MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Kiedy utwór jest już skończony? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Kiedy utwór jest już skończony? (/temat-kiedy-utwor-jest-juz-sko%C5%84czony)



Kiedy utwór jest już skończony? - Tech.Nixa - 10.03.2017

Witam, zauważyłam, że mam duży problem własnie z tym aby określić kiedy track jest już w końcu skończony. Gdy już dochodzę do końcówki komponowania i teoretycznie mam już cały utwór to ciągle coś mi albo przeszkadza albo mi czegoś za mało albo za dużo itp. itd. i nie potrafię stwierdzić, że już wystarczy i utwór jest już skończony. To samo mam w sprawie głośności, trudno mi określić jakie one powinny być żeby wszystko brzmiało jak najlepiej. Jest to uciążliwe zwłaszcza kiedy chcę już wrzucić utwór np. na SoundCloud'a i gdy już się zuploaduje stwierdzam, że jednak jeszcze coś poprawię, usuwam, wrzucam na nowo i tak w kółko. Nie dość, że irytuję siebie to i jeszcze osoby, którym się ciągle wyświetla, że wrzuciłam to samo 100 raz :)
Macie jakieś rady odnośnie tego kiedy należy skończyć? Jak skończyć? Z góry dzięki za pomoc!


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - qnebra - 10.03.2017

Odpowiem ci, nigdy. Zawsze znajdzie się coś do zmiany, do poprawienia, do zrobienia inaczej. Trzeba sobie czasem umieć powiedzieć "stop".


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - Tech.Nixa - 10.03.2017

Kurde, myślałam, że coś ze mną nie tak, że nie znam przepisu na idealne zakończenie :P


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - Deonite - 10.03.2017

qnebra ma rację. często przed zakończeniem utworu zmieniam, co się da. Np. mogę wywalać kilkukrotnie pady zastępując je innymi. Ekstremalna sytuacja jest wtedy, kiedy mam już melodię, ale spodobała mi się zupełnie inna. I też ją mogę zmieniac wiele razy :)


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - OProject - 11.03.2017

Konczy sie jak juz masz dosc poprawiania xd


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - marcinxx1982 - 11.03.2017

Ja też tak mam że chcę ciągle poprawiać ale mówie sobie że utwór jest skończony i koniec.A kolejny zrobie lepiej już z nowymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - RaNi/Works - 11.03.2017

Utwór jest skończony wtedy, kiedy producent uzna że zrobił i spełnił początkowe założenia dotyczące utworu.

Qnebra
Cytat:Odpowiem ci, nigdy. Zawsze znajdzie się coś do zmiany, do poprawienia, do zrobienia inaczej. Trzeba sobie czasem umieć powiedzieć "stop".


Tak działają bardziej początkujący, ci zaś dzielą się na tych którzy wrzucają w internet i na tych którzy będą przyprawiać ten track jeszcze długi czas.

Tu bardziej rację (ogółową) ma old który zaś pisze:
Cytat:Konczy sie jak juz masz dosc poprawiania

Myślę że utwór się już zostawia kiedy czuje się nim zmęczenie. Cierpliwość daje o sobie znać i w końcu zakończa się pracę nad nim.


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - Knifeman - 11.03.2017

Zrób utwór do tego momentu gdy brzmi już tak sobie, nie masz już pomysłu, nie jesteś pewna czy czegoś nie dodać jeszcze albo zmienić lub zaczynasz gonić własny ogon. Zostaw projekt na tydzień i odsluchaj poza dawem. Jeśli nie będzie Ci się chciało go poprawiać to jest skończony.


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - neurojin - 11.03.2017

Gdy projekt nazywa się finalversion10v4.5nowitsover11 to znaczy że zbliżasz się do końca.


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - Koberise - 14.03.2017

ktoś powiedział kiedyś takie słowa... ( utwór technicznie wiadomo trzeba wykonać, ale każdy z nas słyszy inaczej, pracuje na innym sprzęcie i będzie słyszał inaczej ) i tu jak by to powiedzieć zawsze ktoś Ci da rady, albo techniczne, albo kreatywne.. no bo przecież zawsze można coś zmienić , muzyka nie ma końca ! To Ty sam musisz powiedzieć ... WYSTARCZY ! ... ja robię tak, że jak utwór jest biedny dźwiękowo ( bo śpieszy mi się by go pokazać światu ) odpalam sobie nute jakiegoś gościa ,który robi mega robotę i wiem ze w moim jest bieda i pośpiech :D
( posłuchaj sobie kwałków np. hmm Pesho na soundcloud ) on robi muzę kompletną :D uwielbiam jego nuty


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - Tech.Nixa - 21.03.2017

(14.03.2017, 18:23)Koberise napisał(a): ktoś powiedział kiedyś takie słowa... ( utwór technicznie wiadomo trzeba wykonać, ale każdy z nas słyszy inaczej, pracuje na innym sprzęcie i będzie słyszał inaczej ) i tu jak by to powiedzieć zawsze ktoś Ci da rady, albo techniczne, albo kreatywne.. no bo przecież zawsze można coś zmienić , muzyka nie ma końca ! To Ty sam musisz powiedzieć ... WYSTARCZY ! ... ja robię tak, że jak utwór jest biedny dźwiękowo ( bo śpieszy mi się by go pokazać światu ) odpalam sobie nute jakiegoś gościa ,który robi mega robotę i wiem ze w moim jest bieda i pośpiech :D
( posłuchaj sobie kwałków np. hmm Pesho na soundcloud ) on robi muzę kompletną :D uwielbiam jego nuty

