MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
INNE Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: INNE Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? (/temat-inne-na-czym-polega-bycie-dj-em-i-jak-zaczac)

Strony: 1 2


Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Tech.Nixa - 7.11.2017

Witam,
DJ'ing interesował mnie w sumie od zawsze ze względu na moje preferencje muzyczne tj. muzyka house, disco, dance itp. i kulturę hiphopową, z którą jestem dosyć zżyta ale dopiero od jakiegoś czasu zaczęłam interesować się tą profesją w takim sensie, że trochę o tym poczytałam, pooglądałam itp. i w sumie zaczęłam się zastanawiać na czym tak naprawdę polega DJ'ing od kuchni i od czego należałoby zacząć.
Przede wszystkim interesuje mnie czy DJ'ing ma coś wspólnego z samą produkcją muzyki, a jeśli tak to w jakim stopniu, czy może jakoś wpływać pozytywnie/negatywnie na fakt produkcji muzyki, czy lepiej nie łączyć tych dwóch profesji? Czy będąc DJ'em jest się zdanym na puszczanie ludziom tego co jest teraz na czasie za kasę czy można mieć swój własny styl, preferencje muzyczne, a może nawet możliwość puszczania swoich własnych produkcji? Czy DJ'ing może pomóc w wypromowaniu własnej twórczości?
Jak zacząć swoja przygodę z tym hobby i na czym polegają przygotowania, ćwiczenia i jakie wymagania trzeba spełniać aby być dobrym DJ?
Ogólnie jeśli są tu osoby zaznajomione z tematem prosiłabym o jak najwięcej informacji jakie możecie mi przekazać, nie tylko odnoszące się do pytań wyżej. Od wielu lat zastanawiałam się co bym chciała robić w przyszłości i DJ'ing był jednym z takich "marzeń", obecnie chciałabym chociaż spróbować tego jako hobby, a może i nawet by coś z tego wyszło ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać i jak wygląda to w kwestii praktycznej.
Pozdrawiam :)


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - In-Tegral - 7.11.2017

Używaj wyszukiwarki, takich tematów na forum jest parę, nawet sam taki kiedyś pisałem.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Tech.Nixa - 7.11.2017

(7.11.2017, 20:20)In-Tegral napisał(a): Używaj wyszukiwarki, takich tematów na forum jest parę, nawet sam taki kiedyś pisałem.

No właśnie szukałam czy już są takie tematy ale szczerze to nie znalazłam nic co by tak bezpośrednio odnosiło sie do samej definicji i początków odnośnie DJ'owania. Większość tematów jakie znalazłam to albo utwory wstawiane przez kogoś z "DJ" w nazwie albo pytania odnośnie programów do mixowania czy samych konsol itp. więc postanowiłam założyć własny temat, poza tym niewykluczone, że jak ktoś się odezwie to będę chciała zadać kilka innych pytań, a tak to ciężko by było się skomunikować w starych "zapomnianych" tematach.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - OProject - 7.11.2017

Kupujesz sprzęt i miksujesz utwory.... tyle, co tu więcej myśleć xd


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Tech.Nixa - 7.11.2017

(7.11.2017, 20:28)OProject napisał(a): Kupujesz sprzęt i miksujesz utwory.... tyle, co tu więcej myśleć xd

No właśnie la tego pytam bo jak oglądam np. takie battle z DJ'ami to oni tam nawalają na tej konsoli, skreczują, zmieniają utwory w locie itp. i to sie wydaje takie skomplikowane.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - neurojin - 7.11.2017

Bycie djem ułatwia bycie producentem i vice versa. Z djowania masz większy hajs niż z produkcji, więc stać cie na wtyczki etc. Do tego zaczynasz patrzeć na kawałki z innej perspektywy co może być pomocne przy robieniu np. remixów. Z kolei jeśli produkujesz do potem możesz grać własne produkcje. Ponadto, wielu djów w swoich setach zawiera własne bootlegi, mashupy, remixy, które nigdzie dostępne nie są, co sprawia że są wyjątkowi i zdecydowanie podbijają swoją wartość na rynku :) Więc obie rzeczy bardzo dobrze się uzupełniają.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Zirds - 7.11.2017

