MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? (/temat-ile-wycinacie-na-masterze-gornych-a-ile-dolnych-czestotliwosci)



Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - Dj SasU - 12.12.2016

Czesc, mam pytanie. Otoz w profesjonalnych kawalkach sa wycinane dolne i gorne czestotliwosci w dosc specyficzny sposob. Tak sie zastanawiam nad usuwaniem wszystkiego powyzej 17khz i ponizej 20-30 hz.

Nwm, czy to jest najlepsze rozwiazanie, moze by mi ktos powiedzial jak to dobrze robic ? Byloby spoko, jednak nie chce, zeby moje utwory tracily na jakosci... Interesuje mnie produkcja muzyki "Dance/Handsup".

Z gory dzieki za wszelkie odpowiedzi Beer


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - OProject - 12.12.2016

Zależy od utworu, niektóre mają wycięte, ja czasem po prostu wycinam na ścieżkach, czasem na masterze :P
Choć czasem jest taki problem, że kick albo bass brzmią inaczej gdy odetniesz dół, więc trzeba uważać ;)


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - Deonite - 12.12.2016

To zależy, obecnie mam utwór, gdzie muszę podbić basy na masterze, a uciąć najwyższe częstotliwości :)


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - In-Tegral - 12.12.2016

Ja zawsze skupiam się na harmonii w miksie, jeżeli wiem, że dany miks gra nisko i jest sporo "błota", którego nie mogę odciąć to wtedy ucinam dopiero 20khz+ żeby ten miks ożywić i dać kopa, w innym przypadku staram się cyrkulować w okolicach 18khz z góry. Dół w 99% przypadków 20-30hz w dół.


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - PROTONE - 12.12.2016

Generalnie powinno się obcinać "według sztuki" powyżej 16 kHz z dość ostrym nachyleniem, gdyż najczęściej w tych granicach ludzkie ucho jest maksymalnie taką częstotliwość wychwycić - przeciętny Kowalski poniżej 16 kHz zaczyna słyszeć już jakiś dźwięk. Dzieje się tak dla tego, by pozbawić miks zbędnych zakłóceń, których po prostu nie słyszysz a potencjalnie mogą wpływać ujemnie na odsłuch.
Co do dolnych częstotliwości jest to bardzo rzadka praktyka - mowa o masterze :)
Ja maksymalną częstotliwość słyszę na poziomie 14,9 kHz :D
Pozdrawiam.


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - Dj SasU - 13.12.2016

Hehe, dzieki za wszelkie odpowiedzi, daje to do myslenia, zabieram sie do roboty! : D


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - Foortic - 13.12.2016

A to juz zależy od utworu...
Zdarza sie że w dolnych ucinam 30hz a nawet więcej czasami... To zależy jak to brzmi.
Czasami wcale nie ucinam bo poprostu brzmi lepiej.
Co do górnych to juz sprawa wygląda inaczej...
Stosuje cięcie przeważnie w okolocach 18-20khz. Wydaje mi się że jak schodzę niżej to nie brzmi to juz tak dobrze...


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - Dj SasU - 13.12.2016

(13.12.2016, 21:55)Foortic napisał(a): A to juz zależy od utworu...
Zdarza sie że w dolnych ucinam 30hz a nawet więcej czasami... To zależy jak to brzmi.
Czasami wcale nie ucinam bo poprostu brzmi lepiej.
Co do górnych to juz sprawa wygląda inaczej...
Stosuje cięcie przeważnie w okolocach 18-20khz. Wydaje mi się że jak schodzę niżej to nie brzmi to juz tak dobrze...

Wlasnie tez to zauwazylem. Pozdrawiam ; D


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - PROTONE - 27.01.2017

(12.12.2016, 23:37)mark5001 napisał(a): Generalnie powinno się obcinać "według sztuki" powyżej 16 kHz z dość ostrym nachyleniem, gdyż najczęściej w tych granicach ludzkie ucho jest maksymalnie taką częstotliwość wychwycić - przeciętny Kowalski poniżej 16 kHz zaczyna słyszeć już jakiś dźwięk. Dzieje się tak dla tego, by pozbawić miks zbędnych zakłóceń, których po prostu nie słyszysz a potencjalnie mogą wpływać ujemnie na odsłuch.
Co do dolnych częstotliwości jest to bardzo rzadka praktyka - mowa o masterze :)
Ja maksymalną częstotliwość słyszę na poziomie 14,9 kHz :D
Pozdrawiam.

Totalne głupoty tu napisałem!!! i chcę sprostować te brednie.
Do niedawna osobiście miażdżyłem w ten sposób swoje kawałki.
Czytałem kiedyś o tym artykuł który absolutnie wprowadził mnie w błąd i pisząc ten post powieliłem tą bzdurę dalej.
- Powyżej 16Khz obcięty dźwięk uzyskamy eksportując do mp3 z próbkowaniem 128 lub plik mp3 z netu będzie również tak obcięty.
Gadałem dzisiaj z pewnym Inżynierem który zajmuje się masteringiem - między innymi zapytałem go właśnie o to - i tak mi wyjaśnił jak powyżej a na końcu podsumował "nie rób tego" :D
Sorki za wprowadzenie w błąd osoby które przeczytały to i mniej lub więcej opierały się na Mojej "Wiedzy" :/
Pozdrawiam


RE: Ile wycinacie na masterze gornych a ile dolnych czestotliwosci? - CJ Peternity - 28.01.2017

Ja wycinam na masterze standardowo poniżej 20hz i powyżej 18kHz :)