MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Który DAW? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Który DAW? (/temat-ktory-daw)



Który DAW? - Logan303 - 17.01.2017

Cześć. Chciałbym amatorsko pobawić się w tworzenie muzyki. Klimaty jakie mnie interesują to: Ambient (ambient, dark ambient jako tła do nagrań video), IDM (https://www.youtube.com/watch?v=MwBsIE_V8aw), oraz jakieś instrumentalne utwory w stylu: https://www.youtube.com/watch?v=jJlfRkkYz5I . Zdecydowałem na wybór między Abletonem i FL. Od wczoraj mam zainstalowane darmowe wersje FL 12 i Abka 9 (nie piraty, tylko wersje demo ściągnięte ze stron producentów) i jeszcze nie ogarniam wszystkich możliwości tych programów i innych spraw związanych z nimi, a w internecie nie znalazłem informacji na kilka pytań. Bardzo proszę się nie denerwować za głupie pytania.

1. Fruity Studio ma z tego co zrozumiałem dożywotnie aktualizacje. Jak to wygląda w przypadku Abletona. Czy kupując np. wersję 9 mogę za darmo zaktualizować ją np. do wersji 10 (jak już wyjdzie) i nowszych?

2. Niestety budżet na sam program mam niski - około 450 zł, więc jakiegoś super kombajnu pewnie nie kupię. Z tego co widziałem mogę kupić w tej kwocie Ableton 9 Live Intro, FL Studio 12 Fruity albo FL Studio 12 Producer Edition. Czy któryś z programów pozwala na edycję gotowych sampli (wycinanie fragmentów, zmiana wysokości i tempa dźwięku np. z przygotowanych wcześniej plików w formacie wav), ponieważ początkowo chciałbym tworzyć jakieś dźwięki przez łączenie sampli, z "ręcznym" tworzeniem muzyki (tzn. ręcznym wprowadzaniem danych np w piano roll za pomocą myszki), a po jakimś czasie chciałbym dokupić jakiś/ eś kontroler(y) midi (ze 20 - 25 lat temu trochę grałem na syntezatorze i trochę jeszcze pamiętam, więc pewnie tworzenie muzyki na kontrolerach będzie dla mnie dużo wygodniejsze).

3. Czy wtyczki VST/ VSTi są kompatybilne z oboma programami, czy różnie z tym bywa?

4. Wersja demo Abletona, którą mam zainstalowaną nie pozwala na zapis. Czy możliwe jest zapisanie gotowego utworu jako plik wav lub mp3 w pełnej wersji?

Przepraszam za głupie pytania, ale oba programy mam od wczoraj i jeszcze niezbyt wiele w nich ogarniam, a w przeciągu kilku dni chciałem kupić coś, co da mi większe możliwości w tej cenie. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.


RE: Który DAW? - tomaszp - 17.01.2017

1. Tak, FL Studio ma dożywotnie aktualizacje, co do Abletona - to będą musieli się wypowiedzieć Ci, którzy go używają.
2. Na pewno obie wersje FL Studio, które wymieniłeś pozwalają na to co wypisałeś. Jeśli chodzi o Abletona - to na tyle, na ile go znam to nie powinieneś w nim mieć z podobną obróbką.
3. Jak najbardziej wtyczki są kompatybilne zarówno z FL Studio jak i Abletonem (oczywiście jeśli mówimy o systemie Windows),
4. Zdecydowanie tak.

W razie bardziej szczegółowych pytań śmiało wyślij PM.

Pozdrawiam,

Tomek


RE: Który DAW? - Knifeman - 17.01.2017

1. FL Studio ma darmowe dożywotnie upgrade. Ableton tylko aktualizacje w ramach wersji z tym samym numerem. Za upgrade trzeba zapłacić ale dostajesz zniżkę jesli masz wcześniejszą wersję. Jeśli kupisz Abletona zaraz przed update to prawdopodobnie przejdziesz do nowszej wersji za free.

