MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Tyle dźwięków, który wybrać? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Tyle dźwięków, który wybrać? (/temat-tyle-dzwiekow-ktory-wybrac)



Tyle dźwięków, który wybrać? - Tech.Nixa - 9.04.2017

Witam, czy zdarzyło Wam się kiedyś, że przy tworzeniu muzyki mieliście tyle możliwości, że nie wiedzieliście, które brzmienie wybrać? Które będzie tym idealnym dla Waszego utworu?
Nawet jeśli nie to ja mam własnie ten problem. Nie wiem jak sobie z nim poradzić. Zwłaszcza w muzyce o brzmieniach typowo elektronicznych, gdzie jest ogrom możliwości.
Mam w DAW'ie tyle wspaniałych brzmień, że nie potrafię zdecydować, który będzie tym najlepszym. Wiele z nich brzmi do siebie podobnie ale każdy z nich ma w sobie coś oryginalnego i nie potrafię wybrać tego jednego który najlepiej nadawałby się do utworu, a kiedy nawalę wszystkie, które mi sie podobały to zrobi się bałagan :( Już nie wspominam nawet o własnej konfiguracji tych brzmień czyli dawaniu jakichś efektów i innych takich. Mam wrażenie wtedy, że zaraz eksploduje bo wszystko brzmi bardzo dobrze ale kiedy jest ten złoty środek??? Ten idealny moment.
Macie jakieś pomysły na to?


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - DelianoCarl - 9.04.2017

Zapisuj sobie te brzmienia i używaj w kolejnych kawalkach.. Ja tak robię :) czasem szkoda wykorzystać cały dobry materiał na jeden utwór..


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - Tech.Nixa - 9.04.2017

(9.04.2017, 15:51)DelianoCarl napisał(a): Zapisuj sobie te brzmienia i używaj w kolejnych kawalkach.. Ja tak robię :) czasem szkoda wykorzystać cały dobry materiał na jeden utwór..
A zdarza Ci się tworzyć utwory z np. taką samą linią melodyczną basu czy innymi ścieżkami czy każdy utwór tworzysz od nowa i wszystko jest świeże?
Mi bardziej chodzi o to, że np. mam np. 10 presetów basu i każdy z nich mi się podoba i nie potrafię wybrać tego jednego, który najlepiej pasowałby do utworu bo każdy brzmi dla mnie świetnie :(


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - neurojin - 9.04.2017

Warto się zastanowić jak te dźwięki grają i innymi. Masz coś co ma attack, znajdź coś innego co ma body. Masz coś co jest przesterowane, znajdź coś czystego. Żeby było też trochę kontrastu w muzyce. A basy najlepiej chyba kręcić samemu :D A, mozesz też zrobić kilka wersji dropu, jest wiele kawałków, gdzie są np. 3 różne dropy, i wtedy niektóre instrumenty się wymieniają :D Jak chcesz użyć wszystkich, to może użyj wszystkich i zrób 10 dropów :D Czegoś takie jeszcze nie słyszałem, ale to chyba własny gust muzyczny powinien być ograniczeniem, a nie jakieś zasady :P


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - In-Tegral - 9.04.2017

(9.04.2017, 16:23)neurojin napisał(a): Warto się zastanowić jak te dźwięki grają i innymi. Masz coś co ma attack, znajdź coś innego co ma body. Masz coś co jest przesterowane, znajdź coś czystego. Żeby było też trochę kontrastu w muzyce. A basy najlepiej chyba kręcić samemu :D A, mozesz też zrobić kilka wersji dropu, jest wiele kawałków, gdzie są np. 3 różne dropy, i wtedy niektóre instrumenty się wymieniają :D Jak chcesz użyć wszystkich, to może użyj wszystkich i zrób 10 dropów :D Czegoś takie jeszcze nie słyszałem, ale to chyba własny gust muzyczny powinien być ograniczeniem, a nie jakieś zasady :P


Kontrast - zdecydowanie to powinno być częściej powtarzane wśród początkujących producentów muzycznych, bardzo ważna rzecz w miksach.

