MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak tworzyć dobrą perkusję? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jak tworzyć dobrą perkusję? (/temat-jak-tworzyc-dobra-perkusje)



Jak tworzyć dobrą perkusję? - Tech.Nixa - 27.04.2017

Witam, już jakiś czas siedzę w tych DAW'ach robię, te muzyczki swoje ale tak zauważyłam i wiele osób mi to zarzuca., że perkusja w mich utworach zazwyczaj jest bardzo sucha, mało sie dzieje itp. Nie mogę się z tym nie zgodzić dlatego przychodzę do Was z prośbą o jakieś wskazówki co powinnam zrobić by te perkusje jakoś brzmiały. Mam problem głównie z dobieraniem 'składników', nie potrafię dobrać do siebie takich kicków, snerow, hihatów itp. itd żeby wszystko do siebie pasowało i tworzyło miodną, harmonijną całość :( A przynajmniej tak mi się wydaje. Czy są w ogóle jakiś zasady co do doboru czy równie dobrze mogę wrzucić kick z Dobstepu, snare z HipHopu, a haty z Jazzu? Jak to się ma? Druga kwestia to suchość tychże moich perkusji i brak groove'u. Nie wiem ale chyba przesuwanie lekko od siatki i zmiana velocity poszczególnych uderzeń w perkusji to nie wszystko. Macie jakieś pomysły jak jeszcze można to urozmaicić? A jak już przy urozmaicaniu jestem...Nie potrafię połapać się w tym wszystkim kiedy chcę dodać jakieś nowostki tzn. na starcie i tak moja perkusja składa sie już z bardzo wielu ścieżek i mam wrażenie, że jak z czasem będę dodawać kolejne elementy to już będzie przesada. jak sobie z tym poradzić? Preferujecie prostą i powtarzalną perkusję czy wolicie jak ciągle dzieje się coś nowego?
Wszelkie rady mile widziane, z góry dziękuję!


RE: Jak tworzyć dobra perkusję? - Zirds - 27.04.2017

Haty z Jazzu, ok pasują, ale już perka z HH do np rocka nie pasuje.

Ja to robię na słuch, dobieram dużo barw, łączę (Layeruje) np 3 różne barwy werbla w jeden, zmieniam atak, filtruje, dodaje distortion. Tak samo robię z brzmieniem stopy..
Dobra linia perkusyjna to w sumie podstawa w utworze tanecznym. Perkusja ma bujać, nadawać tempo, budować napięcie...
Warto dodawać efektu Swing na perkusji - tempo zostaje to samo, ale zmienia się tak zwany "groove".. Sama sprawdź, zrób sobie prostą linię perkusyjną i dodać trochę Swingu do niej.. nie 100%, ale tak ok 40-60% usłyszysz od razu, że "fajnie to buja" :) Nie zmieni to ułożenia względem siatki i reszty utworu, ale sam utwór nabierze swoistego charakteru.

Co do suchości brzmienia to polecam dodać na werbel (Snare) trochę pogłosu (Reverb) lub pobawienie się różnymi efektami tego typu.


RE: Jak tworzyć dobrą perkusję? - Tech.Nixa - 28.04.2017

(27.04.2017, 23:40)Zirds napisał(a): Warto dodawać efektu Swing na perkusji - tempo zostaje to samo, ale zmienia się tak zwany "groove".. Sama sprawdź, zrób sobie prostą linię perkusyjną i dodać trochę Swingu do niej.. nie 100%, ale tak ok 40-60% usłyszysz od razu, że "fajnie to buja" :) Nie zmieni to ułożenia względem siatki i reszty utworu, ale sam utwór nabierze swoistego charakteru.

Ok dzięki za rady, no faktycznie perkusja np. rockowa już brzmi troche inaczej niż HipHopy, jazze itp. ale zawsze mam dylemat mając tyle wspaniałych dźwięków i sampli do perkusji i nie umiem się zdecydować jak je dobrać, a nie mogę przecież wrzucić wszystkiego. Najgorzej jak mam jakąś dużą paczkę po 100 sampli :/ Co do swingu, w Studio One chyba nie ma opcji zrobienia tego przez program, na czym w takim razie polega zrobienie go własnoręcznie? O ile się w ogóle da. Bo rozumiem, że odsunięcie od siatki i zmiana głośności to nie wszystko.