To są strasznie drogie rzeczy... Winyle, są strasznie drogie, zwłaszcza te do Djingu (no chyba, że chcesz puszczać Boney M z Biedronki).. Sprzęt też jest drogi, bo do zwykłego grania potrzebne są dwa decki i mikser.. No i oczywiście system wraz igła, których jest mnóstwo na rynku, a nie opłaca się grać na syfiastym sprzęcie, który niszczy winyl i daje bardzo marny dźwięk (przenosi)... Dużo gadać. Lepiej poszukaj na YT samouczków jak zacząć z Djką, jaki sprzęt kupić....
Wiadomo, że są aplikacje na komputer typu Traktor Scratch czy najprostszy Virtual Dj, ale miksowanie nie polega na jeżdżeniu myszką po ekranie...


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - OProject - 7.11.2017

Są mniej więcej trzy "Szkoły" djki
Skreczowanie, bardziej związane z hip-hopem, chociaż niektórzy dj'e grający muz. taneczną też skreczują (np. Daniele Mondello)
Granie na gramofonach i granie na cd'kach, czyli miksowanie utworów na imprezach w klubie, eventach z muz. taneczną, łącząc kilkanascie utworów muzycznych w jeden set (utwory które płynnie po sobie następują tworząc całość)
Są jeszcze dje grający w radiach, lub robiący video mixy (tam się rodził djing, nie wiem chyba lata 60-70 xd)

Ostatnio na TVP Kultura był dokument o djach, powinnas gdzies w google znaleźć, zreszta takich filmów jest miliony


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - neurojin - 7.11.2017

Zirds, do tych aplikacji masz kontrolery... i możesz za ich pomocą robić o wiele bardziej rozbudowane rzeczy niż miksowanie dwóch utworów. Ponadto pod te aplikacje można też podłączyć normalne vinyle... ogólnie sposobów łączenia jest sporo. Virtual dj to badziew, z programów liczy się tylko traktor i serato na ten moment. I wielu topowych djów z nich korzysta.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Zirds - 7.11.2017

(7.11.2017, 23:08)neurojin napisał(a): Zirds, do tych aplikacji masz kontrolery... i możesz za ich pomocą robić o wiele bardziej rozbudowane rzeczy niż miksowanie dwóch utworów. Ponadto pod te aplikacje można też podłączyć normalne vinyle... ogólnie sposobów łączenia jest sporo. Virtual dj to badziew, z programów liczy się tylko traktor i serato na ten moment. I wielu topowych djów z nich korzysta.

Tak, wiem że są kontrolery, ale to też kosztuje... Samo Serato kosztuje trochę kasy, plus do tego trzeba kupić lub czasem są w zestawie decki.. Wiem, trochę się tym interesowałem, dopóki mnie ceny nie powaliły... Dlatego pisałem, że Djka to bardzo droga zabawa, bo w przeciwieństwie do tworzenia muzyki w DAW, nie da się tego spiracić, bo bez sprzętu to nie będzie działać.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Tech.Nixa - 8.11.2017

Ok dzięki za pomoc, wiem już trochę więcej. Czyli jak się nie ma kupy pieniędzy to nie warto się w to pakować?
Jak więc można promować swoją muzykę będącą w głównej mierze gatunkami klubowymi takimi jak house, techno itp. skoro taka muzyka królowała właśnie w klubach i była grana przez DJ'ów?