Co do tematu, na razie rób tak jak chcesz, z czasem zaczniesz patrzeć co raz bardziej na jakość swoich tracków i na takie szczegóły, o których dzisiaj nawet nie myślisz. Wtedy będziesz dokładnie wiedzieć jakiego dźwięku potrzebujesz w danym momencie.


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - DelianoCarl - 9.04.2017

Jeśli masz 10 presetow basu i każdy brzmi dobrze w kawałku który tworzysz, to niestety problem każdego twórcy ;) Zadaj sobie najpierw pytanie jakiego brzmienia oczekujesz. Niektóre dźwięki brzmią bardzo dobrze w dropie a z całym akompaniamentem słabo - i na odwrót. Trzeba szukać złotego środka i dźwięku który wszędzie zabrzmi dobrze ;) jest to wielki decyzyjny problem dla każdego z nas. I nie ma bata, trzeba iść na kompromisy. Jeśli coś jest dobre, to jest dobre i nieważne, że zrezygnowalaś z innych dźwięków. Staraj się modyfikować presety albo zrób 3 warstwy i odpowiednio zmiksuj. W jednym przytnij wysokie, w drugim niskie itd. Wtedy osiagasz swoje niepowtarzalne brzmienie, z charakterem :) Możesz też użyć trzech przeplatajacych się dźwięków, każdy ułożony inaczej, z takiego połączenia może wyjść petarda, która nada Twojemu utworowi nowy tor i powiew świeżości.
Czasem dźwięk basu, pada, leada przyczynia sie do stworzenia nowego utworu :) warto sobie wszystko kolekcjonować i zostawiać na przyszłość. Dobre brzmienia prędzej czy później wykorzystasz. A co do dylematów, to musisz kontaktować się z ludźmi którzy też robią muzyke - mają świeże podejście do Twojego utworu i znaja się w miarę na rzeczy. Jeśli coś nie przypasuje to uzyskasz cenne wskazówki :) Ty jesteś twórca i nikt za Ciebie nic nie zrobi, musisz nauczyć się iść na kompromisy. Mi czasem kilka godzin zajęła wymiana kicka albo głupiego hihata w utworze. Zadanie jest o tyle łatwiejsze, że czasem po dwóch uderzeniach słychać "to nie to, to w ogóle nie pasuje" Po podłożeniu tysiąca kicków, mialem wybrane kilka i z tych kilku wybrałem jeden. A czy podjąłem dobrą decyzję? NIE WIEM. Według mnie tak, ale jest to subiektywne. Ocenią to ludzie na forum, labele, zwykli słuchacze. No cóż.. To tyle :)


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - Zirds - 9.04.2017

(9.04.2017, 14:51)GetFreaky napisał(a): Witam, czy zdarzyło Wam się kiedyś, że przy tworzeniu muzyki mieliście tyle możliwości, że nie wiedzieliście, które brzmienie wybrać? Które będzie tym idealnym dla Waszego utworu?
Nawet jeśli nie to ja mam własnie ten problem. Nie wiem jak sobie z nim poradzić. Zwłaszcza w muzyce o brzmieniach typowo elektronicznych, gdzie jest ogrom możliwości.
Mam w DAW'ie tyle wspaniałych brzmień, że nie potrafię zdecydować, który będzie tym najlepszym. Wiele z nich brzmi do siebie podobnie ale każdy z nich ma w sobie coś oryginalnego i nie potrafię wybrać tego jednego który najlepiej nadawałby się do utworu, a kiedy nawalę wszystkie, które mi sie podobały to zrobi się bałagan :( Już nie wspominam nawet o własnej konfiguracji tych brzmień czyli dawaniu jakichś efektów i innych takich. Mam wrażenie wtedy, że zaraz eksploduje bo wszystko brzmi bardzo dobrze ale kiedy jest ten złoty środek??? Ten idealny moment.
Macie jakieś pomysły na to?

