MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Melodia - problem - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Melodia - problem (/temat-melodia-problem)



Melodia - problem - yutuber98 - 20.01.2017

Widzę, że już ktoś utworzył podobny wątek, ale w moim przypadku sytuacja jest fatalna. Od kilku lat próbuję zrobić melodię (jakąkolwiek) w piano rollu (FL Studio). Nie umiem grać na żadnym z instrumentów, nie znam i nie rozumiem teorii. Nie szukam skomplikowanych melodii, oczekuję brzmienia jakie mi się podoba. Nigdy nie udało mi się też zamierzenie odtworzyć jakiejkolwiek znanej mi melodii. Zawsze dodaje na piano rollu nuty tej samej wielkości, a w wielu utworach długość nut jest bardzo zróżnicowana. Najpierw układam kilka identycznych nut na piano rollu, a później odsłuchuję.

Przez kilka lat klikałem na ślepo czy jakkolwiek samemu klikałem jakieś nuty, oglądałem tutoriale, kopiowałem midi i nic to nie dało. Próbowałem też nauczyć się teorii, ale ja jej wcale nie rozumiem, jest bardzo zagmatwana, a przykłady są tylko przedstawiane tylko na "prawdziwym" pianinie, albo nutach.

Jedyna rzecz jakiej nauczyłem się przez wszystkie te to, że czasami udaje mi się odnaleźć, nie wiem jak to się nazywa key notę? Chodzi o to, że jak mamy na górze piano rollu ponumerowane 1, 2, 3, 4, 5, 6 itd. to do 1, 2, 3, 4 udaje mi się znaleźć 4 nuty, czyli na jedynce mam jedną nutę, na dwójce mam jedną nutę i tak do czwórki. To wszystko do czego udało mi się dojść przez klikanie na ślepo.

Myślę, że pomocna okazała by się teoria przedstawiona na piano rollu w FL Studio, a takiej nie znalazłem. Inaczej nie jestem w stanie niczego zrozumieć/przełożyć do FL Studio. Nie jestem w stanie zrozumieć co to jest i jak wygląda np. skala albo progresja akordów na piano rollu i co te gotowce mają wspólnego z tworzeniem melodii?


RE: Melodia - problem - Shutara - 20.01.2017

(20.01.2017, 20:51)yutuber98 napisał(a): Nigdy nie udało mi się też zamierzenie odtworzyć jakiejkolwiek znanej mi melodii.
Słuch też można ćwiczyć pod tym kątem.

Metoda prób i błędów w piano rollu nie jest czymś złym - za którymś razem coś z tego wyjdzie, chociaż dużo prościej będzie po obejrzeniu serii jakichś poradników, bądź też poznaniu teorii (skale, akordy, ...).

(20.01.2017, 20:51)yutuber98 napisał(a): Myślę, że pomocna okazała by się teoria przedstawiona na piano rollu w FL Studio, a takiej nie znalazłem. Inaczej nie jestem w stanie niczego zrozumieć/przełożyć do FL Studio.

Nie za bardzo rozumiem - przecież piano roll to zwyczajna klawiatura pianina ustawiona pionowo dla intuicyjności tworzenia melodii i tak powinieneś to sobie wyobrażać, jeśli Ci by to miało w czymkolwiek pomóc. Ograniczając wszystko do FL Studio samemu się ograniczasz. Spróbuj wyjść poza to - ściągnij demo innego DAW, może poczujesz "to coś" wchodząc do zupełnie innego środowiska.

(20.01.2017, 20:51)yutuber98 napisał(a): Nie umiem grać na żadnym z instrumentów, nie znam i nie rozumiem teorii.
Czas najwyższy zacząć się dokształcać. ;)
[...]
Nie jestem w stanie zrozumieć co to jest i jak wygląda np. skala albo progresja akordów na piano rollu i co te gotowce mają wspólnego z tworzeniem melodii?

Najwyższy czas zacząć się uczyć w takim razie. Samo nie przyjdzie, a uwierz mi są gorsze rzeczy do nauki (studenci lajkują), niż teoria muzyki ;)
Jeśli zaś nic Ci nie przynosi ukojenia i progresu, musisz sobie zadać pytanie, czy w ogóle chcesz to robić (po wysiłku widzę, że tak) i czy muzyka jest Tobie przeznaczona pod kątem produkcji (gdyż jak widać...słychać* - mimo chęci nie każdy jest do tego stworzony).

Pozdrawiam.


RE: Melodia - problem - yutuber98 - 20.01.2017

Cytat:Metoda prób i błędów w piano rollu nie jest czymś złym - za którymś razem coś z tego wyjdzie, chociaż dużo prościej będzie po obejrzeniu serii jakichś poradników, bądź też poznaniu teorii (skale, akordy, ...).

Owszem coś wyszło... kilka razy w ciągu kilku lat, a i tak dość kiepsko. Na anglojęzycznym forum wyczytałem, że ktoś próbuje od 10 lat i nic, ale to nie może tyle trwać. Poradniki nie uczą dlaczego, tylko pokazują gotowe rozwiązania ich autorów, przynajmniej w polskojęzycznych poradnikach bo angielski za słabo znam.