2. Ableton ma bardzo dobre narzędzia do zabawy z gotowym śladami. Niestety w wersji intro jesteś ograniczony do 16 ścieżek więc dopiero przy wersji standard można działać na poważnie.

3. Na FL Studio użyjesz wtyczek x32 i x64. Na Abletonie natywnie nie uruchomisz tych pierwszych ale nowsze wtyczki są w większości dostępne w obu wersjach.

4. Tak, z Abletona nie tylko ma opcji eksportu do mp3 ale to dotyczy wszystkich wersji.


RE: Który DAW? - Logan303 - 17.01.2017

Dziękuję za odpowiedzi. Skoro FL Studio 12 Fruity ma wszystko co potrzebuję, ma dożywotnie aktualizacje i na dodatek jest najtańsze, to chyba kupię właśnie to. Zwłaszcza, że to demo Abletona coś mi się zawiesza i wysypuje do Windowsa.


RE: Który DAW? - Dj OneTwo - 17.01.2017

co tojest daw?


RE: Który DAW? - qnebra - 17.01.2017

(17.01.2017, 19:35)Dj OneTwo napisał(a): co tojest daw?

Digital Audio Workstation jeżeli chodziło tylko o rozwinięcie skrótu, bo definicji bez sprawdzenia w google nie jestem w stanie podać.


RE: Który DAW? - Dj OneTwo - 17.01.2017

(17.01.2017, 20:22)qnebra napisał(a):
(17.01.2017, 19:35)Dj OneTwo napisał(a): co tojest daw?

Digital Audio Workstation jeżeli chodziło tylko o rozwinięcie skrótu, bo definicji bez sprawdzenia w google nie jestem w stanie podać.

aha a ja myslalem ze to jak to mydlo dov czy jakos tak xd i myslalem ze wy tu o mydlach gadacie jak na wizaz,pl hihi no spoko poszukam co to ten daw w sumie sam moglem poszukac zamiast pytac ale juz zapytalem


RE: Który DAW? - DMNSound - 19.01.2017

Jak bedziesz kupowac fl studio to warto poczekac do grudnia:-) bo na swieta co roku maja przecene o 50%. Ja w ten sposob za ok 450 zl kupilem producer edition. A co do dozywotnich aktualizacji, to jest tak tylko przy zakupie przez internet. Jesli kupisz program w jakims sklepie muzycznym w pudelku, to za darmo bedziesz mial tylko jedna aktualizacje.


RE: Który DAW? - Logan303 - 22.01.2017

Około 450 zł kosztuje w Polsce sklepowa wersja FL Studio 12 Producer Edition. Akurat w tym przypadku dystrybutor spisał się na medal, bo ceny mamy niższe niż pozostałe kraje.


RE: Który DAW? - Outshi - 22.01.2017

Za 450 mozesz kupic juz Cubase Elements ktory nawet wystarcza


RE: Który DAW? - DMNSound - 31.01.2017

(22.01.2017, 8:18)Logan303 napisał(a): Około 450 zł kosztuje w Polsce sklepowa wersja FL Studio 12 Producer Edition. Akurat w tym przypadku dystrybutor spisał się na medal, bo ceny mamy niższe niż pozostałe kraje.

Tylko ze sklepowa wersja nie ma wlasnie dozywotnich aktualizacji i pewnie dla tego jest tansza


RE: Który DAW? - Logan303 - 31.01.2017

Kontaktowałem się z dystrybutorem (Audio Factory) i osoba która mi odpisała, stwierdziła że obie wersje (box i digital) mają bezpłatne dożywotnie aktualizacje.


RE: Który DAW? - DMNSound - 31.01.2017

Ja zas chcialem na poczatku w sklepie kupic to sprzedawca mi odradzil:) Moze to sie zmienilo, bo dosc dawno kupowalem. Dziekuje Logan303 za info