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - OProject - 8.11.2017

Możesz kupic uzywany sprzęt, albo taki z niskiej półki i też będziesz miksować.
Z winylami jest większy problem bo ceny płyt są bardzo wysokie od kilku zł do kilkudziesięciu funtów(plus 12 zł przesyłka z Polski, z zagranicy czasem kilkadziesiąt zł) xd
Ale minimum to mysle 1000-3000 tys zł.
Jak już jesteś dobrym Dj to też możesz sporo zarobić i za sprzęt zwróci się dosyć szybko, no chyba że grywasz na imprezach z mało popularną muzyką, wtedy jeszcze czasem trzeba dołożyć xd


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Jeykop - 8.11.2017

Ja to mogę Ci powiedzieć że u mnie to wyglądało że najpierw zainteresowałem się samą DJ'ką, potem dopiero przyszło "Dobra fajnie fajnie, ale czas wejść na wyższy level i zacząć grać swoje kawałki". No i tak na ten level wchodzę od 4 lat xd No ale nieważne. Ja za obecną konsolę dałem 1300zł. 900 za playery (używane) i 400zł za nowy mikser. Jakoś w kwietniu dostałem się do jednego z niszowych klubów w moim mieście (niszowy to dla mnie znaczy mniej więcej tyle że średnia ilość ludzi na jednej imprezie to 50 a zwykle mniej, ponadto grałem tam raczej disco polo, jakaś komercha radiowa i jakieś taneczne "słodkie" numery). No i tak sobie grałem przez 3 miesiące regularnie aż w końcu raz poprosiłem o 20zł więcej na Taxi. No i wtedy wyszło szydło z worka bo sie okazało że tego dnia grałem tragicznie, dramat i ogólnie rzal xd Kit że od 3 miesięcy grałem praktycznie to samo i zawsze było zajebiście. Ot taka historia xd

Zarabiałem 100 albo 150 zł w zależności czy to sobota czy piątek. Wiedziałem o tym że to grosze tak naprawdę ale wtedy raczej było "ej od czegoś trzeba zacząć". No i tak sobie grałem do tej spiny, konsola mi się zwróciła. Póki co stoi, czekają mnie dwie imprezy po znajomości także zawsze jakiś grosz wpadnie.

Ogólnie DJka to spoko sprawa i zawsze to był mój cel ale początki nie są łatwe. Nie co się łudzić że sie wpadnie do klubu i od razu zagra swoje kawałki czy coś. Jeśli nie masz statusu że jesteś znana to raczej tak średnio. Nie mówiąc o przychodzących ludziach co 10 minut "eeeejj puuuść przez twe oczy zielone" xd Tak to wygląda.

Ale jeśli mam być szczery to DJka to fajna sprawa. Sam jestem obecnie na etapie "dobra lecim z produkcją to kiedyś będę grał swoje kawałki". Czy to możliwe to nie wiem, raczej tak tylko kiedy xd

Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal chociaż no tak jak mówię, weteranem nie jestem :D


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - DelianoCarl - 8.11.2017

Tytuł tematu - "Na czym polega bycie djem" - xD xD xD xD padłem.

Sprzęt na początek się przyda, na pewno.
Nie masz sprzętu - ściągnij sobie Traktora i do poszczególnych funkcji przypisz klawisze.
(tak - te klawisze z klawiatury na której piszesz)
Tak też się da. Ja tak robiłem na początku i zdawało egzamin. W domowych warunkach wychodziły dobre miksy.

Przez kilka lat bawiłem się w produkcję, potem przyszedł czas na DJing.
Produkcja muzyki, daje tą przewagę, że po czasie nabywa się w naturalny sposób wyczucie rytmu, taktów, fraz i ogólnej budowy utworów.

Kiedyś poszedłem do kumpla który miał 2x CDJ400 i jakiś tam dwukanałowy mikser...
Bez żadnej nauki, pierwszy raz mając do czynienia z konsolą po prostu zagrałem dobrego seta, granie na CD nie jest skomplikowane...
Vinyl to już zupełnie inna para kaloszy.

DJka to fajna sprawa... można pograć, pobawić się z ludźmi, później pobzykać...