Podrzuciłbyś linki do sensownych, naprawdę sensownych poradników na temat skal i akordów? Czytałem o tym kilka razy i nic z tego nie wynika...


RE: Melodia - problem - Shutara - 20.01.2017

(20.01.2017, 23:31)yutuber98 napisał(a): [...]
Poradniki nie uczą dlaczego, tylko pokazują gotowe rozwiązania ich autorów, przynajmniej w polskojęzycznych poradnikach bo angielski za słabo znam.

Biorę się za to:) Musi się udać...

Podrzuciłbyś linki do sensownych, naprawdę sensownych poradników na temat skal i akordów? Czytałem o tym kilka razy i nic z tego nie wynika...

W takim razie natrafiłeś na poradniki dość słabej jakości wykonania. Te porządne raczej przemawiają do zdecydowanej większości osób, które faktycznie chcą poznać jak coś działa :)

https://www.teoria.com/ - po angielsku, więc może Ci nie odpowiadać (chociaż dla odmiany od polskich źródeł warto, a język odrobinę podszlifować można z nazewnictwa :P
Jeśli zaś interesuje Cię nauka teorii w postaci wideo, dość popularny jest ten kurs (cena nie jest wysoka w stosunku do zawartości, którą możesz sobie przejrzeć [i przyswoić po kupnie]). Mimo wszystko teoria na ogół tłumaczona jest słowem pisanym, więc szukanie w internecie darmowych źródeł (bądź zakupienie książki/pdf) będzie na pewno skuteczne. ;)

Cieszę się z Twojej determinacji. Powodzenia!


RE: Melodia - problem - yutuber98 - 21.01.2017

Szukam absolutnych podstaw, tylko rzeczy wymaganych do zamierzonego przeze mnie celu. Jakieś "fis" albo "Em" komplikuje sprawę jeszcze bardziej. Tego nie ma w piano rollu. Skąd mam wiedzieć jaka jest druga i trzecia litera danego akordu? Jest gdzieś lista takich akordów?


RE: Melodia - problem - Shutara - 21.01.2017

(21.01.2017, 0:29)yutuber98 napisał(a): Szukam absolutnych podstaw, tylko rzeczy wymaganych do zamierzonego przeze mnie celu.
Przejrzyj sobie chociażby to. Jest tam między innymi odpowiedź na nurtujące Cię is-y i es-y. ;)

(21.01.2017, 0:29)yutuber98 napisał(a): Skąd mam wiedzieć jaka jest druga i trzecia litera danego akordu? Jest gdzieś lista takich akordów?
Chociażby stąd. Szukanie w internecie nie boli


RE: Melodia - problem - OProject - 21.01.2017

Ja Ci powiem że o wiele lepiej idzie mi zagrać jakąś melodie na klawiaturze, niż układać w pianorollu, także naucz się.
Poszukaj na Youtube teorii, ja np. czytam książke "Teoria muzyki dla bystrzaków" tam masz wszystko napisane dość prostym językiem ;)
Słuch też trzeba ćwiczyć czy to odtwarzając melodie w piano rollu czy używając programów jak np. Ear master.
I ostatnia kwestia najprostsza, ćwiczyć codziennie, układaj te melodie, chociaż jedna dziennie, staraj się trochę "powariować", analizuj midi itp.

Z tym rytmem to nie wiem jaki masz problem, układaj różnej długości klocki aż będą pasować xd ;)


RE: Melodia - problem - yutuber98 - 21.01.2017

Próbowałem robić melodie, patrzeć na midi itp. ale naprawdę nic to nie zmieniło w moim przypadku, dlatego utworzyłem ten wątek. Nie jest ani trochę lepiej.

Zapomniałem dodać, że czasami jak sobie ułożę coś fajnego to ciężko mi to edytować, gra tak szybko, że nie wiem jak to ująć, nie nadążam za tym co się dzieje.


RE: Melodia - problem - Jozzo - 21.01.2017

siema żaden ze mnie spec jestem totalnym amatorem ale sam jeszcze niedawno miałem (chyba) podobny problem moje beaty były bez sensu zlepek dźwięków kujących w uszy a melodii szukałem gotowej bo nie potrafiłem jej układać. Tu pomocne okazało się dość mało kreatywne kopiowanie z wprowadzaniem własnych elementów (lekko zmieniałem melodie itp). Robiłem praktycznie to co na poradniku na yt ( podobne sample te same wtyczki tylko nieco zmieniony rytm). I tak powstał mój pierwszy kawałek który miał jakiś sens i nie napierdalał w uszy :D Mogę ci polecić ten kanał: https://www.youtube.com/user/ksywakota

mi to naprawdę pomogło i uważam że moje beaty mają teraz jakiś sens (mimo tego że nadal są dość nudne ale robią się zaraz ciekawsze :) )


RE: Melodia - problem - KBK - 21.01.2017

W Twoim przypadku pozostaje tylko i wyłącznie zacząć od RTFM.


RE: Melodia - problem - STLKR CLL - 21.01.2017

Polecam apkę na Androida Perfect Ear, w której opisane są akordy, skale, tercje itp. Są także różne ćwiczenia z rytmiki, rozpoznawania skal itd.