MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Duże obciążenie CPU - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Duże obciążenie CPU (/temat-fl-studio-fl-studio-duze-obciazenie-cpu)



FL Studio: Duże obciążenie CPU - kasaja - 2.03.2017

Witam wszystkich pewnie to nie pierwszy i nie ostatni post związany z problem dużego obciążenia procesora w fl'u, dopiero stawiam małe kroki z tym daw'em i ogólnie z muzyką tak więc proszę o wyrozumiałość. Konkretnie mój problem polega na tym iż przykładowo w fl'u mam tylko jeden pattern a na nim tylko sytrusa i gdy pobawię się suwakami itp (rozwinę trochę projekt) a potem zaczynam coś skomponować w piano roll to obciążenie cpu w programie potrafi osiągnąć nawet 100% co wiąże się z zawieszaniem dźwięku, opóźnieniami itp, w menadżerze zadania windowsa obciążenie to około 15-25%. Laptop z którego korzystam niestety nie jest jakimś cudem techniki cpu: i3 4005, ram: 8gb, hdd: 1tb, windows 7, karta dźwiękowa usb: Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro, asio4all jest ustawione w programie, mam też możliwość zmienić na soundblaster asio ale efekty takie same. Chciałbym się dowiedzieć jak poradzić sobie z tym problem, jaką karta dźwiękową lub inny sprzęt muszę kupić i oczywiście czy ten laptop nadaje się do czegoś.


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - Zirds - 2.03.2017

Zaisntaluj sobie sterowniki Asio4All, są do dźwięku, są darmowe i w sumie nie ma innych. W ustawieniach audio FL Studio ustawiasz Asio4All jako sterownik/driver, a bufor samego sterownika zwiększasz na taki by był odpowiedni dla Twojego procesora oraz nie był za duży by zaś latencja nie była zbyt duża.


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - kasaja - 2.03.2017

Mam ustawione na asio4all 512smp 12ms


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - Zirds - 2.03.2017

Możliwe, że problem też leży po stronie zasilania laptopa. Masz ustawione na Największą wydajność?

To jest jedna z poważniejszych wad produkcji muzyki, do obsługi wtyczek Vsti jest potrzebne duża moc obliczeniowa procesora, zwłaszcza przy najnowszym FL Studio 12. Poczekaj do jutra, może ktoś bardziej ogarnięty w FLu Ci poradzi na ten temat :)


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - kasaja - 3.03.2017

W windowsie mam wszystko ustawione na maks wydajność a w biosie nie mam możliwości zmiany niczego


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - tomaszp - 3.03.2017

Generalnie spróbuj zwiększyć latencję, jedyne co mi przychodzi do głowy to zakup interfejsu audio ale z efektami może być różnie.

Sam Sytrus dosyć mocno obciąża procesor, jeśli w nim stworzysz cudo - nieraz się przekonałem o tym. To jedna z bardziej CPU-żerczych wtyk.

Pozdrawiam,

Tomek


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - Zirds - 3.03.2017

(3.03.2017, 7:22)tomaszp napisał(a): Generalnie spróbuj zwiększyć latencję, jedyne co mi przychodzi do głowy to zakup interfejsu audio ale z efektami może być różnie.

Sam Sytrus dosyć mocno obciąża procesor, jeśli w nim stworzysz cudo - nieraz się przekonałem o tym. To jedna z bardziej CPU-żerczych wtyk.

Pozdrawiam,

Tomek
Interfejs audio nic nie da, bo sam w sobie jest tylko kartą muzyczną z dodatkami. Żeby móc odciążyć procesor trzeba kupić interfejs z procesorem DSP.


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - DMNSound - 3.03.2017

Sprawdz w ustawieniach, czy masz multithread processing wlaczony, bo moze obciazasz tylko 1 rdzen procesora, a dla fl studio wyglada to wtedy tak, jakby caly procesor byl obciazony


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - kasaja - 3.03.2017

multithread generator processing jest włączony, czy ktoś mógł by polecić jakiś interfejs audio?


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - Zirds - 3.03.2017

Najpierw sobie zrób porządek na dysku, zrób porządna optymalizację systemu. Na stronie Zakamarkiaudio.pl znajdziesz jak to zrobić. Sam interfejs Ci nie pomoże, a te z procesorem dsp kosztują ponad 2000 zł.


RE: FL Studio duże obciążenie CPU - neurojin - 3.03.2017

Zmień resampling na 2-point linear i będzie śmigać. Jak renderujesz możesz dać 64 czy nawet 128


RE: FL Studio: Duże obciążenie CPU - SimonBirch - 3.05.2019

Witam :) w zakładce tools mamy taką opcję jak "macros" a w niej "switch Smart disable for all plugin" powinno pomóc w niektórych przypadkach :)


RE: FL Studio: Duże obciążenie CPU - K.o.N - 13.05.2019

Ogólnie radzę nie opierać się na zużyciu CPU z menadźera zadań. Twórcy FL Studio poinformowali na swoim forum, że zużycie procesora w FLu jest bardziej precyzyjne niż to w menadżerze zadań. Jeżeli procesor sięga 100 procent to znaczy, żę faktycznie tyle zużywa.

Osobiście nie polecam funckji Smart Diesable, gdyż potrafi on wyłączać efekty. Na przykład raz odsłuchiwałem utwór i nie mogłem zrozumieć dlaczego reverb tak wcześnie się urywa. Po wyłączaniu funkcji problem ustąpił.

Syntezatory szczególnie wykorzystują dużo CPU. Ja polecam wtedy zmieniać buffer w ASIO w zależności od tego co robimy. Jak komponujemy to niski buffor ze względu na niską latencję. A jak miksujemy to wysoki buffor, ze względu na eliminowanie trzasków. Ale jak procesor sięga 100 procent to nic z tym nie zrobisz.

Tutaj wtedy polecam renderować syntezatory do wav i pracować na samplach, to bardzi odciąża procesor i ułatwia mix, bo nic ci wtedy nie przerywa.