przekonany. Jak jest się słabym w te klocki to można spędzić długie godziny stojąc w miejscu. Już bardziej bym polecał słuchanie utworów, które Ci się podobają i odwzorowywanie tylko tych części, które najbardziej chciałbyś przenieść do swoich utworów.


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - In-Tegral - 21.10.2016

Wszystko co wyżej chłopaki napisali to racja... szczególnie polecam właśnie remake'i czyli to co napisał Royal. Ogółem przygotuj się, na długą walkę sam ze sobą - teraz masz mega chęci i jesteś podjarany ale przygotuj się na czasy kiedy coś Ci nie będzie wychodziło, coś będzie szło nie po Twojej myśli i będziesz się wnerwiał, z początku bardzo często (a to się będzie brało z braku wiedzy i doświadczenia - co nie przyjdzie zbyt szybko i łatwo). Potrzebujesz dużej ilości WYTRWAŁOŚCI.


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - Royal Cartel - 22.10.2016

No bo po co tworzyć na nowo koło, jak można to koło ulepszać :)


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - OProject - 22.10.2016

Tylko jak ulepszać koło skoro sie nie potrafi zrobić dobrego koła, albo wgl. go zrobic xd?


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - Royal Cartel - 22.10.2016

Raczej nie w tym sensie OProject :D


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - Abigail Noises - 22.10.2016

Ja napiszę trochę inaczej – nie polecam ''zbyt długo'' uczyć się na remake'ach, albo w ogóle :) To czarna dziura, która całkowicie zielonego twórcę wepchnie i zaszufladkuje... a przynajmniej jest duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie. No chyba że ktoś chce osiągnąć to samo co już jest na wyciągnięcie ręki... Rozumiem, że dany poziom trzeba uzyskać aby...właśnie coś osiągnąć ale później będzie bardzo trudno o swój charakterystyczny styl. Oczywiście to co napisałem to spore uogólnienie ale według mnie najlepsze są jak najbardziej ''suche'' poradniki, a jak już się nabierze wprawy w danym gatunku to polecam przeskakiwać na inny, a potem znów na inny... itd.


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - KNAAF - 30.10.2016

Ja napiszę to tak: praktyka, praktyka i jeszcze raz PRAKTYKA, bo tylko dzięki niej (mnóstwo czasu) zaczniesz tworzyć to co chcesz


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - Marteere - 1.11.2016

Nie będę się rozpisywał, ćwicz, ćwicz i ćwicz. Jeżeli będziesz poświęcał dużo czasu na produkcję muzyki (i oczywiście będziesz to robił z pasją, a nie na przymus bo chcesz zaszpanować przed kolegami jaki to z ciebie producent) to w końcu doświadczenie samo przyjdzie. Polecam też oglądać różne filmy na których znani producenci robią kawałki od zera (tak jak pisali koledzy wyżej). Muzyka to nie jest łatwa rzecz, ale gdy już ogarniesz nawet podstawy, będziesz mógł robić utwory, które już będą całkiem całkiem :)

Życzę powodzenia w tym pięknym świecie muzyki! Pozdrawiam ;)


RE: Poszukiwania :D (jak tworzyć muzykę) - piral - 1.11.2016

(22.10.2016, 10:57)AdamWax napisał(a): Ja napiszę trochę inaczej – nie polecam ''zbyt długo'' uczyć się na remake'ach, albo w ogóle :)

Potwierdzam, większość osób, które znam i uczyły się robiąc remake'i (albo dalej je robią) w swoich "własnych" dziełach nie pokazują nic oryginalnego. Nie sztuką jest być dziesiątą kopią popularnego artysty.