Najlepiej jest wyrzucić te wszystkie dźwięki i samemu tworzyć od podstaw. To daje największą frajdę i nie ma w czym wybierać, więc się korzysta z tego co się ma :)


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - ak47soundsystem - 10.04.2017

W dzisiejszych czasach, jeśli nie pójdziesz drogą Zirdsa, to właśnie działanie twórcze do tego sie sprowadza, tzn. do tego co wybierzesz. Masz swój styl, gust i smak i wiesz co ci pasi. Tak samo jest teraz np. z fotografią. Teraz prawie każdy może zrobić technicznie dobre zdjęcie i najbardziej istotne jest to, co autor wybierze i zdecyduje się pokazać, jako "skończone dzieło"
Ja czasem też mam problem że za dużo fajnych brzmień wrzucam na kupę, tak jak ty, a potem siedzę i odejmuję. Dzielę sobie utwór na 3 grupy: drums, bass, music. Słucham ich osobno i w parach. Każda z nich powinna być na tyle ciekawa, żeby dała się słuchać sama. Więc w każdej przyda się jedno dominujące brzmienie i kilka uzupełniających, wypełniających luki, itp.
Jeśli masz 10 fajnych brzmień to zrób z każdym w roli głównej 10 projektów, zarysów, powiedzmy 16 taktów. Będziesz mieć szkice do innych utworów, albo ich części. Ja sobie to nagrywam w mp3, bo po dłuższym czasie łatwiej to przejrzeć (nie chce mi się czekać aż się projekt w DAWie otworzy z taką bździną).


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - agro - 10.04.2017

Nie rozumiem pewnej rzeczy o której napisałeś. Może wyjaśnie najpierw o co mi chodzi a potem odniose sie do twojego dylematu. Dobry utwór cechuje się spujnościa, każdy ścieżka, instrument wnosi dodatkową wartość która wzbogaca utwór jako cołość, piosenka opowiadana jako historia która chcesz przedstawić w odpowiedni dla jej charakteru sposób. A teraz piszesz że masz problem z wybraniem brzmienia do opowiedzenia swojej historii bo każda jest dobra na swój sposób. Jeżeli jesteś w sytuacji że na podstawie owych brzmień powstaje reszta to już masz z górki, jeżeli natomiast masz już stworzoną reszte piosenki i szukasz kolejnego elementu a nie możesz się zdecydować bo każdy jest fajny to ja w tym momencie zastanawiał bym się czy całośc nie straci na swojej unikatowości względem tego łatwo wymienialnego elementu i jednak braku negatywnej konsekfencji :)


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - Zirds - 10.04.2017

(10.04.2017, 22:16)agro napisał(a): Nie rozumiem pewnej rzeczy o której napisałeś. Może wyjaśnie najpierw o co mi chodzi a potem odniose sie do twojego dylematu. Dobry utwór cechuje się spujnościa, każdy ścieżka, instrument wnosi dodatkową wartość która wzbogaca utwór jako cołość, piosenka opowiadana jako historia która chcesz przedstawić w odpowiedni dla jej charakteru sposób. A teraz piszesz że masz problem z wybraniem brzmienia do opowiedzenia swojej historii bo każda jest dobra na swój sposób. Jeżeli jesteś w sytuacji że na podstawie owych brzmień powstaje reszta to już masz z górki, jeżeli natomiast masz już stworzoną reszte piosenki i szukasz kolejnego elementu a nie możesz się zdecydować bo każdy jest fajny to ja w tym momencie zastanawiał bym się czy całośc nie straci na swojej unikatowości względem tego łatwo wymienialnego elementu i jednak braku negatywnej konsekfencji :)

Różowy kolor nicku świadczy o tym, że posiadacz tego koloru jest płci żeńskiej.


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - agro - 11.04.2017

Najmocniej przepraszam :).


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - pumadesign - 24.11.2017

gust > klimat > hard or soft > widzimisie > na trzeźwo lub nie ... można też doradzić się kota ale to chyba najgorszy pomysł : (


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - Zirds - 24.11.2017

Poprawię Cię Freaky. Nie mówi się dźwięków czy brzmień bo to są różne rzeczy. Mowa jest o barwach dźwięku.