Podoba mi się stwierdzenie "muza kompletna", to tak idealnie pasuje do tego co ja staram się osiągnąć :D Nawet nie żeby moje kawałki były od razy jakieś wywaliste ale żeby chociaż były "skończone" i żebym mogła zaczynać kolejne projekty bez wyrzutów i poprzednich bądź porzuconych projektów na sumieniu :P Przesłuchałam kilka, nie wszystko trafia w moje gusta ale co któryś mi się całkiem podoba i muszę przyznać, że faktycznie czuć ten złoty środek w jego utworach. Nic dodać nic ująć w dosłownym znaczeniu :)


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - DelianoCarl - 21.03.2017

Widziałem kiedyś w pewnym profesjonalnym studio nagraniowym białą tablicę na której było mniej więcej rozpisane:
jaki jest ogólny plan brzmienia
aranżacja, ilość taktów, czas utworu itp
dźwięki które chce użyć (od pojedynczych kliknięć, po całe partie)

no i na dole było napisane
co już jest zrobione, a co jeszcze nie ;)

myślę, że to fajna rzecz zorganizować sobie w pewnym stopniu jak utwór ma wyglądać :)
bo potem w głowie robi się śmietnik :)

Jeśli chodzi o mnie... mam "swoich" ludzi od wstępnego oceniania :D i czasem doradzają coś sensownego..
Aczkolwiek tak jak qnebra napisał - czasem trzeba powiedzieć STOP. Więcej dźwięków wcale nie oznacza, że będzie lepiej... Zawsze staram się jak najszybciej skończyć utwór aranżacyjnie, mimo, że na końcu leci sama stopa i bass. Wiadomo, że potem dodam jeszcze wiele dźwięków. Ale chodzi o to, żeby w połowie tworzenia mieć już zarys całego utworu. To jest mój sposób, każdy ma swój. Ile ludzi tyle zboczeń :)


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - ak47soundsystem - 21.03.2017

A dla mnie skończony jest, jak już go tyle razy przesłuchałem, że mi się znudził, mam go dość i nie mogę więcej słuchać i przestał mi się podobać, zaczyna wydawać mi się żenujący i najchętniej bym go zakopał i zaczął nowy... Wtedy nadchodzi myśl: co ja robię? po co miałbym dalej przy tym dłubać? Who cares? To przecież tylko hobby.
Z resztą w takim momencie to już robota przy nim nie ma sensu, bo się tak worał człowiekowi w łeb, że już i tak nic się nowego nie wysłyszy.
Więc w takim momencie naprawdę bez żalu się z nim rozstaję...
Potem nie słucham kilka miesięcy i jak wracam, to dopiero jest miło, jak się okaże że mi się podoba


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - ROSCHE - 27.03.2017

Ja robię patternami, potem zapisuje etapami i sprawdzam, co poprawić a co nie, ale to ja.

Dopiero później kleję całość, ale skoro robisz to na playlistach na bieżąco odtwarzaj sobie przejścia, nadpisuj zapis projektu aby na bieżąco poprawiać ;) Ja to robię jak rozprawkę - wstęp, rozwinięcie i zakończenie a dodatkowo fajne przejścia. Wtedy utwór jest skonczony. Pozdro!


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - JPLRetroStyle - 6.05.2017

Zawsze w każdych ze swoich produkcji będziesz czuł niedosyt i zawsze będziesz słyszał nie dociągniecia, najważniejsze jest żeby słuchasz tego nie słyszał.
Bo jak wiem mamy 3 kategorie sluchaczy
1. Sluchasz który nie jest audiofilem:) i nie będzie słyszał nic i swierdzi fajnie buja i idzie sie pobawić. W pewnym sensie są jakby to powdzieć głuchi muzycznie :).
2. Słuchacz który wychwyci nie dociągniecia, lecz nie będzie głośno tego eksponwał, lub powie delikatnie coś w stylu tam lekko przyfałszowałeś.
3. To ludzie którzy są wymagający aż za bardzo i oczekują od każdego kawałku że będzie zmiksowany zmasteringowany do ich gustu.

Teraz coś od siebie, publikuje utwory dopiero wtedy kiedy ja już mam je osłuchane gdzie 1000 razy i nimi już """"rzygam""""". :)
Co prawda nie mam tak jak ty że uploduje i usuwam , ale mam tak że po jakimś okresie stwierdzam że jednak miks i mastering trzeba poprawić i pojawia się wtedy wersja Remaster :)


RE: Kiedy utwór jest już skończony? - jaf - 7.05.2017

Jestem tradycjonalistą muzycznym i dla mnie priorytetem jest melodia. Najważniejszy jest motyw przewodni (i akordy, na których powstał). Z niego muszę być zadowolony na tyle, żeby był niezmienny. Dla niego jest cały utwór. Pozostałych motywów melodii też trzeba być pewnym i jeśli tak, to te elementy utworu można uznać za skończone. Natomiast pozostałe rzeczy są otwarte do końca świata. W dobie internetu można swoje utwory na bieżąco modyfikować. Jeśli melodia jest dobra, to co rok można tworzyć całkowicie nową wersję i będzie ona ciekawa dla słuchacza. Bardzo fajną rzeczą jest aranżowanie skończonych motywów melodii całkowicie od nowa. I po jakimś czasie odsłuchanie i porównanie dwóch czy trzech wersji. Na pewno któraś jest lepsza albo coś w niej. Kiedy umysł odpocznie od kawałka, dopiero wtedy jest w stanie dobrze go ocenić.