MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Układanie melodii - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Układanie melodii (/temat-ukladanie-melodii)



Układanie melodii - tomo3691 - 13.02.2017

Hej, od kilku miesięcy staram się uczyć produkcji w gatunku Uplifting Trance, póki co idzie mi to średnio szczerze mówiąc ale nie w tym rzecz, mam problem z tworzeniem dodatkowych melodii do głównego leadu. Utwory zaczynam tworzyć zawsze od kicka, potem sub, bassy, acidy, pady z których następnie tworzę melo i tutaj zaczynają się schody... Pojawia się jakaś blokada... Jak temu zaradzić? Czy to kwestia zapoznania się z teorią muzyczną? Kolejna sprawa - mam wrażenie, że moje melodie są beznadziejne i bez pomysłu. Strasznie to dołujące i jak tak słucham utworów z tego forum to czuję jakbym mocno odstawał w tej materii... Słuchając kawałków z mojego gatunku melodie wydają się być proste i niezbyt skomplikowane ale chwytliwe, w czym tkwi klucz?


RE: Układanie melodii - KBK - 13.02.2017

Uplifting Trance wbrew pozorom nie jest łatwym gatunkiem i Twój temat jest właśnie tego przykładem... Myślę, że kwintesencją każdej dobrej upliftowej produkcji jest właśnie dobranie akordów przez autora, który dość sprawnie rozumie i porusza się po teorii muzyki, skalach, triady harmoniczne, interwały itp, te rzeczy powinny być Tobie znane abyś mógł z łatwością komponować...

Podpowiem, że w wielu takich produkcjach do akordów durowych składających się z prymy, tercji i kwinty rozszerza się melodie o akordy typu suspended, daje to wprowadzenie pewnego uniesienia i melancholii, typowego dla tego stylu muzyki. Akordem typu suspended jest np C-sus4 skłądający się z dźwięków: C-F-G.

Oprócz tego warto zapoznać się z akordami septymowymi, czyli czterodźwiękami - to również wzbogaci melodię. Ale rozpisanie wszystkich możliwości zajęło by to mnóstwo czasu...musisz sam do tego dojść... Godzinami, tygodniami ciężkich ćwiczeń...

To co napisałem powyżej może nie jest rozwiązaniem, ale powinno nakierować cię od czego powinieneś zacząć.


RE: Układanie melodii - prodakszyn - 16.02.2017

Tworzę muzykę od wielu lat i dalej czasem mam problemy z melodiami... Robię co prawda inny gatunek, ale myślę że problem dotyczy wszystkich artystów co zaczynają od zera. Od zera czyli w podstawówce mieli jedynie lekcje muzyki i umieli zagrać do-re-mi-fa-sol-la na flecie. Myślę, że szkoła muzyczna lub jakieś lekcje gry na fortepianie by dużo pomogły. Wielu profesjonalnych producentów muzyki ma swoich "grajków" np. Dr. Dre większość jego melodii napisali ghost whriterzy tacy jak Scott Storch.


RE: Układanie melodii - N3kt4r - 23.02.2017

Wychodzi na to, że robię wszystko na odwrót :P zaczynam zawsze od zrobienia dobrej głównej melodii chord, pod to leci bass następnie jakiś lead, a na koniec właśnie arp i pad. Czasem powstaje z tego całkiem coś innego jak zakładałem i Chordy odpadają a melo jet typowo arpowe i tutaj w uplifcie wydaje mi się, że to całkiem pasuje, lub długie pulsujące sawy coś ala pad tak chłopskim językiem :P


RE: Układanie melodii - Wasp - 23.02.2017

N3kt4r to dobrze robisz. przeczytałem parę książek o kompozycji/aranżacji i artykuły w magazynach muzycznych na temat kompozycji
i tam zaczynało się od głównej melodii. potem akordy i reszta
ja tak robię.. lub zaczynam od akordów bo to na ich będą budowane wszystkie współbrzmienia melodii i basu


RE: Układanie melodii - neurojin - 23.02.2017

Jak komponujesz wiele różnych melodii to rozwal je trochę po oktawach np. możesz zagrać C E G H obok siebie, ale możesz też zagrać C1( pierwsza oktawa) C2 G2 C3 H3 etc. i tak sobie kombinować. Dzięki temu grasz jeden akord, ale zajmuje on więcej miejsca. Jak będziesz łączył różne akordy ze sobą to możesz łatwo bałagan zrobić :P Albo układasz taki bardzo rozbudowany akord, a potem część nut gra jeden instrument, drugą część drugi etc.


RE: Układanie melodii - Patrick - 23.02.2017

Ja zawsze zaczynam od chordów potem robię main lead'a następnie dodaję bass+sub i jakąś perkusje, arpy czy jakieś reeverb plucki dodaję na samym końcu a w aranżacji zawsze zaczynam od ułożenia build up'a potem drop/break itd
a co do blokady to według mnie każdy ma czasem słabsze dni że nic nie przychodzi do głowy i jest tylko jeden sposób na to mianowicie odpalić dawa i robić na siłę, czasem wystarczy że zrobimy jakaś prostą pętle a godzinę później mamy już połowę aranżacji ułożone , Tomo podeślij jakieś demko swojej produkcji jak możesz to ocenimy :) pozdrawiam.


RE: Układanie melodii - Bossa - 24.02.2017

Ja wymyślam najpierw jakiś wpadający w ucho, melodyjny motyw a potem go, że tak powiem "rozgałęziam" :)


RE: Układanie melodii - tomaszp - 25.02.2017

Jeśli o mnie chodzi, to staram się ułożyć progresję akordów, potem do tego bass (najniższe nuty akordów), arpy, melodie i na końcu perksuja. Całą melodię opieram głównie na akordach, które nie zawsze wpasowują się w ogólną teorię muzyki - ostatecznie nie zawsze jeśli robisz utwór w CMinor to musisz za każdym razem trzymać się standardowych akordów. Wg mnie ważne, żebyś się trzymał w nutach, które są w skali i jeśli wg Ciebie brzmi to dobrze to znaczy, żę jest ok.

Pozdrawiam,

Tomek


RE: Układanie melodii - OProject - 25.02.2017

Jak nie masz klawiatury midi, to kup... jak dla mnie nie dość że łatwiej i szybciej wymyślić jakąś melodie, to jeszcze wychodzą wtedy ciekawsze, oczywiście trzeba to nagrać i kwantyzować xd
Druga kwestia prosta choć nie łatwa... układaj melodie do skutku, czasem trzeba posiedzieć kilka godzin, czasem i z tego nic nie wychodzi xd ale jak masz wenę i szczęście to możę wyjść coś ciekawego, co ci się spodoba :P