MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
jak podchodzicie do swoim utworów? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: jak podchodzicie do swoim utworów? (/temat-jak-podchodzicie-do-swoim-utworow)



jak podchodzicie do swoim utworów? - Wasp - 14.09.2017

czy staracie się usłyszeć jak typowy słuchacz?
czy myślicie, o tu perka z loopa ,ale perka z layerów o do tego kompresja na grupie ścieżek
oo a tu sylent1, a tam sytrus


RE: jak podchodzicie swoim utworów? - Recoil83 - 14.09.2017

Witam jak dłuższy czas nic nie słucham, to wtedy na luzie sobie odsłuchuje, jak coś jest nowe to chodzą technikalia po głowie tu gra to, tam coś innego, taki efekt inny efekt.


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - kkokosz - 14.09.2017

Obawiam się, że ja osobiście nie jestem w stanie słuchać własnych "kawałków" jak typowy słuchacz. Albo analizuję poszczególne ścieżki, poziomy, efekty itp. (dla świeżych utworów), albo wzdycham, że to czy tamto zrobiłbym teraz lepiej (dla utworów starszych) :D Nie daję rady słuchać tego jako "nie-twórca" :D


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - Mandalar - 14.09.2017

Subiektywnie, emocjonalnie, ma bujać, buzia ma się uśmiechać. Pomysły jak kontynuować i co poprawić napływają same. Oczywiście nie zawsze, ale najczęściej.


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - Mocade - 14.09.2017

Słuchając swoich utworów często przenoszę się wstecz wspominając w jakich czasach i okolicznościach on powstał, w każdym z nich jest pewna namiastka minionych dni o których człowiek przypomina sobie dopiero w momencie odsłuchu.


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - G-Red - 22.03.2018

Noemalnie, zalezy jak wyjdą.


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - Maciek - 22.03.2018

Generalnie zawsze po jakimś czasie staram się zauważyć co można by zrobić lepiej - po jakimś czasie, bo w momencie wypuszczenia wszystko zawsze wydaje się ok


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - Wasp - 22.03.2018

ja jeszcze robię takie coś że słycham tych samów utworów jakie słuchałem jako dzecko i próbuje podejść do nich tak jak kiedy słuchałem ich w dzieciństwie, kiedy otaczał mnie świat niezrozumiałych dźwięków, interwałów i akordów, analizując je teraz... wtedy wiem jak ludzie mogą podchodzić w mojej muzyki.. lub jak ja bym do niej podchodził jako dziecko

np, kiedy słuchałem jakieś piosenki fasolek i podobał mi się pewien instrument , był bardo fajny ale nie potrafiłem go opisać.. dzisiaj już wiem że to był ostry rezonans na filtrze
po prostu odkrywam muzykę na nowo :)


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - OProject - 22.03.2018

Ja dostrzegam tylko błędy w swoich starych trakach, ale czasem sobie posłucham po roku czy dwóch i nawet fajne sie wydają, ale tylko czasem xd


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - lovetrance01 - 12.04.2018

Podchodzę do nich w ten sposób, że słucham w kółko zapętlonego motywu przewodniego tak wiele razy, aż rzygam całym utworem :D I kończę go no siłę :D


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - Wasp - 12.04.2018

trzeba szybko robić kawałki zanim się znudzą przy słuchaniu w trakcie edycji ;)


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - HAVEFUN - 3.05.2018

Cześć.
Ja zawsze słucham moich (świeżych) kawałków "uchem technicznym". Nie potrafię ich słuchać normalnie. Analizuję czy wszystko na pewno dobrze brzmi I czy dało się coś zrobić lepiej (a niemal zawsze da się coś zrobić lepiej). Ale starsze kawałki... Potrafię słuchać już normalnie tzn jak zwykły słuchacz :)


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - PaulK25 - 14.05.2018

Za bardzo nie wiem bo na razie jestem na początku drogi by zostać sławnym :) Ale na dzień dzisiejszy to staram się podchodzić bardziej technicznie do sprawy. Pewnie dlatego, że tutoriale to filmy nad którymi spędzam najwięcej czasu. Jak kawałek jest gotowy to najczęściej nie jestem zadowolony, co mam nadzieje niedługo się zmieni ^P


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - josicka - 11.12.2019

Ja szczerze mówiąc nie jestem za bardzo w stanie słuchać swoich kawałków, jestem za bardzo samokrytyczna niestety. Staram się jednak analizować poszczególne dźwięki oraz efekty. Niedawno nawet zacząłem komponować utwory na różnych instrumentach jak na gitarze czy cajonie(spam). Często też mam tak, że jak słucham moich starych utworów to aż chwytam się za głowę i pytam samą siebie jak ja mogłam takie coś nagrać haha :D


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - Zirds - 12.12.2019

(11.12.2019, 21:47)josicka napisał(a): Ja szczerze mówiąc nie jestem za bardzo w stanie słuchać swoich kawałków, jestem za bardzo samokrytyczna niestety. Staram się jednak analizować poszczególne dźwięki oraz efekty. Niedawno nawet zacząłem komponować utwory na różnych instrumentach jak na gitarze czy cajonie. Często też mam tak, że jak słucham moich starych utworów to aż chwytam się za głowę i pytam samą siebie jak ja mogłam takie coś nagrać haha :D

Samokrytyka jest dobra, bo uczy podejścia do tworzenia muzyki i samozaparcia w nauce przez co dąży się szybciej do doskonałości, lecz są minusy jeżeli jest się bardzo źle nastawiony do samego siebie.
Zamiast pchać się w kolejne błędne koło, które doprowadza do negatywnego odbioru wszystkiego co się robi, to lepiej pójść na kompromis i zamiast kupować nowe instrumenty czy wtyczki audio lub sample i zminimalizować się do najprostszych barw i na nich tworzyć i się uczyć. Nabierając dystansu do samego siebie i odbioru swojej muzyki człowiek się staje mniej wymagający i może ten odbiór własnych utworów być lepiej przyjęty niż mając dość dużą samokrytykę.

Jak to mówią: Per aspera ad Astra.

Powodzenia :)

Ps. Witamy na Forum ;)


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - Mat.Mor.Raw - 15.12.2019

Kładę smartfona z moimi utworami na podłodze, cofam się kilka kroków, a następnie powoli podchodzę...


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - Wasp - 15.12.2019

ja miałem taką fazę, że myśłałem że kawałki zrobone na vst brzmią jak midi
ale z czasem mi przeszło. teraz nawet celowo używam SF o brzmieniach midi :) i nie jest źle


RE: jak podchodzicie do swoim utworów? - pumadesign - 16.12.2019

(15.12.2019, 19:09)Mat.Mor.Raw napisał(a): Kładę smartfona z moimi utworami na podłodze, cofam się kilka kroków, a następnie powoli podchodzę...

zgadza się :D