MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
ABLETON Ableton Live: Kompatybilność 9.1 a 9.7 - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: ABLETON Ableton Live: Kompatybilność 9.1 a 9.7 (/temat-ableton-live-ableton-live-kompatybilnosc-9-1-a-9-7)



Ableton Live: Kompatybilność 9.1 a 9.7 - Honey_A - 15.12.2017

Siema,

Chciałam się zapytać o kompatybilność w Abletonie.
Wiem, że niestety wsteczna w tymże DAWie nie istnieje, ale jak się ma sytuacja jeżeli obecnie mam wersję 9.1.4 i chciałabym przeinstalować sobie na co najmniej 9.7? Jak dobrze zabezpieczyć moje projekty, żebym ich nie utraciła? Druga część pytania dotyczy NI: do tej pory większość rzeczy robiłam na starszych wersjach Absyntha (5.0) i Massive i jeżeli będę miała nowszą wersję Abletona, to czy te starsze wersje będą działały? Kupiłam ostatnio Komplete 11 i niestety stara wersja Abletona ich nie odczytuje. Myślicie że może być to wina właśnie zbyt starej wersji? Nie mogę nigdzie znaleźć specyfikacji.
Z góry dzięki za pomoc


RE: Kompatybilność Ableton 9.1 a 9.7 - DelianoCarl - 16.12.2017

Jeśli chodzi o kompatybilność to mogę coś powiedzieć ale na przykładzie Cubase, możliwe, że w Abletonie działa to na podobnej zasadzie.

Kiedyś pracowałem na Cubase 4, potem zainstalowałem Cubase 5, teraz Cubase 8.5. Za każdym razem otwierając projekt nie miałem żadnych problemów z wtyczkami, samplami itd itd. Jedyny kwiatek pojawiał się kiedy chciałem zapisać projekt na nowej wersji. Wyświetlał się prosty komunikat, że jeżeli zapiszę projekt na Cubase 5, to Cubase 4 go nie otworzy bo nie ma kompatybilności wstecznej.

Jeśli chcesz zabezpieczyć projekty, to pozgrywaj je na pendrive lub płytkę DVD. :) będziesz miała pewność, że nic się nie stanie.

Jeśli chodzi o wtyczki i ich stare wersje to bardzo dziwne, że nie działa. A powinno ;)
Kolejny raz to powtórzę, ale czasem ludzie robią bardzo prosty błąd. Na 64-bit DAW instalują wtyczki 32-bit.


RE: Kompatybilność Ableton 9.1 a 9.7 - Fantasmagorian - 16.12.2017

(16.12.2017, 6:56)DelianoCarl napisał(a): (...)
Kolejny raz to powtórzę, ale czasem ludzie robią bardzo prosty błąd. Na 64-bit DAW instalują wtyczki 32-bit.

I co się wtedy dzieje bo nie bardzo rozumiem?


RE: Kompatybilność Ableton 9.1 a 9.7 - DelianoCarl - 16.12.2017

Niektóre DAWy 64bitowe po prostu nie wykrywają wtyczek 32bitowych albo wykrywają, ale...
Ale dzieje się coś, co nie wpływa korzystnie na stabilność DAW. Włącza się proces odpowiedzialny za mostkowanie np. jBridge, który wymusza działanie VST 32bitowych na 64bitowym DAW. Niestety, wtyczki często pobierają dużo więcej CPU lub wykrzacza cały projekt po kilku minutach. DAW staje się bardzo niestabilny, czasem nie da się na nim pracować. (Wiem z własnego doświadczenia)


RE: Kompatybilność Ableton 9.1 a 9.7 - Honey_A - 16.12.2017

(16.12.2017, 6:56)DelianoCarl napisał(a): Kolejny raz to powtórzę, ale czasem ludzie robią bardzo prosty błąd. Na 64-bit DAW instalują wtyczki 32-bit.

Właśnie. Uświadomiłam sobie jeszcze jedną kwestię kiedy napisałeś o tym, więc nieco zmieniam pytanie. Co jeżeli używam wersji 32-bitowej, chcę przeinstalować na wersję 64-bit no i na 9.7? Projekty szlag trafi? Przy okazji chyba już wiem dlaczego NI nie działają.


RE: Kompatybilność Ableton 9.1 a 9.7 - DelianoCarl - 16.12.2017

Projektu szlag raczej nie trafi.

Zrób sobie backup projektów w innym folderze a potem działaj. :)

Zgodność bitowa DAW i VST jest zalecana, w niektórych przypadkach wręcz niezbędna.

W moim przypadku było tak że:
- zainstalowalem Cubase 64bit i zrobiłem mega wielki błąd, bo wszystkie wtyczki instalowałem w 32 bitach ;) (o zalecanej kompatybilności nie wiedziałem, ale teraz już wiem)
no i skutek był taki:

- kilka wtyczek nie wykrywało w ogóle
- część wykryło ale zawieszały z miejsca projekt
- a jeszcze inne działały ale zużywały dwa razy więcej mocy procesora

Projekt który pobierał mi około 30% , nagle zaczął żreć 95%. Po kilku minutach zwieszało całego kompa :)

Lubię mieć porządek w komputerze, więc zrobiłem formata i wszystko instalowałem od początku.