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - Jeykop - 24.11.2017

Zawsze możesz spróbować zlayerować powiedzmy 2-3 barwy które Ci się podobają. Osiągniesz jeszcze inne brzmienie czyli masz już 4 wybory xd To brzmi trochę bez sensu ale jeśli chcemy w cukierni 10 sztuk ciastek to zwykle można wybrać które. Więc bierzemy powiedzmy 4 inne, 3 kolejne i jeszcze jedne 3. Trochę to głupie no ale nie wiedziałem jak to wytłumaczyć :P


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - Reverse Amx - 28.11.2017

(9.04.2017, 14:51)GetFreaky napisał(a): Witam, czy zdarzyło Wam się kiedyś, że przy tworzeniu muzyki mieliście tyle możliwości, że nie wiedzieliście, które brzmienie wybrać? Które będzie tym idealnym dla Waszego utworu?
Nawet jeśli nie to ja mam własnie ten problem. Nie wiem jak sobie z nim poradzić. Zwłaszcza w muzyce o brzmieniach typowo elektronicznych, gdzie jest ogrom możliwości.
Mam w DAW'ie tyle wspaniałych brzmień, że nie potrafię zdecydować, który będzie tym najlepszym. Wiele z nich brzmi do siebie podobnie ale każdy z nich ma w sobie coś oryginalnego i nie potrafię wybrać tego jednego który najlepiej nadawałby się do utworu, a kiedy nawalę wszystkie, które mi sie podobały to zrobi się bałagan :( Już nie wspominam nawet o własnej konfiguracji tych brzmień czyli dawaniu jakichś efektów i innych takich. Mam wrażenie wtedy, że zaraz eksploduje bo wszystko brzmi bardzo dobrze ale kiedy jest ten złoty środek??? Ten idealny moment.
Macie jakieś pomysły na to?

Ja, natomiast jak mam zły dzień to nie potrafię się skupić na projekcie i kręcę się po nim jak to przysłowiowe gówno w przeręblu przez co nasłucham się danej partii przez x czasu, a później zmieniam coś, co ostatecznie było lepsze. Największy problem to internet niestety, ale ciężko jest się od niego oderwać podczas tworzenia, dlatego zostałem nietoperzem, bo w nocy nikt mi nie przeszkadza ;)))


RE: Tyle dźwięków, który wybrać? - Tech.Nixa - 28.11.2017

(28.11.2017, 7:31)Reverse Amx napisał(a):
(9.04.2017, 14:51)GetFreaky napisał(a): Witam, czy zdarzyło Wam się kiedyś, że przy tworzeniu muzyki mieliście tyle możliwości, że nie wiedzieliście, które brzmienie wybrać? Które będzie tym idealnym dla Waszego utworu?
Nawet jeśli nie to ja mam własnie ten problem. Nie wiem jak sobie z nim poradzić. Zwłaszcza w muzyce o brzmieniach typowo elektronicznych, gdzie jest ogrom możliwości.
Mam w DAW'ie tyle wspaniałych brzmień, że nie potrafię zdecydować, który będzie tym najlepszym. Wiele z nich brzmi do siebie podobnie ale każdy z nich ma w sobie coś oryginalnego i nie potrafię wybrać tego jednego który najlepiej nadawałby się do utworu, a kiedy nawalę wszystkie, które mi sie podobały to zrobi się bałagan :( Już nie wspominam nawet o własnej konfiguracji tych brzmień czyli dawaniu jakichś efektów i innych takich. Mam wrażenie wtedy, że zaraz eksploduje bo wszystko brzmi bardzo dobrze ale kiedy jest ten złoty środek??? Ten idealny moment.
Macie jakieś pomysły na to?

Ja, natomiast jak mam zły dzień to nie potrafię się skupić na projekcie i kręcę się po nim jak to przysłowiowe gówno w przeręblu przez co nasłucham się danej partii przez x czasu, a później zmieniam coś, co ostatecznie było lepsze. Największy problem to internet niestety, ale ciężko jest się od niego oderwać podczas tworzenia, dlatego zostałem nietoperzem, bo w nocy nikt mi nie przeszkadza ;)))

Ale żeś starego posta odgrzebał. Ja na szczęście nie mam problemu z netem bo w Dawie mam opcję "Exclusive Mode" który zwiększa wydajność programu ale tym samym blokuje możliwość odtwarzania jakiegokolwiek audio czy video na necie, a poza oglądaniem filmów na YT ja za bardzo nic innego nie robię w przeglądarce :)