MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) (/temat-szukam-kogos-do-malej-pomocy-ambient)



Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - weditz - 4.12.2016

Witam szukam osoby która na pw przeprowadziłaby ze mną małą rozmowe odnośnie fl studio. Chodzi mi głównie o kogoś kto ogarnia ambient i chciałby udzielić mi kilku wskazówek. Pozdrawiam :)


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - Royal Cartel - 4.12.2016

Pisz tutaj, wszyscy się czegoś nauczymy ;)


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - Zirds - 4.12.2016

Czego Ci potrzeba, z chęcią udzielę wszelkich porad na ten temat :)


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - weditz - 4.12.2016

Jestem ciekawy samej konstrukcji takiego bitu. Ile powinien mieć bpmów +/- i skąd brać potrzebne dzwięki do tego typu produkcji muzycznych.


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - Mocade - 4.12.2016

Hej, dorzucę kilka złamanych groszy od siebie.

Jedną z cech ambientu jest to że w głównej mierze ten gatunek jest tylko tłem, czystym strumieniem dźwiękowym złożonym z nagranych naturalnych sampli, lub efektów stworzonych przez komputer. Np. coś takiego: https://youtu.be/vsKNApVtP_k

Oczywiście bit także może zostać użyty, ale jest tylko kwestią opcjonalną. I choć sam jego rytm w założeniu powinien być wolny, to jednak możesz dowolnie wybrać liczbę bpm, (Niektóre syntetyczne efekty mogą brzmieć gorzej przy niższej liczbie, polecam poeksperymentować gdy będziesz chciał użyć ulubionego dźwięku.) Dobrze jak jest dobrany z lekkich sampli, gdyż to właśnie w.w. tło ma być głównym atutem utworu, a bit ma być tylko jego dopełnieniem. No, ale co człowiek to inna wskazówka, ostatecznie każdy robi tak jak mu pasuje.


Zadaj garść pytań a z pewnością znajdzie się na nie odpowiedź.
Pozdrawiam.


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - weditz - 4.12.2016

Kilka bardziej sprecyzowanych pytań:
-Co jest mi potrzebne do tworzenia takiej muzki?
-Często wychodzą mi "cieżkie i twarde" dzwieki jak sobie z tym poradzić?
-Czy powinienem wiedzieć coś więcej o samej konstrukcji takiego utworu niż to co napisał kolega wyżej?


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - qnebra - 4.12.2016

Syntezatory różnego sortu, tak by móc "wyrzeźbić" pożądane brzmienie.
Nie wiem dokładnie, lecz tu bym sięgnął po reverb i odciął nadmiarowe niskie częstotliwości.
Też dokładnie nie wiem, lecz raczej powinno to gładko płynąć.


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - RaNi/Works - 4.12.2016

(4.12.2016, 16:37)weditz napisał(a): Kilka bardziej sprecyzowanych pytań:
-Co jest mi potrzebne do tworzenia takiej muzki?
-Często wychodzą mi "cieżkie i twarde" dzwieki jak sobie z tym poradzić?
-Czy powinienem wiedzieć coś więcej o samej konstrukcji takiego utworu niż to co napisał kolega wyżej?

1. Musisz wiedzieć czego chcesz. Jaki klimat chcesz utworzyć jaką ogólnie "atmosferę". Ambient to gatunek ogólnie dla ludzi z nietuzinkową wyobraźnią.
Tak jak Mocade wspomniał: Wyjdź na pole, ponagrywaj trochę (w zależności jaki sprzęt masz :P )
2. Jeżeli chcesz lekkie dźwięki: Wydłuż attack i wydłuż sustain. Możesz także pozbyć się częstotliwości charakterystycznych dla tych cech. (Niskie i średnio niskie Hz. Opcja blur w Edisonie to protip)
3. Brak schematów. Ambient może być agresywny i pełny mocy, jak i spokojny czy melancholijny.
Nie ma tutaj czegoś co "powinieneś" wiedzieć, to gatunek który możesz zinterpretować po swojemu.


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - Zirds - 4.12.2016

Ambient zrobisz w każdym tempie, ważne jest tło (ambience), a nie jego rytm. Jeżeli chcesz robić czysty, subtelny, łagodny drone to wystarczy zapętlić jakiś "brzęcący" dźwięk i do niego dokładać pady, fxy etc

Ambient sam w sobie ma wiele odmian, bardziej jest uważany za gatunek muzyczny niż jakikolwiek styl czy odmianę np muzyki techno etc.

posłuchaj sobie jeden z moich kawałków, bo szczerze nie wiem o jaki konkretnie ambient Ci chodzi:




RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - OProject - 4.12.2016

Też sie zastanawialem jak robi sie ambient... według mnie sporo trzeba uzywać delay, reverb, blur zeby dzwieki byly rozmyte. Wydaje mi się żę na syntezatorach raczej trzeba krecic dzwieki typu pad (czyli długi attack i release)

Cytat:-Często wychodzą mi "cieżkie i twarde" dzwieki jak sobie z tym poradzić?
Tutaj zdziałasz korektorem, nie wiem nie słyszałem, bo potrzeba by jakis przykład ale spróbuj wyciąć częstotliwości ze środka ok 1kHz albo w rejonach 100-600Hz chociaż najwazniejsza jest wyjsciowa barwa z syntezatora.

Poszukaj na Youtube jakiś poradników "How to make ambient..." może znajdziesz kogoś kto jest obeznany w tym gatunku ;)


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - Royal Cartel - 4.12.2016

AMBIENT


Wstęp
Ambient, cechuje się dużą ilością pad'ów i dźwięków z długim release. "Tło" utworu jest najbardziej charakterystycznym elementem. Uważam, że dobry ambient, to ten, który ma jakąś historię. Nie jest to gatunek prosty w interpretacji i dlatego trzeba umieć przekazać to, co się ma w zamyśle.

No tylko jak?
- odpowiednie dźwięki, akordy, interwały
- odpowiednia korekcja
- odpowiednie efekty
- odpowiednia aranżacja

1. Dźwięki. Zazwyczaj jakieś pady, pianino, skrzypce, celesta, kalimba itd. Czego tylko sobie twórca zażyczy. Akordy, skale w zależności od tematyki.
2. Korekcja. Tutaj także zbyt ogólne pojęcie. Np. lowpass daje ciemne brzmienie, highpass daje jasne. Podbicie dolnych częstotliwości - ciemne, górnych - jasne. Wycinanie w jednym instrumencie tego co zbędne, uwidocznianie tego w drugim.
3. Efektami charakterystycznymi są przeważnie reverb, delay. Pamiętaj, że reverb odsuwa dźwięk to tyłu, a delay nie.
4. Aranżacji raczej nie trzeba opisywać, bo wystarczy posłuchać istniejących już utworów.

Powodzenia :)


RE: Szukam kogoś do malej pomocy (ambient) - weditz - 4.12.2016

No panowie jesteście świetni, takiej aktywności się nie spodziewałem postaram się zastosować do wszystkiego i jakoś ruszyć wreszcie z tym. Wszyscy zasłużyli na plusy, jeszcze raz wielkie dzięki!