MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
432 Hz konwertowanie i nagrywanie - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie (/temat-432-hz-konwertowanie-i-nagrywanie)



432 Hz konwertowanie i nagrywanie - damian87pl - 18.04.2017

Witam

Szukam pomocy jako laik.
Znalazłem na YT poradnik jak w Audacity konwertować mp3 z 440 na 432 Hz.
Nie wiem jak sprawdzić czy zostało to poprawnie skonwertowane gdyż w opcjach mp3 nadal widnieje A=440 Hz.

W jaki sposób i jakim programem radzicie zmianę częstotliwości istniejącego utworu?

W jaki sposób sprawdzić dowolny plik muzyczny pod względem częstotliwości rzeczywistej? (a nie tej zapisanej w opcjach pliku przy jego utworzeniu)

Jakie parametry mam nadawać nowo tworzonemu plikowi muzycznemu aby mieć 432 Hz? (rate, bit)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - Foortic - 22.04.2017

Ja sobie w fl'u poprostu obniżyłem wartość o 30centów w dół na pitch'u i wtedy miałem 432 bo sprawdzałem... ale ten sposób sie nie sprawdza bo jak zmniejszasz wysokość to zmniejszasz przy okazji tempo... ze 150 zrobilo mi się 147,5BPM.
To jest taka full amatorska metoda... xD ogarnąłem ją sobie tylko po to, aby zobaczyć jak to zabrzmi xD


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - Recoil83 - 22.04.2017

Witam nie wiem czy coś ci się nie pomyliło, chodziło ci chyba o 44 kHz, ale po co konwertować w dół skoro to jakość cd? Nie rozumiem.


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - Zirds - 22.04.2017

(22.04.2017, 22:58)Recoil83 napisał(a): Witam nie wiem czy coś ci się nie pomyliło, chodziło ci chyba o 44 kHz, ale po co konwertować w dół skoro to jakość cd? Nie rozumiem.

Lol, nie zrozumiałeś. Chodzi mu o staroeuropejski zapis tonacyjny. Obecnie wszystko się stroi do tonacji A, czyli 440 Hz, ale kiedyś było tak, że A było strojone na 432 Hz i wszystkie inne tony były odpowiednio pod to A dostosowywane.
Ponoć utwory strojone na 432 Hz są cieplejsze w brzmieniu i wedle znawców teorii spiskowych, eksperymentatorów i różnych takich takie dźwięki lepiej wpływają na samopoczucie etc :)


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - Jozzo - 22.04.2017

(22.04.2017, 21:58)Foortic napisał(a): Ja sobie w fl'u poprostu obniżyłem wartość o 30centów w dół na pitch'u i wtedy miałem 432 bo sprawdzałem... ale ten sposób sie nie sprawdza bo jak zmniejszasz wysokość to zmniejszasz przy okazji tempo... ze 150 zrobilo mi się 147,5BPM.
To jest taka full amatorska metoda... xD ogarnąłem ją sobie tylko po to, aby zobaczyć jak to zabrzmi xD

O ile mi wiadomo to jak w flu zmienisz tryb pitchu (np na e3 generic) to ci tempa nie powinno zmienić :D


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - damian87pl - 26.04.2017

Dziękuję za odpowiedzi :)
Niestety nie rozumiem zbyt wiele z żargonu muzycznego.

Czy znacie jakiś program i metodologię która pozwoli mi zmienić wszystkie pliki muzyczne i/lub wideo na 432 Hz (tj kolega wcześniej napisał do staro europejskiej tonacji)?
Znalazłem ten sposób:
https://www.youtube.com/watch?v=KO1jSeP-e-o&ytbChannel=Our%20Solaris

Niestety nie potrafię sprawdzić jego poprawności a sam sposób wydaje mi się zbyt szybki i zbyt prosty (choć może ze wzg na kompresję mp3 jest to tak banalne).

I tak, mimo że jestem głuchy muzycznie to polecam sprawdzić różnicę np Alana Walkera lub Risaun po śmiesznych papierosach :)
Ogólnie chcę również sprawdzić w jaki sposób dźwięk wpływa na wodę (jej obraz mikroskopowy po zamrożeniu) ale to już nie to forum - bo od niedawna bardzo zainteresował mnie wpływ dźwięku na otoczenie i obiekty.


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - In-Tegral - 26.04.2017

Żeby było to poprawnie zrobione, trzeba już brać uwagę na to przy produkcji utworu czy strojeniu instrumentów, takie metody z gotowych utworów to nic innego jak degradacja jakości/ spowalnianie/zmiana pitchu a to chyba nie o to chodzi.


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - Zirds - 26.04.2017

(26.04.2017, 22:27)damian87pl napisał(a): Dziękuję za odpowiedzi :)
Niestety nie rozumiem zbyt wiele z żargonu muzycznego.

Czy znacie jakiś program i metodologię która pozwoli mi zmienić wszystkie pliki muzyczne i/lub wideo na 432 Hz (tj kolega wcześniej napisał do staro europejskiej tonacji)?
Znalazłem ten sposób:
https://www.youtube.com/watch?v=KO1jSeP-e-o&ytbChannel=Our%20Solaris

Niestety nie potrafię sprawdzić jego poprawności a sam sposób wydaje mi się zbyt szybki i zbyt prosty (choć może ze wzg na kompresję mp3 jest to tak banalne).

I tak, mimo że jestem głuchy muzycznie to polecam sprawdzić różnicę np Alana Walkera lub Risaun po śmiesznych papierosach :)
Ogólnie chcę również sprawdzić w jaki sposób dźwięk wpływa na wodę (jej obraz mikroskopowy po zamrożeniu) ale to już nie to forum - bo od niedawna bardzo zainteresował mnie wpływ dźwięku na otoczenie i obiekty.

Zainteresowany ciągiem Fibonacciego?


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - damian87pl - 27.04.2017

Ciąg Fibonacciego to nie wszystko. On jest kluczem, wzorcem. Chodzi o to jak częstotliwość potrafi wpływać na kształt otoczenia np wody, która potrafi zachowywać się jak matryca na której zapisuje się informacja.


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - Zirds - 27.04.2017

Czyli coś w stylu Cymatics?


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - damian87pl - 29.04.2017

Tak, myślę że mówimy o tym samym, tyle że ja znam to pod pojęciem Kymantica.
Muzyka i te czarne mróweczki (nuty) zawsze były dla mnie czarną magią, lecz teraz gdy widzę że to coś więcej niż fajne piosenki staram się poszerzać moją wiedzę w tym kierunku.
Tyle że muzyka w połączeniu z jej edycją komputerową już całkowicie mnie przerasta.

Wczoraj kolega polecił mi apkę do analizy spectrum żebym mógł sprawdzić czy mp3 jest przekonwertowana na 432 Hz. Tyle że źródło do analizy jest zaznaczone jako 440 Hz i sam wykres pokazuje piki na zakresie od 40 do 700 Hz, gwizdanie to zwykle 1,2-1,4 kHz.
Samo 430 Hz jak już pokazuje się bardzo rzadko a 440 Hz (nawet jesli mp3 nie jest przekonwertowane) nie występuje wcale.
Prawdopodobnie to kolejna rzecz która nie potrafię się jeszcze posługiwać?


RE: 432 Hz konwertowanie i nagrywanie - In-Tegral - 30.04.2017

To co Ci polecił kolega nie ma nic wspólnego z tym o czym wcześniej pisałeś. To co teraz widziałeś to po prostu zakres częstotliwości dźwięków i efektów z których składa się cały utwór. One się zmieniają razem ze zmianą instrumentów w danym momencie bądź też danej tonacji dźwięku.