RE: Jak tworzyć dobrą perkusję? - Zirds - 28.04.2017

W każdym programie się da :)

Studio One Ekspert radzi:



Co do sampli. Najlepiej wrzuć randomowo wielką ilość sampli w różnych konfiguracjach rozłożenia ich w oknie aranżacji i daj PLAY. Usłyszysz mega kakofonie, ale po dłuższym czasie odsłuchania sama będziesz wiedzieć co do czego pasuje :)


RE: Jak tworzyć dobrą perkusję? - Jeykop - 28.04.2017

Ogólnie to wg mnie w perkusji jest ważne hmm.. Ludzkość? Sam dotychczas robiłem perkę tak że po prostu wstawiałem, wystukiwałem rytm i koniec. Wiadomo potem miks ale to już dalsza kwestia. Warto pobawić się panoramą, dosyć losowo. W pewnym momencie przesunąć delikatnie w lewo, potem prawo. To może być 7 % i tak będzie to słyszalne. Znaczy odczuwalne, że jest to bardziej ludzkie. No i też warto pobawić się głośnością. Wiadomo że gdy perkusista gra, to nei gra idealnie na tej samej głośności, jakby miał suwak z DAW'a na bębnach xd Powiedzmy że perka gra na poziomie 100% to jedno z uderzeń dajesz 96, 98 a potem jak leci. Zabawa z tym. Tyle z moich super rad xd


RE: Jak tworzyć dobrą perkusję? - Zirds - 28.04.2017

Ludzkość... xd Masz DAW po polsku?
Pamiętaj, że większości terminów muzycznych się nie tłumaczy, dlatego też mamy dużo nazw z włoskiego (staccato, allegro, marcato itp), ale także dużo nazw angielskich, które były tłumaczone w latach 70-80tych na język polski, bo komuna, PRL... Władze zakazywały wszystkiego co z Zachodu. Potem zaprzestano wszystko tłumaczyć. Technologia poszła tak do przodu, że tych terminologii natworzyło się tak dużo, że łatwiej się było nauczyć po prostu je odróżniać.. dlatego kończąc mój elaborat i wracając do mojego pytania, równocześnie odpowiadam...

...Nie "Ludzkość", a "Humanize". :)


RE: Jak tworzyć dobrą perkusję? - ak47soundsystem - 28.04.2017

BTW: Ludzkość, to humanity (rzeczownik), a humanize, to "uczłowieczać" (czasownik).
Jeykopowi chodzi o to żeby perkusja była ludzka, miała ludzki charakter, w tym sensie chodzi mu o jej "ludzkość".

Funkcja Humanize w DAW niewiele załatwia (tylko różnicuje czas uderzeń i głośność).
Ważna jest też struktura tracka z perkusją w całym utwore. Trzeba myśleć jak ona buduje napięcie utworu, kiedy ma grać równo, a kiedy perkusista popisuje się i daje swoje wstawk, breaki i synkopi. Kiedy bit ma przyspieszyć (np. przez dodanie szybszych perkusjonaliów, itd.).
Najlepiej co jakiś czas robić sobie takie ćwiczenie, że bierze się ulubiony kawałek i próbuje KAŻDYM MOŻLIWYM sposobem zrobić taką samą perkę samemu. Nie chodzi, żeby każde uderzenie zaprogramować samemu (nie każdy czuje dobrze perkę), można posługiwać się dostępnymi patternami i loopami i wytczkami. Naljepiej zacząć od ogółu (co gra i jak w której części utworu), a na sam koniec zająć się detalami.
Ja b. rzadko całą perkę robię sam od zera. Edytuję poszczególne uderzenia dopiero wtedy, jak to co złożyłem z gotowców (maschine, loopy, patterny) mi w jakiś sposób nie pasuje i wiem czego chcę - wtedy poprawiam w tych miejscach gdzie coś nie gra. Staram się nie używać w całym utworze tylko jednego loopa czy paterna, bo to najbardziej w oczy kole.


RE: Jak tworzyć dobrą perkusję? - Tech.Nixa - 29.04.2017

Ok dzięki Panowie, postaram się jakoś wykorzystać wasze rady. Często korzystam z opcji Humanize w swoim DAW ale jednak to czasem za mało by ta perkusja zaczęła dawać groove :P


RE: Jak tworzyć dobrą perkusję? - JPLRetroStyle - 6.05.2017

Tak naprawde żadna wtyczka nie zastąpi prawdziwej perkusji, ale tak jak koledzy napisali,
zabawa w Velocity odpowiednie akcentowanie, mikroprzesuniecia uderzeń, nikt nie gra przecież idealnie równo jak automat,
zabawa z attackiem, swing, synkopa i te sprawy też dają klimacik,
Ale najlepiej to wczuj się tak jakbyś to ty chciał grać na tej perkusji i mniej jakąś krótką wizje co byś zrobił za chwile jakbyś chciał to zaakcentować w których momentach itp ,
Z tych wtyczek co jest troche możliwośći to Addictive Drum oraz Ez Drummer, z samplami masz mniejsze możliwośći bo wszystko też opiera się na odpowienim Reeverbie. Decay Relasse też mają ogromny wpływ na brzmieie to tak jakbyś wytumiał prawdziwy werbel, Perkusje też się stroi w brew pozorom wiec nie mozesz zapodać sampla który jest gdzieś obok stroju. A poza tym wszystko zawsze rób na słuch. Bo gdy perkusista gra na prawdziwym zestawie to każde uderzenie nigdy nie brzmi tak samo, Brzmi podobnie a jedak nie dokońca .