MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Hardware'owe tajemnice - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Hardware'owe tajemnice (/temat-hardware-owe-tajemnice)



Hardware'owe tajemnice - hudson462 - 26.05.2017

Cześć. Przeczytałem dzisiaj wywiad z Tomaszem Mirtem przeprowadzony dla EiS. Całkiem inspirujący tekst, ale dwie rzeczy zwróciły moją uwagę w szczególności. Pozwolę sobie zacytować ten właśnie wywiad, żeby rozjaśnić o co chodzi:

"Jakiś czas temu trafiłem na utwór "Jolene" Dolly Parton zwolniony do 33BPM i to było niesamowite. Ja dodatkowo potraktowałbym ten singiel papierem ściernym- uwielbiam takie zabiegi... Kiedyś kupiłem Rolanda RE100, pierwsze Space Echo. Chociaż to nienajlepszy delay i jest trochę rozklekotany, to idealnie nadaje się do psucia dźwięku. Zakręcam feedback na zero i używam tylko 100% mokrego dźwięku. Jeśli wpuścisz w nie najbardziej naiwne brzmienia FM albo jakieś PCM ze starego ROM-plera, na wyjściu zawsze będziesz miał cudowne zgliszcza, których mogę słuchać godzinami."

Zastanawiam się o jakich zgliszczach dokładnie mówi Tomasz Mirt... Skoro feedback jest na zero to napewno nie chodzi o nieprzewidywalne delay'e. Może ma na myśli jakiś typ distortion? Jest ktoś w stanie mi to wyjaśnić?

Druga sprawa i znowu cytat:

"Modular w pewnym momencie wydał się naturalną drogą i szybko "zjadł" kolekcję vintage'owych synthów oraz przynajmniej połowę outboardu. Eurorack dalece rozwija ideę modularów z lat 70.- to praktycznie sprzętowy DAW. Nie powiem "analogowy", bo jest tam wszystko- analog, lampy, cyfra w postaci zaawansowanego DSP, jak i 8-bitowej surowizny. Są też zupełnie szalone pomysły, jak chipy projektowane do dźwiekowych zabawek, generatory modulujących napięć, wykorzystujące radioaktywne próbki, albo przester, który posługuje się zamkniętą w skrzyneczce ziemią."

O co chodzi z tym przesterem ze "skrzyneczką z ziemią"? Wiecie, jak to się nazywa?


RE: Hardware'owe tajemnice - Zirds - 26.05.2017

W pierwszym przypadku chodzi o singiel płyty winylowej, która z wiekiem czasu i odsłuchań została zniszczona przez igłę - dlatego można traktować płyty papierem ściernym by jeszcze bardziej uzyskać brzmienie znisczenia dźwięku, który przez igłę w gramofonie idzie do głośników lub na mikser. W tamtym przypadku z gramofonu na Space echo Rolanda ustawionego na 100% wet. Pojawią się "szarpane" dźwięki zniszczonej płyty z głębokim delayem :)


RE: Hardware'owe tajemnice - Zirds - 26.05.2017

Co do drugiego, to chodzi o jakiś eksperyment dźwiękowy.. pełno tego jest.. jak wspomniał "Są też zupełnie szalone pomysły, jak chipy projektowane do dźwiekowych zabawek" ;)..
Albo ziemniaczany syntezator


Więc może jest jakiś przester, który zrobili ze skrzynki wypełnionej ziemią :)


RE: Hardware'owe tajemnice - hudson462 - 26.05.2017

Podeślesz link prezentujące ten pierwszy efekt z delay'em?


RE: Hardware'owe tajemnice - Zirds - 26.05.2017

W sumie nie mam nigdzie żadnej prezentacji, ale widziałem podobne zabiegi muzyczne i eksperymentalne z instrumentami i hardwarem.. :)