Ja miałem takie szczęście, że nie musiałem dostosowywać się do warunków panujących w klubie. Sami organizowaliśmy imprezy w moim mieście, na których graliśmy ciężkie techno i to było dobre. Nigdy, ale to nigdy nie graj tego co Ci każą. Jeżeli klub zaprasza danego artystę, to powinien wiedzieć co gra i jakie ma preferencje muzyczne. Kiedyś grałem na imprezie, gdzie grali trance i jakieś big roomy... a ja zagrałem swoje i ludzie też się dobrze bawili.

"Jak zacząć swoja przygodę z tym hobby i na czym polegają przygotowania, ćwiczenia i jakie wymagania trzeba spełniać aby być dobrym DJ? "

Musisz jeść dużo ciastek bezglutenowych, pomidorów i chleba (szczególnie kromki), codziennie poranny jogging i siłka, pomagać mamie przy sprzątaniu w domu, w zakupach itd, jakiś tatuaż najlepiej w widocznym miejscu.. no i seks... dużo seksu. Naprawdę.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Tech.Nixa - 8.11.2017

Ok dzięki za kolejną porcję rad, niekiedy się nawet zaśmiałam zwłaszcza w ostatniej wypowiedzi Deliano xD
A jak to wygląda z utworami? Czy wystarczy mieć po prostu legalnie kupione dane piosenki np. na CD, Vinylu czy mieć je zgrane na pendrive czy trzeba kupować cyfrowe wersje owych utworów, mieć jakąś licencję itp?


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - In-Tegral - 8.11.2017

Po 1 jakość, dlatego kupujesz wersje cyfrowe (najszybciej) a potem sobie zgrywasz na cd.
Po 2, kupując mp3 nawet cyfrowo od razu zyskujesz prawa do grania tych utworów w klubach.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Mandalar - 8.11.2017

Coś słyszałem od znajomych dj, że teraz to trzeba mieć wykupioną licencję dj...


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - OProject - 8.11.2017

(8.11.2017, 19:00)Mandalar napisał(a): Coś słyszałem od znajomych dj, że teraz to trzeba mieć wykupioną licencję dj...

Testy psychiczne trzeba robić ;)


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - DelianoCarl - 8.11.2017

(8.11.2017, 19:00)Mandalar napisał(a): Coś słyszałem od znajomych dj, że teraz to trzeba mieć wykupioną licencję dj...


Tak, nie wiem czy ten pomysł wszedł w życie ale było coś takiego... Oczywiście zaiks zaczął maczać w tym swoje brudne, kiełbasiane paluchy.. Wymyślili coś jak licencja DJa która kosztuje 2000 zł.

Co do początków miksowania... Wejdź na stronke beatport.com.
Odsluchaj jakieś kawałki, potem ściągnij program p2p o nazwie "Soulseek" i pobierz sobie numery które Ci się podobają.. ;) tak, to piractwo w czystej postaci ale po co na początku kupować muzykę? To jeszcze nie ten etap.. Przecież na razie nie będziesz grała w klubach.. Ja kupowałem dopiero przed graniem jakieś 40 kawałków w WAV. Teraz mam kolekcje około 300 utworów, fakturki mam wydrukowane, a kopie cały czas leżą na emailu. Według mnie to rozsądne rozwiązanie.

Pamietaj, dużo seksu. Po seksie papieros i 0,5kg cebuli. Aaaa no i zapomniałem, czosnek - dobry na wampiry.


RE: Na czym polega bycie DJ'em i jak zacząć? - Tech.Nixa - 8.11.2017

Ok xD A jak mam np. jakąś swoją kolekcję CD czy w przyszłości Vinyli to mogę po prostu z nich puszczać czy muszę kupować z tego beatporta? A jak ma się to z utworami np. darmowymi? Nie raz zdarza mi się trafić na YT czy na SC czy gdziekolwiek na jakiś ciekawy utwór idealny do klubu czy na imprezę, czy mogę go grać jeśli dostanę np. pozwolenie autora?